Synagoga w Łańcucie to perła architektury żydowskiej, znajdująca się w jednej z najpopularniejszych miejscowości Podkarpacia - Łańcucie. Zlokalizowana jest przy placu Jana III Sobieskiego 16. Posiada styl barokowy, zbudowana w typie wschodnim.
Powstała w 1761 roku w miejscu starej synagogi. Budowa świątyni została sfinansowana przez czołowego protektora Żydów w Łańcucie - Stanisława Lubomirskiego. Według zamiarów świątynia miała się nie wyróżniać spośród pobliskich zabudowań.
W XIX wieku przeprowadzono remont synagogi i m.in. dobudowano klatkę schodową, która prowadziła na babiniec. To z pewnością obiekt pełen historii. W okresie II wojny światowej świątynię strawił pożar, przez co spaleniu uległo niemalże całe wewnętrzne wyposażenie synagogi.
Po wojnie znajdował się tu magazyn zboża, w latach 60. XX wieku świątynię postanowiono odrestaurować, dzięki sporemu nakładowi finansowemu.
Od 1973 roku synagoga jest częścią Muzeum - Zamku w Łańcucie. Obecnie jest muzeum judaistycznym. Właścicielem synagogi jest zaś Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
Cechy charakterystyczne:
- styl barokowy;
- budynek wzniesiony na planie prostokąta;
- wnętrze podzielone na 4 pomieszczenia;
- wewnątrz zachował się zrewaloryzowany wystrój sztukatorsko-malarski eksponujący realizacje od lat 60. XVIII wieku do lat 30. XX wieku;