Szlak Piastowski najlepszy na jesienną wycieczkę
Nadejście jesieni nie musi oznaczać rezygnowania ze zwiedzania ciekawych miejsc. Na jesienną wycieczkę proponujemy Szlak Piastowski w Wielkopolsce, gdzie oprócz pięknych widoków, znaleźć można także najstarsze zabytki i wiele innych turystycznych atrakcji.
Szlak Piastowski biegnie przez część Wielkopolski i Kujaw, mając swój początek w Poznaniu a zakończenie w Kruszwicy. Turyści znajdą tu zabytki związane z początkami państwa polskiego i pierwszą dynastią królów. Przedstawiamy ciekawe miejsca do zwiedzania na trasie Szlaku Piastowskiego, których nie można ominąć podczas jesiennych wypraw po Polsce.
Zobacz noclegi w regionach, przez które biegnie Szlak Piastowski, wejdź:
Noclegi na Kujawach
Noclegi w Wielkopolsce
Gniezno perłą Szlaku Piastowskiego
Każdy wie gdzie leży pierwsza stolica Polski, ale ile osób ją zwiedziło? Naprawdę warto uwzględnić Gniezno w planie zwiedzania Szlaku Piastowskiego, ponieważ znaleźć tu można wiele niedocenionych jeszcze przez turystów miejsc.
Podczas wizyty w Gnieźnie koniecznie trzeba pójść na Wzgórze Lecha, gdzie znajdowała się pierwsza osada i gród książęcy. Teraz wznosi się tam gotycka katedra, w której złożone są relikwie św. Wojciecha. Jednak tym, co przyciąga turystów są słynne Drzwi Gnieźnieńskie, przedstawiające sceny z życia świętego. Osoby zainteresowane zgłębieniem historii, powinny odwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie. oprócz wystaw, można oglądać także prezentację audiowizualną "Kultura Polski i Piastów".
Zaplanuj weekend w Gnieźnie i już teraz znajdź nocleg, wejdź: Noclegi w Gnieźnie
Podczas pobytu w Gnieźnie warto zwiedzić także jego okolice. Pasjonaci historii powinni wybrać się do Lednicy, gdzie znajduje się skansen oraz przeprawa promowa na Ostrów Lednicki. Jest to niewielka wysepka, na której mieścił się pałac należący do pierwszych Piastów. Dzisiaj zobaczymy tam ruiny grodu i dworskiej kaplicy.
Biskupin - podróż w przeszłość
Biskupin jest obowiązkowym przystankiem na trasie Szlaku Piastowskiego. Miejscowość związana jest oczywiście z historią, która sięga bardzo daleko w przeszłość. Wizyta tutaj jest jedną z niewielu okazji, aby na własne oczy zobaczyć jak żyli ludzie w innej erze - wszystko dzięki zrekonstruowanej osadzie łużyckiej z domami, oryginalnym układem ulic oraz targiem i placem zebrań.
W Biskupinie powstał rezerwat archeologiczny, w którym życie toczy się jak kilka tysięcy lat temu. Uprawiane są takie same rośliny, wypieka się chleb i wypala ceramika. Stworzono nawet miejsca, gdzie tradycyjnymi metodami wyrabiany jest dziegieć i smoła drzewna.
Przystanek w Kruszwicy
Podczas wycieczki Szlakiem Piastowskim warto zatrzymać się w Kruszwicy, spokojnym miasteczku nad jeziorem Gopło. Miasto znane jest z legendy o królu Popielu i dzisiaj największą atrakcją miasta jest Mysia Wieża, w której okrutny władca został zjedzony przez gryzonie. W rzeczywistości to pozostałość po gotyckim zamku, wybudowanym przez Kazimierza Wielkiego. Innym ważnym kruszwickim zabytkiem jest romańska kolegiata, uważana za jedną z najpiękniejszych w kraju.
Szukasz noclegu w okolicy? Wejdź i zobacz atrakcyjne oferty: Noclegi w Kruszwicy
Komentarze