Szpiglasowy Wierch - prawdopodobnie najlepsza tatrzańska wyprawa

Szpiglasowy Wierch - prawdopodobnie najlepsza tatrzańska wyprawa

Decydując się na wyjazd w Tatry, można liczyć na naprawdę wiele wspaniałych przeżyć, związanych z wypoczynkiem w górach. Najpopularniejszą aktywnością jest tu przede wszystkim - zdobywanie popularnych tatrzańskich szczytów. A skoro ma być najlepiej, to warto jest postawić na taki szczyt, który wydaje się być najlepszy pod każdym względem. A jest to Szpiglasowy Wierch, który warto zdobyć podczas wyjazdu w Tatry.

Wybierając Tatry na miejsce swojego wypoczynku, masz niepowtarzalną możliwość, by zdobywać te najwyższe i najpopularniejsze szczyty Tatr Wysokich. Do takiej kategorii zalicza się również Szpiglasowy Wierch. Jego zdobycie wcale nie jest takie proste. Trzeba się nieco natrudzić, ale efekt jest naprawdę warty zachodu. Piękne widoki, malownicze szlaki górskie, czy najpopularniejsze tatrzańskie doliny. Sezon wiosenno-letni to świetny moment, by wybrać domki Tatry i wyruszyć na wyprawę na ten tatrzański szczyt. W czym tkwi jego wyjątkowość, który szlak wybrać, ile czasu zajmuje wyjście i jakie widoki można podziwiać z samego szczytu? Tego dowiesz się z treści tego artykułu.

 

Poznaj: TOP 10 miejscowości w polskich górach. Gdzie się wybrać?

 

Szpiglasowy Wierch - najważniejsze informacje

 

Jeśli Szpiglasowy Wierch jest celem Twojej wyprawy, to warto poznać najważniejsze informacje, związane z tym właśnie szczytem. Jego wysokość to 2172 m n.p.m., znajdujący się w głównej grani Tatr.

 

 

fot. tommil / pixabay.com, CC0

 

Nazwa "Szpiglasowy" pochodzi od antymonitu, którego niemiecka nazwa to Spiessglas lub Spiessglanz. Antymonit ten był dawniej wydobywany z kopalni Szpiglas, założonej w XVIII wieku. Kopalnia ta była źródłem rudy antymonitu, a w jej okolicy znajdowały się także Szpiglasowe Perci. Od nazwy tych perców pochodzi nazwa Szpiglasowej Przełęczy. Szczyt, który wcześniej nazywany był różnymi nazwami, takimi jak Hruby Wierch, Gruby, Liptowskie Mury lub Miedziany, został nazwany Szpiglasowym Wierchem przez Witolda Henryka Paryskiego w 1951 roku. Nazwa "Szpiglas" została także wymieniona przez Marię Steczkowską w 1856 roku, jednak w odniesieniu do Cubryny. Nazwa niemiecka i węgierska są tłumaczeniem dawnej polskiej nazwy Liptowskie Mury.

 

Ze szczyty rozciąga się prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych panoram w całych Tatrach. Szlak na Szpiglasowy Wierch prowadzi przez najpiękniejsze tatrzańskie doliny, takie jak: Dolina Roztoki, Dolina Pięciu Stawów Polskich, czy Dolina Rybiego Potoku, w której znajduje się najpopularniejsze tatrzańskie jezioro - Morskie Oko. Jest kilka opcji tras, a jeden szlak zakłada możliwość podziwiania wodospadu Wielka Siklawa, który robi wrażenie o każdej porze roku.

 

Odnosząc się do historii, warto podkreślić, że drogi prowadzące na szczyt znane były góralom już w XIX wieku. Nie ma jednak oficjalnej informacji, związanej z tym, którzy turyści pojawili się jako pierwsi na wierzchołku. Znany jest opis widoku ze szczytu autorstwa Christiana Genersicha, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku profesora liceum w Kieżmarku. Pierwszym odnotowanym zdobyciem Szpiglasowego Wierchu było wejście Zygmunta Klemensiewicza z 20 sierpnia 1905 r. W zimie, jako pierwsi dokonali tego: Adam Karpiński i Wilhelm Smoluchowski 8 kwietnia 1925 r.

