Szwajcaria Podlaska na weekend

Szwajcaria Podlaska na weekend

W Polsce nie brakuje miejsc, które są piękne, urokliwe, ale jednocześnie jeszcze nie odkryte przez turystów. Należy do nich także Szwajcaria Podlaska, gdzie na niewielkim obszarze przyroda zaskakuje swoją różnorodnością i bogactwem form.

Szwajcaria Podlaska to kraina, która kryje się pomiędzy Janowem Podlaskim a Terespolem. Powstała dzięki rzece Bug, która w tym miejscu tworzy malownicze zakola, a wzdłuż jej brzegów, na wysokich skarpach, rosną rzadkie drzewa i rośliny. By chronić ten niezwykły krajobraz, niemal dwadzieścia lat temu powołano do życia rezerwat przyrody, zaliczający się do obszaru Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu.

 

Planujesz weekend w regionie? Sprawdź oferty noclegowe, wejdź: Noclegi na Podlasiu

 

Szwajcaria Podlaska dostępna jest dla wielbicieli wyjątkowej polskiej przyrody. By poznać jej uroki, wystarczy wybrać się na spacer niespełna pięciokilometrową ścieżką, na której znajduje się wieża widokowa. Niech nikogo nie zmyli ten dość krótki dystans – trasa jest trudna, prowadzi przez miejscami grząskie tereny zalewowe i wymaga nie tylko kondycji, ale również odpowiedniego obuwia. Warto jednak podjąć trud wędrówki, bo podczas niej przed oczami turystów ukazują się widoki, jakich nie ma nigdzie indziej.

Ścieżka przyrodnicza Szwajcaria Podlaska oznaczona jest zielonym liściem klonu namalowanym na białym tle. Najlepiej zacząć ją w miejscowości Neple – tam, przy asfaltowej drodze biegnącej do Krzyczewa, znajduje się polna droga, będąca wejściem na szlak spacerowy. Trasa prowadzi najpierw wzdłuż rzeczki Krzna, wśród kępek drzew i wierzbowych zarośli, by później wyprowadzić wędrowców na krawędź wąwozu.

 

Szukasz najlepszej oferty noclegowej na Podlasiu? Sprawdź, co możesz znaleźć w różnych miastach regionu, wejdź:

Noclegi w Augustowie
Noclegi w Białowieży
Noclegi w Janowie Podlaskim
Noclegi w Supraślu
Noclegi w Suwałkach

 

Trzymając się ścieżki, która jest dosyć wąska i trudna do przejścia, można w końcu dotrzeć do brzegów Bugu. W tym miejscu zacznie się najtrudniejszy etap wędrówki, ponieważ dróżka staje się podmokła i czasami znika w gąszczu zarośli. Jednak to właśnie one czynią Szwajcarię Kaszubską tak wyjątkową krainą. Wzdłuż Bugu rosną bowiem łęgi wierzbowo-topolowe, tworząc niezwykły krajobraz. Okoliczną florę tworzą również chronione gatunki roślin, a do fauny należą gatunki zagrożone wyginięciem, jak na przykład żółw błotny.

Idąc dalej wyznaczoną trasą, można dotrzeć na szczyt skarpy, skąd rozciąga się widok na meandrującą rzekę. Stąd już niedaleko do wyjścia, które znajduje się w pobliżu stojącego na cokole czołgu oraz kamiennej baby, czyli tajemniczego, liczącego kilka setek lat, kamiennego posągu. Tam też stoi wieża widokowa, z której można podziwiać wyjątkową panoramę Szwajcarii Podlaskiej.

Następny artykuł Akcja „Czyste Góry Czyste...

Komentarze (2)

Anna

szwajcarie kaszubska?....
Błąd, oczywisty ...

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!