Świętokrzyskie dla aktywnych - 8 pomysłów na udany weekend w ruchu!
Cenicie sobie czas wolny spędzony na świeżym powietrzu? Aktywny wypoczynek z drugą połówką lub całą rodziną to najlepszy sposób na wykorzystanie wakacji bądź urlopu? Jeżeli relaks to tylko podczas górskich wypraw, spływów kajakowych lub rowerowych wycieczek? Jeżeli szukacie interesujących pomysłów na aktywne wykorzystanie swojego czasu wolne, sprawdźcie, co do zaoferowania ma województwo świętokrzyskie! Oto kilka najciekawszych pomysłów na udany weekend dla aktywnych!
Województwo świętokrzyskie to piękny i niezwykle atrakcyjne turystycznie region naszego kraju. Wśród największych walorów okolicy warto wymienić przede wszystkim piękną i charakterystyczną przyrodę. W miejscu tym czekają na nas klimatyczne Góry Świętokrzyskie - będące najstarszym pasmem górskim w Europie oraz jedynymi górami leżącymi w środkowej części kraju - a także jeden z największych cudów polskiej przyrody, czyli zachwycająca Jaskinia Raj. Wśród najciekawszych i najważniejszych elementów świętokrzyskiej przyrody warto wymienić także liczne rezerwaty, a wśród nich Kadzielnie znajdującą się niemal w samym centrum Kielc, charakterystyczne Skałki w Piekle czy wyjątkowe Krzemionki chroniące unikalną neolityczną kopalnię krzemienia. To jednak jedynie część najciekawszych atrakcji województwa świętokrzyskiego! Na turystów czekają to ogromne kompleksy rozrywkowe dla całej rodziny, wyjątkowe zabytki, liczne legendy oraz wiele szlaków tematycznych! Osoby ceniące sobie aktywny wypoczynek mogą wybierać w naprawdę ogromnej i różnorodnej gamie propozycji! Oto lista kilku najciekawszych propozycji jak spędzić aktywnie czas w Świętokrzyskiem!
- Góry Świętokrzyskie
Zdecydowanie numerem jeden w województwie świętokrzyskim dla każdego miłośnika aktywnego wypoczynku będą Góry Świętokrzyskie! Okoliczne pasmo górskie nie należy na najwyższych, jednak kusi turystów na wiele sposobów. Przede wszystkim to najstarsze góry w Polsce oraz jedne z najstarszych na całym kontynencie. Dodatkowo są one także jedynymi górami znajdującymi się w środkowej części naszego kraju poza pasmem Sudetów i Karpat. Jednak wiek i położenie Gór Świętokrzyskich to nie wszystko! Miejsce to zachwyca również charakterystycznym ukształtowaniem, pięknymi gołoborzami oraz bogatą fauną i florą.
Spacer po Górach Świętokrzyskich jest zdecydowanie najlepszym sposób na spędzenie aktywnego wypoczynku w województwie świętokrzyskim. Najciekawszym szlakiem, jaki możemy wybrać, jest fragment Czerwonego Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Naszą wyprawę możemy rozpocząć w miejscowości Święta Katarzyna. Przy okazji będziemy mogli zobaczyć tu interesujące zabytki: Zespół Klasztorny Bernardynek oraz kaplicę cmentarną zwaną również Kaplicą Żeromskiego z powodu podpisu złożonego przez pisarza. Szlak dalej zaprowadzi nas na Łysicę, będącą najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich (612 m n.p.m.). Następnie trasa biegnie przez przełęcz św. Mikołaja, by zabrać nas na Łysą Górę wznoszącą się 594 m n.p.m. Jest to jeden z najpopularniejszych zakątków w Górach Świętokrzyskich oraz jeden z najczęściej odwiedzanych miejsc. Tutaj czeka na nas taras widokowy na wyjątkowe gołoborze. Dalej czerwony szlak prowadzi do Nowej Słupi. Tam warto zatrzymać się dłużej i zajrzeć do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Cała trasa liczy około 18 kilometrów i pozwoli nam zobaczyć większość najważniejszych miejsc znajdujących się w Górach Świętokrzyskich. Na jej pokonanie powinna zająć nam około 6-8 godzin.
