Święta Góra Grabarka w województwie podlaskim, to miejsce niezwykłe. Choć od stuleci podążają tam prawosławni pielgrzymi, tak naprawdę każdy kto tam zawita na pewno odczuje magię tego miejsca.
Według legendy podczas epidemii cholery w 1710 roku nieznany mieszkaniec Siemiatycz miał sen, z którego wynikało, że jedyną drogą ratunku jest udanie się na górę z krzyżem. Opowiedział o tym parochowi parafii unickiej, ks. Pawłowi Smoleńskiemu, który uzał to za objawienie Boże i zaprowadził ludność na wzgórze. Ci, którzy napili się wody ze strumienia - ocaleli. Podobno po tym wydarzeniu nikt więcej nie zmarł w wyniku choroby. W tym samym roku ocaleńcy wznieśli na samej górze drewnianą kaplicę. Ta jednak podpalona w 1990 roku spłoneła całkowicie. Nowa cerkiew murowana została wyświęcona w 1998 roku i jest udostępniona do zwiedzania. W dni powszednie od 10 do 17, w soboty od 11 do 17, a w niedzielę oraz święta od 13 do 17, z tym, że nie można robić zdjęć wewnątrz świątyni.
Do dziś ludzie przychodzą do cudownego źródełka obmywają swoje chore i obolałe miejsca, piją wodę ze studni i zabierają ją do domów. Obecnie studnia otoczona jest nową kapliczką z 2001 roku.
Na całej górze, wśród wysokich sosen znajdują się tysiące krzyży, które każdego skłaniają do zadumy. Ludzie niemal codziennie przychodzą tam z modlitwą i pozostawiają swój krzyż. Ich liczba wzrasta szczególnie przed świętem Przemienia Pańskiego (18/19 sierpnia), gdy na "Górę Krzyży" docierają liczne pielgrzymki. Są tam krzyże drewniane pochądzącez drugiej połowy XIX oraz XX wieku, krzyże kamienne, betonowe, czy też postumenty betonowe z krzyżem żeliwnym. Wiele z nich ma płaskorzeźby, przywiązane kolorowe wstążki, plecione wianki, czy różańce.
Grabarka jest udostępniona do zwiedzania, dlatego przyciaga nie tylko wyznawców prawosławia ale także innych religii. Co ciekawe badania radiestezyjne potwierdzają, że Góra ta jest niezwykle silnym miejscem promieniowania geopatycznego, które osiąga nawet 50 000 jednostek Bovisa, co jest wartością charakterystyczną dla największych miejsc kultu na naszej planecie. Ponadto na szczycie krzyżują się aż 4 strefy geomantyczne i występuje tam promieniowanie cieków wznoszących - dominuje promieniowanie odpowiadające kolorowi białemu, mającemu właściwości uzdrawiające. Święta Góra emanuje niezwykłym spokojem i pozytywną energią i na długo pozostaje w pamięci. Paulo Coelho, który odwiedził Grabarkę w 2002 roku napisał: "wszystko tu jest takie, jakby wyszło spod ręki Boga".
Grabarka to najważniejsze miejsce kultu religijnego wyznawców prawosławia w Polsce. Od 1947 roku znajduje się tam również żeński klasztor św. Marty i Marii. Ponadto Dom Pielgrzyma, sklepik z pamiątkami, cmentarz oraz świątynia parafialna Przemienienia Pańskiego.
Msze Święte na Górze Krzyży:
- W dni powszednie: 5.00. Nabożeństwo poranne, 8.00. Liturgia Święta, 17.00. Nabożeństwo wieczorne.
- Soboty: 6.00. Nabożeństwo poranne, 9.00. Liturgia Święta, 17.00. Całonocne Czuwanie.
- Niedziele i święta: 10.00. Liturgia Święta, 17.00. Nabożeństwo wieczorne.
- Środa: godz. 17.00. Akafist przed Iwierską Ikoną Matki Bożej.