Szlakiem Mazurskich Legend
W dniach 21-23 września odbędzie się rajd rowerowy „Szlakiem Mazurskich Legend”. To już 6. edycja tej imprezy odbywającej się co roku jesienią. Jeśli lubisz jazdę na rowerze, a do tego piękne mazurskie widoki i fanstastyczne legendy, ten rajd jest dla ciebie! Początek w Kruklankach niedaleko Giżycka.
Inspiracją do powstania tego szlaku były mazurskie bajki spisane po wojnie przez Jadwigę Tressenberg, nauczycielkę i żonę leśniczego z Puszczy Boreckiej. Bajki wydano w książce "Mazurskie opowieści".
Punkty przystankowe na 102 kilometrowym szlaku są jednocześnie tytułami legend zawartych w książce: Jak żywe..., Francuski strach z Gawlickiego Lasu, Zemsta mieszkanki znad Żywego, Czarna Jachta, Dąb Napoleona, Topnik z jeziora Wolisko, Diabelski kamień z puszczy, Anioł i Diabeł z Piłackich Wzgórz, Zło z Gębałki, Goliat ze Stręgielka, Złoty łańcuch, O kapeluszniku, motkach i myszkach, Tajemnice Złotej Góry, Tajemnicze kroki, Saga o Mateuszu i jego synu, Celestynie, Historia zatopionego dzwonu, Królowa Kut, Książę z Kut, Anna Zielarka, Wyspa pożeracza serc, Ślad diabelskiej łapy, Jankowa Droga, Wilhelmina i jej diabelskie ziele, Zimowa noc Naderki, Czarny pies z Regułówki, Czarny baran z Możdżan, Kokosze i pałac.
Prawda, że zachęcające nazwy? Szlak prowadzi przez gminę Kruklanki i gminy z nią sąsiadujące. W miejscu legendarnych wydarzeń postawiono sporej wielkości rzeźby, wydano też skrócony zbiór legend i opracowano mapkę trasy. Ścieżka rowerowa funkcjonuje cały rok, a już od 6 lat jesienią odbywa się rajd rowerowy „Szlakiem mazurskich legend”.
Zobacz inne szlaki, które warto pokonać na rowerze, wejdź: Trasy rowerowe na Mazurach
PROGRAM
21 września
9:30- otwarcie rajdu - GOK Kruklanki
10:00 - wyjazd na trasę - Kruklanki – Diabla Góra – Jakunówko - Kruklanki - 30 km
19:00 – prelekcja na temat walorów przyrodniczych i ekologicznych terenów Puszczy Boreckiej i jej obrzeży
22 września
9:30 - wyjazd na trasę - Kruklanki – Czerwony Dwór – Łękuk Mały – Lipowo - Kruklanki – ok. 60 km
19:00 – prelekcja –„Mieszkańcy tych ziem w okresie od średniowiecza do czasów II wojny światowej - odkrywanie ważnych miejsc historycznych"
20:30 – spotkanie integracyjne połączone ze wspólnym śpiewaniem piosenek biesiadnych i ludowych wraz z zespołem „Sapiniaki” z GOK Kruklanki i konkursem wiedzy historyczno–ekologiczno – krajoznawczej
23 września
10:00 - wyjazd na trasę - Kruklanki -Gawlik Wlk.- Żywy - Boćwinka- Kruklanki – 28 km
14:00 - zakończenie rajdu, wręczenie pamiątkowych znaczków, odblasków i koszulek
Komentarze