Atrakcyjne noclegi w Świętej Katarzynie:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Świętej Katarzynie i okolicy
Będąc w Nowej Słupi, możemy zdecydować się na kolejną interesującą trasę pieszą. Chełmowa Góra jest nieco mniej znanym zakątkiem Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Pętlę o długości około 13 kilometrów rozpoczniemy w Nowej Słupi, a jej pokonanie powinno zająć nam około 4 godzin. Podróż na Chełmową Górę to świetny pomył na aktywne wykorzystanie czasu wolnego, a także okazja, aby nieco spędzić czas w cichy i spokoju. Przed wyruszeniem w drogę warto zajrzeć do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, gdzie będziemy mogli poznać historię regionalnego hutnictwa, jego zasięg, wykorzystane technologie oraz przebieg wytopów. Głównym celem naszej wyprawy będzie jednak Góra Chełmowa. Wznosząca się na wysokość 351 m n.p.m. jest najwyższym punktem Pasma Pokrzywiańskiego. Czeka tu na nas piękny mieszany las z naturalnymi stanowiskami modrzewia polskiego. Będziemy mogli trafić na wiekowe okazy liczące sobie nawet ponad 300 lat! Ciekawym miejscem na trasie jest także wieś Grzegorzewice, w który znajdziemy zabytkowy romański kościół.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: Najciekawsze muzea w Świętokrzyskiem
- Chęciny i okolice
Chęciny są zdecydowanie jednym z najciekawszych miast znajdujących się w województwie świętokrzyskim. Pod względem popularności wyprzedzają Kielce, a miejsce w czołówce ustępują jedynie malowniczemu Sandomierzowi. Na czym polega wyjątkowość i czar Chęcin? W mieście oraz niedalekiej okolicy znajdziemy największe atrakcje, jakimi może pochwalić się województwo świętokrzyskie! Na Wzgórzu Królewskim nad miastem wznoszą się popularne ruiny Zamku Królewskiego, na obrzeżach czeka na nas najpiękniejsza polska jaskinia, a zaledwie kilka kilometrów na południe znajduje się Tokarnia z jednym z najciekawszych skansenów w naszym kraju! Ciekawym sposobem na odkrycie okolicy będzie długi spacer oraz wycieczka rowerowa, która będzie świetnym pomysłem na miłośników aktywnego wypoczynku!
Naszą trasę zaczniemy w samych Chęcinach, a dokładnie na Rynku Dolnym. Już w mieście warto zatrzymać się obok średniowiecznego klasztoru ojców franciszkanów oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie pięknych ruiny górujących nad nami. Pierwszym ważnym przystankiem na trasie jest nieco mniej znana Jaskinia Piekło. Uznana za pomnik przyrody jaskinia liczy sobie 57 metrów długości, natomiast jej główny korytarz mierzy 20 metrów. W środku możemy zobaczyć niewielkie stalaktyty, a także ślady poszukiwania i wydobyci ołowiu i srebra. Jaskinia obecnie zamieszkała jest przez nietoperze. Jej nazwa wzięła od miejscowej legendy, według której w tym miejscu miały mieszkać diabły. Następnie trasa prowadzi przez spokojny las, którym dotrzemy do slynnej Jaskini Raj. Następnie ze szlaku niebieskiego przechodzimy na szlak czerwony w kierunku Chęcin. Trasa dalej wiedzie przez las i zabierze nas aż do Czerwonej Góry. Wracamy na chwilę do lasy, by następnie dotrzeć do kolejnego ciekawe elementu trasy, czyli rezerwatu przyrody Góra Zelejowa - niegdyś wydobywany był w tym miejsc słynny marmur kielecki, a obecnie miejsce to jest chronione ze względu na charakterystyczne wietrzenia kasowe, odsłonięcia geologiczne oraz rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Następnie będziemy mogli wrócić trasą do Chęcin.
