Święta i dni wolne od pracy w Rosji
Kiedy wypadają święta i dni ustawowo wolne od pracy w Rosji w 2020 roku? Zanim wybierzesz się w podróż do największego kraju świata - musisz to wiedzieć! Rosja nie jest co prawda popularnym wśród turystów kierunkiem, więc nie musisz obawiać się ogromnych tłumów, ale warto wiedzieć, kiedy się tam wybrać, by nie przegapić żadnych atrakcji! Sprawdź więc, kiedy warto wybrać się na wakacje do Rosji, by zaplanować podróż bez przykrych niespodzianek.
Kreml i Plac Czerwony to miejsca najczęściej odwiedzane i fotografowane przez turystów. Odwiedzając Kreml polecamy udać się na Wieżę Trocką. Ta najwyższa kremlowska wieża liczy 76m wysokości i jest dostępna dla zwiedzających. Rozpościera się z niej wspaniały widok! Z kolei na pobliskim Placu Czerwonym warto zobaczyć Sobór Wasyla Błogosławionego, będący jedną z najbardziej charakterystycznych rosyjskich budowli, a także Mauzoleum Lenina - grobowiec, w z się zabalsamowanym ciałem Włodzimierza Lenina, pierwszego przywódcy Rosji Radzieckiej.
Jeśli ciekawi was rosyjska sztuka, koniecznie zajrzyjcie do Trietiakowskiej Galerii. Znajduje się tam ponad 170 tysięcy przeróżnych dzieł sztuki! Zapraszamy również na spacer po najbardziej znanej moskiewskiej ulicy – po Arbacie. Znajdziecie tu pomniki znanych rosyjskich artystów, między innymi Okudżawy, który wielokrotnie śpiewał o Arbacie.
W Rosji jest ogrom atrakcji, których nie możesz ominąć – warte uwagi są też: Teatr Bolszoj, Muzeum Kosmonautyki, a także najstarszy rosyjski cyrk – Nikulina, który przeniesie cię w czasie.
Z wakacyjnej podróży do Rosji nie możesz wrócić bez matrioszki, samowara i futrzanej czapki! Te pamiątki to prawdziwe perełki, które będą stale przypominać ci o tym wspaniałym miejscu.
Kiedy przypadają święta i dni wolne od pracy w Rosji?
Rosjanie są narodem prawosławnym, a co się z tym wiąże, obchodzą święta według innego kalendarza niż zdecydowana większość Europejczyków. Więcej jest jednak u nich świąt państwowych niż tych, które wywodzą się z tradycji religijnej.
Pamiętaj, że Wielkanoc w Rosji jest świętem ruchomym. W prawosławiu obchodzona jest ona najczęściej mniej więcej w połowie kwietnia, ale zdarzało się, że święta wypadały 8 kwietnia czy 1 maja.
Wśród innych popularnych świąt wyróżniamy: 14 stycznia Stary Nowy Rok, 19 stycznia Święto Chrztu Pańskiego, Masilenicę, czyli odpowiednik ostatków (siedem tygodni przed Wielkanocą, a także 22 czerwca Dzień Pamięci i Żalu. Ciekawostką jest, że choć w większości krajów Dzień Matki obchodzi się 26 maja, to w Rosji świętuje się go w ostatnią niedzielę listopada.
Warto zauważyć, że Rosjanie obchodzą w ciągu roku aż 10 świąt, w których przysługują im dni wolne od pracy. Dobrze być pewnym, że nic nie pokrzyżuje twoich planów i miejscowe atrakcje nie będą zamknięte w czasie twojej wycieczki. Kiedy więc dokładnie przypadają dni wolne? Sprawdź w specjalnie przygotowanym przez nas terminarzu świąt.
Święta i dni wolne w Rosji w 2020 roku:
- 1 stycznia Nowy Rok (Новый год)
- 2 stycznia Nowy Rok (Новый год)
- 7 stycznia Prawosławne Boże Narodzenie
- 8 stycznia Drugi Dzień Prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia
- 23 lutego Dzień Obrońcy Ojczyzny (День защитника Отечества)
- 8 marca Dzień Kobiet (Международный женский день)
- 1 maja Święto Wiosny i Pracy (Праздник весны и труда)
- 9 maja Dzień Zwycięstwa (День Победы)
- 12 czerwca Dzień Rosji (День России)
- 4 listopada Dzień Jedności Narodowej (День народного единства)
Święta i dni wolne od pracy w Rosji w 2021 roku:
- 1 stycznia (piątek) – Nowy Rok (Новый год)
- 2 stycznia (sobota) – Nowy Rok (Новый год)
- 7 stycznia (czwartek) – Prawosławne Boże Narodzenie
- 8 stycznia (piątek) – Drugi Dzień Prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia
- 23 lutego (wtorek) – Dzień Obrońcy Ojczyzny (День защитника Отечества)
- 8 marca (poniedziałek) – Dzień Kobiet (Международный женский день)
- 1 maja (sobota) – Święto Wiosny i Pracy (Праздник весны и труда)
- 9 maja (niedziela) – Dzień Zwycięstwa (День Победы)
- 12 czerwca (sobota) – Dzień Rosji (День России)
- 4 listopada (czwartek) – Dzień Jedności Narodowej (День народного единства)
Komentarze (1)