Święta i dni wolne od pracy w Szwecji

Święta i dni wolne od pracy w Szwecji

Szwecja to bardzo ciekawy i otwarty kraj. Pod wieloma względami nowoczesny, a jednak trzymający się mocno tradycji. Jak wygląda szwedzki kalendarz świąt i dni wolnych od pracy? Czy Szwedzi świętują w tym samym czasie co my? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście.

Szwecja najczęściej kojarzy nam się z lesistymi i górzystymi odludziami na północy, z siecią Ikea i z hokejem. A oprócz tego z neutralnością i uczciwością. Z opiekuńczym państwem, które wspiera swoich obywateli. Z równością płci, abstynencją w dni powszednie oraz łowieniem ryb, które po obejrzeniu, Szwedzi wrzucają do wody. A jak i kiedy Szwedzi świętują? Warto to sprawdzić, szczególnie gdy planujemy podróż do Szwecji.

W szwedzkim kalendarzu znajdziemy zarówno święta o podłożu religijnym, jak i te wynikające z tradycji i historii. Szwedzi nazywają święta mianem "czerwonych dni". Takie nazewnictwo wywodzi się z tradycyjnych kalendarzy, w których dni wolne oznaczano właśnie na czerwono. Szwedzki rząd ustanowił trzynaście dni ustawowo wolnych od pracy w roku.

Pierwszy dzień nowego roku jest uniwersalnym świętem dla większości krajów na świecie. Szwedzi również hucznie witają kolejny rok i zwyczajowo po sylwestrze mogą się cieszyć dniem wolnym. Kolejny wolny dzień od pracy przypada 6 stycznia - Święto Trzech Króli (Trettondedag jul).

Szwedzi obchodzą też Wielkanoc. Z tej okazji mają trzy dni wolnego: Wielki Piątek (Långfredag),  Wielkanoc (Påskdag) oraz Poniedziałek Wielkanocny (Annandag Påsk).

Podobnie jak my, Szwedzi także świętują 1 maja. W Święto Pracy (Första Maj) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy składa się hołd robotnikom i ludziom pracy oraz upamiętnia ich wkład w kształtowanie obecnego społeczeństwa. Święto obchodzone w wielu krajach świata.

Kolejne święta to Wniebowstąpienie Pańskie (Kristi Himmelsfärds dag) oraz Zielone Świątki (Pingstdagen). 6 czerwca przypada natomiast Święto Narodowe Szwecji (Sveriges nationaldag). Jest to najważniejsze święto państwowe Szwedów nazywane także Dniem Flagi. W tym dniu upamiętnia się dwa wydarzenia. Pierwszym z nich jest uzyskanie niepodległości po oddzieleniu się od Unii Kalmarskiej tworzonej przez Danię, Norwegię i Szwecję. Drugim wydarzeniem jest koronacja Gustawa I Wazy w 1523 roku.

20 czerwca w Szwecji świętuje się Przesilenie letnie (Midsommardagen), zaś 31 października Szwedzi obchodzą Wszystkich Świętych (Alla Hegons Dag).

W grudniu, podobnie jak w Polsce, w Szwecji obchodzone są Święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji pracownicy szwedzcy mają dwa dni wolne od pracy: 25 grudnia - Boże Narodzenie (Juldagen) oraz 26 grudnia - Drugi Dzień Świąt (Annandag ju).

W sumie, w całym roku Szwedzi mają 10 dni wolnych od pracy. Jednak nie są to jedyne okazje do zwyczajowego wolnego w tym kraju. Szwedzi bardzo często rozpoczynają świętowanie dzień wcześniej, co jest nazywane wigilią danego święta. Zazwyczaj instytucje państwowe są zamknięte, zaś w sektorze prywatnym można się spodziewać skróconego czasu pracy. Często też skrócony czas pracy występuje przy okazji dni pomiędzy świętem i weekendem.

Warto pamiętać także o tym, że wynagrodzenia za dni ustawowo wolne od pracy w Szwecji są regulowane przez układy zbiorowe. W przypadku gdy pracodawca należy do układu i podpisał stosowne porozumienia, ma najczęściej obowiązek zapłacić. W przypadku nie przynależności do układu zbiorowego pracodawca nie ma obowiązku płacenia za dzień świąteczny. Tak samo wygląda sytuacja dotycząca wysokości wynagrodzeń w przypadku pracy w święta.
Wakacje i ferie w Szwecji

Planując urlop z dziećmi w Szwecji, nie sposób nie brać pod uwagę ferii w szkołach. Jak wygląda rok szkolny w Szwecji? Czy dzieci na terenie całego kraju mają wolne w tym samym czasie?

Co ważne, terminy poszczególnych ferii mogą się nieznacznie różnić w zależności od regionu, w jakim się mieszka. Jednak rok szkolny rozpoczyna się w całej Szwecji w drugiej połowie sierpnia a kończy w pierwszej połowie czerwca. Dzieci mają także cztery przerwy: ferie jesienne – pięciodniowe na przełomie października i listopada, dwutygodniowe ferie świąteczne na przełomie grudnia i stycznia, ferie zimowe – pięciodniowa przerwa w lutym oraz ferie wielkanocne – tygodniowa przerwa w kwietniu.


Niżej przedstawiamy pełną listę szwedzkich świąt i dni wolnych od pracy w roku 2021:


  • 1 stycznia - Nowy Rok (nyårsdagen)
  • 6 stycznia - Trzech Króli (trettondedag jul)
  • 2 kwietnia - Wielki Piątek (långfredagen)
  • 5 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny (annandag påsk)
  • 1 maja    - Święto Pracy (första maj)
  • 16 maja - Wniebowstąpienie Pańskie (Kristi himmelsfärdsdag)
  • 23 maja - Zielone Świątki - Święto Zesłania Ducha Świętego (pingstdagen) 
  • 6 czerwca - Święto Narodowe Szwecji (Sveriges nationaldag)
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie (juldagen)
  • 26 grudnia - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (annandag jul)

Następny artykuł Regulamin portalu...

Komentarze (7)

Asia

Płakać się chce, że w Polsce dniem wolnym od pracy nie jest Wniebowstąpienie Pańskie w czwartek i drugi dzień Zielonych Świątek

Ews

Słaby artykuł, autorka mogła postarać się bardziej, to ile tych świąt w czerwcu? O mieszka. W Szwecji i pod koniec czerwca też jest
Niekompletne.W Szwecji dniem wolnym jest taze 24 grudnia czyli wigilja/Julafton oraz 31 grudnia sylwester/nyårafton

Martin

Autorka się gubi. Na początku artykułu pisze o 13 dniach ustawowo wolnych od pracy, a na koniec pisze, że tych dni jest 10. To ile w końcu?

Martin

Pardon. Już rozumiem. Zesłanie Ducha Świętego, Przesilenie Letnie i Wszystkich Świętych wypadły w niedzielę. Zgadza się. 10

Shrek

25,06,2021 dzień wolny od pracy w Szwecji, Noc Świętojańska

Rob

Nie wprowadzajcie w błąd. Wniebowstąpienie Pańskie wypada 13 mają (czwartek)

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!