Łączna długość trasy to około 17 kilometrów, a jej pokonanie powinna zająć nam mniej więcej 5 godzin.
Atrakcyjne noclegi w Chęcinach:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
- Bolmin, Miedziana Góra i okolice
Ciekawym miejscem na mapie województwa świętokrzyskiego jest miejscowość Bolmin. Wieś położona jest około 22 kilometrów od Kielc i stanowi świetne miejsce na rodzinny wakacyjnym wypad za miasto. Czeka tam na nas cicha i spokojna okolica oraz malowniczy Zalew Bolmiński z dużą plażą. Niewielka miejscowość jest interesującym zakątkiem również dla miłośników geologii. W miejscu tym swój początek ma atrakcyjna trasa, która zabierze nas na “świętokrzyski Giewont”, czyli Górę Miedziankę, będącą świetnym punktem widokowym! Trasa liczy sobie łącznie 20 kilometrów, a jej pokonanie pieszo zajmie nam około 7 godzin. Podróż rozpoczyna się we wsi Bolmin, a następnie prowadzi na Grząby Bolmińskie, Miedziankę, Górę Milechowską, Czubatkę, a następnie powrócimy do punktu startowego.
Co ciekawego będziemy mogli zobaczyć podczas wycieczki? W samym Bolminie warto przyjrzeć się XVII-wiecznej świątyni późnorenesansowej posiadające charakterystyczną kopułę, a także ukrytym pośród drzew ruiną dworu obronnego zbudowanego na przełomie XVI i XVII wieku. Kolejnym ciekawym punktem na trasie są Grząby Bomińskie, czyli czterokilometrowy grzbiet zbudowany z wapienie jurajskich, w których znajdują się skamieniałości ostryg, jeżowców czy korali! Najważniejszym punktem na trasie jest Góra Miedzianka (354 m n.p.m.) będąca trzecim co do wielkości szczytem Grzbietu Chęcińskiego. To niezwykle malownicze miejsce oferujące zachwycające widoki na Kielce oraz Łysogóry. Przy dobrej pogodzie zobaczymy stąd także Tatry.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
- Tumlin, Miedziana Góra i okolice
W pobliżu malowniczej Miedzianej Góry znajdziemy jeszcze jedną interesującą trasę - świetną do długiego i aktywnego wypoczynku! Tym razem naszą wycieczkę możemy rozpocząć w samej Miedzianej Górze niedaleko Toru Wyścigów Samochodowych Kielce. Następnie trasa zabierze nas na wyprawę Grzbietem Wzgórz Tumlińskich. Na szlaku czekają nas liczne wzniesienia: Kamień (399 m n.p.m.), Ciosowa (365 m n.p.m.), Wykleńska (401 m n.p.m.) czy Grodowa (399 m n.p.m.). W międzyczasie odwiedzimy także miejscowości Tumlin. Trasa przebiega głównie terenam i leśnym, dlatego powinna przypaść do gustu miłośnikom aktywnego wypoczynku blisko natury. Zaletą trasy są liczne odcinki oferujące atrakcyjne widoki na okolicę, a także kilka geologicznych ciekawostek, z których słynie województwo świętokrzyskie.
