Sybin - klejnot architektoniczny

Sybin - klejnot architektoniczny

Sybin przyciąga turystów zarówno poszczególnymi zabytkami, jak i całym kompleksem architektonicznym pięknej i dobrze zachowanej starówki...

Dominuje oczywiście saski gotyk z rzędami kamienic o strzelistych czerwonych dachach, wieżami kościołów, bramami, basztami, fragmentami murów obronnych, wąskimi uliczkami i zacienionymi zaułkami, ale niemało tu też przykładów przepysznego wiedeńskiego baroku, nieco renesansu a także secesji.

 

Centrum miasta rozwinęło się wokół dwóch dużych placów stanowiących jakby dwa rynki połączone wąskim przesmykiem z XVI-wieczną wieżą ratuszową, mieszczącą obecnie Muzeum Historyczne Sybina. Ozdobą tego pierwszego są rzędy pięknych gotyckich i renesansowych kamieniczek o stromych, czerwonych dachach w płd. i wsch. pierzei oraz barokowy kościół katolicki i pałac Brukenthala.

 

Kościół wybudowany w latach 1726-38 reprezentuje późny austriacki barok już z pewnymi cechami klasycyzmu właściwymi dla pózniejszej, bardziej ascetycznej doby józefińskiej. Jest to masywna budowla o jednej, stosunkowo niskiej wieży.Dominujący w zachodniej pierzei pałac został wybudowany w II pol. XVIIIw i zachwyca bogato zdobioną, barokową fasadą z szerokimi oknami. Mieści muzeum zawierające bogate zbiory sztuki gromadzone przez Samuela Brukenthala, a już w 1817r udostępnione do publicznego zwiedzania.

 

Są tu m.in wybitne dzieła malarzy flamandzkich (Tycjan), włoskich, niemieckich, francuskich i hiszpańskich, także rumuńskich, wyroby złotnicze, ceramika, meble, tkaniny dekoracyjne oraz wyroby sztuki ludowej. Muzeum mieści również bibliotekę, w której przechowywane jest ponad 200tys tomów, w tym cenne zabytki piśmiennictwa, jak pisany ręcznie "Brewiarz Brukenthal" z XVw czy kazania metropolity Mołdawii z 1643r.

 

Wiele tu wąskich, krętych uliczek z podcieniami i arkadami, oraz kamiennych schodów, z których największe tzw Fingerling sprowadza w dół z Piaţa Mica do Piaţa Aurarilor (Złotników). Ciekawa jest również str. Mitropoliei prowadząca spod kościoła ewangelickiego w kierunku południowo-zachodnim. Znajduje się tu m.in stary magistrat - gotycka budowla z XVw z galerią i wieżyczką z dzwonem skazańców, barkowy pałac "Pod Kariatydami" z 1785r i momumentalna katedra prawosławna, wzniesiona w 1906r na wzór Hagia Sophia w Konstantynopolu.

 

Równoległa do niej str. Bălcescu pełni rolę promenady (także sklepy, resaturacje) łączącej starówkę z nowszą częścią miasta. Natomiast z północno-wschodniego narożnika Piaţa Mare wychodzi prowadząca w kierunku dworca str. Arvam Iancu, znajduje się średniowieczny dom Michala Brukenthala z imponującym portalem i okazałym dziedzińcem oraz najstarszy w mieście XIV-wieczny dom Vestemeana. Aby obejrzeć zachowane fragmenty dawnych fortyfikacji miejskich, najlepiej przejść ze wschodniego narożnika Piaţa Mare (za tzw.Domem Hallera) ulicą G. Lazara do bulwaru Spitalelor, wzdłuż którego ciągną się mury obronne. Spośród 40 baszt dawnego Sybina zachowały się tylko 3: ośmioboczna Ciesielska, prostokątna Garncarzy i pięcioboczna Sukienników.

 

W Sybinie słychać na ulicy niemiecką mowę i nie są to głównie turyści. Bez trudu można również odnaleźć na Piaţa Mare całkiem elegancką niemiecką księgarnię z licznymi wydawnictwami o krainie Sasów siedmiogrodzkich: piękne, ale drogie albumy, foldery i mapki z zaznaczonymi miejscowościami saskimi.

 

 

Źródło: www.tpr.pl

Następny artykuł Wielkanoc 2009

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!