Tajemnica i magia na polach grunwaldzkich

Tajemnica i magia na polach grunwaldzkich

Noc Muzeów to wyjątkowa noc, która zdarza się raz do roku. Wówczas to muzea, galerie i instytucje kultury w całej Polsce czynne są w godzinach nocnych i wstęp do nich jest bezpłatny. Prawda, że brzmi zachęcająco i warto skorzystać z takiej okazji? Zapraszamy więc na Warmię i Mazury, a dokładnie na pola grunwaldzkie.

Warto sobie przypomnieć, że 15 lipca 1410 r. rozegrała się jedna z największych pod względem liczby uczestników bitwa w historii średniowiecznej Europy. Walczył w niej Zakon Krzyżacki oraz połączone siły polskie i litewskie pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły. Przegrali Krzyżacy. Symbolicznym pretekstem do rozpoczęcia bitwy pod Grunwaldem było wręczenie dwóch nagich mieczy dla króla polskiego przez heroldów wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena.

Zobacz trasę spacerową, którą naprawdę warto poznać, wejdź: Szlak Grunwald-Olsztynek

W sobotę 18 maja, podczas Nocy Muzeów, na polach grunwaldzkich odbędzie się wyjątkowa impreza "Tajemnice Gruwaldzkiego Pobojowiska". Będziemy świadkami premiery Panichidy – nabożeństwa za poległych rycerzy, opracowanego na podstawie staropolskiej mowy i prawosławnego nabożeństwa.

Zapowiada się noc niezwykła - tajemnicza i pełna magii. Zabrzmią pieśni „Bogurodzica", „Christ ist erstanden", „Na grunwaldzkiem Polu" oraz „Rota", które wykona męski chór OKTOICH przy Cerkwi Prawosławnej św.św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu oraz Prawosławnego Ordynariatu WP. Koncert zarejestruje Radio Olsztyn i wyda go na specjalnej płycie.

PROGRAM:

18:00 - wstęp wolny do Muzeum
18:30 - otwarcie wystawy pokonkursowej "Król Władysław II Jagiełło triumfuje na Polach Grunwaldu"
18:45 - tajemnice obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem", obraz w 3D
19:00 - historia łuku
19:30 - premiera filmu "Grunwald - Święte Miejsce Narodów w Powiecie Ostródzkim" wersja 3D
20:00 - konkursy, gry, zabawy plebejskie, pokaz walk rycerskich
20:36 - premiera "Panichida" i inne pieśni grunwaldzkie", Chór Męski OKTOICH przy Cerkwi Prawosławnej św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu oraz Prawosławnego Ordynariatu WP
21:30 - przemarsz z kaplicy pobitewnej na wzgórze pomnikowe, wypuszczenie lampionów, ognisko

Następny artykuł Europejska Noc Muzeów 2013

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!