Tatry - najpopularniejszy region górski w Polsce. Gdzie i co zobaczyć?

Tatry - najpopularniejszy region górski w Polsce. Gdzie i co zobaczyć?

Są takie miejsca w Polsce, które lubimy odwiedzać, niezależnie od pory roku. Jeśli lubisz turystykę górską, to z pewnością miałeś okazję, przynajmniej raz w swoim życiu być w Tatrach. To właśnie w Zakopanem spotkamy największe grupy turystów z różnych stron Polski, zarówno zimą, jak i latem. Ale Tatry to nie tylko Zakopane. Zimą są prawdziwym rajem dla narciarzy, a latem oferują wiele pięknych tras spacerowych i atrakcji, z których chętnie korzystamy podczas swojego wypoczynku. Co jeszcze warto zobaczyć i robić w Tatrach podczas urlopu?

Tatry należy uznać bez wątpienia za najpopularniejszy region górski w Polsce. Nie ma takiego miesiąca, kiedy to ulice tatrzańskich miejscowości świeciłyby pustkami. Tu każdy zawsze znajdzie coś dla siebie. Wyjątkowość Tatr tkwi przede wszystkim w szczytach górskich - to właśnie tu znajdują się Rysy, czyli najwyższy szczyt w Tatrach po stronie polskiej (2499 m n.p.m.), to właśnie tu znajduje się najpopularniejsza ulica w polskich górach - Krupówki, również tu znajduje się popularne polskie jezioro, czyli Morskie Oko. W sezonie, tutejsze szlaki przeżywają oblężenie. Zdarza się, że turyści muszą stać w długiej kolejce do wejścia na szczyt, czasem po kilka godzin. To tylko niektóre NAJ, związane z Zakopanem i Tatrami. Poznajmy ten najpopularniejszy region górski w Polsce i miejsca, które każdy miłośnik gór powinien tu zobaczyć!

 

Tatry - najważniejsze informacje

 

Tatry to bez wątpienia najchętniej odwiedzany region górski w Polsce. Jest to jednocześnie najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat, również najwyższe między Alpami a Uralem i Kaukazem. Są częścią Łańcucha Tatrzańskiego, w Centralnych Karpatach Zachodnich.

 

Najwyższym szczytem w Tatrach jest Gerlach (2655 m n.p.m.), znajdujący się po słowackiej stronie Tatr. U naszych sąsiadów warto jest również wejść na Krywań, który jest chętnie zdobywany przez liczne grupy turystów. W Polsce są to oczywiście Rysy o wysokości 2499 m n.p.m. Trzecim, co do wysokości szczytem, jest Lodowy Szczyt (2627 m n.p.m.), znajdujący się w grani głównej Tatr Wysokich.

 

 

fot. PhotoMIX-Company / pixabay.com, CC0

 

Powierzchnia Tatr wynosi 785 km², z tego około 175 km² (22,3%) leży w granicach Polski, a ok. 610 km² (77,7%) na terytorium Słowacji.

 

Podział Tatr wygląda następująco:

Oprócz tego, bardzo często stosowany jest potoczny podział na Tatry Polskie i Tatry Słowackie.


Warto również podkreślić, że granicą pomiędzy Tatrami Zachodnimi a Wschodnimi jest przełęcz Liliowe oraz Dolina Suchej Wody Gąsienicowej (po polskiej stronie Tatr) i Dolina Cicha Liptowska (po stronie Słowacji). Tatry Bielskie od Wysokich oddziela Przełęcz pod Kopą.


W tym miejscu warto również zaznaczyć, że Tatry są najwyższym pasmem pomiędzy Alpami a znajdującymi się na wschodzie Uralem i Kaukazem. Jako jedyne góry w Polsce, mają one charakter alpejski.

 

W tym regionie górskim, znajdująca się tu przyroda została objęta ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) oraz słowackiego TANAP’u czyli Tatranský národný park. Obszar Tatr należy również do sieci Rezerwatów Biosfery.

