Targ Węglowy to miejsce, które od XV wieku służyło handlowi węglem, następnie spełniał on rolę parkingu, gdzie czasem odbywały się imprezy i koncerty.
Od 24 czerwca 2013 roku Targ Węglowy został decyzją miasta zamknięty dla ruchu samochodowego. Z inicjatywy Gazety Wyborczej powstał pomysł rozpoczęcia konsultacji z mieszkańcami dotyczących preferowanej funkcji i kształtu targu. Dawniej oprócz cyklicznie odbywających się na jego terenie imprez rozrywkowych, kulturalnych oraz Jarmarku św. Dominika był on tylko pustą przestrzenią wykorzystywaną do parkowania samochodów.
Instytut Kultury Miejskiej podjął próbę odmienienia pustego placu przy wykorzystaniu tymczasowych aranżacji przestrzeni. Przeprowadzono akcje promocyjną zapraszającą mieszkańców do dyskusji nad tym jak powinien wyglądać plac. Na 10 dni plac zamienił się w przyjazną przestrzeń miejską gdzie można spotkać się ze znajomymi, zjeść śniadanie na trawie, pograć w badmintona, poczytać książkę, posłuchac muzyki czy po prostu zrelaksować się na leżakach. Konsultacje zostały zakończone debatą, planowane są kolejne spotkania kontunujące proces konsultacyjny z mieszkańcami.