Sztuka cyrkowa w samym sercu Lublina. Już niedługo Carnaval Sztukmistrzów!

Sztuka cyrkowa w samym sercu Lublina. Już niedługo Carnaval Sztukmistrzów!

Wyjście do cyrku najczęściej kojarzy nam się z czasami dzieciństwa, kiedy to chodziliśmy do niego z rodzicami, a na widowni zajadaliśmy się watą cukrową i popcornem. Już za 3 tygodnie, każdy, kto będzie chciał powrócić do tamtych czasów, będzie to mógł zrobić w samym centrum Lublina. 28 lipca rozpocznie się tu Carnaval Sztukmistrzów!

Na samym wstępie warto podkreślić, że Carnaval Sztukmistrzów to niezwykłe wydarzenie, które cieszy się nie tylko dużym zainteresowaniem w samym Lublinie, ale również w całej Polsce. Wydarzenie to przyciąga prawdziwe tłumy. Są to przede wszystkim rodziny z dziećmi, grupy przyjaciół i każdy, kto lubi szeroko rozumianą sztukę cyrkową. 


Poznaj: Lublin, jakiego nie znacie. 5 pomysłów na weekendowy wyjazd


Czym jest Carnaval Sztukmistrzów?


To festiwal cyrkowy, który każdego roku, pod koniec lipca, odbywa się w ścisłym centrum Lublina. Chodzenie po linie, sztuczki iluzjonistów, pokazy cyrkowe, występy klaunów, czy fire show - to i o wiele więcej zobaczy każdy turysta i mieszkaniec Lublina, który w okresie od 28 do 31 lipca 2022 odwiedzi Stare Miasto w Lublinie.


Od 14 lat, do stolicy Lubelszczyzny przyjeżdżają artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata, by móc zaprezentować wyjątkowe pokazy i spektakle. Na ulicach spotkać można połykaczy mieczy, akrobatów czy rozśmieszających do łez buskerów.


Na większość pokazów wstęp jest wolny. Są również imprezy biletowane, na które sprzedaż wejściówek właśnie się rozpoczęła.


Istotą Carnavalu jest przede wszystkim zabawa, której od zawsze towarzyszy sztuka ludyczna. Poprzez jej aktualne przejawy – nowy cyrk i buskerstwo – festiwal otwiera czas wspólnego święta.


Tutaj znajdziesz najpopularniejsze atrakcje w Lublinie:



Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej

Lublin, ul. al. Warszawska

Skanseny Lublin 9.2
Ogród Saski

Ogród Saski

Lublin, ul. Aleje Racławickie

Parki miejskie Lublin 9.6



Jaki jest program nadchodzącej edycji?


Oprócz darmowych występów artystów, które możemy podziwiać co krok, na ulicach Lublina, będzie można wziąć udział w specjalnych imprezach biletowanych. W tym przypadku możemy mówić o czymś naprawdę wyjątkowym. Wydarzenia, na które obowiązują wejściówki, odbywają się na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim, a także w sali widowiskowej Centrum Kultury.


Program wydarzeń biletowanych, przedstawia się następująco:


  • Kolektyw Kejos (Polska) - pokaże widzom, co by było, gdyby za wystawianie sztuk Szekspira zabrał się błazen.

  • Czeska ekipa Squadra Sua - występ pięciu klaunów

  • Polsko-niemiecka ekipa Circus Side Show - wyjątkowe akrobacje i niebezpieczne szaleństwa, których nie pokazuje się niepełnoletnim.

  • Francuska grupa La Compagnie Singulière - pokaże lubelskiej widowni ekwilibrystę, akrobatykę powietrzną, linoskoczka, taniec i ludzi-gumy.

  • Piotr Sikora zaprezentuje - teatralny clown show

  • Tomasz Piotrowski - trudy początkującego rodzica, zaprezentowane za pomocą żonglerki

  • widowisko Marty Mądry - czyli historia kilku kobiet.


Bilety kosztują 20 lub 30 zł, dostępne są w aplikacji Going.

 

Spektakle otwarte - co zobaczyć?

 

W tej kwestii, propozycje bezpłatnych występów, również zapowiadają się imponująco. Plac Litewski w piątek i sobotę opanuje Double Take Cinematic Circus. W spektaklu ulicznym pt. "Jump Cut" artyści obalając granice intymności przeniosą swój salon w skali makro na plac Litewski, gdzie bogactwem technik cyrkowych zilustrują wzloty i upadki odbywające się w zaciszu ich niespokojnego domu. To jedna z propozycji familijnych tegorocznego Carnavalu, która przypadnie do gustu najmłodszym widzom.

