Szlak Zamków Gotyckich - czyli jak ciekawie spędzić czas na północy kraju!
Szukasz ciekawego sposobu na urozmaicenie wakacji na Warmii i Mazurach? Jesteś pasjonatem historii, który właśnie przebywa na północy kraju? A może wraz z rodziną szukacie okazji, by przenieść się do czasów średniowiecza? Podróż Szlakiem Zamków Gotyckich może okazać się idealnym urozmaiceniem wakacji. Sprawdźcie, co warto zobaczyć na trasie, jakie atrakcje na was czekają oraz od czego zacząć zwiedzanie!
Co warto zobaczyć na Szlaku Zamków Gotyckich?
Szlak Zamków Gotyckich jest jednym z najpopularniejszych tematycznych szlaków turystycznych biegnącym na północy naszego kraju. Na jego trasie możemy zobaczyć gotyckie zamki Warmii, Mazur, Powiśla oraz Kaszub. Znajdziemy tu budowle krzyżackie, kapitulne i biskupie. Jednak piękne obiekty o niezwykłej przeszłości to nie wszystko! Podróżując trasą, zobaczymy interesujące wystawy, a jeżeli dobrze zaplanujemy nasz wyjazd, będziemy mogli wziąć udział w wyjątkowych imprezach organizowanych na zamkach. Niezwykle popularne są tu turnieje i pokazy rycerski, koncerty dawnej muzyki, kolorowe kiermasze i jarmarki oraz pokazy rzemiosła. Trafiając na takie wydarzenie, będziemy mogli przenieść się w czasie i poczuć średniowieczny klimat! Dlatego też warto wcześniej dobrze zaplanować wyjazd.
Szlak Zamków Gotyckich łączy w sobie 12 najciekawszych zamków regionu. Przebieg trasy nie jest dokładnie ustalony, dlatego też będziemy mogli spotkać się z jego różnymi wariantami. Łączna długość szlaku może wynieść ponad 600 kilometrów.
Zamek w Bytowie
Podróż Szlakiem Zamków Gotyckich możemy rozpocząć od zamku wysuniętego najbardziej na zachód. W malowniczym Bytowie będziemy mogli odwiedzić gotycki zamek krzyżacki, będący największą atrakcją oraz jednym z ostatnich obiektów wybudowanych przez państwo krzyżackie. Został on wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku. Jego lokatorzy nie cieszyli się nim jednak zbyt długo ponieważ, już w 1410 roku został on zdobyty przez wojska Władysława Jagiełły. W swojej historii zamek został przebudowany w XVI wieku, dotkliwie zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej oraz wojen polsko-szwedzkich. Dziś odbudowany zamek jest udostępniony dla turystów. W jego wnętrzu znajduje się między innymi Muzeum Zachodniokaszubskie. Zobaczymy w nim zbiory muzealne przedstawiające kulturę materialną Kaszubów Bytowskich, historię Zakonu Krzyżackiego na tych ziemiach oraz historię miasta.
W zamku mieści się także hotel, restauracja oraz punkt informacji turystycznej.
Sprawdź noclegi w Bytowie i okolicy
Zamek krzyżacki w Malborku
Znajdujący się w Malborku zamek jest bez wątpienia najwspanialszą pozostałością po Zakonie Krzyżackim, jaką znajdziemy na naszych ziemiach. Jego budowa rozłożona na kilka etapów trwała od 1280 roku aż do połowy XV wieku. Imponująca krzyżacka warownia stanowiła przez lata siedzibę wielkiego mistrza krzyżackiego, natomiast Malbork stolicę państwa zakonnego. Zamek w Malborku zachwyca nie tylko wyglądem i rozmiarem, ale także rekordami. Jest on jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy oraz największym w pełni zachowanym zamkiem na całym świecie!
Na zwiedzanie zamku warto wybrać się z przewodnikiem. Koniecznie powinniśmy wspiąć się także na wieżę zamkową, z której rozciąga się przepiękny widok na okolicę. We wnętrzu Zamku mieszczą się wystawy muzealne przedstawiające między innymi średniowieczne rzeźby, XX-wieczne malarstwo, kolekcję bursztynu oraz interesujące militaria. Od 1997 roku Zamek Krzyżacki w Malborku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Sprawdź noclegi w Malborku i okolicy!
