Trasa ta jest propozycją - nie jest oznakowana. Jej długość to 60 km. Prowadzi przez następujące miejscowości: Mrągowo - Polska Wieś - Gizewo - Widryny - Leginy - Mnichowo - Reszel - Święta Lipka - Pilec - Lembruk - Mrągowo
Festiwalowe Miasto - Mrągowo
Mrągowo to rozśpiewane miasto położone jest nad j. Czos. To właśnie nad Czosem w amfiteatrze występują najlepsi w Polsce kabareciarze podczas Mazurskiej Nocy Kabaretowej, a także na Pikniku Country zespoły country z całego świata i zespoły z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy występujące podczas Festiwalu Kultury Kresowej.
Najciekawsze zabytki Mrągowa to neogotycki kościół rzymsko-katolicki św. Wojciecha z XIX w.; kościół ewangelicko-augsburski z XVIII w.; kościół prawosławny - dawna bożnica żydowska; ratusz z mrągowskim muzeum; budynek Wartowni Bośniackiej; wieża Bismarcka; zespół kamieniczek przy ul. Królewieckiej, Roosevelta i Warszawskiej. Zajrzyj koniecznie do Muzeum Sprzętu Wojskowego, gdzie zobaczysz wojskowe samochody ciężarowe, armatę, działo przeciwlotnicze, czołg, transportery, samochód pożarniczy, ciągnik artyleryjski i inne sprzęty wojskowe. W ofercie Muzeum są przejażdżkim pojazdami wojskowymi.
Nie zapomnij wstąpić do Miasteczka Westernowego Mrongoville, które jest odwzorowaniem miasteczka z Dzikiego Zachodu. Mrongoville ma w swojej ofercie: pokazy artystyczne (rzuty nożami, baty meksykańskie, pokazy kaskaderki konnej...), taniec country, scenki rodzajowe. Jest też gdzie zjeść i napić się - do wyboru Saloon i Mexico Bar. Sporo atrakcji czeka we Wiosce Indiańskiej, na Ranczu Farmera, w Biurze Sheriffa z aresztem, gdzie wydrukują Twój list gończy, w Parku linowym...
W Mrągowie działa też Ekomarina. Jest to miejsce nie tylko dla żeglarzy. Aktywnie czas mogą tam spędzić wszyscy! Zaplecze Ekomariny to: boiska do koszykówki, siatkówki, stoły do tenisa stołowego, trasy wspinaczkowe, linowe z utrudnieniami oraz pomostami, skałki wspinaczkowe, taras wypoczynkowy.
Po krótce to tyle o Mrągowie. Pewnym jest, że wybierając się tam, nie nastawiaj się na zobaczenie wielu wyjątkowych zabytków (bo nie ma w Mrągowie ani pałacu, ani dworu czy zamku ze straszącym w nim duchem), za to jest wiele skwerów, parków, świetnie zagospodarowane jezioro Czos i jeziorko Magistrackie. Odpoczniesz tam w "pięknych okolicznościach przyrody".
Przystanki
Po Mrągowie kolejne przystanki to Polska Wieś, Gizewo, Widryny, Leginy i Mnichowo. Będziemy jechać nie tylko przez te osady, ale też przez piękne mazurskie lasy, między cudownymi łąkami zachęcającymi do odpoczynku, czy...zerwania bukiety polnych kwiatów dla ukochanej.
Miasto wpisane na listę zabytków - Reszel
Na prawie 27 km trasy docieramy do Reszla. Jest to piękne miasteczko ze średniowieczną zabudową. Co ciekawe, całe miasto zostało wpisane na listę zabytków UNESCO.
W Reszlu należy zwolnić! Reszel to Slow City - miasto promujące kulturę przyjemnego, spokojnego życia. To miasto z tożsamością, której nie znajdziecie w McDonaldzie! Skupmy się więc na przyjemnościach, np. na nieśpiesznym zwiedzaniu miasta.
Reszel to przede wszystkim zamek biskupów warmińskich, zbudowany w latach 1350-1401. Zamek to masywna budowla ze strzelistą neogotycką wieżyczką, okrągłą basztą i bramą prowadzącą na dziedziniec. Obecnie znajduje się w nim hotel i galeria sztuki współczesnej.
Inne zabytki Reszla to kamienne, gotyckie mosty; część murów z basztami; trzynawowy kościół farny Piotra i Pawła z 1348 r. (lwedług innych źródeł z 1360 r.). W kościele można wejść na zabytkową 52. metrową wieżę, aby na niej zobaczyć zabytkowy mechanizm zegara (1913) oraz dzwony kościelne, a z niej cudowny widok na Reszel (m.in. na zamek) i jego okolice.
UWAGA - PRZERAŻAJĄCA CIEKAWOSTKA. 21 sierpnia 1811 w Reszlu miał miejsce ostatni w Europie przypadek spalenia czarownicy na stosie - Barbary Zdunk. Oskarżono ją o czary i podpalenie zamku. Po 3 latach procesu sąd w Królewcu zatwierdził wyrok, Barabarę Zdunk najpierw uduszono, po czym spalono na stosie.
Perła Baroku - Święta Lipka
Podróżując z Reszla do Świętej Lipki możemy podziwiać barokowe kapliczki drogi różańcowej, ustawione na trasie liczącej około 6 km. Wzłuż alei rosną lipy. Zarówno kapliczki, jak i lipy wpisane są do rejestru zabytków.
Przed powstaniem obecnego Sanktuarium, w Świętej Lipce znajdowała się kaplica. Nie wiemy dokładnie, kiedy została ona wybudowana. Najstarszą udokumentowaną informację o Świętej Lipce znaleziono w aktach kapituły płockiej – zapis z 1473 informujący, że ludzie chodzą na odpusty do Prus, nie precyzujący jednak, czy w Świętej Lipce jest kaplica. W przywileju wielkiego mistrza krzyżackiego z 1491 wydanego dla karczmarza w Świętej Lipce jednoznacznie wynika, że była tam kaplica. Została ona zniszczona w 1524 w czasie reformacji.
Jesienią 1618 odsłonięto fundamenty pierwszej kaplicy. Budowę obecnej zrealizowano na starych fundamentach w 1619.
Sanktuarium Maryjne w Świetej Lipce zwane jest Perłą Baroku. Oprócz samego kościoła wybudowano krużganek z kaplicami narożnymi. Imponującą jest kuta brama, rzeźby w kamieniu i drewnie, dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. I oczywiście samo wnętrze. Ołtarz główny, ołtarze boczne, tabernakulum, organy z poruszającymi sie figurkami, freski.
Święta Lipka jest zaliczana do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Sanktuarium znane jest z wyjątkowych prezentacji organowych, w czasie których nie tylko rozsłuchujemy się w brzmieniu organów, ale i oglądamy poruszające się figurki. Niezwykle znane są też Świętolipskie Wieczory Muzyczne, organizowane w Sanktuarium w letnim sezonie. Na świętolipskich organach koncertują wybitni polscy i zagraniczni organiści.
Powrót
Przez Pilec i Lembruk wracamy do Mrągowa.