 

W tym regionie górskim znajdziemy wiele wspaniałych atrakcji, w tym wyciągów górskich, które w sezonie zimowym przeżywają prawdziwe oblężenie. Do najpopularniejszych miejscowości w Tatrach należy zaliczyć: Zakopane, Poronin, Biały Dunajec, Ząb, Białkę Tatrzańską, Bukowinę Tatrzańską, Kościelisko, Witów, Szaflary, Murzasichle, Małe Ciche, Chochołów, czy Gliczarów Górny.

 

Do najpiękniejszych dolin w Tatrach należą Kościeliska i Chochołowska. Warto jednak odwiedzić jeszcze Dolinę Gąsienicową, Dolinę Roztoki, Dolinę Olczyską, Dolina Białego. Każdy powinien zakochać się również w Dolinie Strążyskiej, uznawanej za tę najbardziej obleganą w Tatrach.

 

Polskie Tatry to wyjątkowe miejsce na udany urlop!

 

Z Tatr możemy podziwiać piękne szczyty, widoczny jest również Beskid Żywiecki.

 

Przeczytaj koniecznie: Wakacje w górach w Polsce. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?

 

Geologia Tatr - czyli jak powstały Tatry?

 

Mając na uwadze geologię i historię Tatr, należy zaznaczyć, że powstały one w ramach wielu i rozciągniętych na miliony lat procesów:


  • najstarsze skały krystaliczne zostały ukształtowane w okresie paleozoiku, czyli jakieś 400 - 250 mln lat temu;

  • nieco młodsze są skały osadowe, pochodzące z okresu mezozoiku (250 - 70 mln lat temu) - powstały one w okresie, gdy obecny obszar Tatr pokrywały przez około 20-25 mln lat wody mórz.;

  • swój charakter odrębnego masywu Tatry uzyskały dopiero w erze kenozoicznej w okresie neogenu (23 – 2,58 mln lat temu) - w związku z tym, są one starsze od Himalajów;

  • epoka plejstocenu to ostatni proces, który miał istotny wpływ na całą współczesną rzeźbę Tatr - pierwsze takie zdarzenie na obszarze Polski miało miejsce 890 tys. lat temu, zaś ostatnie natomiast zakończyło się ok. 10 tys. lat temu.

Fauna i flora w Tatrach

 

Nie ulega żadnej wątpliwości, że podczas noclegu w górach, lubimy podziwiać wszystko to, co najpiękniejsze w danym miejscu. W przypadku Tatr możemy mówić o pięknych szczytach, licznych atrakcjach i niezwykłej przyrodzie, która została objęta ochroną - Tatrzański Park Narodowy.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Świat roślin i zwierząt w Tatrach jest typowy dla obszarów górskich, a z drugiej strony bardzo zróżnicowany. Występują tu m.in. niedźwiedzie brunatne, czyli tatrzańskie drapieżniki, które możemy bardzo często spotkać podczas wędrówki szlakiem w Tatrach.

 

Rośliny w Tatrach

 

Świat flory w Tatrach jest niezwykle bogaty. Znajdziemy tu około 1300 gatunków roślin naczyniowych, z czego dla około 200 gatunków, Tatry są jedynym miejscem występowania.

Znajdziemy tu około 700 gatunjów mszaków, około 1000 gatunków grzybów, 870 gatunków porostów. Czynniki klimatyczne zadecydowały o dużej odrębności flory Tatr od flory nizinnej.

 

Zróżnicowanie geologiczne podłoża i znacznie różniące się warunki życiowe na różnych wysokościach są przyczyną dużej różnorodności gatunkowej flory Tatr.

 

W przypadku Tatr możemy mówić o piętrowym układzie roślinności:


  • pogórze - do około 650 m n.p.m. - identyczne gatunki roślin, jak w przypadku niżu;

  • regiel dolny - do 1250 m n.p.m. - lasy jodłowo-bukowe i świerk pospolity;

  • regiel górny - do 1500 m n.p.m. - świerk pospolity, wierzba śląska, górska odmiana jarzębiny i sosna limba;

  • piętro kosodrzewiny - do 1800 m n.p.m. - kosodrzewina;

  • piętro halne - do 2300 m n.p.m. - niska, trawiasta roślinność;

  • piętro turniowe - powyżej 2300 m n.p.m. - 120 gatunków roślin naczyniowych.