Zamek krzyżacki w Sztumie
Podczas podróży Szlakiem Zamków Gotyckich możemy odwiedzić także miejscowość Sztum, znajdującą się niedaleko Malborka (zaledwie 15 kilometrów). Zamek w Sztumie został wzniesiony przez państwo zakonne w latach 1326-1331 i stanowił przede wszystkim letnią rezydencję Wielkiego Mistrza Zakonnego. Po włączeniu okolicy do Prus Królewskich miejsce to stało się siedzibą polskich starostów. Dziś możemy zwiedzać jedynie fragmenty dawnej twierdzy. Do zachowanych elementw zalicza się główne skrzydło południowe, fragmenty skrzydła wschodniego, brama wjazdowa, studnia, a także fragmenty murów obronnych oraz dwóch baszt. W miejscu tym będziemy mogli spotkać Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej, które pielęgnuje bogatą przeszłość historyczną miasta, a także organizuje pokazy walk i turnieje rycerskie.
Znajdź noclegi w Malborku i zbadaj zamek krzyżacki w Sztumnie
Zamek w Gniewie
Co jeszcze warto zobaczyć na Szlaku Zamków Gotyckich? Ciekawym punktem wycieczki będzie wizyta w Zamku w Gniewie. Został on wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku, stając się najpotężniejszą twierdzą zakonu na lewym brzegu Wisły. Początkowo był on siedzibą komtura krzyżackiego, na przestrzeni lat jego funkcja była wielokrotnie zmieniana. W XVIII wieku służył jako spichlerz oraz więzienie. Zabytek może pochwalić się także dość burzliwą przeszłością. Został dotkliwie uszkodzony w czasie wojny trzynastoletniej oraz wojen szwedzkich, a w 1921 roku spłonął. Dziś zamek w Gniewie – już odbudowany – stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w okolicy. Przykuwa on wagę swoim kształtem, a zwiedzającym oferuje wiele atrakcji. W jego murach odbywają się pokazy historyczne, inscenizacje batalistyczne oraz turnieje rycerskie. W zamku znajduje się także oddział gdańskiego Muzeum Archeologicznego.
Zamek Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie
Kolejny postój na trasie Szlaku Zamków Gotyckich warto zaplanować w Kwidzynie. Co ciekawego zobaczymy w tym malowniczym miasteczku? Midyz innzmi przepływającą w pobliżu Wisłę oraz Liwę. Jednak przede wszystkim powinniśmy zajrzeć na Zamek Kapituły Pomezańskiej. Wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku zespół katedralno-zamkowy jest jednym z cenniejszych zabytków regionu. Przez lata pełnił funkcję siedziby biskupów kapituły pomezańskiej. Dziś natomiast mieści się w nim muzeum. W jego wnętrzu będziemy mogli zobaczyć eksponaty związane z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Powiśla. Dla wygody odwiedzających zbiory zostały podzielne na kolekcje przedstawiające dzieła sztuki, numizmaty, rzemiosło artystyczne, znaleziska archeologiczne oraz zbiory entograficzne i przyrodnicze.
Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy i odwiedź Kwidzyn
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie
Jaka jest największa atrakcja na Szlaku Zamków Gotyckich? Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Możemy jednak wskazać jednego z faworytów. Jeżeli zdecydujemy się na podróż po Warmii, koniecznie powinniśmy odwiedzić klimatyczny i piękny Olsztyn. Najważniejszym zabytkiem znajdującym się w stolicy regionu jest Zamek Kapituły Warmińskiej. Został on wzniesiony około 1346 roku i początkowo pełnił funkcję obronną – odegrał nawet znaczącą rolę w wojnie polsko-krzyżackiej. Olsztyński zabytek cieszy się popularnością wśród turystów z innego powodu. Najsłynniejszym mieszkańcem zamku był bowiem Mikołaj Kopernik. Podczas zwiedzania budynku będziemy mogli zobaczyć między innymi przyrząd, który posłużył astronomowi do ustalenia, kiedy dokładnie następuje równonoc wiosenna – to właśnie za sprawą Kopernika mówi się, że to w Olszynie rozpoczyna się wiosna.
