Szczeliniec Wielki - obowiązkowy punkt wizyty w Górach Stołowych!

Szczeliniec Wielki - obowiązkowy punkt wizyty w Górach Stołowych!

Każdy wyjazd w góry związany jest ze wspaniałymi przeżyciami podczas zdobywania wyjątkowych szczytów. Niektóre góry są wyższe, inne zdecydowanie niższe. Pamiętać jednak należy, że każdy krok przymierza nas do upragnionego celu, a każda, nawet najtrudniejsza trasa, zawsze jest do pokonania. Podczas wypoczynku w Górach Stołowych, niemalże obowiązkowym punktem każdej wizyty jest wizyta na Szczelińcu Wielkim. Poznajmy w związku z tym wszystkie najważniejsze informacje, związane z tym szczytem i opcje tras, które nas tam doprowadzą. Całe Góry Stołowe to masa wspomnień i wyjątkowych przeżyć.

Pomimo tego, że może nie jest to wysoki szczyt, to kryje w sobie naprawdę wiele wyjątkowego. Podczas każdego sezonu letniego, to właśnie Szczeliniec Wielki i Błędne Skały należą do kategorii najchętniej odwiedzanych miejsc w Górach Stołowych. Wyjątkowość tego szczytu tkwi przede wszystkim w tym, że jest to idealny przykład gór płytowych, które są ewenementem na skalę europejską. Poznajmy nieco bliżej ten popularny i najwyższy szczyt Gór Stołowych.

 

Szczeliniec Wielki - najważniejsze informacje

 

 

Zanim przystąpimy do prezentacji najważniejszych ciekawostek, związanych ze Szczelińcem Wielkim, to warto przyjrzeć się mu nieco bliżej, zarówno pod względem geologii, przyrody, położenia, jak i samej turystyki.

 

Szczeliniec Wielki, co warto podkreślić jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. Jego wysokość wynosi 919 m n.p.m. Jest jedną z gór, która należy do Korony Gór Polski. Jego zdobycie jest obowiązkowe dla każdego, kto wybiera Góry Stołowe lub Kotlinę Kłodzką na swój urlop.

 

 

fot. Artur Bociarski / AdobeStock, CC0

 

Szczeliniec Wielki stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, jakim są Sudety, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów. Jego najwyższym punktem jest Fotel Pradziada, znajdujący się na samym wierzchołku. Szczeliniec Wielki znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.


Pomimo tego, że nie jest to najwyższy szczyt, to jest on bardzo dobrze widoczny jako trapezoidalny blok skalny porośnięty lasem iglastym. Łatwo dostrzeżmy go m.in. z Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej, czy czeskiego Náchodu.

 

Ciekawostkę w przypadku Szczelińca Wielkiego, stanowi fakt, że na jego szczyt prowadzi 665 schodów, które zostały tu ułożone w 1814 roku. Góry Stołowe są regionem wyjątkowym, polecanym absolutnie na każdą porę roku.

 

Wypoczywając w tym regionie, warto wybrać się w pobliskie Góry Izerskie, które pomogą Ci przedłużyć wspaniałe przeżycia, związane z wędrówką po górach.

 

Lubisz wypoczynek w górach? Poznaj: TOP 10 miejscowości w polskich górach. Gdzie się wybrać?

 

 

Jak dojechać do szlaku na Szczeliniec Wielki?

 

 

Jak przystało na najwyższy szczyt w Górach Stołowych i miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, możemy dojechać samochodem do tej atrakcji Gór Stołowych w bardzo prosty sposób.

 

Od strony Kudowy-Zdroju dojazd powinien nam zająć około 20 minut - trasa wiedzie przez popularną Drogę Stu Zakrętów. Z Wrocławia dotarcie do Szczelińca Wielkiego powinno nam zająć nieco ponad 2 godziny.

 

Na miejscu masz do dyspozycji wiele parkingów - opłata na wielu z nich wynosi 10 złotych. Decydując się na okrężny szlak, który wiedzie od strony Pasterki, możesz skorzystać z bezpłatnego parkingu, który jest w stanie pomieścić 10 samochodów. W pierwszym przypadku musimy dojechać do Karłowa, a w drugim do Pasterki.

 

Zarówno od jednego, jak i drugiego parkingu, musimy kierować się żółtym szlakiem, który prowadzi do przełęczy pomiędzy Małym i Wielkim Szczelińcem. Naszym oczom ukaże się tu schronisko PTTK Na Szczelińcu Wielkim, do którego pozostanie nam jeszcze 10 minut wędrówki.

