I przystanek - Znajomy Grunwald
Szlak rozpoczyna się przy drodze naprzeciwko parkingu w pobliżu pól Grunwaldu. Grunwaldu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Młodzież i dorośli raczej znają datę 1410 r. Można przypuszczać, że więcej jest osób, które czytały lub oglądały "Krzyżaków", niż te które tego nie zrobiły. Pewnie też wielu z nas kojarzy obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Matejko na podstawie ustnych relacji swojego ojca opisał bitwę. Malował obraz przez około 6 lat. Mimo wielu skojarzeń przypomnimy Wam kilka faków dotyczących bitwy pod Grunwaldem.
15 lipca 1410 r. rozegrała się jedna z największych pod względem liczby uczestników bitwa w historii średniowiecznej Europy. Walczył w niej Zakon Krzyżacki i połączone siły polskie i litewskie pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły. Przegrali Krzyżacy. Symbolicznym pretekstem do rozpoczęcia bitwy pod Grunwaldem było wręczenie dwóch nagich mieczy dla króla polskiego przez heroldów wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena.
Co ciekawe i jednocześnie dziwne, pole bitwy nie doczekało się systematycznego przebadania pod względem archeologicznym. Polskie badania archeologiczne rozpoczęły się w 1958 i trwały do lat 90., lecz objęły niewielką część pobojowiska. Odnaleziono np. kilka zbiorowych mogił w pobliżu ruin kaplicy wzniesionej przez Krzyżaków po bitwie.
Popularne miejsce wycieczek
Nie ma chyba dzieci i młodzieży na Warmii i Mazurach, które nie odwiedziłyby grunwaldzkich pól podczas szkolnej wycieczki .
W 550. rocznicę bitwy odsłonięto Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Składa się on z 3 części:
- granitowego obelisku,
- jedenastu 30-metrowych masztów symbolizujących sztandary polskich i litewsko-ruskich chorągwi,
- amfiteatru z pomieszczeniami Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, salą kinową i mapą plastyczną z kolorowych kamieni, pokazującą ustawienie wojsk przed bitwą.
Na polu bitwy zobaczycie też: ruiny kaplicy pobitewnej, pozostałości Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie zburzonego przez hitlerowców w 1939, Kamień Jungingena i Kopiec Jagiełły usypany przez harcerzy z ZHP w 1959.
Wojska Jagiełły wygrywają co roku
Co roku, w rocznicę bitwy, członkowie bractw rycerskich z całej Europy inscenizują Bitwę pod Grunwaldem. Jest to ogromne wydarzenie na Warmii i Mazurach. Zjeżdża się na nie widownia z całego świata. Co roku inscenizacja jest wielkim sukcesem. Pod jej wpływem rozpoczęła się na Warmii i Mazurach moda na inscenizacje różnych innych bitew.
Upamiętnić bitwę
W Krakowie znajduje się Pomnik Grunwaldzki. Przedstawia on króla Władysława II Jagiełłę na koniu. Lewą ręką trzyma końską uzdę, a w prawej obnażony opuszczony w dół miecz. Pomnik wzniesiony został w 1910. W latach 1939-1940 zniszczyli go Niemcy, ale udało się go zrekonstruować w 1976 r.
Podobny pomnik znajduje się w Nowym Jorku w Central Parku. Został stworzony aby ozdobić polski pawilon na Światową Wystawę w Nowym Jorku w 1939 roku. Na skutek wybuchu II wojny światowej pomnik nie powrócił do Polski i w lipcu 1945 roku został podarowany miastu Nowy Jork. Pomnik Jagiełły na koniu z dwoma skrzyżowanymi mieczami jest najokazalszym i największym z dziesiątków pomników znajdujących się w Central Parku.
II przystanek - Stębark
Stębark jest znany z powodu dwóch bitew, jakie rozegrały się w jego pobliżu: bitwy pod Grunwaldem i bitwy pod Tannenbergiem z 26-30 sierpnia 1914 roku pomiędzy wojskami niemieckimi i rosyjskimi. W czasie tej drugiej bitwy w szkole w Stębarku mieściła się kwatera dowódcy generała Paula von Hindenburga i jego sztabu.