Na terenie olsztyńskiego zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Na zwiedzających czekają tam eksponaty prezentujące historię regionu. Znajdziemy tu wystawy dotyczące archeologii, numizmatyki, kultury ludowej, malarstwa oraz rzemiosła artystycznego. Zwiedzając zamek, możemy spotkać także tajemniczą babę pruską. W Olsztynie warto zobaczyć także Wysoką Bramę, Katedrę, Starówkę oraz ławeczkę Mikołaja Kopernika.
Sprawdź noclegi w Olsztynie i odkryj wszystkie jego atrakcje!
Zamek krzyżacki w Nidzicy
Kolejny interesujący zabytek na trasie Szlaku Zamków Gotyckich jest Zamek krzyżacki w Nidzicy. Prace nad jego budową zostały rozpoczęte około 1370 roku, a od początku XV wieku pełnił on funkcje rezydencji krzyżackiego prokuratora. Zamek może pochwalić się przede wszystkim burzliwą historią. Przez lata wielokrotnie zmieniał on swoich właścicieli, a wiele razy był niszczony i odbudowywany. Na przełomie XVIII i XIX wieku warownia znajdowała się w ruiny, a dodatkowo została zbombardowana w czasie II wojny światowej. Dopiero po wojnie odzyskał dawny blask. Dziś zamek jest w pełni wykorzystywany. W jego wnętrzu mieści się między innymi Muzeum Ziemi Nidzickiej, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie, Galeria pod Belką, a także hotel i restauracja. Uroku zamkowi dodaje otaczający go gęsty XIX-wieczny park.
Zamek krzyżacki w Lidzbarku Warmińskim
Jednym z obiektów, które koniecznie powinniśmy uwzględnić w naszym planie wycieczki, jest Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Leżący wśród zalesionych wzgórz, na rozwidleniu rzeki Łyny oraz jej dopływu Symsarny zamek jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie. Gotycki zamek został wzniesiony na XIV wieku. Przez lata pełnił on funkcję rezydencji biskupów oraz strażnicy chroniącej wschodnią granicę Warmii. Dziś jest uważana za pomnik historii najwyższej klasy. Cieszy się on ogromną popularnością turystów, którzy nazywają go Perłą Polskiego Gotyku oraz Wawelem Północy. I nie ma się co temu dziwić! Zamek w Lidzbarku jest imponującym przykładem średniowiecznej architektury obronnej, a także zachwyca swoim pięknym arkadowym dziedzińcem.
Na terenie zamku znajduje się oddział Muzeum Warmińskiego. Zwiedzając zamek, będziemy mogli odwiedzić lochy, w których znajduje się arsenał oraz lapidarium z wystawionymi armatami i rzeźbami. Czekają tu na nas także zbiory sztuki gotyckiej, portrety oraz dokumenty związane ze słynnymi mieszkańcami zamku, a także dawne wyposażenie zamku.
Znajdź nocleg w okolicy i odkrywaj piękno Warmii i Mazur
Szlak Zamków Gotyckich – co jeszcze warto zobaczyć?
Podczas podróży Szlakiem Zamków Gotyckich warto odwiedzić także XVI-wieczny Zamek w Ostródzie, zamki w Kętrzynie i Rynie. Ciekawym punktem na trasie będzie także Zamek człuchowski, będącym drugim pod względem wielkości zamkiem w Polsce. Była to najtrudniejsza do zdobycia twierdzą na Pomorzu. Stanowiła ona siedzibę komtura oraz konwentu krzyżackiego. Wśród najsłynniejszych osób, które rezydowały w zamku, zaliczają się Ulrich von Jungingen oraz Konrad von Wallenrode. Interesującym miejscem będą także ruiny Zamku biskupów znajdujące się w Prabutach.
Komentarze