 

Parkowanie podczas urlopu może sprawić mnóstwo problemów. Sprawdź koniecznie: Parkowanie w turystycznych kurortach. Poznaj najważniejsze wskazówki

 

 

Wyjątkowa historia tajemniczych schodów

 

 

To, co teraz wydaje się być takie proste i oczywiste, jeszcze setki lat temu wydawało się być niemożliwe. Czy wiesz, że na początku XIX wieku nie było żadnej trasy, która doprowadziłaby nas na Szczeliniec Wielki.

 

Turyści wędrowali do dzikich i niebezpiecznych Błędnych Skał, natomiast zdobycie Szczelińca Wielkiego było już praktycznie niewykonalne. Sytuacja była o tyle skomplikowana, że Prusy, które były patronami tych ziem, szykowały się do wojny z Austrią i od tego momentu rozpoczął się proces militaryzacji regionu.

 

 

fot. spacetech / AdobeStock, CC0

 

Rozpoczęto m.in. budowę Fortu Karola na pobliskiej górze Ptak. W kolejnych latach przetarto ścieżkę na Szczeliniec Wielki. Było to m0żliwe, dzięki wykorzystaniu materiałów wybuchowych, które użyły wojska tu obecne. Rekonesans góry pomagał wykonać młody mieszkaniec Karłowa - Franciszek Pabla. W tamtych czasach, Szczeliniec Wielki odwiedził m.in. król Fryderyk Wilhelm II, a Franciszek Pabla oprowadzał grupę, która przybyła tu wraz z królem. Od tamtej pory, zainteresowanie Szczelińcem Wielkim rosło z każdym kolejnym rokiem.

 

Szczyt ten chętnie odwiedzali osoby, wypoczywające w Kudowie-Zdroju, czy pobliskich Dusznikach. Do najznamienitszych gości, którzy ze Szczelińca Wielkiego podziwiali wschód i zachód słońca, należy zaliczyć m.in.: Johann'a Goethe, Johna Quincy Adamsa, czy kompozytor Fryderyk Chopin.

 

Na szczyt prowadzi kręty szlak składający z 665 schodów, ułożonych w 1814 przez Franza Pabla, sołtysa pobliskiego Karłowa, pierwszego przewodnika i jednocześnie autora pierwszej broszury o Szczelińcu Wielkim. Od strony północnej wiedzie szlak z Pasterki na przełęcz między Szczelińcami. Na okrężnej, jednokierunkowej trasie o długości około 5 km, biegnącej wierzchowiną Szczelińca, znajduje się również schronisko turystyczne PTTK "Na Szczelińcu", powstałe w 1846 roku w stylu tyrolskim (wówczas jako Schweizerei). Pamiętaj, że na teren rezerwatu Szczeliniec Wielki, obejmującego szczytowe partie góry, obowiązuje opłata w wysokości 12 lub 6 zł za wstęp na teren rezerwatu.


Planujesz rodzinny wyjazd w Góry Stołowe? Sprawdź propozycje noclegów dla rodzin z dziećmi w Karłowie:

 

 

Pod Narożnikiem

Pod Narożnikiem

Duszniki-Zdrój, ul. Łężyce

Agroturystyka Duszniki-Zdrój 9.9
Apartamenty u Agi

Apartamenty u Agi

Kudowa Zdrój, ul. Tadeusza Kościuszki

Kwatery i pokoje Kudowa Zdrój 9.8

 

 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu Wielkim - prawdopodobnie najpiękniejsze górskie schronisko w Polsce

 

 

Zgodnie z tym, co już kilkukrotnie zostało wcześniej wspomniane, na samym szczycie Szczelińca Wielkiego znajduje się kultowe schronisko PTTK, które zostało tu wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim, dzięki czemu nosi ono nazwę "Szwajcarki".

 

Schronisko PTTK Na Szczelińcu Wielkim jest obiektem, oferującym usługi noclegowo-gastronomiczne. Znajduje się na wysokości 905 m n.p.m. na wierzchowinie najwyższego szczytu Gór Stołowych. Nie dochodzi tu żadna droga, po której mógłby się poruszać jakikolwiek pojazd. W 1814 roku, Franz Pabel, zafascynowany tym obiektem, postanowił utworzyć tu 665 schodów i schronisko na szczycie - i tak też pozostało do dziś.

 

 

fot. martabialonoga / AdobeStock, CC0

 

Możemy stąd podziwiać piękne widoki na Karkonosze ze Śnieżką, Góry Sowie, Góry Kamienne, Bystrzyckie oraz Broumovskie Ściany, a nawet Masyw Śnieżnika. Wielu turystów decyduje się tu na podziwianie wschodu słońca, jak i na zachody słońca. Schronisko, usytuowane w sercu Parku Narodowego Gór Stołowych i stanowi świetną bazą wypadową w Góry Stołowe oraz Broumowskie Ściany po czeskiej stronie granicy. Szczeliniec Wielki i jego trasę turystyczną zw. Skalnym Labiryntem, na której znajduje się schronisko, odwiedza około 300 000 turystów rocznie.