Będąc we wsi zajrzyjcie do barokowego kościoła z końca XVII wieku, przebudowanego w wieku XVIII i rozbudowanego w 1909 r. Wieża kościelna jest drewniana, a ołtarz barokowy z 1681 r.
Po Stębarku skręcimy na dawny nasyp kolejowy. Po ok. 2-3 km miniemy Lipową Górę. Po jakimś czasie wejdziemy w las i przez ok. 3 km będziemy wędrować po dawnym nasypie kolejowym nieistniejącej linii kolejowej Olsztynek – Ostróda. Potem wyjdziemy z lasu i wejdziemy na drogę asfaltową Lichtajny-Królikowo.
III przystanek - Królikowo i Sudwa
W Króliwkowie nie zobaczymy niestety nic ciekawego, ale można tam chwilę odsapnąć. Ok. 1 km za wsią znajduje się pomnik stojący na miejscu wielkiego hitlerowskiego obozu jenieckiego Stalag 1B Hohenstein. W latach 1938-1945 przebywało w nim ok. 650 tys. jeńców wojennych różnych narodowości. Był to jeden z największych obozów jenieckich w Europie Wschodniej. Smutna historia, ale należy o niej pamiętać...
W pobliskiej Sudwie Kolonia znajduje się cmentarz 55 tys. jeńców, którzy zginęli w obozie Stalag 1B Hohenstein. Pochowano ich w ponad 500 mogiłach. W Sudwie można zobaczyć pomnik żołnierza oraz tablicę kamienną z informacją o poległych. W latach powojennych przeprowadzona została ekshumacja zwłok żołnierzy francuskich i belgijskich. Pochowano ich w krajach pochodzenia. Zwłoki żołnierzy włoskich przeniesiono na bielański cmentarz włoski w Warszawie. Obecnie na cmentarzu w Sudwie leżą żołnierze polscy i sowieccy.
Sudwa znana jest również z mauzoleum Hindenburga, które w 1927 r. wybudowali Niemcy. Był to ogromny pomnik Chwały Rzeszy dla uczczenia zwycięskiej bitwy nad Rosjanami w 1914 r. Składało się na niego 8 wież połączonych murami. Wokół pomnika zachowano niemieckie i rosyjskie groby żołnierskie, tworząc naturalny krajobraz dawnej bitwy. Pomnik tłumnie odwiedzali Niemcy z całej Rzeszy. Po umieszczeniu w jednej z wież trumien z ciałami feldmarszałka Paula von Hindenburga i jego małżonki miejsce ogłoszono Pomnikiem Chwały Rzeszy, jedynym w Niemczech. Niemcy wycofując się przed ofensywą wysadzili budowlę. Zdążono wywieźć trumny z ciałami Hindenburgów. Po wojnie materiał skalny pomnika wykorzystano budując m.in. Pałac Kultury w Warszawie. Do dziś przetrwały jedynie żołnierskie groby z czasów I wojny światowej.
IV przystanek - Olsztynek
Kolejny na trasie naszego spaceru jest Olsztynek. Olsztynek (zwany też Małym Olsztynem) jest miastem położonym ok. 28 km od Olsztyna. Powstał przy zamku krzyżackim. Pierwsza o nim wzmianka pochodzi już z 1351 r., jednak nadanie praw miejskich to 1359 r.
W Olsztynku 1764 r. urodził się Krzysztof Celestyn Mrongowiusz - obrońca polskości w zaborze pruskim, językoznawca, jeden z pierwszych badaczy folkloru Kaszubów. Od nazwiska Mrongowiusza pochodzi współczesna nazwa Sensburga (Mrągowa).
