Szczecin, miasto tysiąca inspiracji

Szczecin, miasto tysiąca inspiracji

Należysz do osób, które podczas urlopu nie lubią się spieszyć, pędzić razem z innymi w tłumie lub czekać w kolejkach do najbardziej znanych obiektów turystycznych? W takim razie nasza propozycja z pewnością przypadnie Ci do gustu. Sprawdź jak Szczecin zainspiruje właśnie Ciebie.

Jeśli chodzi o sposób spędzania urlopu to istnieją dwie grupy osób. Pierwsza z nich dokładnie planuje urlop, dzień po dniu wspólnie z przewodnikiem przemierza najbardziej znane – często wręcz oblegane – turystyczne miejscowości. Zazwyczaj są to wszystkim dobrze znane szlaki, które każdy się szanujący turysta musi odwiedzić. Ale są też takie osoby, które pakują niezbędne rzeczy do plecaka, wyruszają na wycieczkę zupełnie niezaplanowaną i zdają się na to co przyniesie im los. Drogę wskazuje im mapa. Lubią podróżować w mniejszych grupach lub samotnie. Typy włóczykijów, którzy lubią zgubić się w mieście i dzięki temu mogą odkryć zupełnie nowe miejsca. Oczywiście nie zmuszamy nikogo do odbywania ekstremalnych wycieczek w rodzaju szkoły przetrwania. Zachęcamy raczej do swobodnego poznawania i zwiedzania nowych miejsc. Pozwól sobie na radość z samodzielnie odkrytych terenów.

Być może zdziwisz się, ponieważ miasto po którym chcemy Cię oprowadzić jest znane wszystkim. Pozytywnie Cię zaskoczymy. Szczecin – miasto tysiąca inspiracji, to miejsce wciąż do odkrycia.

Szczecin bez wątpienia jest miastem „z duszą”, malowniczym, posiadającym wyjątkowy klimat.  Liczne jeziora, lasy i prawdziwe cuda architektury wysuwają Szczecin na czołówkę najpiękniejszych miast w Polsce. Są jednak miejsca mniej znane, idealne na piesze wycieczki, spacery oraz wypoczynek w ciszy.


Tajemnicza Puszcza Bukowa


Naszą wycieczkę rozpoczniemy od Puszczy Bukowej, kompleksu leśnego położonego na Wzgórzach Bukowych. Wzgórza te są pasmem najwyższych wzniesień morenowych na północno-zachodnim skraju Pomorza. Puszcza jest częścią Szczecińskiego Parku Krajobrazowego. Swoją nazwę zawdzięcza największemu zbiorowisku leśnemu – Buczynie Pomorskiej. Buki bowiem zajmują największą powierzchnię spośród innych rodzajów roślin. Otoczenie drzew, śpiew ptaków i niezmącona niczym cisza stwarzają idealne warunki do spacerów. Liczne jeziora, torfowiska a także głazy narzutowe puszcza zawdzięcza działalności lodowca. Różnorodne ukształtowanie terenu robi wrażenie na każdym odwiedzającym to miejsce.

Swoistą wizytówką Puszczy Bukowej jest Jezioro Szmaragdowe. Skąd ta nazwa? Już spieszymy z wyjaśnieniem a pomoże nam w tym legenda. Jezioro powstało w wyrobisku dawnej kopalni. Legenda głosi, że od samego początku uruchomienia pierwszych kopalń grasował w nich złośliwy duszek zwany Skarbkiem. Gromadził on bogactwa, które ukrywał pod ziemią. Gdy pewnego razu górnik kilofem odkopał te bogactwa, duch nie chcąc by ktoś mu je odebrał, zalał wszystko wodą. Duże ilości węglanu wapnia spowodowały, że powstałe jezioro ma właśnie szmaragdowy kolor. Oczywiście jest to tylko legenda, ale widoki zapierają dech w piersiach. Po zachwyceniu się pierwszymi widokami naturalnie zachęcamy do odbycia pieszej wycieczki po specjalnym Familijnym Szlaku biegnącym dookoła Jeziora Szmaragdowego, skąd cały czas rozciąga się widok na wspaniałe jezioro. Ale to nie wszystko. Jezioro skrywa wiele trakcji również na dnie. Znajdują się tam ruiny budynków oraz urządzeń zalanej kopalni.