 

Najlepszy klimat panuje tu bez wątpienia wieczorami, kiedy większość turystów decyduje się na pozostanie w tym schronisku. Ktoś wyciąga gitarę, rozpalane jest ognisko i każdy korzysta z niezwykłego klimatu Gór Stołowych.

 

Schronisko na Szczelińcu należy do kategorii najstarszych schronisk górskich w Sudetach. Jest tu dostępny punkt widokowy, umożliwiający podziwianie pięknej, górskiej panoramy.

 

 

Ruszamy w góry - szlaki prowadzące na Szczeliniec Wielki

 

 

Niezależnie od tego, na jaką opcję wędrówki się zdecydujesz, to zasada jest prosta. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku musisz zdecydować się żółty szlak, który prowadzi na szczyt od strony Karłowa oraz Pasterki. Czas zwiedzania szczytu wynosi około 2 godzin. Trasa nie jest wymagająca, a każdy będzie mógł się nacieszyć tym, co piękne i wyjątkowe w Górach Stołowych.

 

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź: Co zabrać ze sobą w góry?

 

 

Szlak żółty z Karłowa na Szczeliniec Wielki

 

 

Rozpoczynamy od opcji trasy, która jest najchętniej wybierana przez turystów, którzy chcą zdobyć Szczelniec Wielki. Zgodnie z tym, co zostało już wcześniej wspomniane, musimy dojechać samochodem do parkingu w Karłowie i wyruszyć stąd szlakiem żółtym na nasz upragniony szczyt. Szlak żółty rozpoczyna się w okolicach płatnego parkingu.

 

Do pokonania mamy tu 665 stopni schodów - czy tyle jest faktycznie? Warto policzyć podczas wchodzenia. Zalecane jest, by wybrać się tu wcześnie rano lub jesienią, kiedy ruch turystyczny jest dużo mniejszy.

 

 

fot. Curioso.Photography / AdobeStock, CC0

 

Planując nocleg w schronisku na Szczelińcu, musisz licczyć się z tym, że rezerwację noclegu trzeba tu dokonać z naprawdę dużym wyprzedzeniem.

 

Powracając do samej trasy, to warto podkreślić, że jest ona ogrodzona metalowymi balustradami. Czas potrzebny na dojście od parkingu wynosi około 40 minut. Po tym czasie dochodzimy do przełęczy pomiędzy Małym i Wielkim Szczelińcem.

 

Stąd pozostaje nam już około 10 minut, by dojść do kultowego schroniska PTTK. Po drodze będziemy musieli przekroczyć jeszcze niewielkie Ucho Igielne. Ze szczytu możemy podziwiać piękną panoramę najbliższej okolicy z panoramą Sudetów w roli głównej.

 

Na szczycie znajdują się dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza poświęcona pamięci Franza Pabla, druga upamiętniająca wizytę J.W. Goethego. Jest tu też winda towarowa, którą wykorzystuje się do transportu towarów, które są niezbędne w schronisku. Nie dojedziemy tu bowiem samochodem.

 

Niegdyś towary wnosili tu tragarze oraz osły. Szlak z Karłowa nie jest jedynym sposobem dotarcia na Szczeliniec Wielki.

 

 

Szlak żółty z Pasterki na Szczeliniec Wielki

 

 

Drugą, bardziej naturalną i równie wyjątkową opcją dojścia na Szczeliniec Wielki jest trasa, która prowadzi z Pasterki. Okrężny szlak zaczyna się od bezpłatnego parkingu. Wędrujemy zgodnie z oznaczeniami koloru żółtego, dzięki czemu dojdziemy na sam szczyt.

 

Droga jest zdecydowanie krótsza i na odcinku od drogi do przełęczy – „dzika” – bez żadnych sztucznych ułatwień – barierek, schodków, poręczy – typowy przykład górskiego szlaku.

 

Podobnie, jak w przypadku pierwszej opcji, również i tu dochodzimy do przełęczy pomiędzy Małym i Wielkim Szczelińcem.

 

Korzystając z tego szlaku, samochód można zostawić na malutkim (dosłownie na 10 samochodów), ale za to bezpłatnym parkingu, znajdującym się obok wejścia na żółty szlak.

