Jest idealna dla fanów kolei, ale takiej z przeszłości bo już nieistniejącej. Ścieżka przebiega po starym nasypie kolejowym linii Orneta – Lidzbark Warmiński – Sątopy Samulewo, funkcjonującej w latach 1905 – 1945. Dlatego też na szlaku wiele razy zobaczycie wiadukty. Zwróćcie uwagę też na kapliczki, tak charakterystyczne dla "Świętej Warmii". A dlaczego świętej? A o tym dowiecie się czytając dalej.
Szlak jest bardzo dobrze oznakowany tablicami informującymi o jego przebiegu i atrakcjach.
Perła Warmii
Szlak rozpoczyna się w Lidzbarku Warmińskim, mieście położonym w widłach rzeki Łyny i jej dopływu Symsarny. Od 1350 r. do XIX wieku Lidzbark był stolicą Warmii i jej największym miastem. Bardzo długo znajdował się pod panowaniem biskupów warmińskich, mieszkających na zamku lidzbarskim.
Szlak warto więc zacząć od zwiedzania Lidzbarka. Nazywany był Perłą Warmią. Także dzisiaj ta nazwa jest aktualna dzięki wyjątkowym zabytkom, które znajdują się w mieście. Wśród nich: Kolegiata wraz z klasztorem i wikarówką, dawny kościół ewangelicki, Kościół Podwyższenia Krzyża, Wysoka Brama, mury obronne i układ urbanistyczny, Oranżeria Krasickiego, ratusz... Zwróćcie też uwagę na wspaniałe zabytkowe cmentarze. Na cmentarz miejski powstały na miejscu dawnych ogrodów Ignacego Krasickiego, jeden z najpiękniej położonych cmentarzy w Polsce, w całości usytuowany w lesie. Kolejnym jest cmentarz rumuński położony w miejscu, gdzie w latach 1914-1918 znajdował się obóz jeniecki. Przebywali tu Rosjanie, Brytyjczycy, Serbowie, Rumuni, Francuzi, Włosi, Belgowie, jak również Niemcy wypędzeni z Wołynia. Jest też cmentarz żołnierzy radzieckich, a dawniej istniał i cmentarz żydowski, po którym niestety nie pozostał ani jeden nagrobek. I oczywiście zamek.
Szlak prowadzi od Lidzbarka wzłuż rzeki Łyny, w rejonie wsi Długołęka i Bobrownik. Po przejechaniu przez te wsie dojedziecie do miejsca idealnie nadającego się na odpoczynek. W Łaniewie wyznaczono strefę do grillowania, z ławeczkami i stolikami. Kolejne na trasie są wsie Poborowo i Wolnica, a po nich Opin, zwany przez miejscowych Openem.
Saktuarium w Krośnie
Po Opinie przejedziecie przez Krosno. Tam musicie koniecznie poświęcić czas na zobaczenie Sanktuarium. Zdaniem specjalistów kościół krośnieński należy do najefektowniejszych realizacji barokowych na Warmii i to w pełnym tego słowa znaczeniu, gdyż o jego przynależności stylowej świadczy forma a nie data powstania.
Na obecne wyposażenie wnętrza składa się m.in.:
- 7 ołtarzy (5 barokowych wykonał Krzysztof Peucker (Preike) z Reszla. We wszystkich zachowały się obrazy Piotra Kolberga z Pieniężna)
- późnobarokowa ambona z figurkami trzech nieoznaczonych świętych (Ojcowie Kościoła) na parapecie i Trzech Magów na baldachimie oraz gwiazdą w promienistej glorii w zwieńczeniu również pochodzi z warsztatu Peucknera
- empora muzyczna z prospektem organowym (organy wykonał Jerzy Wolff z synem w latach 1729-1731)
- konfesjonały
- zespół barokowych ław
- ołtarz główny z alabastrową figurką Matki Boskiej z Dzieciątkiem
Orneta
Trasa rowerowa kończy się w Ornecie, uroczym warmińskim miasteczku z wieloma zabytkami. Wśród nich: gotycki kościół z XIV wieku św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, cerkiew św. Mikołaja i gotycki ratusz z XIV wieku na którego wieżyczce znajduje się najstarszyna Warmii dzwon (z 1384 roku).
Zobacz również: Polska Wenecja - poznaj prawdziwą perłę regionu Warmii i Mazur!