Kolejnym ciekawym miejscem skrywanym w Puszczy Bukowskiej jest Lwia Paszcza. Pod tą nazwą kryje się koliste rozszerzenie doliny Lisiego Potoku, czyli strumienia wypływającego ze źródeł na stoku Lisicy. Rozszerzenie zatacza tutaj dość spore zakole. Dlaczego nazwa „Lwia Paszcza”? W takim kształcie bowiem jest żeliwny odlew, przez które przepływa źródełko. Miejsce bardzo klimatyczne, pozwalające złapać głębszy oddech. Zapewniamy, że poczujesz się jak zupełnie innej rzeczywistości z dala od miejskiego zgiełku i tłumu. I o to właśnie chodzi, takie jest drugie oblicze Szczecina.


Gotowy na zwiedzanie Szczecina? Sprawdź jeszcze tylko oferty komfortowych apartamentów: Apartamenty Szczecin.


Z kolejnym miejscem w Puszczy Bukowskiej także związana jest pewna legenda. Oczko Marzanny – bo o nim mowa – to mały stawek, który powstał po spiętrzeniu wody źródła Chojnówki. Oczko leży w północno-wschodnim części Doliny Marzanny. Według legendy, dwie zakonnice pochodzące z książęcych rodów, które nie chciały przystosować się do klasztornych reguł zostały zesłane do puszczy. Po swojej śmierci pojawiały się tu od czasu do czasu pod postaciami czarnych łabędzi. Każdej napotkanej osobie odmieniały los.


Dolina Siedmiu Młynów


Będąc w Puszczy Bukowej nie można przejść obojętnie obok jeszcze jednego miejsca. Trzy Mosty Donikąd, które zostały wybudowane przez Niemców jeszcze przed wybuchem Drugiej Wojny Światowej, mimo upływu lat wciąż robią ogromne wrażenie. Mosty zostały wybudowane w odległości ok. 100 metrów od siebie. Nie stanowią żadnej całości, żadnego planu. Nie takie jednak było ich przeznaczenie. Mosty służyć miały bowiem saperom, którzy tutaj mieli uczyć się wysadzania różnych konstrukcji. Choć to tylko pozostałość naruszona w dodatku przez upływający czas, warto zatrzymać się tu przynajmniej na chwilę.


Malowniczy Lasek Arkoński


Przenieśmy się teraz poza obszary Puszczy Bukowej, choć nadal zostajemy w tematyce leśnej. Zachęcamy do odwiedzenia Parku Leśnego Arkońskiego zwanego także Laskiem Arkońskim. Ten malowniczy leśny obszar wchodzi w skład leśnego kompleksu o nazwie "Puszcze Szczecińskie". Park Leśny zajmuje powierzchnię ponad 970 hektarów, jest więc gdzie udać się na spacer! Na jego obszarze znajdują się liczne interesujące punkty do zobaczenia. Jednym z nich jest najwyższe wzniesienie – Wzgórze Arkony, na którym to w latach 1900-1904 została wybudowana Wieża Quistorpa. Budowę zlecił i opłacił Martin Quistorp dla upamiętnienia swojego ojca Johannesa. W dawnych czasach z wieży można było obserwować rozciągającą się wspaniałą panoramę okolicy. Obecnie z całości budowli zachowała się tylko kamienna podstawa, na której pozostał niewielki fragment ceglanej wieży. Innym dogodnym miejscem obserwacyjnym, nieco niższym od Arkony jest Wzgórze Sobótki.


Po wyczerpującej wycieczce szybko zregenerujesz swoje siły w jednym ze szczecińskich hosteli.


Nad rzeką Osówką znajduje się Dolina Siedmiu Młynów. Są to leśne tereny o naturalnych cechach, gdzie występują rzadkie rośliny. To chyba jedna z najbardziej urokliwych miejsc w Parku Arkońskim. Tutaj naprawdę warto się zgubić! W Dolinie znajdują się następujące stawy młyńskie: Zazulin, Ustronie, Uroczysko, Zacisze, Nagórnik, Łomot, Wyszyna. Istnieje przyjemna i nietrudna trasa Doliny Siedmiu Młynów, która rozpoczyna się przy pętli tramwajowej linii 1 i 9 na Głębokim. Następnie wiedzie do „Białej Leśniczówki” aż do Szczecińskiej Gubałówki. Obok „Białej Leśniczówki” znajduje się ogrodzony teren, idealny do rozpalenia ogniska lub dłuższego wypoczynku. Kolejnym obiektem napotkanym na trasie jest Polana Sportowa, na której wszyscy chętni mogą zagrać w piłkę nożną lub koszykówkę. Miejscem wymarzonym na odpoczynek ze względu na malowniczy krajobraz oraz dogodne warunki jest Polana Harcerska. Za nią znajdują się wspomniane wcześniej młyny. Każdy z pewnością bez większego trudu pokona trasę a jej uwieńczeniem będą nieprawdopodobne widoki.