 

Poszukujesz noclegów blisko szlaków w Górach Stołowych? Sprawdź nasze propozycje:

 

 

 

 

Labirynt Skalny - wyjątkowa opcja przedłużenia wędrówki po Szczelińcu Wielkim

 

Szczeliniec Wielki zdobyty, więc co robić dalej? W takim przypadku warto jest nie wracać tym samym szlakiem, tylko przedłużyć naszą wędrówkę i odwiedzić pobliski Labirynt Skalny, który gwarantuje wyjątkowe przeżycia. To nie tylko przepiękna panorama, ale również wiele trudnych korytarzy i zaułków, których pokonanie wcale nie musi być takie proste.

 

 

fot. Maciej / AdobeStock, CC0

 

Trasa przez Labirynt Skalny prowadzi nas w dół, w kierunku Karłowa. Na tej jednokierunkowej trasie nie mamy możliwości powrotu do schroniska, z którego wyruszyliśmy. Przejście przez Skalny Labirynt jest płatne i wynosi odpowiednio 12 (bilet normalny) i 6 złotych (bilet ulgowy).


Od listopada do końca kwietnia trasa jest oficjalnie zamknięta. Można wejść, jednak na własne ryzyko i odpowiedzialność.

 

Trasa prowadzi nas wśród pięknych skał. Po kilku minutach dojdziemy do tarasu widokowego na północnej krawędzi Szczelińca Wielkiego. W oddali czujne oko zobaczy Broumovske Steny i Korune, a bliżej symbol Wielkiego Szczelińca – Małpolud. Należy spodziewać się tu ciasnych przejść, dlatego dobrze będzie pozostawić większe bagaże i rzeczy w swoim samochodzie.

 

 

Tu spotyka się piekło, czyściec i niebo - czyli najpiękniejszy fragment Szczelińca Wielkiego

 

 

Na samym końcu nie mogło tu zabraknąć prawdziwej wisienki na torcie, którą mogą podziwiać turyści, którzy zdobywają Szczeliniec Wielki. Co powiesz na miejsce, w którym spotyka się piekło i niebo? Jest to zdecydowanie najpiękniejszy fragment trasy, którą warto pokonać podczas zdobywania Szczelińca Wielkiego. Dominują tu głębokie szczeliny, ale nie tylko.

 

Ten fragment trasy rozciąga się od punktu widokowego przy skałce zwanej Małpoludem, przez Diabelską Kuchnię do najgłębszej rozpadliny na trasie, na której dnie znajduje się Piekiełko. Piekiełko to głęboka na 25 metrów i długa na 100 metrów szczelina, równoległa do północnej krawędzi Szczelińca Wielkiego.

 

Tuż za nią, po pokonaniu stromego wzniesienia, zaczyna się Czyściec, po którym przechodzi się do Nieba, z którego rozpościerają się już niesamowite widoki na okoliczne szczyty. To chyba jedyna możliwość by za życia przejść drogę z Piekiełka przez Czyściec do Nieba. Zobaczymy stąd m.in. Góry Bardzkie oraz Złote na horyzoncie.

 

W dalszej części trasy przechodzimy przez Kołyskę, Kwokę, Koński Łeb i Słonia, które swoim kształtem naprawdę przypominają właśnie te zwierzęta.

 

 

Noclegi w okolicach Szczelińca Wielkiego

 

 

Planując wyprawę na Szczeliniec Wielki, pamiętaj, że okoliczne miejscowości, posiadają naprawdę doskonale rozwiniętą bazę noclegową. Rodziny z dziećmi chętnie decydują się na domki w Kudowie-Zdroju. Pozostałe grupy turystów poszukują noclegów bliżej szczytu. Dlatego też chętnie rezerwowane są kwatery i pokoje w Karłowie.

 

Zauważyć można również to, że niektórzy turyści przyjeżdżają tu z Kotliny Kłodzkiej. Ich bazami wypadowymi są Kłodzko, Duszniki-Zdrój, czy Radków.


Warto podkreślić, że tutejsze obiekty noclegowe posiadają wszelkie niezbędne udogodnienia, takie jak chociażby bezpłatny parking, Wi-Fi, w pełni wyposażona kuchnia, czy plac zabaw dla dzieci.


Średnia cena za nocleg w pobliżu Szczelińca Wielkiego, kształtuje się na poziomie 176 zł. Najkorzystniej jest się zatrzymać w ośrodkach szkoleniowych i wypoczynkowych w Kudowie-Zdroju, w których ceny za nocleg rozpoczynają się nawet od 25 zł od osoby za dobę.


Pamiętajmy, że w Kudowie-Zdroju obowiązuje opłata klimatyczna w wysokości 4 zł od osoby za dobę, a w Karłowie 1,80 zł od osoby za dobę, które są doliczane do kosztów noclegu.

 

 

Następny artykuł Odkryj Lesko i Sanok. Co...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!