Sylwester w polskich górach
Góry, to dla wielu Polaków idealne miejsce na sylwestrowe szaleństwo. Wspaniałe imprezy, mnóstwo stoków narciarskich, no i klimat. Panująca tu atmosfera, mieszkający ludzie i obyczaje - wszystko to sprawia, że przyjeżdżając tu raz, pragniemy wciąż w to miejsce powracać, a czsem nawet pozostać na zawsze...
Sylwester w górach z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dlaczego? To bardzo proste. Można tu bez problemu połączyć odpoczynek bierny z czynnym, pozwiedzać, zadbać o swoje ciało w Spa oraz poszusować na nartach.
Niektórzy planują swój roczny urlop w okresie Święta Bożego Narodzenia - Sylwester, aby móc w pełni skorzystać z uroków zimy w górach. Mnóstwo śniegu, zimowe słońce i góry to także doskonałe miejsce na Sylwestra z dziećmi. Są tu organizowane kuligi, można się wybrać na tańce góralskie, a w sylwestrową noc przyglądać się tańczącym po niebie fajerwerkach.
Należy jednak pamiętać, że oferty noclegowe w górach są zróżnicowane cenowo i dotyczy to zarówno samego zakwaterowania, jak i kompleksowej organizacji pobytu. Dodatkowo, w związku z ogromnym zainteresowaniem, taki wyjazd trzeba planować dużo wcześniej. Miejsca w atrakcyjnych hotelach, pensjonatach i ośrodkach wypoczynkowych są zarezerwowane na kilka miesięcy naprzód. A niektóre nawet i rok wcześniej.
Jeśli jednak nie znajdziecie Państwo noclegu w Zakopanem, nie załamujcie rąk. W końcu polskie góry to nie tylko Zakopane, możemy wybrać oferty w mniej popularnych miejscowościach turystycznych, takich jak: Bukowina Tatrzańska, Szczyrk, Szklarska Poręba, a także Bieszczady i Beskidy. Tam jest równie pięknie, a prawdopodobniej nieco taniej…
Beskidy. Region przez cały rok wyjątkowo popularny wśród turystów. Sprawia to bardzo bogata baza noclegowa, infrastruktura turystyczna i łatwa dostępność komunikacyjna. Zimą jest tu raj dla narciarzy z bogatym wyborem tras zjazdowych i biegowych. W pozostałych miesiącach pobyt umilają wędrówki po oznakowanych trasach turystycznych, ciekawe obiekty i liczne imprezy plenerowe. Są tu ciekawe zakątki przyrodnicze, oryginalne formacje geologiczne i duża ilość drewnianych budowli sakralnych oraz niewielkie uzdrowiska. Tu również tworzyły się podwaliny światowego przemysłu naftowego.
Bieszczady, choć nie są już tak dzikie, to nadal są najmniej dostępnymi polskimi górami. Najpopularniejszą trasą wycieczkową jest szlak na Tarnicę. Wejście na szczyt Bieszczadów nie jest trudne, ale mniej wprawieni wycieczkowicze na pewno kila razy odsapną po drodze. Widoki bez wątpienia zachwycą nie jedno oko. Szczególnie urzekająca jest panorama północno – zachodnia z Połoniną Caryńską i Wetlińską na horyzoncie. Do rodzinnych wypadów najbardziej nadają się okolice Jeziora Solińskiego.
Sudety. Głównymi ośrodkami turystycznymi są: Karpacz, Szklarska Poręba, Legnica, Kłodzko, Lądek - Zdrój, Duszniki Zdrój, Polanica - Zdrój, Kudowa – Zdrój i Jelenia Góra. Region ma bardzo dobrą bazę turystyczną i jest licznie odwiedzany przez cały rok. Poza szlakami górskimi, turyści odwiedzają zamek Chodnik, świątynię Wang w Karpaczu, czy też wieżę rycerską w Siedlęcinie. Są tu również ciekawe miejsca historyczne: Legnickie Pole i Warmątowice Sienkiewiczowskie, wybitne zabytki architektury oraz malowniczo położone zamki. Kotlina Kłodzka natomiast to szereg uzdrowisk i obiektów sakralnych, m.in. Kaplica Czaszek, bazylika z Wambierzycach czy sanktuarium w Międzygórzu. W Górach Stołowych najczęściej odwiedzane są Błędne Skały i Szczeliniec Wielki.
Tatry. Region niezwykle popularny i o bardzo dobrej bazie. Ruch turystyczny koncentruje się głównie na Zakopanem. Warto zobaczyć Chochołów z jego drewnianą zabudową (jest przy alternatywnej do „zakopianki” drodze prowadzącej spod Tatr w kierunku Krakowa i Katowic), baseny termalne położone na pograniczu Białego Dunajca i Szaflar czy też Tatrzański Park Narodowy. Najwyższe góry w Polsce, malownicze doliny, hale, kotły i przełęcze, Dolina Pięciu Stawów, Morskie Oko, Dolina Kościeliska, Hala Gąsienicowa. Na wysoki Kasprowy Wierch prowadzi wyremontowana kolej linowa. Oprócz tego potoki, wodospady – siklawy i kozice świstaki…
Zobacz również:
Komentarze