Święta Lipka zmieniła oblicze

Święta Lipka zmieniła oblicze

W sierpniu 2011 roku zakończyła się prawie 3-letnia renowacja Sanktuarium w Świetej Lipce. Turyści zwrócili uwagę na nowy kolor sanktuarium - pomarańczowo-różowy, który zmienił się z żółtego, do którego zdążyliśmy przywyknąć i który znany był z publikacji, pocztówek... Rozgorzała dyskusja na temat decyzji konserwatorów co do zmiany kolorów. Podobnie jest i w tym roku. Pielgrzymkowicze nadal nie przyzwyczaili sie do nowego koloru samej świątyni i krużganków.

Święta Lipka jest zaliczana do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Oprócz kościoła wybudowano krużganek z kaplicami narożnymi. Imponująca jest kuta brama, rzeźby w kamieniu i drewnie, dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. I oczywiście samo wnętrze: ołtarz główny, ołtarze boczne, tabernakulum, organy z poruszającymi sie figurkami, freski.

Sanktuarium znane jest z wyjątkowych prezentacji organowych, w czasie których nie tylko rozsłuchamy się w brzmieniu organów, ale i obejrzymy poruszające się figurki. Niezwykle znane się też Świętolipskie Wieczory Muzyczne, organizowane w Sanktuarium w letnim sezonie. Na świętolipskich organach koncertują wybitni polscy i zagraniczni organiści.

Nadeszły zmiany

Jezuici, którzy opiekują się Sanktuarium, przewodnicy, pracownicy informacji turystycznych w całym regionie od zeszłego roku codziennie w letnim sezonie odpowiadają na pytanie, skąd taka zmiana. Gdzie podział się żółty kolor świątyni.

Czy decyzja o zmianie koloru elewacji świątyni i krużganków była pochopna i nieprzemyślana? Można bez żadnych wątpliwości stwierdzić, że było wprost przeciwnie.

Sanktuarium jest położone na podmokłym terenie i ustawione na olchowych i dębowych palach, jedynie w niektórych miejscach okutych żelazem. Architekt, który projektował bazylikę i krużganki, pochodził z południa Europy. Zastosował rozwiązania, które sprawdzają się tylko w ciepłych krajach. Wilgotne powietrze i podmokły teren powodują stałą i szybką degradację Sanktuarium. Stąd podjęto decyzję o jej renowacji.

Konserwatorzy, przed przystąpieniem do prac, pobrali próbki do badań i okazało się, że oryginalny kolor świątyni nie był żółty, a właśnie pomarańczowo-różowy. Przedstawili oni swoje odkrycie komisji konserwatorskiej. Zmiany zostały zaakceptowane przez rzeczoznawców wyznaczonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zgodzili się na nie również ojcowie jezuici. W trakcie badań odkryto też, że na fasadzie kościoła znajdowały się złocenia. Je również odtworzono tak, aby nie wyglądały na tanie, jarmarczne zdobienia.

Warto wspomnieć o tym, że bazylikę przemalowano w latach 80-tych XX wieku na kolor żółto-biały, by oddać hołd papieżowi-Polakowi Janu Pawłowi II.

Oto, co wykonano w Świetej Lipce:
- remont elewacji świątyni i krużganków
- naprawiono dachy
- częściowo odnowiono ołtarz główny w świątyni
- częsciowo odnowiono freski na krużgankach
- wyremontowano organy. Konserwator stwierdził, że ich zły stan był efektem m.in. wielkiej eksploatacji. Na miech (urządzenie do tłoczenia powietrza) zużyto 50 m2 baraniej skóry. Piszczałki organowe konserwowano w Niemczech. Odnowione zostały wszystkie ruchome figurki na organach oraz ornamenty.

Prace konserwatorskie w Świętej Lipce finansowane są m.in. z Funduszy Norweskich oraz środków ministerialnych i samorządowych w wysokości 2,5 mln euro.

Pozostaje nam przyzwyczaić sie do nowej kolorystyki Świętej Lipki. Jest inaczej, jest świeżo. W tym wypadku nie można dyskutować o gustach, nasze odczucia stają się mniej ważne. Liczy się prawda historyczna.

Następny artykuł Emocjonalno-muzyczna burza...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!