Do ciekawych roślin w Tatrach, należy zaliczyć przede wszystkim: goździk lśniący, ostróżka tatrzańska, przymiotno węgierskie, pszonak Wahlenberga, skalnica tatrzańska, urdzik karpacki, warzucha tatrzańska, wiechlina tatrzańska, szarotka alpejska, lilia złotogłów, fiołek alpejski, dziewięćsił bezłodygowy, szafran spiski, kuklik górski, skalnica nakrapiana, goryczka kropkowana, goryczka trojeściowa, omieg kozłowiec, zimowit jesienny, czy mak alpejski.


Zwierzęta w Tatrach

 

Świat fauny w Tatrach również jest urozmaicony. Warto jednak zaznaczyć, że zwierzęta, które występują tu do granicy lasów, przypominają pierwotną faunę niżu. W wyższych partiach, czyli tuż poza granicą lasów, znajdziemy takie zwierzęta, które nie występują nigdzie indziej poza Tatrami. Są to przede wszystkim: świstak tatrzański, kozica tatrzańska, śnieżnik europejski, nornik tatrzański, płochacz halny, siwerniak, pomurnik, czy orzechówka.

 

 

fot. Bargadder / pixabay.com, CC0

 

Królestwo zwierząt w Tatrach przedstawia się następująco:


  • zwierzyna płowa: sarna europejska, jeleń szlachetny;

  • drapieżniki: lis rudy, borsuk europejski, ryś euroazjatycki, żbik europejski, gronostaj europejski, niedźwiedź brunatny;

  • ptaki: puchacz zwyczajny, kruk zwyczajny, orzeł przedni, myszołów zwyczajny, jastrząb zwyczajny, sokół wędrowny, pustułka zwyczajna, dymówka, głuszec zwyczajny, cietrzew zwyczajny, krzyżówka, dzięcioł duży, kukułka zwyczajna, krzyżodziób świerkowy, drozd obrożny, płochacz halny, jarząbek zwyczajny, orlik krzykliwy, pluszcz zwyczajny, kania czarna, kania ruda, bocian biały, bocian czarny;

  • ryby: pstrąg potokowy;

  • inne zwierzęta: dziki, wilki, nietoperze, żmija zygzakowata, jaszczurka żyworodna, salamandra plamista, ropucha szara, żaba trawna, żaba wodna, wiewiórka pospolita, paź królowej, rusałka pawik, pasikonik, trzmiel, pająk krzyżak.

Tatry - w czym tkwi wyjątkowość tego regionu górskiego?

 

Nie ulega żadnej wątpliwości, że Tatry należy zaliczyć do kategorii najpopularniejszych regionów górskich w Polsce. Co w związku z tym mają w sobie Tatry, a nie mają np. Bieszczady, czy Beskidy? Co ma Zakopane, a czego nie ma Karpacz?

 

Nie da się ukryć, że Tatry przyciągają turystów o każdej porze roku. Każdy znajdzie tu dla siebie nocleg, dopasowany do potrzeb, atrakcję, którą będzie chciał zobaczyć i szczyt, który będzie chciał zdobyć.


W przypadku Tatr, możemy mówić również o tym, że jest to region idealny, zarówno na krótszą, jak i dłuższą wyprawę. Turyści z okolicznych miejscowości lubią przyjeżdżać tu na weekend, a wakacje, czy ferie zimowe to ten moment w przeciągu roku, kiedy decydujemy się na zdecydowanie dłuższy urlop, minimum tygodniowy.

 

Tatry to przede wszystkim:

  • doskonale rozwinięta baza noclegowa

  • liczne atrakcje dla małych i dużych

  • doskonale rozwinięta zaplecze gastronomiczne

  • najwyższe szczyty Tatr

  • malownicze szlaki turystyczne

  • doskonała komunikacja z pozostałą częścią Polski

  • miejsce organizacji licznych imprez i koncertów (np. Puchar Świata w skokach narciarskich, czy Sylwester Marzeń Telewizji Polskiej)

  • bliskość granicy ze Słowacją

  • najpiękniejsze doliny górskie w Polsce.

