Szukasz ciszy i spokoju? Odkryj piękno nadbużańskiej krainy!
Piękno Polski można odkrywać w wielu niezwykłych regionach. A, że jesień to ta pora roku, kiedy swój wolny czas spędzamy w bliskości przyrody, to świetnym miejscem na rodzinny, weekendowy wyjazd może okazać się nadbużańska kraina. To istny raj, który warto odwiedzić właśnie teraz - w gronie najbliższych nam osób.
Sezon letni za nami, więc nadchodząca jesień to odpowiedni moment, by zaplanować swoje weekendowe wyjazdy. Bo to właśnie na nie, w dużej mierze jesteśmy skazani, z racji wykorzystanego już wcześniej urlopu. Większość z nas szuka aktywności i przede wszystkim takich miejsc, w których będziemy mogli odpocząć w bliskości przyrody.
Dlatego też, warto już teraz zdecydować się na noclegi na Lubelszczyźnie lub na Podlasiu, by móc odwiedzić te tereny, które znajdują się nad Bugiem. Nadbużańska kraina to nie tylko piękna rzeka i jej starorzecza, ale również obszary leśne, bagniska i torfowiska oraz rzecz jasna - odgłosy natury. To idealna opcja dla osób, które szukają możliwości wyciszenia i dla tych turystów, którzy lubią podróżować w stylu slow!
Sprawdź koniecznie: Wakacje na Podlasiu - gdzie nocować i co zobaczyć?
W czym tkwi wyjątkowość nadbużańskiej krainy?
Aby nieco bardziej zachęcić Was do wizyty w tym właśnie regionie, dobrze jest przybliżyć garść najważniejszych informacji o tych pięknych terenach, obejmujących obszar Lubelszczyzny, Mazowsza i Podlasia.
To bez wątpienia jeden, obok Bieszczad, z najbardziej “dzikich” regionów w Polsce. Oczywiście, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wyróżnia się piękną przyrodą, której charakter jest podkreślony przez meandrującą rzekę Bug. Zachowały się tu niemal dziewicze tereny, które wchodzą w skład Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i Podlaskiego Przełomu Bugu.
fot. Nocowanie.pl
Na pewno warto podkreślić również fakt, że nie doświadczymy tu turystycznego zgiełku. W okolicy nie ma większych miast - są spokojne wioski i miasteczka. Co istotne, znajdziemy w nich wiele ciekawych zabytków, związanych z jednej strony z burzliwą, a z drugiej - bardzo ciekawą historią. Nawiązując do bazy noclegowej, trzeba podkreślić, że dominują tu noclegi w ustronnych miejscach. Znajdziemy tu przede wszystkim domki, kwatery i pokoje, czy agroturystykę.
Styk Lubelszczyzny, Podlasia i Mazowsza to naprawdę cudowna kraina, w której każdy będzie mógł korzystać z ciszy i spokoju, podziwiając jednocześnie piękno natury, która jesienną porą wygląda niebywale. Swój wolny czas możemy urozmaicić spacerami, wycieczkami rowerowymi, jak i zwiedzaniem wspomnianych zabytków.
Poznaj: 6 miast w lubelskim, o których prawdopodobnie nie słyszałeś
Odkryj piękno nadbużańskiej krainy - te miejsca musisz zobaczyć!
To, że jest to jeden z najbardziej “dzikich” regionów w Polsce, nie oznacza, że będzie nam tu towarzyszyć nuda. Wręcz przeciwnie. Większość zabytków i atrakcyjnych turystycznie miejsc, w dalszym ciągu pozostaje nieodkryta, przez co możemy zwiedzać naprawdę fantastyczne miejsca.
fot. Nocowanie.pl
Sprawdź również: 5 pomysłów na jednodniowe wycieczki po Podlasiu. Gdzie się wybrać?
Co ważne, swój wolny czas możemy spędzać w pełni aktywnie. Wystarczy wspomnieć, że meandrująca rzeka Bug zachęca do spacerów (np. w Borsukach i Serpelicach) oraz wędkowania (w szczególności polecamy odcinek Trojan-Osłowo).
Wokół pełno jest również licznych tras, które można przemierzać rowerem lub spacerując z kijkami do nordic-walking. Tego typu udogodnienia, bardzo często dostępne są u gospodarzy obiektów, u których zarezerwowaliśmy nocleg na Mazowszu, Lubelszczyźnie, czy Podlasiu.
