Jest to szlak pieszy o długości prawie 39 km oznaczony w terenie kolorem zielonym. Jest przeznaczony dla wprawnych piechurów. Utrudnienia na szlaku to m.in. podmokły teren; wysokie trawy, grząskie podłoże, zakrzaczenia, gęste pasy pokrzyw; niekiedy małe, prawie niewidoczne, często obficie porośnięte ścieżki; drewniany, próchniejący most. A czasem ścieżka po prostu zanika. Doświadczony piechur powinien sobie poradzić. Dla bezpieczeństwa najlepiej jednak mieć przy sobie telefon z gpsem.
Szlak Napoleoński przebiega przez województwo warmińsko-mazurskie i pomorskie. Jego ogólna trasa to: Kamieniec - Rudniki - Rezerwat przyrody „Gaudy” - Rezerwat przyrody "Czerwica" – Piotrkowo – Starzykowo - Szymbark (zamek) – Kamionka - jezioro Silm - Iława
Wschodniopruski Wersal
Szlak rozpoczyna się w Kamieńcu. Początki wsi sięgają czasów krzyżackich. Od 1705 r. Kamieniec znajdował się w posiadaniu rodu Finckstein. W latach 1782-1905 wieś należała do rodu Dohna-Schlobitten, który był skoligacony z Finckensteinami. Ostatnim właścicielem Kamieńca był Alfred zu Dohna.
Pałac wybudowano w stylu francuskiego baroku w 1720 r. Na teren posiadłości wjeżdżało się przez piękny pałacowy ogród. Wybudowano w nim grotę. Do dziś zachowały się fragmenty kanałów łączących ogród z pobliskim jeziorem - rezerwatem przyrody Gaudy. Za pałacem urządzono rozległy park. Całość otaczały lasy. Finckensteinowie założyli na jeziorze Gaudy hodowlę kilkuset łabędzi - tak niesamowity widok podziwiać mogli z okien pałacu.
Kiedy król Prus Fryderyk Wilhelm I wydał zgodę na budowę pałacu, zastrzegł sobie, aby znalazło się w nim skrzydło przeznaczone na rezydencję dla siebie i swej małżonki, potrzebne podczas ich monarszych podróży z Berlina przez Kwidzyn i Prabuty do Królewca. Tak się też stało. I piętro części głównej pałacu przeznaczone zostało dla pary królewskiej, była tam wielka sala paradna, z której wiodło przejście do skrzydła północnego z pokojem dla króla i przylegającymi do niego pokojami dla królewskiej świty. W skrzydle południowym znajdowały się pokoje królowej i jej dwórek oraz pomieszczenia mieszkalne właścicieli pałacu z pokojami dla służby na półpiętrach.
Ogromne wrażenie na gościach sprawiał pałac już od samego frontu. Całość dachu pałacu zdobiła frontowa attyka składająca się z czterech rzeźb figuralnych przedstawiających Alegorię Czterech Pór Roku; Jowisz, Junona, Herkules i Wenera. Rzeźby te od 1975 r. stoją w parku w Iławie.
Wnętrze pałacu było iście królewskie, w końcu gościł tam sam król z małżonką. Jedną z piękniejszych była sala chińska z podłogą wykonaną z czarno–białych włoskich marmurów, o ścianach wykładanych jedwabiem malowanym złotymi nićmi w chińskie wzory i kompozycje. Stały tu na antycznej chińskiej szafie dwie złote wazy, które car Aleksander I podarował marszałkowi wielkiemu Prus Aleksandrowi zu Dohna (synowi Fryderyka Aleksandra zu Dohna, który po ożenku z siostrą Finckensteinów kupił Kamieniec w roku 1782).
Nic dziwnego, że Kamieniec zaczęto nazywać wschodniopruskim Wersalem. Oprócz króla Prus Fryderyk Wilhelma I przebywali w nim także Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern oraz ich następcy. W 1807 od 1 kwietnia do 6 czerwca miał tu swą kwaterę Napoleon Bonaparte; w tym czasie spędził tu czas ze swą metresą - Marią Walewską.