Poszukujesz miejsc na noclegi dla rodzin z dziećmi w Tatrach? Mamy coś dla Ciebie:

 

 

 

 

Kultowe miejsca w Tatrach - czyli co warto zobaczyć poza górami?

 

Jest wiele miejsc w Tatrach, decydując się na nocleg w Zakopanem lub innej tatrzańskiej miejscowości. Jeździmy tu przede wszystkim celem zdobywania górskich szczytów, jednak są tu również takie atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć i odwiedzić przy możliwej okazji. Są związane z historią regionu, sportem, jak i aktywnym spędzaniem czasu. Możecie być również pewni tego, że w Tatrach wiele wyjątkowego znajdą również najmłodsi.

 

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza w Zakopanem

 

O tym, jak popularnym sportem w Polsce są skoki narciarskie, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Małyszomania, a obecnie Stochmania spowodowała, że każdej zimy wielu Polaków śledzi zmagania najlepszych skoczków na świecie, przed swoimi telewizrorami.

 

 

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Zakopane, ul. Bronisława Czecha

Obiekty sportowe Zakopane 9.2

 

 

W związku z tym, że konkursy Pucharu Świata odbywają się również w Polsce - w Wiśle i Zakopanem, to warto w tym miejscu przybliżyć nieco informacji o arenie zmagań w Zakopanem, czyli skoczni im. Stanisława Marusarza, która przez wielu jest określana po prostu jako Wielka Krokiew.

 

Wielka Krokiew to jeden z architektonicznych symboli Zakopanego. Jej twórcą jest Karol Stryjeński, który w 1922 roku wygrał konkurs na plan zagospodarowania przestrzennego miasta. Przewidywał m.in. stworzenie dzielnicy sportowej ze skocznią narciarską w roli głównej.

 

Skocznia ma punkt konstrukcyjny, umieszczony na 125 metrze. Rozmiar skoczni to 140 m. Długość rozbiegu wynosi 98,7 m. Rekordzistą skoczni jest Japończyk - Yukiya Sato, który w 2020 roku pofrunął tu aż na 147 metr!


Sprawdź koniecznie: Skoki narciarskie w Polsce. Poznaj najpopularniejsze polskie skocznie.

 

Najpiękniejsze doliny górskie w Polsce

 

Tym razem zabieramy Was na spacer do najpiękniejszych dolin górskich w Polsce, które znajdują się właśnie w Tatrach. Z jednej strony są one najpiękniejsze, a z drugiej najpopularniejsze.

 

 

 

 

Osoby, które nie mają w planach zdobywania górskich szczytów, koniecznie powinny się wybrać na spacer po Dolinie Chochołowskiej, czy Dolinie Kościeliskiej. Są to bez wątpienia najchętniej odwiedzane doliny w Tatrach.

 

Dolina Kościeliska to piękny szlak turystyczny o długości 9 km, znajdujący się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wejście tu jest płatne (6 zł za jednodniowy bilet normalny lub 3 zł za jednodniowy bilet ulgowy). Jest to druga, co do wielkości dolina w polskich Tatrach, większa jest jedynie Dolina Chochołowska. Do Doliny Kościeliskiej dojedziemy samochodem lub busami z centrum Zakopanego.

 

A skoro została już wspomniana Dolina Chochołowska, to warto podkreślić, że znajduje się ona w Witowie, na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest chętnie odwiedzana przede wszystkim przez wielbicieli wiosennych krokusów, które można podziwiać na Polanie Chochołowskiej. Spacer Doliną Chochołowską jest polecany dla każdej grupy turystów!

 

Jest zbudowana ze skał krystalicznych i osadowych, a jej długość to 4 km. Można tu spróbować oryginalnych góralskich oscypków, czy podziwiać kulturowy wypas owiec. Do Doliny Chochołowskiej można dotrzeć busami zmierzającymi do Siwa Polana. Dnem doliny płynie Chochołowski Potok. Czas przejścia doliny do Polany Chochołowskiej zajmuje około 2 godziny i 10 minut.

