Przy Bukowiańskim Centrum Kultury DOM LUDOWY w 1999r. rozpoczęła działalność Szkoła Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, zajmujących się twórczością i kulturą ludową, którzy pragnęliby pogłębić jej tajniki teoretyczne i praktyczne.
Założeniem tego przedsięwzięcia jest ratowanie ginących zawodów, pokazanie młodemu pokoleniu zanikającego piękna oraz nauka jego tworzenia jak również pomoc zespołom w szkoleniu oraz szukaniu korzeni w tradycji wsi. Zajęcia dla dzieci i młodzieży w trakcie roku szkolnego odbywają się na zasadzie "zielonych szkół". Organizujemy turnusy jedno-, dwu-, lub trzytygodniowe z możliwością realizacji podstawowego programu zajęć szkolnych, jednak ze szczególnym nastawieniem na zajęcia regionalne i sztukę ludową. Każda grupa może mieć swoich lub naszych instruktorów, którzy będą przekazywali warsztat i tajniki ginących zawodów w dziedzinach:
* kroju, szycia i haftu damskiego i męskiego
* malarstwa na szkle
* ceramiki
* snycerki i zabawkarstwa
* budowy starych instrumentów ludowych
* rzeźby w drewnie i kamieniu
* kowalstwa
* innych dziedzinach w zależności od potrzeb zainteresowanych grup bądź też osób indywidualnych.
Dla twórców ludowych zrzeszonych i nie zrzeszonych oraz artystów amatorów organizujemy plenery i warsztaty z różnych dziedzin twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem ginących zawodów. Koła zainteresowań, zespoły regionalne, teatralne oraz kapele przyjmujemy na tzw. zgrupowania, gdzie szlifują one technikę, układy choreograficzne, śpiew, muzykę, a także pogłębiają wiedzę o folklorze, stroju, muzyce, tańcu oraz zwyczajach i obrzędach ludowych.
Dla nauczycieli i instruktorów organizujemy kursy z zakresu pogłębiania wiadomości z różnych dziedzin twórczości połączone z zajęciami praktycznymi. Zdobyte umiejętności będą przydatne w pracy z dziećmi w kołach zainteresowań oraz podczas prowadzenia tzw. "ścieżek regionalnych" w szkołach.
W programie zajęć są również spotkania ze sztuką Podhala, wycieczki krajoznawcze, zwiedzanie skansenów Podhala oraz izb twórczych, spotkania z zespołami regionalnymi, imprezy rozrywkowe i ogniska. Organizujemy również wycieczki z przewodnikiem: do Morskiego Oka, na Kasprowy Wierch, Gubałówkę, do Dolin: Chochołowskiej i Kościeliskiej, Dębna, zwiedzanie skansenów w Zubrzycy i Łopusznej, Muzeum Tatrzańskiego i Muzeum Władysława Hasiora oraz zamków w Niedzicy i Czorsztynie, spływ Dunajcem oraz wyjazdy na Słowację do bielskich i dymianowskich jaskiń.
Najchętniej przyjmujemy grupy zorganizowane: 30- 40 osób. Istnieje możliwość udziału w naszych szkoleniach osób indywidualnych, które dołączamy do grup.
Koszt pobytu jednej osoby do uzgodnienia.
Źródło: http://www.bukowinatatrzanska.pl