 

Tatrzański Park Narodowy oferuje wiele atrakcji. Sprawdź atrakcje przyrodnicze w Tatrach:

 

 

 

 

Szpiglasowy Wierch topografia - co warto wiedzieć?

 

Ten jeden z najwyższych tatrzańskich szczytów ma dość ciekawą topografię. Szpiglasowy Wierch stanowi zwornik dla trzech grani: Liptowskie Mury, Szpiglasowa Grań, a także boczna, północno-wschodnia grań Szpiglasowego Wierchu ze szczytami Miedziane i Opalony Wierch.

 

Szpiglasowy Wierch ma trzy przełęcze oddzielające go od innych masywów: Wyżnią Liptowską Ławkę, Wyżnie Szpiglasowe Wrótka i Szpiglasową Przełęcz. Granica polsko-słowacka biegnie przez szczyt Szpiglasowego Wierchu oraz przez grań Liptowskich Murów i Szpiglasową Grań. Masyw ten ma kilka wierzchołków, z których najwyższy jest zwornikowy. Środkowy wierzchołek jest nieco niższy i oddzielony od zwornikowego siodełkiem. Na zboczach masywu znajdują się Czerwony Piarg oraz Szpiglasowa Kotlinka oddzielona od masywu piarżystym wałem.

 

Parking Szpiglasowy Wierch - gdzie zostawić swój samochód?

 

Jeśli do miejsca startu zamierzacie dojechać swoim własnym samochodem, to dobrze jest wiedzieć, gdzie dokładnie znajduje się parking przy szlaku, z którego rozpoczyna się trasa na Szpiglasowy Wierch.

 

 

fot. promesaartstudio / AdobeStock, CC0

 

Najlepiej jest pozostawić auto na parkingu Palenica Białczańska, skąd rozpoczyna się również szlak nad Morskie Oko. Parking cieszy się dużą popularnością, dlatego należy dokonać wcześniejszej rezerwacji, by uniknąć niepowodzenia już tu na miejscu.

 

Alternatywą opcją jest parking na Łysej Polanie, który znajduje się 1,5 km od Palenicy Białczańskiej. Najbezpieczniej jest skorzystać z transportu publicznego - wówczas uniknie się wszelkich utrudnień, związanych ze znalezieniem wolnego miejsca do zaparkowania.

 

Zobacz koniecznie: Parking Morskie Oko - Palenica Białczańska

 

Szlak na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch - którą opcję wybrać?

 

Szpiglasowa Przełęcz i następnie Szpiglasowy Wierch są świetną propozycją dla osób, które chcą spróbować ambitniejszej, a jednocześnie niezbyt trudnej technicznie wysokogórskiej trasy.

 

Najlepszą opcją przejścia tej trasy będzie kierunek: Dolina Pięciu Stawów - Szpiglasowa Przełęcz - Morskie Oko. Odwrotny kierunek jest bardziej wymagający, dlatego dobrze jest postawić na tę łatwiejsza opcją.

 

Jest to żółty szlak o łącznej długości 25 km. Czas przejścia całej trasy zajmuje blisko 9 godzin. Suma podejść w tym przypadku wynosi 1190 m.

 

Czas przejścia ze Szpiglasowej Przełęczy na szczyt wynosi 15 minut, a czas przejścia z przełęczy do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim prowadzącym przez Dolinę Pięciu Stawów Polskich to nieco ponad godzina. Stamtąd pozostaje 30 minut wędrówki szlakiem niebieskim do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

 

Sprawdź: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Opis szlaku na Szpiglasowy Wierch

 

Pragnąz zdobyć Szpiglasowy Wierch musisz się liczyć z naprawdę ciekawą i miejscami trudną wędrówką. Pewne trudności na szlaku mogą pojawić się tuż pod samą przełęczą. Na szczęście w tym miejscu są łańcuchy, dzięki którym bez problemu pokonacie te najtrudniejsze fragmenty trasy.