Zwiedzanie Olsztynka i jego okolic zajmuje dużo czasu! Miasto słynie z Muzeum Budownictwa Ludowego. Podziwiać tam można niezwykłej urody budowle z Warmii, Mazur, Powiśla i Pruskiej Litwy (mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe). Jaki tam panuje klimat! Można poczuć się niczym w centrum dawnej wielkiej osady - niezwykle zadbanej, bogatej i tętniącej życiem. Aż dziw bierze, że te słowa dotyczą Skansenu. Jednak to miejsce to nie tylko obiekty, ale także piękne wiejskie ogrody z zadbanymi bylinami, warzywami, ziołami i krzewami charakterystycznymi dla regionu oraz zwierzęta: koniki polskie, kozy, króliki, polskie konie zimnokrwiste, owce...
W Olsztynku jest wiele innych miejsc godnych uwagi. Oto lista niektórych z nich:
- fragmenty murów miejskich z basztami
- kościół ewangelicki z plebanią (miejsce urodzenia Mrongowiusza)
- zamek krzyżacki użytkowany od niemal dwóch stuleci jako szkoła. Uczył się w niej wybitny niemiecki bakteriolog, laureat pierwszej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny - Emil Behring, twórca szczepionki przeciwko tężcowi.
- cmentarz żydowski (w jego miejscu znajduje się park. Niestety nie zachowała się ani jedna macewa!)
- Huta szkła Artystycznego, gdzie na własne oczy można zobaczyć produkcję dekoracyjnych wyrobów ze szkła
- 7-tonowa rzeźba kamiennego lwa stojąca od 1993 r. przed ratuszem. Jest to pomnik symbolizujący XII Mazurską Dywizję Piechoty w bitwie pod Tannenbergiem w 1914 r. Posąg ten był niemym świadkiem uroczystości na polu bitwy, a po II wojnie światowej został nienaruszony podczas niszczenia mauzoleum.
Szlak Grunwald - Olsztynek
14-106
Grunwald
Opis obiektu
Jest to szlak pieszy liczący sobie trochę ponad 20 km, oznakowany w terenie kolorem zielonym. Jego trasa: Grunwald pole bitwy – Stębark - Królikowo - Olsztynek PKP
W pobliżu
Grunwald
Okoliczne noclegi
Noclegi Frygnowo
Noclegi Łodwigowo
Noclegi Stębark
Noclegi Samin
Noclegi Saminek
Noclegi Góry Lubiańskie
Noclegi Zapieka
Noclegi Łogdowo
Noclegi Lubian
Noclegi Gierzwałd
Noclegi Zybułtowo
Noclegi Korsztyn
Noclegi Jabłonowo
Noclegi Ulnowo
Noclegi Pacółtowo
Noclegi Lipowa Góra
Noclegi Tułodziad
Noclegi Osiekowo
Noclegi Dąbrówno
Noclegi Leszcz
Noclegi Wierzbica
Noclegi Stare Miasto
Noclegi Mielno (pow. ostródzki)
Noclegi Marwałd
Noclegi Kalbornia
Noclegi Naguszewo
Noclegi Kiersztanówko
Noclegi Kamionki
Noclegi Kownatki
Noclegi Rybno
Noclegi Uzdowo
Noclegi Szyldak
Noclegi Szkotowo
Noclegi Olsztynek
Noclegi Tuczki
Noclegi Ostrowin
Noclegi Kopaniarze
Noclegi Mierki
Noclegi Wietrzychówko
Noclegi Maróz
Noclegi wg kategorii
Grunwald informacje
Atrakcje Grunwald
Trasy spacerowe
Trasy spacerowe Kazimierz Dolny
Trasy spacerowe Warszawa
Trasy spacerowe Nałęczów
Trasy spacerowe Bardo
Trasy spacerowe Międzyzdroje
Trasy spacerowe Bukowina Tatrzańska
Trasy spacerowe Czorsztyn
Trasy spacerowe Karpacz