Na co warto zwrócić uwagę podczas wyprawy Grzbietem Wzgórz Tumlińskich? Na Górze Ciosowej znajdziemy czerwony piaskowiec tumliński chroniony jako pomnik przyrody, słynna Miedziana Góra oferuje przepiękne widoki na okolice oraz pozostałości dawnych kopalń, natomiast wniesienie Kamień może pochwalić się charakterystycznymi formacjami skalnymi. Jednym z najciekawszych punktów na trasie czeka na nas na Górze Grodowej. Miejsce to stanowiło niegdyś jeden z trzech ośrodków kultu pogańskiego w Górach Świętokrzyskich. Dziś na wzniesieniu możemy zobaczyć pozostałości po kamiennych kręgach. W Tumlinie warto poświęcić chwilę, aby odwiedzić kościół św. Stanisława Biskupa. Świątynia pochodzi z XVI wieku, a w jej wnętrzu znajdziemy barokowe wyposażenie oraz XIX-wieczny ołtarz.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
- Jeleniowski Park Krajobrazowy
Najpopularniejszym przyrodniczym zakątkiem w województwie świętokrzyskim jest Park Narodowy Gór Świętokrzyskich. Zaraz za nim w czołówce znajdują się piękne rezerwaty: Jaskinia Raj, Kadzielnia, Miedziana Góra czy Krzemionki. Szukając pomysłu na aktywny wypoczynek w Świętokrzyskiem, warto postawić także na mniej popularny Jeleniowski Park Krajobrazowy. Swoim terenem obejmuje on tereny Pasma Jeleniowskiego, Gór Świętokrzyskich oraz przylegające do niego doliny dwóch rzek: Dobruchny oraz Koprzywianki. Park stanowi także doskonałe miejsce do długich spacerów, które z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom leśnych wędrówek. W miejscu tym będziemy mogli odetchnąć świeżym powietrzem oraz cieszyć się ciszą i spokojem!
Jeleniowski Park Krajobrazowym możemy przemierzyć atrakcyjną i malowniczą trasą rozpoczynającą się we wsi Wałsnów - oddalonej od Nowej Słupi jedynie o 5 kilometrów. Następnie trasa zaprowadzi nas na Szczytaniak (554 m n.p.m.), Przełęcz Jeleniowską, Popracice, Kobylą Górę aż do Nowej Słupi. Cała trasa liczy sobie 18 kilometrów, a jej pokonanie powinna zająć nam około 5 godzin. Wśród najciekawszych miejsc na szlaku warto wymienić Szczytaniak, będący najwyższym wzniesieniem Pasma Jeleniowskiego. Tam znajdziemy rezerwa przyrody chroniący starodrzew jodłowo-bukowy, rumowisko skalne piaskowców kambryjskich, należące do najstarszych w Górach Świętokrzyskich. Natomiast na Górze Jeleniowskiej (533 m n.p.m.) znajduje się rezerwat przyrody nieożywionej chroniący skałki ostańców i rumowiska skalne.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Świętokrzyskie dla aktywnych - gdzie najlepiej wybrać się na rowerową wycieczkę?
Województwo świętokrzyskie to nie tylko piękne górskie szlaki czy okazje do pieszych wycieczek. W okolicy znajdziemy także kilka interesujących tras, które zadowolą każdego rowerzystę! Sprawdźcie, gdzie spędzić aktywnie czas w Świętokrzyskiem, jeżeli lubicie jeździć rowerem!
- Sielpia i okolice - Dolna Kransej
Jednym z ciekawszych zakątków województwa świętokrzyskiego, które możemy wybrać na wakacyjny urlop jest Sielpia Wielka. To malownicza miejscowość oferująca atrakcyjną bazę letniskowo-wypoczynkową. Główną atrakcję okolicy jest Jezioro Sielpia, nad którym możemy aktywnie czas. Dodatkowo czas wolny możemy spędzić podczas spływu kajakowego Czarną Maleniecka, będącą dopływem Pilicy. Coś dla siebie w okolicy znajdą także zwolennicy rowerowych wycieczek. Malownicza trasa oznaczone kolorem zielonym prowadzi wygodnymi drogami asfaltowymi o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego. Trasę możemy rozpocząć w samej Sielpi, a następnie przejechać przez miejscowości takie jak Miedzierza, Przyłogi, Komorów, Szałas, Morka i zakończyć ją w Czarnieckiej Górze. Cała trasa liczy około 55 kilometrów, a po drodze znajdziemy kilka interesujących miejsc.