Cudowny wschodniopruski Wersal został zniszczony w styczniu 1945 przez Armię Czerwoną. Po pałacu pozostała obecnie ruina. Na dziedziniec prowadzi jednak dobrze zachowana brama wjazdowa z umieszczoną tablicą informującą, że od 1 kwietnia do 6 czerwca 1807 roku przebywał tu Napoleon Bonaparte. Oprócz pałacu zwróćcie uwagę na barokowe oficyny i stajnie, spichrze i kuźnie oraz park krajobrazowy.
Rezerwat przyrody „Gaudy"
Rezerwat położony jest w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego. Można w nim spotkać bielika, rybołowa, orlika krzykliwego, orlika grubodziobego, bociana czarnego, czaple, jastrzębie, myszołowów, błotniaków i kań. Występują też łosie, jelenie, sarny i dziki.
Rezerwat przyrody "Czerwica"
Na trasie będziemy spacerować przez drugi już rezerwat. Tam samo jak "Gaudy" położony jest w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego. Teren rezerwatu obejmuje dwie wyspy oraz półwysep na brzegu jeziora Czerwica. Rezerwat chroni kolonię kormoranów i czapli siwej. Jego teren pokrywa starodrzew dębu bezszypułkowego, buka i sosny.
Szymbark
Po Kamieńcu będziemy mieli okazję podziwiać kolejne majestatyczne ruiny, tylko tym razem zamku. Został on, podobnie jak pałac w Kamieńcu, spalony przez Armię Czerwoną. W ruinach kręcono film "Król Olch" z Johnem Malkovichem w roli głównej.
Zamek usytuowano na miejscu dawnego grodu Prusów. Budowa zamku rozpoczęła się prawdopodobnie w XIV wieku, choć istnieją źródła podające, że XIII wieku. Jego właścicielem była m.in. kapituła pomezańska, Albrecht Hohenzollern, biskup Georg von Polentz, Ernest Finck von Finckenstein (Kamieniec również należał do Finckensteinów).
Zamek otoczony był murem z dziesięcioma basztami. Wjazd do zamku prowadził przez most zwodzony, który w XIX wieku został zastąpiony mostem arkadowym, i bramę. Najwyższym punktem zamku była wieża zegarowa o wysokości 24 metrów. Dziedziniec zamkowy był zabudowany budynkami mieszkalnymi z reprezentacyjnym skrzydłem zachodnim, w średniowieczu oddanym w użytkowanie proboszcza, z kaplicą i refektarzem.
Zamek ma obecnie formę trwałej i częściowo zakonserwowanej ruiny. Zachowały się: obwód murów obronnych z bramą, basztami i mostem; zachowały się jedynie ślady po budynkach mieszkalnych.
Od 1997 obiekt jest w rękach prywatnego właściciela.
Iława
Szlak Napoleoński kończy się w Iławie. Na jego terenie znajduje się najdłuższe jezioro w Polsce - Jeziorak, a na nim duża wyspa Wielka Żuława z reliktami staropruskiego grodu. Iława znana jest z wyjątkowych znalezisk archeologicznych. Przed II wojną światową natrafiono na tzw. "grób księżniczki" z I–IV wieku, kiedy tereny te znajdowały się pod wpływami rzymskimi. W grobie znajdowały się ozdoby oraz piękna waza.
Iława kojarzona jest przez niektórych ze Stefanem Żeromskim. Żeromski w 1920 r. przekonywał w Iławie mieszkańców Warmii i Powiśla do głosowania w plebiscycie za przyłączenia tych ziem do Polski.
Układ urbanistyczny Iławy został wpisany do rejestru zabytków, mimo że Armia Czerwona zniszczyła większą część zabudowy. Wśród ocalałych zabytków zwróćcie uwagę na: mury miejskie, gotycki kościół Przemienienia Pańskiego, neobarokowy ratusz, neogotycki dworzec kolejowy, pałacyk neoklasycystyczno-secesyjny i neogotycką cerkiew św. Jana Apostoła. Koniecznie zobaczcie też 4 barokowe rzeźby: Jowisz, Junona, Meduza i Herkules z przywiezione z pałacu w Kamieńcu w 1976 r.