Trasy spacerowe Kraków
Trasy spacerowe Legnica
Trasy spacerowe Gorzów Wielkopolski
Trasy spacerowe Ciechocinek
Trasy spacerowe Zakopane
Trasy spacerowe Ustka
Trasy spacerowe Gdańsk
Trasy spacerowe Sopot
Trasy spacerowe Poronin
Trasy spacerowe Mielno
Trasy spacerowe Polańczyk
Trasy spacerowe Tylicz
Trasy spacerowe Lądek-Zdrój
Trasy spacerowe Szczytna
Trasy spacerowe Toruń
Trasy spacerowe Kołobrzeg
Trasy spacerowe Jastrzębia Góra
Trasy spacerowe Chłapowo
Trasy spacerowe Gdynia
Trasy spacerowe Szczecin
Trasy spacerowe Szczytno
Trasy spacerowe Jurata
Trasy spacerowe Łeba
Trasy spacerowe Łódź
Trasy spacerowe Lublin
Trasy spacerowe Krynica-Zdrój, Krynica Górska
Trasy spacerowe Wisła
Trasy spacerowe Mrągowo
Trasy spacerowe Mikołajki
Trasy spacerowe Giżycko
Trasy spacerowe Ruciane-Nida
Trasy spacerowe Jastarnia
Trasy spacerowe Krynica Morska
Trasy spacerowe Malbork
Trasy spacerowe Puck
Trasy spacerowe Wrocław
Trasy spacerowe Bydgoszcz
Trasy spacerowe Krasnobród
Trasy spacerowe Susiec
Trasy spacerowe Zwierzyniec
Trasy spacerowe Tomaszów Mazowiecki
Trasy spacerowe Nowy Targ
Trasy spacerowe Gliwice
Trasy spacerowe Sosnowiec
Trasy spacerowe Żywiec
Trasy spacerowe Kielce
Trasy spacerowe Sandomierz
Trasy spacerowe Świnoujście
Trasy spacerowe Dziwnów
Trasy spacerowe Pobierowo
Trasy spacerowe Międzywodzie
Trasy spacerowe Jantar
Trasy spacerowe Elbląg
Trasy spacerowe Olsztyn
Trasy spacerowe Szaflary
Trasy spacerowe Sztutowo
Trasy spacerowe Rewal
Trasy spacerowe Niechorze
Trasy spacerowe Katowice
Trasy spacerowe Dąbki
Trasy spacerowe Koszalin
Trasy spacerowe Andrychów
Trasy spacerowe Sromowce Wyżne
Trasy spacerowe Sromowce Niżne
Trasy spacerowe Nysa
Trasy spacerowe Poznań
Trasy spacerowe Stare Jabłonki
Trasy spacerowe Gniezno
Trasy spacerowe Krościenko nad Dunajcem
Trasy spacerowe Kartuzy
Trasy spacerowe Sorkwity
Trasy spacerowe Węgorzewo
Trasy spacerowe Trzebiatów
Trasy spacerowe Witów
Trasy spacerowe Sarbinowo
Trasy spacerowe Białogóra
Trasy spacerowe Swarzewo
Trasy spacerowe Jarosławiec
Trasy spacerowe Kuźnica
Trasy spacerowe Rewa
Trasy spacerowe Ostróda
Trasy spacerowe Racibórz
Trasy spacerowe Słupsk
Trasy spacerowe Łukęcin
Trasy spacerowe Zabuże
Trasy spacerowe Pogorzelica
Trasy spacerowe Spychowo
Trasy spacerowe Lubiatowo
Trasy spacerowe Lębork
Trasy spacerowe Siemiatycze
Trasy spacerowe Jakubów
Trasy spacerowe Świeradów-Zdrój
Trasy spacerowe Trzebnica
Trasy spacerowe Jazowsko
Trasy spacerowe Chechło
Trasy spacerowe Kluczbork
Trasy spacerowe Biała Piska
Trasy spacerowe Świerklaniec
Trasy spacerowe Kórnik
Trasy spacerowe Stara Morawa
Trasy spacerowe Grunwald
Trasy spacerowe Jarków
Trasy spacerowe Kalwaria Pacławska
Trasy spacerowe Kamieniec
Trasy spacerowe Unieście
Trasy spacerowe Krutyń
Trasy spacerowe Ochotnica Górna
Trasy spacerowe Gołąbek
Trasy spacerowe Łęknica
Trasy spacerowe Szczawno-Zdrój
Trasy spacerowe Sierpnica