Olsztyńskie Stare Miasto, które starym jednak nie jest
Trasa liczy 70 km. Zaczynamy ją w Olsztynie, gdzie należy zwiedzić Stare Miasto. Co ciekawe, Stare Miasto w Olsztynie wcale nie jest stare! W 1945 zostało niemal zupełnie spalone, co niestety spotkało wiele innych polskich miast. Żołnierze sowieccy grabili, palili i niszczyli wszystko na swojej drodze. Na szczęście ocalały w Olsztynie 2 wspaniałe zabytki: XIV-wieczny zamek i pochodząca z tego samego czasu katedra św. Jakuba.
Nie przeszkadza to jednak temu, aby nasz spacer był wyjątkowy. Bo wyjątkowe będą miejsca, które zobaczymy po drodze. A wśród nich: Wysoka Brama, Dom Gazety Olsztyńskiej i Targ Rybny, Pomnik św. Jakuba, Dom przedpogrzebowy "Bet Tahara", Bazylika mniejsza św. Jakuba, Stary ratusz, Ulica Kołłątaja z miejscem gdzie kręcono "Stawkę większą niż życie" i przy której znajduje się synagoga, Pomnik św. Jana Nepomucena, Aleja Chateauroux, Olsztyńskie wiadukty, Pomnik Kopernika, Most Zakochanych, Zamek Kapituły Warmińskiej, Ławeczka Kopernika i Magazyn Solny.
Jezioro ze skarbami na dnie
Przesiądźmy się teraz na rower. Trasa prowadzić będzie wokół jeziora Pluszne. Jest to jezioro położone wśród Lasów Łańskich w okolicy Olsztyna. Jest to miejsce spokojne i urokliwe. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy, więc mamy pewność, że nie zmąci jej ryk motorówki.
Na jeziorze znajdują się 3 wysepki. Jedna z nich była w czasie II wojny światowej tarczą celowniczą dla betonowych bomb, zrzucanych przez niemieckie samoloty z pobliskiego lotniska w Gryźlinach. Na dnie jeziora Plusznego i pobliskiego jeziora Łańskiego, płetwonurkowie znaleźli wraki czterech samolotów.
Z jeziorem związana jest inna ciekawa historia. Według map niemieckich z 1870 roku przez zatokę jeziora przebiegał most, wybudowany prawdopodobnie przez biskupów warmińskich jako przeprawa dla drogi z Królewca do Warszawy i Krakowa. Ponoć przez most przejeżdżał sam wielki astronom - Mikołaj Kopernik.
Lasy z polityczną historią
Jezioro Pluszne położone jest w Lasach Łańskich, które posiadają fascynującą-polityczną historię! W tych lasach przed I wojną światową polował sam feldmarszałek Paul von Hindenburg, a nieco później Hermann Göring. Do niedawna Łańsk był tajnym i ekskluzywnym ośrodkiem wypoczynkowym, w którym przebywali m.in.: Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, Nikita Chruszczow, Leonid Breżniew, szach Iranu Reza Pahlawi, Josip Broz Tito, król Belgów Boduin.
W kierunku Olsztyna
Z Olsztyna w kierunku Lasów Łańskich najlepiej wybrać się przez Bartąg i Gągławki.
Zwróćmy uwagę w Bartągach na kościół (w jego podziemiach został pochowany Andrzej Michał Kalnassy - dziadek sekretarza biskupa Ignacego Krasickiego), zabytkowe kapliczki oraz repliki skradzionych w 2006 r. tablic pamiątkowych w języku niemieckim postawionych przy kościele i upamiętniających poległych w I wojnie światowej mieszkańców wsi.
Po Bartągach kolejne na trasie są spokojne wioski Gągławki, Orzechowo, Swaderki i Zielonowo. A po nich Stawiguda, w której warto zatrzymać sie na dłużej i przyjrzeć znajdują się 3 drewniane chałupy z XIX wieku.
Ze Stawigudy do Olsztyna można dojechać na kilka sposobów. Drogę nr 51 rowerzysta powinien wybierać dopiero w ostateczności.