Do innych, wartych uwagi dolin w Tatrach, należy zaliczyć:


  • Dolina Kondratowa

  • Dolina Pięciu Stawów Polskich

  • Dolina Roztoki

  • Dolina Rybiego Potoku

  • Dolina Białki

  • Dolina Waksmundzka

  • Dolina Małej łąki

  • Dolina Bystrej

  • Dolina Lejowa
  • Dolina Gąsienicowa.

Jaskinie w Tatrach

 

Z turystyką górską poniekąd na pewno będzie związana wizyta w popularnych jaskiniach, które można podziwiać w Tatrach. Rozwinęły się one w okresie czwartorzędu. Po polskiej stronie odkryto dotychczas 857 jaskiń o łącznej długości ponad 133 km.


 

fot. Nocowanie.pl


Niektóre tatrzańskie jaskinie zostały udostępnione turystom, w związku z tym, konieczna będzie:


  • wizyta w Jaskini Mroźnej - jaskinia, do której można się dostać od strony Doliny Kościeliskiej; jej korytarz liczy 773 m; jest to miejsce oblegane przez turystów; w sezonie czeka się nawet kilka godzin na wejście; w jaskini, nawet w upalne dni panuje temperatura 6 stopni Celsjusza, dlatego zalecamy zabrać ze sobą ciepłą kurtkę;

  • wizyta w Jaskini Mylnej, Obłazkowej i Raptawickiej, które tworzą system Jaskiń Pawlikowskiego - znajdują się w masywie Raptawickiej Turni w Dolinie Kościeliskiej; długość systemu jaskini wynosi 2409 m;

  • wizyta w Smoczej Jamie - jest to krótki, wąski korytarz, który przebija skałę na wylot i znajduje się w dolnej części wąwozu Kraków w Dolinie Kościeliskiej;

  • wizyta w Dziurze - jest to niewielka jaskinia położona w Tatrach Zachodnich, w Dolinie ku Dziurze. Otwór wejściowy jaskini, o szerokości 3 m i wysokości 2 m, znajduje się u stóp Ściany nad Dziurą, na wysokości 1002 m n.p.m. w grzbiecie Spaleńca (po wschodniej stronie doliny).

Poznaj: 6 najpiękniejszych polskich jaskiń

 

Morskie Oko - najchętniej odwiedzane miejsce w Tatrach?

 

Na naszej liście nie mogło zabraknąć najprawdopodobniej najchętniej odwiedzanego miejsca w Tatrach. Morskie Oko to najpopularniejsze jezioro górskie w Polsce.


Prowadzi do niego czerwony szlak z Palenicy Białczańskiej o długości 15,6 km. Trasa jest asfaltowa i bardzo przyjemna. Można ją pokonać pieszo lub korzystają z usług miejscowych górali, którzy oferują transport dorożką. My zalecamy tę pierwszą opcję.

 

 

Morskie Oko

Morskie Oko

, ul. Palenica Białczańska

Atrakcje przyrodnicze 10

 

 

Planując wizytę nad Morskim Okiem, bardzo często łączymy ją z wejściem na Rysy i wizytą w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Nad Morskim Okiem w sezonie odpoczywa bardzo duża liczba turystów, jednak pamiętaj, że kąpiel, jak i wejście na lód w sezonie zimowym, są tu surowo zabronione. Tuż nad Morskim Okiem znajduje się schronisko PTTK, w którym możemy znaleźć nocleg i posilić się posiłkiem lub napojem.


Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku, u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. To jezioro pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo-morenowym. Morskie Oko ma powierzchnię 34,93 ha, długość 862 m, szerokość 568 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8 m. Woda ma barwę zieloną, a jej przejrzystość oceniana jest na 11. Nad brzegami rośnie wiele rzadkich w Polsce gatunków roślin. Jest to jednocześnie jedno z nielicznych jezior tatrzańskich, w którym występują pstrągi. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych jezior, nie tylko w górach, ale i w całej Polsce.

