Szrenica - szczyt, który należy zdobyć podczas wypoczynku w Karkonoszach

Szrenica - szczyt, który należy zdobyć podczas wypoczynku w Karkonoszach

Każdy pobyt w górach dostarcza dawki pozytywnej energii. Szczególnie, gdy uda się zdobyć te popularne i najwyższe szczyty. Jeśli zaplanowałeś swój pobyt w Szklarskiej Porębie lub innej karkonoskiej miejscowości, to na liście Twoich obowiązkowych punktów, powinna znaleźć się Szrenica. W czym tkwi wyjątkowość tego szczytu?

Do jednego z najpopularniejszych regionów w Polsce należy bez wątpienia zaliczyć Sudety. Każdy znajdzie tu dla siebie to odpowiednie miejsce i to o każdej porze roku. To właśnie region Dolnego Śląska oferuje wiele tych możliwości. To nie tylko piękne miejscowości, ale również regiony górskie. Dziś, pragniemy zabrać Was w Karkonosze, na jeden z popularnych szczytów, który jest chętnie zdobywany przez turystów, którzy zarezerwowali apartamenty Szklarska Poręba. Szrenica to szczyt, który cieszy się dużym zainteresowaniem w sezonie letnim, ale również i zimą - przede wszystkim, ze względu na fakt, że znajduje się tu stacja narciarska, ze świetnie przygotowanymi trasami. Dlaczego warto zdobyć Szrenicę, jak na nią wejść i w czym tkwi wyjątkowość tego właśnie szczytu? Odpowiedź na te pytania, znajdziesz w poniższym artykule.

 

Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Szrenica - najważniejsze informacje

 

Zanim wyruszysz na ten popularny szczyt, który znajduje się na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego, dobrze będzie, jeśli poznasz najważniejsze informacje i ciekawostki, związane z tym właśnie szczytem.

 

Szrenica stanowi drugi z najpopularniejszych szczytów w Karkonoszach, będący swego rodzaju wizytówką Szklarskiej Poręby. Jest chętnie zdobywany przez każdego, kto wypoczywa w tej klimatycznej karkonoskiej miejscowości. Podobnie, jak Śnieżka, Szrenica jest punktem obowiązkowym do zdobycia.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Warto podkreślić, że jest to nieco niższy szczyt - jego wysokość to 1362 m n.p.m. Niezwykłym atutem tego szczytu jest fakt, że kursuje na niego wyciąg krzesełkowy. Na samym wierzchołku znajduje się niezwykle charakterystyczne schronisko Szrenica i obserwatorium klimatologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego. Pod szczytem działa górna stacja wyciągu krzesełkowego w Szklarskiej Porębie i początek nartostrad: czarnej Fis-owskiej tzw. "Ściany", Lollobrygidy 4400m, stoku slalomowego Hali Szrenickiej i Łabskiego Szczytu, Śnieżynki, Puchatka oraz Bystrej. Tutejsza baza narciarska uznawana jest za jedną z najlepszych w całym kraju. Warto podkreślić, że opiekę nad tymi trasami pełni ośrodek narciarski Ski Arena Szrenica. Warunki, jakie można tu zastać, zachęcają w pełni do uprawiania narciarstwa zjazdowego.

 

Przy okazji zdobywania Szrenicy, masz okazję odkryć inne wyjątkowe miejsca, które są pewnego rodzaju wyróżnikiem Szklarskiej Poręby. A jest to Wodospad Kamieńczyka, czy Śnieżne Kotły, które są chętnie zdobywane, przy okazji wizyty na Szrenicy.

 

To nie jedyna możliwość. Wędrując na Szrenicę, można zahaczyć o inne popularne miejsca, do których można zaliczyć wyjątkowe grupy skalne, takie jak Twarożnik, Trzy Świnki, czy Końskie Łby.

 

Okazuje się, że wypoczynek w Karkonoszach nie ogranicza się tylko do Karpacza i Szklarskiej Poręby. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Nie tylko Karpacz i Szklarska Poręba. Co warto zobaczyć w Karkonoszach?

 

Szrenica znajduje się w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy państwowej z Czechami, na południe od Szklarskiej Poręby. Stanowi ona świetny punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze po czeskiej stronie.

 

Sam szczyt Szrenicy wyniesiony jest ponad główny grzbiet Karkonoszy (Śląski Grzbiet) na wysokość 60 m. Wierzchołek leży całkowicie po polskiej stronie granicy. Wejście na szczyt nie jest zbyt wymagające, dzięki czemu bez problemu poradzą z nim sobie nawet dzieci. Wycieczka piesza na ten szczyt to sama przyjemność.

 

Jak dojechać do parkingu pod Szrenicą?

 

W związku z tym, że większość turystów jest zmotoryzowana, to warto w tym miejscu wspomnieć o parkingu pod Szrenicą, na którym będzie można pozostawić swój samochód. Jeśli wybrałeś domki w Szklarskiej Porębie, to zdecydowanie zalecamy pozostawić samochód na parkingu przy obiekcie. Parkingi przy szlaku, który prowadzi na Szrenicę, są oblegane i płatne.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Są dwie opcje miejsc, w których można pozostawić swój samochód. Pierwsza z nich to Szosa Czeska, a druga to któryś z parkingów w okolicy Ski Arena Szrenica. Gdybyście zdecydowali się zjechać kolejką ze szczyty lub powrócić przez schronisko górskie pod Łabskim Szczytem, to ta druga opcja będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

 

Opłaty za parking mieszczą się w przedziale od 10 do 20 zł za cały dzień parkowania.

 

Sprawdź: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?

 

Szlaki na Szrenicę - który z nich wybrać?