Pomimo tego, że tereny nadbużańskiej krainy były podbijane przez Jaćwingów, Litwinów, Tatarów i Krzyżaków, to znajdziemy tu wiele wspaniałych zabytków, które pokażą nam, z jak burzliwą historią mieliśmy do czynienia.
Przeczytaj koniecznie: To tu koronowano królów! Na liście nie tylko Gniezno i Kraków
Na pewno obowiązkowa będzie wizyta w:
-
Mielniku - niewielkim miasteczku, znajdującym się po drugiej stronie Bugu, w województwie podlaskim; aby się tu dostać, musimy przepłynąć przez rzekę promem, co już samo w sobie jest wielką atrakcją; najważniejszym punktem w Mielniku jest bez wątpienia Góra Zamkowa z grodziskiem i pozostałościami po dawnym zamku; znajdziemy tu również murowaną cerkiew z pięcioma kopułami p.w. Narodzenia MB Przeczystej, neobarokowy kościół p.w. Przemienienia Pańskiego z lat 1912-1920 r. oraz ruiny gotyckiego kościoła p.w. .św. Trójcy wzniesionego przed 1577 r. Ciekawą atrakcją miasteczka jest także odkrywkowa kopalnia kredy, która jest jedyną tego typu kopalnią w Polsce.
-
Drohiczynie - to malownicza miejscowość położona nad Bugiem, blisko granicy województwa podlaskiego i mazowieckiego; Drohiczyn jest najstarszym miastem na Podlasiu i historyczną stolicą województwa; to tu niegdyś koronowano królów, a Góra Zamkowa z przepięknym widokiem na Bug jest jedną z największych atrakcji Drohiczyna; znajdziemy tu również Kościół franciszkanów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny;
-
Korycin i “ziołowy zakątek” - to bez wątpienia jedna z największych atrakcji na Podlasiu; znajdujące się tu gospodarstwo agroturystyczne słynie z kultywowania tradycji zielarskich - można znaleźć tu charakterystyczne dla regionu zabudowania gospodarcze, rękodzieło, a przede wszystkim wszechobecne zioła; znajduje się tu również XVII-wieczny, drewniany kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Jagodnej oraz baza noclegowa, która oferuje pokoje gościnne w zabytkowych wiejskich domach z połowy XIX wieku, czy też pobyt w tradycyjnej leśniczówce, czy chacie nad rozlewiskiem;
-
Święta Góra Grabarka - jest to najważniejsze miejsce kultu religijnego wśród wyznawców prawosławia w Polsce; znajdziemy tu m.in. utworzony w 1947 monaster żeński Świętych Marty i Marii, a także 3 klasztorne cerkwie (Przemienienia Pańskiego, Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” i refektarzowa – Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy). Główna cerkiew klasztorna (Przemienienia Pańskiego) jest jednocześnie świątynią parafialną. Monaster, cerkwie oraz dwa Domy Pielgrzyma (drewniany i murowany) tworzą osadę Grabarka-Klasztor. Na terenie osady znajduje się również prawosławny cmentarz.
- Magiczny Janów Podlaski na Lubelszczyźnie - z najstarszą i największą stadniną koni czystej krwi w Polsce.
Niezwykle ciekawe i piękne są w tym regionie świątynie, zarówno prawosławne, jak i katolickie. Koniecznie warto jest się wybrać do miejscowości Kodeń, w której znajduje się kościół Św. Anny i Św. Ducha. Wyjątkowa powinna być również wizyta w Kostomłotach, w których znajduje się jedyna na świecie Katolicka Parafia Neounickia Obrządku Bizantyjsko-Słowiańskiego.
Ciekawa jest również oferta muzeów - we Włodawie warto jest się wybrać do Muzeum Synagogalnego, natomiast w Romanowie do Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Sprawdź koniecznie oferty noclegów na Lubelszczyźnie i Podlasiu:
Nadbużańska kraina to region, w którym tempo życia dyktuje Bug. Możecie być pewni, że to miejsce sprawdzi się idealnie, nie tylko na jesienną wyprawę. Przekonajcie się sami!
Komentarze (1)
Anka