 

Szlak rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej i prowadzi w kierunku Morskiego Oka. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza musicie skręcić w stronę Doliny Roztoki i udać się do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Po drodze, Waszym oczom ukaże się wodospad Wielka Siklawa w Tatrach Wysokich.

 

Ten fragment trasy ma długość 7,7 km, a czas potrzebny na przejście to około 3 godziny. Początkowy etap to czerwony szlak, który następnie zmienia się w zielony szlak. Od schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich należy wędrować niebieskim szlakiem, a na sam szczyt - żółtym szlakiem.

 

 

fot. Piotr Michniewicz / AdobeStock, CC0

 

Docierając zielonym szlakiem do Doliny Pięciu Stawów, należy wędrować wzdłuż Wielkiego Stawu Polskiego. W miarę postępu szlaku, zauważymy charakterystyczne zygzaki poniżej Niżni Liptowski Kostur, a także odbicie żółtego szlaku na Przełęcz Krzyżne, czarnego na Kozi Wierch oraz krzyżówki z żółtym. Możemy wybrać, czy pójść na Kozią Przełęcz (żółty szlak), Szpiglasowy Wierch (również żółty) lub Zawrat (szlak niebieski). Najciekawszy fragment szlaku zaczyna się mniej więcej w tym miejscu.

 

Przez szlak przepływa strumień, który możemy przeskoczyć po kamieniach. Ten strumień łączy wody Czarnego Stawu Polskiego z Wielkim. Warto co jakiś czas spojrzeć za siebie i podziwiać piękno widoku na Kozi Wierch. Przed nami Szpiglasowa Przełęcz, która oddziela Szpiglasowy Wierch po prawej stronie od Miedzianego po lewej. Teraz jednak czas na nieco trudniejszą wspinaczkę. Przez następne półtorej godziny będziemy musieli przebyć około 350 metrów wzniesienia na dystansie 1,8 km, zanim pojawią się łańcuchy.

 

Przeczytaj również: 5 najlepszych długodystansowych szlaków pieszych w Polsce. Gdzie się wybrać?

 

Końcowe podejście na Szpiglasowy Wierch

 

Jeśli udało się Wam przejść dystans blisko 2 km, to na szlaku pojawią się sekwencje łańcuchów, które są dość przyjemne. To dobre miejsce dla tych osób, które rozpoczynają swoją przygodę z górami. Skała jest tu wyprofilowana w sposób bardzo przyjazny dla wspinaczy, z wygodnymi chwytami i bez głębokich przepaści. W związku z tym, niektórzy turyści są w stanie przejść tę część szlaku bez wykorzystania łańcuchów.

 

Niemniej jednak, w przypadku mokrej lub śliskiej skały, jak również w celu wyjścia ze szlaku w bezpieczny sposób, niezbędne jest użycie odpowiedniego sprzętu. Warto pamiętać, że zimą i wczesną wiosną, w tym miejscu występują często lawiny. W grudniu 2001 roku miała miejsce jedna z najtragiczniejszych katastrof lawinowych w polskich Tatrach, kiedy to pod lawiną zginęły dwie osoby, a następnie kolejna lawina zabiła grupę ratowników, którzy próbowali pomóc poszkodowanym. Należy zawsze zachować ostrożność i stosować się do zasad bezpieczeństwa w górach.

 

Planujesz urlop z ukochaną osobą? Sprawdź apartamenty w Tatrach:

 

 

 

 

Końcowe podejście jest kręte i prowadzi przez Czerwony Piarg. Im wyżej, tym piękniej - można dostrzec m.in. segregację gruzu skalnego. Warto podkreślić, że ten odcinek na przełęcz przez Czerwony Piarg zwany jest Szpiglasową Percią.

 

Szpiglasowy Wierch widoki - panorama ze zdobytego szczytu

 

Po zdobyciu upragnionego szczytu, można delektować się tym, co najpiękniejsze w polskich górach, czyli wspaniałymi widokami. A te uznawane są za jedne z najpiękniejszych, nie tylko w Tatrach Wysokich, ale i w całych polskich górach.