 

Warto podkreślić, że jest kilka możliwości zdobycia tego szczytu. Za najpopularniejszą trasę uznaje się wejście czerwonym szlakiem Szklarska Poręba - Droga Czeska - Wodospad Kamieńczyk - Hala Szrenicka - Szrenica. Jest też druga trasa, którą turyści najczęściej wybierają na swój powrót. Jest również czerwony szlak, który prowadzi szczytami, od strony Hali Szrenickiej lub schronisko pod Łabskim Szczytem i następnie zielony szlak (od schroniska pod Łabskim Szczytem lub Hali Szrenickiej). Są osoby, które ułatwiają sobie zdobycie Szrenicy, decydując się wjechać wyciągiem krzesełkowym, który jest w szczególności polecany dla dzieci, czy osób starszych.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Trasa ma długość 6 km. Suma podejść w tym przypadku wynosi 705 metrów, a przybliżony czas zdobycia szczytu wynosi około 2 godziny i 40 minut.

 

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Najpopularniejszy szlak na Szrenicę - przebieg wędrówki

 

Skoro zdobycie Szrenicy ma być wyjątkowe, to najlepiej będzie wybrać ten najpopularniejszy szlak, którym uda się wejść aż na sam szczyt. Trzeba podkreślić, że w jego pobliżu znajdują się inne wyjątkowe atrakcje, w tym Wodospad Kamieńczyka, czy Trzy Świnki.

 

Tutaj znajdziesz najpopularniejsze atrakcje w Karkonoszach:

 

 

 

 

Wycieczka piesza rozpoczyna się czerwonym szlakiem, którym po około 40 minutach dociera się do Schroniska Kamieńczyka, przy którym można zejść w dół do wodospadu. Również tu znajduje się kasa biletowa, w której należy zakupić bilety, które uprawniają do wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego. Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej znajduje się nieco ponad godzinę drogi stąd.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Dobrze jest ruszyć spokojnym tempem, by móc podziwiać wszystko, co najpiękniejsze podczas tej wędrówki. Pewnego rodzaju zaskoczeniem może być fakt, że do schroniska prowadzi kostka kamienna lub betonowa. Może nie jest to komfortowa opcja, ale idzie się całkiem dobrze. Po drodze można podziwiać m.in. przepiękną panoramę na Góry Izerskie.

 

Wolisz wypoczynek w innej miejscowości? Tutaj znajdziesz noclegi w Karpaczu:

 

 

Amelia

Amelia

Karpacz, ul. Sikorskiego

Apartamenty Karpacz 10
Pensjonat Olympia

Pensjonat Olympia

Przesieka, ul. Karkonoska

Kwatery i pokoje Przesieka 9.4

 

 

Docierając do Hali Szrenickiej, można przez chwilę odpocząć, by nabrać sił przed dalszą wędrówką. Historia tego budynku jest związana z XVIII wiekiem, kiedy powstała tu chata pasterska zwana Nową Śląską Budą, sporadycznie nazywana również Kranichbaude. W dość krótkim czasie przekształcono ją w gospodę i następnie w schronisko, które cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

 

Ruszając dalej, do przejścia pozostaje jeszcze około 30 minut. Oprócz samego szczytu Szrenicy, warto po drodze zajść do grupy zamczysk skalnych, które są określane jako Trzy Świnki, by następnie wejść na Szrenicę. Na szczycie znajduje się kolejne schronisko, więc kolejna okazja do odpoczynku, już całkiem niedługo.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Wspomniane Trzy Świnki znajdują się na południowych stokach Szrenicy, tuż na początku Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Skałki zbudowane z granitu porfirowatatego, sięgają wysokości prawie 8 metrów.

 

Jak wrócić do Szklarskiej Poręby?

 

Jest kilka opcji. W przypadku, gdy nie chcesz wracać po swoich śladach, to dobrze będzie wybrać alternatywną opcję powrotu.

Dla przykładu, od Trzech Świnek możecie wyruszyć w stronę Mokrej Przełęczy i następnie odbić w lewo. Po 17 minutach dotrzecie do kolejki krzesełkowej, która zwiezie Was bezpośrednio pod czarny szlak.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Przeczytaj również: Szklarska Poręba, jakiej nie znacie. Co robić i gdzie się wybrać?

 

Druga opcja to wędrówka przez blisko 3 godziny. Wyruszacie do Schroniska pod Łabskim Szczytem i następnie wędrujecie żółtym szlakiem, który doprowadzi Was bezpośrednio pod Muzeum Mineralogiczne. Tutaj należy skierować się w stronę ulicy Uroczej, by po 15 minutach dotrzeć na parking i w okolice czarnego szlaku.

 

Noclegi w Szklarskiej Porębie

 

Jak przystało na popularną karkonoską miejscowość, Szklarska Poręba może pochwalić się naprawdę świetnie rozwiniętą bazą noclegową. Można znaleźć tu różnorodne kategorie obiektów, znajdujące się w ścisłym centrum i na obrzeżach miejscowości.

 

Turyści, którzy decydują się na ten kierunek, chętnie wybierają domki Szklarska Poręba, w których miło spędzają czas, w gronie najbliższych osób. Dość dużym zainteresowaniem cieszą się również apartamenty Szklarska Poręba, które spełnią absolutnie wszelkie oczekiwania turystów, którzy poszukują komfortu.

 

Ceny noclegów rozpoczynają się od 80-90 zł od osoby za dobę. Wszystko jest uzależnione od kilku istotnych czynników, ale pewne jest to, że tu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

 

Sprawdź noclegi w Szklarskiej Porębie:

 

 

 

 

Zdobycie Szrenicy to obowiązkowy punkt wypoczynku w Szklarskiej Porębie. Szlak jest stosunkowo łatwy, widoki piękne, a wrażenie niezapomniane!

 

 

Następny artykuł Nietypowe odkrycie w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!