Gdy poczujesz, że chcesz po prostu usiąść i spokojnie nacieszyć się otaczającym Cię widokiem, skieruj się ku najpiękniejszemu Ogrodowi Różanemu w Polsce, nazywanego potocznie Różanką. Założony w II połowie XX wieku, w latach 2006-2007 został gruntownie odbudowany i teraz może cieszyć wszystkich odwiedzających. Ogród zajmuje powierzchnię ponad 2 hektarów co oznacza mnóstwo miejsca tylko dla Ciebie i Twoich myśli. W ogrodzie panuje cisza, spokój a co najważniejsze – dookoła rozciągają się wspaniałe widoki pełne zieleni i różnokolorowych kwiatów. Ogród Różany położony jest na Łęknie, jednym z osiedli Szczecina. Siedząc pośród tak pięknych kwiatów zapomnisz, że jesteś w mieście! Będąc w ogrodzie warto skierować się ku Ptasiej Fontannie, której charakterystycznymi elementami są cztery betonowe gęsi znajdujące się na cokole. Po spacerze w tak magicznym miejscu każdy nabierze chęci na dalsze wędrówki po Szczecinie.


Historyczny Kościół na Golęcinie


Zachęcimy Cię teraz do odwiedzenia Kościóła na Golęcinie, który jest najwyżej położonym obiektem w dzielnicy Golęcin. To, na co warto zwrócić uwagę to ośmiokątna strzelista wieża. Widok z niej na panoramę miasta jest niesamowity. Równie fascynująca jest także historia budowli. Po raz pierwszy o kościele wspomniano w XIII wieku. Przypuszcza się, że był wzniesiony z kamienia i drewna. Niestety spłonął w XVII wieku. Już w XVIII wieku odbudowano go, jednak nie na długo. Kościół nie przetrwał wojen napoleońskich. Drugą próbę odbudowy podjęto w 1846 roku przy udziale mieszkańców miasta. II wojna światowa to kolejny moment w dziejach historii, który nie oszczędził budowli. Została pozbawiona szyb a dach nie spełniał swojego zadania. Podjęto kolejny wysiłek odbudowania i przywrócenia dawnego blasku budowli. Odzyskała swój gotycki styl i do dziś cieszy przyjezdnych swoim zabytkowym wnętrzem.

 

Chcesz poznać więcej ciekawych miejsc w Szczecinie? Zajrzyj koniecznie tutaj i sprawdź, co jeszcze koniecznie musisz zobaczyć podczas pobytu w mieście: Atrakcje Szczecin.


Jeziora szczecińskie, które trzeba zobaczyć


Wspomnieliśmy już, że w Szczecinie znajduje się wiele malowniczych jezior. Jednym z nich jest Jezioro Rusałka, które znajduje się na terenie Parku Miejskiego Kasprowicza. Potocznie jezioro nazywa się Morskim Okiem. Jezioro powstało w wyniku spiętrzenia rzeczki Osówki. Na Jeziorze Rusałka znajduje się bajkowa wysepka nazywana Łabędzią Wyspą, a także pomost łączący dwa brzegi jeziora z którego rozlega się przepiękny widok.


Sprawdź jakie oferty noclegowe przygotowały dla Ciebie hotele w Szczecinie.


Kolejnym przyciągającym uwagę jeziorem jest śródleśne Jezioro Węglino. Znajduje się w północnej części uroczyska Gorzeń. Od strony wschodniej jest silnie zarośnięte. Wzdłuż brzegów znajdziesz kilka punktów widokowych. Miejsce to z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Jest jeszcze jedno miejsce na mapie Szczecina, bez którego nie może obyć się żadna wycieczka po Szczecinie. O czym mowa? O Jeziorze Głębokim, leżącym na osiedlu o tej samej nazwie, w dolinie u podnóża Wzgórz Warszewskich, na terenie Puszczy Wkrzańskiej. Jeśli zechcesz odbyć inspirującą wycieczkę pieszą lub rowerową, skorzystaj z szlaku spacerowo-rowerowego „Wokół Jeziora Głębokiego”. Jego długość wynosi 6 kilometrów.

Mamy nadzieję, że razem z nami poznałeś nieznane dotąd miejsca w Szczecinie. Czas więc byś i Ty odwiedził je i na żywo podziwiał wspaniałe krajobrazy. Pakuj się i przyjeżdżaj do Szczecina! Nie zapomnij jeszcze rezerwować noclegu w Szczecinie.

Następny artykuł 10 najlepszych tras do...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!