Podczas podróży warto zajrzeć przede wszystkim do Muzeum Zagłębia Staropolskiego mieszczące się w byłej XIX-wiecznej fabryce uznawanej za pierwszy w Polsce zabytek techniki. W Miedzierzy warto zobaczyć neoromański kościół wzniesiony w latach 1903-13. W jego wnętrzu znajdziemy elementy starej drewnianej świątyni stojącej niegdyś w tym miejscu, w tym kamienną chrzcielnicę z XVII wieku oraz barokowy działa sztuki.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Końskie, ul. ul. Relaksowa
Ośrodek Wypoczynkowy Relax
- Włoszczowa i okolice
Włoszczowa to spokojne i interesujące miasto położone około 55 kilometrów od Kielc. Na miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, a także pasjonatów historii czeka interesujący szlak rowerowy. Trasa o długości około 81 kilometrów stanowi świetną propozycję na całodniową wyprawę po okolicy. Podróżując tym szlakiem, będziemy mogli cieszyć się ciszą, spokojem, zielenią, a także zobaczymy kilka interesujących zabytków. Trasa swój początek ma we Włoszczowie na placu Wolności, a następnie biegnie przez leśniczówkę Belina, Biadaszek, Chotów, Kluczewsko, Kurzelów, Jeżowice, Konieczno, Feliksówkę i powraca do punktu startowego we Włoszczowie. Szlak prowadzi przeważnie drogami polnymi, szutrowymi i leśnym, dlatego jeżeli chcemy uciec w ciche zakątki okolicy, powinniśmy mieć ze sobą rower terenowy.
Co ciekawego znajdziemy na trasie? W samej Włoszczowie warto zobaczyć Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pochodzący z XVII wieku i posiadający barokowe wnętrze. W miejscowości Kluczewsko czeka na nas zabytkowy spichlerz dworski z XIX wieku, zbudowany w stylu romantycznego neogotyku. Natomiast miejscowość Kurzelów znajduje się na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Architektury Drewnianej. W niej znajdziemy niewielką kaplicę cmentarną św. Anny wznoszoną w XVII wieku, zbudowaną drewna modrzewiowego. Warto zajrzeć tu także do ciekawej gotyckiej kolegiaty pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Imponująca świątynia została wzniesiona w 1360 roku, a w jej wnętrzu zobaczymy między innymi gotycką chrzcielnicę pochodzącą z 1414 roku. Na trasie znajdziemy także miejscowość Czarnca, w której urodził się hetman Stefan Czarniecki. Znajdziemy tu takze wczesnobarokowy kościół wybudowany w latach 1640-59 za sprawą starań samego hetmana. Tu także spoczywają jego szczątki.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
- Sandomierz i okolice
Zdecydowanie najpiękniejszym i najbardziej klimatycznym miastem, jakie znajdziemy na mapie województwa świętokrzyskiego, jest Sandomierz. Jest to piękne i klimatyczne miasto położone malowniczo nad Wisłą, które kusi turystów zabytkami oraz okolicznymi atrakcjami. Miejsce to świetnie sprawdzi się na rodzinny wyjazd, jak i romantyczny weekend we dwoje. Do Sandomierza mogą oczywiście wpaść także miłośnicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Czeka tu na nich bowiem kilka interesującym propozycji!
Szukając pomysłu na rowerową wycieczkę w okolicy Sandomierza, możemy zdecydować się między innymi podróż łatwym szlakiem żółtym o długości 18 kilometrów. Prosta, krótka i przyjemna wycieczka widokowa prowadzi głównie drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu. Dlatego też podczas podróży bez problemu będziemy mogli cieszyć się pięknymi widokami na stare miasto oraz sandomierskie wzgórza. Trasa rozpoczyna się przy ul. Mostowej w Sandomierzu, a następnie prowadzi przez ulice: Zarzekowice, Koćmierzów, Wielowieś i Sobowska, a następnie przejeżdża przez dwie urokliwe miejscowości Furmany i Trześć, by powrócić do Sandomierza.
Szlak niebieski przebiegający z pięknego sandomierskiego rynku przez Kichary, Dwikozy i Kamień Nowy to kolejna atrakcyjna propozycja dla osób, które są podziwiać piękną okolice Sandomierza. Prosta i ładna trasa widokowa liczy 23,5 kilometra. Po drodze zobaczymy między innymi pozostałości dworu obronnego w Kicharach, objęte ochroną Góry Pieprzowe.
Atrakcyjne noclegi w Sandomierzu:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Sandomierzu
Komentarze