Szlak rowerowy zaczyna się w Parku Lotników za Urzędem Miasta w Mrągowie. Biegnie przez Popowo Salęckie, Szestno, Kiersztanowo, Polską Wieś i wraca do Mrągowa. Długość trasy to ok. 21 km.
Festiwalowe Miasto - Mrągowo
Mrągowo to rozśpiewane miasto położone nad j. Czos. To właśnie nad Czosem w amfiteatrze występują najlepsi w Polsce kabareciarze podczas Mazurskiej Nocy Kabaretowej, a także na Pikniku Country zespoły country z całego świata i zespoły z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy występujące podczas Festiwalu Kultury Kresowej.
Najciekawsze zabytki Mrągowa to neogotycki kościół rzymsko-katolicki św. Wojciecha z XIX w.; kościół ewangelicko-augsburski z XVIII w.; kościół prawosławny - dawna bożnica żydowska; ratusz z mrągowskim muzeum; budynek Wartowni Bośniackiej; wieża Bismarcka; zespół kamieniczek przy ul. Królewieckiej, Roosevelta i Warszawskiej. Zajrzyj koniecznie do Muzeum Sprzętu Wojskowego, gdzie zobaczysz wojskowe samochody ciężarowe, armatę, działo przeciwlotnicze, czołg, transportery, samochód pożarniczy, ciągnik artyleryjski i inne sprzęty wojskowe. W ofercie Muzeum są przejażdżkim pojazdami wojskowymi.
Nie zapomnij wstąpić do Miasteczka Westernowego Mrongoville, które jest odwzorowaniem miasteczka z Dzikiego Zachodu. Mrongoville ma w swojej ofercie: pokazy artystyczne (rzuty nożami, baty meksykańskie, pokazy kaskaderki konnej...), taniec country, scenki rodzajowe. Jest też gdzie zjeść i napić się - do wyboru Saloon i Mexico Bar. Sporo atrakcji czeka we Wiosce Indiańskiej, na Ranczu Farmera, w Biurze Sheriffa z aresztem, gdzie wydrukują Twój list gończy, w Parku linowym...
W Mrągowie działa też Ekomarina. Jest to miejsce nie tylko dla żeglarzy. Aktywnie czas mogą tam spędzić wszyscy! Zaplecze Ekomariny to: boiska do koszykówki, siatkówki, stoły do tenisa stołowego, trasy wspinaczkowe, linowe z utrudnieniami oraz pomostami, skałki wspinaczkowe, taras wypoczynkowy.
Po krótce to tyle o Mrągowie. Pewnym jest, że wybierając się tam, nie nastawiaj się na zobaczenie wielu wyjątkowych zabytków (bo nie ma w Mrągowie ani pałacu, ani dworu czy zamku ze straszącym w nim duchem), za to jest wiele skwerów, parków, świetnie zagospodarowane jezioro Czos i jeziorko Magistrackie. Odpoczniesz tam w "pięknych okolicznościach przyrody".
Wąskotorówka w Mrągowie
Następne na trasie będzie Popowo Salęckie, do którego udajemy się trasą po dawnej kolejce wąskotorowej. Zwana była żartobliwie przez mieszkańców Mrągowa "ciuchcią". Pierwszy wybudowany odcinek otwarto w 1898 roku. Była to linia Kętrzyn - Sławkowo - Mrągowo oraz odgałęzienie Sławkowo - Salpik - Ryn. Budowę kolejnej linii na odcinku Czerwonka – Biskupiec – Mrągowo – Ruciane – Piecki zakończono w 1898 roku. W kolejnych latach pociągi ruszyły także na innych odcinkach.
Nikt nie miał wątpliwości, że kolej jest potrzebna. Z Mrągowa przewożono do Kętrzyna skupione od rolników buraki cukrowe do kętrzyńskiej cukrowni. Z większych magazynów powstałych przy głównej linii południowej w Kętrzynie, przewozili kupcy z Mrągowa towary do swoich sklepów. Z powiatu mrągowskiego do Kętrzyna przewożono masowo ziemniaki, które następnie wywożono do dużych miast. Z Kętrzyna do Mrągowa przewożono beczki z piwem a w odwrotną stronę drewno i cegły z cegielni w Czerwonkach i Bożym.
Niestety z czasem zaczęła się intensywnie rozwijać komunikacja autobusowa i samochodowa, co spowodowało zamknięcie wielu linii. Podczas II wojny światowej pociągi zarekwirowano na potrzeby wojska. Po zakończeniu wojny kolej była w 50% zdewastowana. Z czasem przywrócono ją do życia, choć nie w takiej formie jak wcześniej. Niestety w latach 60. naszego stulecia Ministerstwo Kolei podjęło decyzję o likwidacji nierentownych wąskotorówek. Ostatecznie całą kolej zlikwodowano w 1971 r.