 

 

fot. materiały prasowe

 

Rodzinom z dziećmi spodoba się również spektakl wędrującego cyrku - teatru ulicznego w wykonaniu Compagnia Lanutti e Corbo. Spektakl “Zirk Comedy” za sprawą baśniowego anturażu przeniesie widzów w zaczarowany świat muzyki, klaunady i iluzji stworzony przez włoskie duo. 

 

Na placu Krąpca, widzowie zobaczą polski spektakl “Halo, Sąsiad?!” duetu Fantasmagorie. Spektakl został zaprezentowany w kwietniu podczas swojej konkursowej prezentacji w ramach “Incydentu polskiego” i wywołał na widowni gromki śmiech zarówno wśród dzieci jak i nieco starszej publiczności. 

 

 

fot. materiały prasowe

 

Ekipa spektaklu “Mechanicy”, czyli grupa ALE Circus Dance Company to wyróżnieni laureaci konkursu “Incydent polski”. Akrobatyczno-żonglerski spektakl w zaskakującej scenografii, opanuje z rozmachem nie tylko płyty chodnikowe ale i niebo nad placem Litewskim.

 

Show akrobatyczne, tym razem w kobiecym wydaniu zaprezentuje francuski tercet aerialowy z grupy Cie Mesdemoiselles.  Artystki wystąpią na kilkumetrowej konstrukcji rozstawionej na terenie zielonych Błoni pod Zamkiem. Wśród sterty pstrych ciuchów na scenie pomiędzy kobietami rozegra się dialog, kreujący postać kobiety samej w sobie, tak fikcyjnej, jak i realnej.

 

 

fot. materiały prasowe

 

W otwartym programie festiwalu znajdują się również dwa ciekawe duety damsko-męskie o zgoła odmiennych korzeniach. Ognista argentyńska para Cie Rampante “Rococó”,  która z humorem łączy cały wachlarz technik cyrkowych od akrobatyki, przez manipulacje przedmiotami do balansu na kole cyra oddając tym samym podziw dla tysiąca wcieleń artysty cyrkowego. 

 

Na drugim biegunie zaprezentuje się słowacka propozycja Street Theatre ze spektaklem Balaton 1982. To interaktywna komedia uliczna, która za pomocą pantomimy i klaunady przeniesie widzów w sentymentalną wakacyjną podróż do czasów socjalizmu. Artyści przemierzając ulice Lublina leciwym rowerem wodnym ukaże absurdy i śmieszność słusznie minionej epoki.

 

 

fot. materiały prasowe

 

Solowo zaprezentuje się włoski artysta uliczny-Andy Spigola. Jest to niespokojny playboy, miłośnik magii, tańca i dużych wysokości. Jego wyczyny graniczące między głupotą a odwagą zabiorą widzów do świata absurdu, w którym istnieje tylko jedno hasło: „BOATO!”.

 

W tym roku nie zabraknie śmiałków na taśmach. Slacklinerów  będzie można podziwiać na Starym Mieście i przy Centrum Spotkania Kultur. Coś, co  na pewno jeszcze zaskoczy widzów to międzynarodowe grono buskerów, którzy zgłosili się do konkursu buskerskiego. W ubiegłym roku organizatorzy zapraszali do konkursu tylko polskich artystów, w tym roku poszerzyli formułę, odcinając się zupełnie od pojęcia granic. Finaliści konkursu zostaną ogłoszeni niebawem.

 

Jak zwykle Lublin będzie stacją finałową, zwieńczającą podróż projektu Śladami Singera Bramy Grodzkiej Teatru NN. „Powrót Sztukmistrza” otworzy program festiwalowy w czwartek, natomiast w niedzielę wystąpią rodzimi lubelscy artyści z Fundacji Sztukmistrze prezentując spektakl “Tribute”.

 

W programie dodatkowo akcenty muzyczne, strefa foodtruck, spotkania Aerialove na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim oraz stworzony z potrzeby dawania radości Bar żongler, który na te kilka dni znów zawita w Lublinie i będzie cieszyć uczestników festiwalu barową ekwilibrystyką.

 

 


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Lublinie:



Grand Apartament

Grand Apartament

Lublin, ul. Nadstawna

Apartamenty Lublin 9.9
VisitLublin Apartments

VisitLublin Apartments

Lublin, ul. Piłsudskiego

Apartamenty Lublin 9.9
Dom na Podwalu

Dom na Podwalu

Lublin, ul. Podwale

Pensjonaty Lublin 9.9



Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna edycja Carnavalu Sztukmistrzów okaże się naprawdę wyjątkowa. Warto odwiedzić Lublin w ostatnich dniach lipca.



Źródło: materiały prasowe


Następny artykuł Sposoby na promocję małego...

Komentarze (1)

Testowymagdaf

Super wydarzenie

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!