 

 

fot. dzika_mrowka / gettyimages.com, CC0

 

Czujne oko zaobserwuje m.in. Krywań, Tatry Zachodnie, Dolina Ciemnosmreczyńska z Niżnim Ciemnosmreczyńskim Stawem, Tatry Bielskie, czy Kopy Liptowskie.

 

Droga powrotna ze Szpiglasowego Wierchu - którą trasę wybrać?

 

Po chwili odpoczynku i możliwości podziwiania tych najpiękniejszych widoków, czas wyruszyć w drogę powrotną. Możecie wrócić żółtym szlakiem w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich lub urozmaicić swoją wędrówkę i ruszyć dalej - szlakiem żółtym w kierunku schroniska nad Morskim Okiem. Stamtąd już czerwonym szlakiem do Palenicy Białczańskiej.

 

Cała ta trasa do dystans o długości ponad 12 km, a jego przejście zajmie około 4 godzin. Szlak w kierunku Morskiego Oka został przebudowany w 1937 roku, poprzez pozbycie się niektórych fragmentów skalnych. Wykorzystano tu dynamit, co spowodowało, że tatrzańskie środowisko uległo znacznej degradacji. W wyniku kontrowersji, które towarzyszyły tym pracom, szlak został nazwany "Ceprostradą". Mimo planów, by szlak prowadził aż do Kasprowego Wierchu przez Liptowskie Mury i Gładką Przełęcz, powstał tylko odcinek prowadzący na Szpiglasową Przełęcz. Jest to szeroki i wygodny szlak, który nazywany jest autostradą górską.

 

Sprawdź: Kolory szlaków pieszych w Polsce - co oznaczają?

 

Zimą i późną wiosną, co warto podkreślić, pod ścianami, gdzie prowadzi szlak, tworzą się zaspy śnieżne, co może stanowić niebezpieczeństwo. Idąc w dół, warto zwrócić uwagę na stos kamieni, określonych jako Mnich, chociaż z perspektywy wydaje się on bardzo niewinny. W połowie zejścia można skręcić na czerwony szlak prowadzący do Wrot Chałubińskiego. Ten szlak jest dwustronny, a przełęcz nie ma kontynuacji po słowackiej stronie. Dawniej Wrota Chałubińskiego nazywane były Zawracikiem. Gdy dojdziecie do Schroniska nad Morskim Okiem, pozostaje Wam już tylko 8 kilometrów marszu po drodze asfaltowej do Palenicy Białczańskiej.

 

Noclegi w pobliżu Szpiglasowego Wierchu

 

Jeśli planujesz wejść na Szpiglasowy Wierch, to musisz zdać sobie sprawę z faktu, że okoliczne miejscowości dysponują naprawdę świetnie rozwiniętą bazą noclegową. Jeśli zależy Ci na tym, by zamieszkać stosunkowo najbliżej schroniska, to dobrze wybrać noclegi w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich lub w schronisku nad Morskim Okiem.

 

Najpopularniejszą kategorią są tu jednak domki Zakopane, znajdujące się na obrzeżach tego miasta. Dość dużym zainteresowaniem turystów cieszą się również pensjonaty Małe Ciche. Średnia cena noclegu w Tatrach jest uzależniona od sezonu i wielu innych czynników, ale rozpoczyna się od 100 zł od osoby za dobę.

 

Sprawdź noclegi w Tatrach:

 

 

Górska Przystań

Górska Przystań

Murzasichle, ul. Majerczykówka

Pensjonaty Murzasichle 9.7
U Kośle

U Kośle

Zakopane, ul. ul. Podhalańska

Wille Zakopane 9.1

 

 

Jeśli zamierzasz eksplorować Tatry Polskie, to Szpiglasowy Wierch jest punktem obowiązkowym. Przekonaj się, jak jest tutaj pięknie!

 

 

Zdjęcie główne: fot. marcinbawiec / AdobeStock, CC0

Następny artykuł Klimatyczny nocleg na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!