Szestno - wieś z wieloma zabytkami
Gotycki kościół w Szestnie wzniesiony został w XV wieku. Klucz do niego znajduje się po przeciwnej stronie ulicy w sklepie spożywczym. Wnętrze kościoła jest bardzo bogate. Na szczególną uwagę zasługuje późnorenesansowy lub wczesnobarokowy ołtarz, ambona z 1625 r. z pięknie zdobioną balustradą schodów (nad wejściem na ambonę umieszczony jest łaciński napis: „Kto z Boga jest, Bożych słów słucha”). Zwróćcie uwagę także na rokokowe organy z XVIII w., malowany strop drewniany z 1624 r.
Za kościołem mieści się cmentarz, a na nim szesnaście krzyży żeliwnych z lat 1813-1901. Dawniej był to cmentarz rodowy właścicieli dworku w Szestnie.
Za kościołem znajduje się też masowy grób, w którym pochowano mieszkańców Szestna i uciekinierów, którzy schronili się we wsi. Wszyscy zostali zabici przez rosyjskich żołnierzy.
W latach 90-tych XX wieku wokół kościoła prowadzono wykopaliska archeologiczne. Odkryto średniowieczny przykościelny cmentarz, pod południową ścianą odkryto resztki krypty. Podobno w podziemiach kościelnych, do których obecnie nie można wejść, zachowane są trumny rycerzy krzyżackich. Pomiędzy zakrystią, a masowym grobem z 1945 r. znaleziono także grób, w którym pochowane są ofiary epidemii cholery z roku 1831.
W Szestnie znajdują się ruiny jedynego w powiecie mrągowskim zamku. W XIX wieku zamek został rozebrany. Dziś można podziwiać malownicze ruiny ze ścianą przypominającą maczugę Herkulesa.
Niedaleko ruin zamku znajduje się klasycystyczny dwór z II poł. XIX w. Przed II wojną światową na ziemiach należących do dworu była gorzelnia, młyn wodny, pieczarkarnia. Dwór jest obecnie w rękach prywatnych.
Na szlaku...
Po Szestnie kolejne na trasie jest Kiersztanowo. Po drodze w oddali możemy podziwiać wspaniały widok: jezioro Juno z pagórkowatym terenem w oddali. Kiersztanowo jest położone w dolinie między jeziorami Juno i Kiersztanowskim. Za Kiersztanowem przejeżdżamy mostem nad rzeką Dajną tworzącą szlak kajakowy prowadzący do Świętej Lipki.
Mini Zoo
Ostatnia na trasie przed Mrągowem jest Polska Wieś. Znajduje się tam Mini Zoo, w którym zobaczycie wiele gatunków ptaków i zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich. Są wśród nich owce, kozy, ptactwo ozdobne, kucyki, świnki peruwiańskie, bażanty, strusie emu i wiele innych. Jest także plac zabaw, istnieje możliwość organizacji ognisk i niedużych spotkań.
