Święta Lipka - miejsce, które trzeba zobaczyć

Święta Lipka - miejsce, które trzeba zobaczyć

Święta Lipka to ważne miejsce kultu, które warto odwiedzić nie tylko ze względów duchowych. Tamtejszy kościół należy bowiem do najpiękniejszych barokowych budowli w regionie. Jego bogaty wystrój zachwyci każdego wrażliwego na piękno turystę. Zapraszamy zatem do Świętej Lipki!

Święta Lipka na granicy Warmii i Mazur


Święta Lipka jest niedużą miejscowością, która wyróżnia się znakomitym położeniem. Znajduje się na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami – Wierzbowskim i Dejnowa. Tędy też przebiega umowna granica pomiędzy Warmią i Mazurami, wioska leży po mazurskiej stronie.

Turyści często zadają sobie pytanie, jak to się stało, że to spokojne miejsce stało się „Częstochową Północy”? Trudno jednoznacznie na nie odpowiedzieć. O początkach kultu opowiada legenda, według której uniewinniony w procesie człowiek zawiesił na lipie figurkę Matki Boskiej jako wotum. Niedługo miejsce to zaczęło słynąć cudami, przyciągając coraz więcej wiernych nie tylko z najbliższej okolicy. Pątnicy pielgrzymowali do Świętej Lipki już w XIV wieku… W historii sanktuarium pojawił się też moment krytyczny, gdy w kulminacyjnym momencie reformacji zburzono pierwszy kościół, wycięto lipę a cudowną figurkę zatopiono w wodach jeziora.

Tak powstała Perła Baroku


Na początku XVII wieku Świętą Lipkę przekazano jezuitom, którzy mieli odtworzyć tak ważne dla katolików miejsce. Rozpoczęli więc budowę nowego kościoła, a cudowną figurkę zastąpili kopią obrazu Matki Boskiej Śnieżnej. Wkrótce wierni ponownie zaczęli pielgrzymować do Świętej Lipki, niejako wymuszając powiększenie świeżo powstałej świątyni.

Efektem tego jest zachwycająca barokowa bazylika, którą warto odwiedzić podczas wypoczynku na Mazurach. Uwagę zwraca przede wszystkim intensywna barwa fasady – zaraz po powstaniu miała ona kolor czerwono-pomarańczowy, do czego powrócono podczas renowacji, zakończonej kilka lat temu. Wzrok przykuwają również dwie wysokie wieże z zegarami z 1740 roku. W niszach znajdujących się we frontonie kościoła umieszczono figury Matki Bożej oraz świętych z Piotrem i Pawłem na czele. Na krużgankach otaczających dziedziniec stoją natomiast rzeźby przedstawiające starotestamentowych proroków.

Co warto zobaczyć w Świętej Lipce


To, co warto zobaczyć w Świętej Lipce, znajduje się wewnątrz kościoła. Na uwagę zasługują złocone filary, balustrady a także barwna polichromia, która powstała w XVIII wieku. W centralnym punkcie ołtarza głównego umieszczono obraz Matki Boskiej Śnieżnej, nad nim namalowano sceny z życia Marii, natomiast po bokach ustawiono figury świętych. Niektórych może dziwić pień, który znajduje się naprzeciwko ambony. Podobno właśnie w tym miejscu rosła lipa, ścięta przez protestantów.

Największą atrakcją Świętej Lipki są jednak przepiękne barokowe organy, które w 1721 roku wykonał w Królewcu J. J. Mosengel. Prezentacje organów, gdzie wyjątkową atrakcję stanowią ruchome figury, odbywają się od maja do września oraz podczas corocznych Świętolipskich Wieczorów Organowych.

fot. Dariusz Skocze (Fotolia.com)

Następny artykuł Wyszehrad: 6 miejsc, które...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!