W rejonie dworca głównego w Szczecinie a dokładnie w schronach przeciwlotniczych z okresu II wojny światowej znajdują się do niedawna utrzymywane w tajemnicy podziemne korytarze. Dziś zwiedzający mają do wyboru następujące trasy: II Wojna Światowa, Zimna Wojna-życie w PRL-u oraz Zwiedzanie z dreszczykiem.
Każdy ze zwiedzających musi obowiązkowy nałożyć kask na głowę i pobrać przewodnik.
Oto jak przedstawiają się trasy:
Trasa „II Wojna Światowa” (czas przejścia: 1 godzina), ukazuje historię miasta podczas II wojny światowej, w pierwszych latach po przyłączeniu do Polski oraz dzieje szczecińskich fortyfikacji. Z zewnątrz zwiedzający usłyszą przytłumione odgłosy lotniczego bombardowania a na ławkach można dostrzec sylwetki. Wszędzie znajdują się pozostawione walizki, dziecięce wózki oraz sprzęt ratowniczy. Z głośników dobiega głos mężczyzny, który opowiada jak wyglądała jego ucieczka do schronu po usłyszeniu syren alarmu przeciwlotniczego. Na uwagę zasługuje nowoczesna oprawa dźwiękowa i scenografia dopracowana w każdym szczególe. Całość przedstawia się bardzo realistycznie.
Trasa „Zimna Wojna - życie w PRL-u” (czas przejścia: 0,5 godziny) prowadzi częścią schronu przebudowaną na schron przeciwatomowy. Zostały tu zgromadzone sprzęty służące w latach 90. ubiegłego wieku kolejowym oddziałom Obrony Cywilnej.
"Zwiedzanie z dreszczykiem " to przejście trasy II Wojna Światowa tylko z latarkami, które wypożyczamy bez opłaty. Niektóre z wystaw są podświetlone efektownym światłem UV. Na trasie wielki mural 3D najlepiej widoczny właśnie w trakcie zwiedzania bez światła.
Codziennie o 12:00, niezależnie od ilości uczestników, zapraszamy na zwiedzanie największego z nich, zbudowanego w 1941 r., a w okresie Zimnej Wojny przebudowanego na schron przeciwatomowy. W innych godzinach grupa musi liczyć co najmniej osiem osób. W dni ustawowo wolne od pracy oraz poza godzinami pracy biura wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
Zwiedzanie:
trasa II Wojna Światowa - codziennie o godz. 12:00
trasa II Wojna Światowa oraz Zwiedzanie z dreszczykiem - sobota, niedziela, godz. 12.30 i 13:00.
Zobacz również: Wakacyjny weekend w Szczecinie - co warto zobaczyć w mieście?