Szlak wokół jeziora Juno
11-700
Mrągowo
Opis obiektu
W pobliżu
Mrągowo
Noclegi w okolicy
Apartament przy Promenadzie w Mrągowie
Królewiecka 26a/9, Mrągowo
Siedlisko nad Jeziorem - Mazury
Mrągowo 11-700, Mrągowo
Zielony Zakątek
Młynowo 39A, Mrągowo
Inne trasy rowerowe w okolicy
Leaflet | © OpenStreetMap contributors
Szlak „Duża pętla mrągowska”
Mrągowo
Leaflet | © OpenStreetMap contributors
Szlak Lasy Sorkwickie
Lasowiec
Leaflet | © OpenStreetMap contributors
Okoliczne noclegi
Noclegi Marcinkowo
Noclegi Młynowo
Noclegi Nikutowo
Noclegi Troszczykowo
Noclegi Lasowiec
Noclegi Bagienice
Noclegi Bagienice Małe
Noclegi Czerwonki
Noclegi Poręby
Noclegi Muntowo
Noclegi Polska Wieś
Noclegi Popowo Salęckie
Noclegi Karwie
Noclegi Wierzbowo
Noclegi Szestno
Noclegi Śniadowo
Noclegi Nowe Bagienice
Noclegi Probark
Noclegi Krzywe
Noclegi Wólka Bagnowska
Noclegi Gązwa
Noclegi Nowy Probark
Noclegi Kosewo
Noclegi Młynik
Noclegi Wyszembork
Noclegi Zalec
Noclegi Zyndaki
Noclegi Mierzejewo
Noclegi Warpuny
Noclegi Sorkwity
Noclegi Boże
Noclegi Borowe
Noclegi Piecki
Noclegi Inulec
Noclegi Jora Wielka
Noclegi Rozogi
Noclegi Lipowo
Noclegi Zełwągi
Noclegi Stare Sady
Noclegi Kamionka
Noclegi wg kategorii
Mrągowo informacje
Szukam noclegu w Mrągowie
Mapa
Mrągowa
Dojazd do Mrągowa
Pogoda Mrągowo
Atrakcje Mrągowo
Atrakcje
Atrakcje przyrodnicze
Fontanny
Jeziora
Kościoły
Muzea
Ośrodki kultury
Parki miejskie
Parki rozrywki
Plaże i kąpieliska
Pomniki, rzeźby
Porty i przystanie
Rynki, Starówki, Place
Trasy rowerowe
Trasy spacerowe
Wyciągi narciarskie
Zabytki
Pełna lista ofert
Mrągowo Zdjęcia
Rozkład jazdy Mrągowo
Mrągowo Ulice
Odległości Mrągowo
Atrakcje Mrągowo
Trasy rowerowe
Trasy rowerowe Biały Dunajec
Trasy rowerowe Czorsztyn
Trasy rowerowe Kościelisko
Trasy rowerowe Zakopane
Trasy rowerowe Mielno
Trasy rowerowe Myślenice
Trasy rowerowe Tuchola
Trasy rowerowe Solina
Trasy rowerowe Szczecin
Trasy rowerowe Szczytno
Trasy rowerowe Mrągowo
Trasy rowerowe Mikołajki
Trasy rowerowe Giżycko
Trasy rowerowe Ruciane-Nida
Trasy rowerowe Augustów
Trasy rowerowe Jastarnia
Trasy rowerowe Krynica Morska
Trasy rowerowe Puck
Trasy rowerowe Duszniki-Zdrój
Trasy rowerowe Bydgoszcz
Trasy rowerowe Krasnobród
Trasy rowerowe Susiec
Trasy rowerowe Nowy Targ
Trasy rowerowe Sanok
Trasy rowerowe Bielsko-Biała
Trasy rowerowe Cieszyn
Trasy rowerowe Busko-Zdrój
Trasy rowerowe Olsztyn
Trasy rowerowe Ryn
Trasy rowerowe Dąbki
Trasy rowerowe Rumia
Trasy rowerowe Koszalin
Trasy rowerowe Tychy
Trasy rowerowe Zawoja
Trasy rowerowe Przeworsk
Trasy rowerowe Piła (pow. ostrowski)
Trasy rowerowe Przemyśl
Trasy rowerowe Zabrze
Trasy rowerowe Tarnowskie Góry
Trasy rowerowe Czarny Dunajec
Trasy rowerowe Łącko (pow. nowosądecki)
Trasy rowerowe Miastko
Trasy rowerowe Istebna
Trasy rowerowe Rajcza
Trasy rowerowe Nowa Słupia
Trasy rowerowe Barczewo
Trasy rowerowe Iława
Trasy rowerowe Olsztynek
Trasy rowerowe Węgorzewo
Trasy rowerowe Połczyn-Zdrój
Trasy rowerowe Kętrzyn
Trasy rowerowe Kruklanki
Trasy rowerowe Grzybowo
Trasy rowerowe Swarzewo
Trasy rowerowe Środa Wielkopolska
Trasy rowerowe Pasym
Trasy rowerowe Lubin
Trasy rowerowe Dobre Miasto
Trasy rowerowe Lubiatowo
Trasy rowerowe Piekary Śląskie
Trasy rowerowe Gryfino
Trasy rowerowe Świeradów-Zdrój
Trasy rowerowe Radziejów
Trasy rowerowe Stare Juchy
Trasy rowerowe Lubawa
Trasy rowerowe Lidzbark Warmiński
Trasy rowerowe Jeziorany
Trasy rowerowe Świętajno
Trasy rowerowe Czarna Białostocka
Trasy rowerowe Dąbrowa Górnicza
Trasy rowerowe Uherce Mineralne
Trasy rowerowe Miłomłyn
Trasy rowerowe Wydminy
Trasy rowerowe Lasowiec
Trasy rowerowe Porost
Trasy rowerowe Purda Leśna
Trasy rowerowe Gąski