 

Morskie Oko to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych górskich jezior w Polsce. Znasz pozostałe? Koniecznie przeczytaj: TOP 5 najpiękniejszych jezior w polskich górach

 

Krupówki - najpopularniejsza ulica w Tatrach

 

Na naszej liście nie mogło również zabraknąć Krupówek, czyli najpopularniejszej ulicy w Tatrach i Zakopanem, na której skupia się praktycznie całe życie turystów, którzy wypoczywają w Zakopanem.


 

fot. Nocowanie.pl


Na Krupówkach znajdują się liczne sklepy, punkty gastronomiczne, obiekty noclegowe, jak i niektóre muzea w Zakopanem. Tę popularną ulicę można śmiało określić, jako pewnego rodzaju centrum handlowe, znajdujące się pod gołym niebem.

 

Na Krupówkach, oprócz tego, odbywają się liczne koncerty, imprezy, czy też świętowane są najważniejsze wydarzenia, związane z Tatrami, Zakopanem i Polską.


Chcesz zarezerwować nocleg w centrum Zakopanego? Sprawdź nasze propozycje:

 

 

Apartament Hrabiego

Apartament Hrabiego

Zakopane, ul. Hr. Władysława Zamoyskiego

Apartamenty Zakopane 9.9
Willa Centrum

Willa Centrum

Zakopane, ul. Jana Pawła II

Kwatery i pokoje Zakopane 9.8
Willa Camaro

Willa Camaro

Zakopane, ul. Józefa Piłsudskiego

Kwatery i pokoje Zakopane 9.1

 

 

Dolina Pięciu Stawów Polskich - miejsce warte odwiedzenia

 

Tworząc listę miejsc, które warto zobaczyć w Tatrach, na pewno warto zapisać sobie na niej Dolinę Pięciu Stawów, nad którą wybiera się dość liczna grupa turystów, która wypoczywa w Zakopanem i pobliskich miejscowościach.

 

Dolina Pięciu Stawów Polskich to miejsce szczególne z wielu powodów. Znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Znajdziemy tu absolutnie wszystko, co kochamy w Tatrach.


 

fot. Karol Wiak


Pięć Stawów jest odgałęzieniem Doliny Białki, największej tatrzańskiej doliny. Otaczają ją znane szczyty, w tym Świnica, Kozi Wierch i Zamarła Turnia. Przeglądają się one w toni stawów, od których miejsce to wzięło swoją nazwę. To Przedni Staw Polski (nad jego brzegiem ulokowane jest schronisko PTTK), Mały Staw Polski, Wielki Staw Polski, skąd wypływa potok Roztoka, Czarny Staw Polski, płytkie Wole Oko oraz Zadni Staw Polski. Na urok tej doliny istotny wpływ mają nie tylko jeziora. Naszą uwagę na pewno zwrócą rozległe głazowiska i piarżyska, a poruszanie się po nich wymaga naprawdę sporo uwagi.

 

Ważny element krajobrazu Doliny Pięciu Stawów stanowi schronisko PTTK, będące najwyżej położonym schroniskiem górskim w Polsce - znajduje się na wysokości 1670 m n.p.m.

Przy Dolinie Pięciu Stawów znajduje się też największy i wspaniały tatrzański wodospad - Wielka Siklawa.

 

Prawdziwy raj dla narciarzy!

 

Zgodnie z tym, co zostało już wcześniej wspomniane, Tatry są idealnym regionem na spędzenie urlopu, zarówno zimą, jak i latem. Warto w związku z tym wspomnieć również o zimowych akcentach i możliwościach, z których mogą korzystać narciarze.

 

Zakopane, jak i okoliczne miejscowości, mogą pochwalić się naprawdę doskonale rozwiniętą bazą narciarską. Tutejsze wyciągi i trasy przyciągają miłośników jazdy na nartach z Polski, a nawet z innych państw Europy.

 

 

 

 

Do najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Tatrach, należy zaliczyć przede wszystkim:

 

  • Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa

  • Wyciągi narciarskie Nosal

  • Wyciągi narciarskie na Kasprowym Wierchu

  • Kotelnica w Białce Tatrzańskiej

  • Stacja Narciarska Małe Ciche

  • Wyciągi narciarskie Harenda

  • Ośrodek Narciarski Bania

  • Stacja Narciarska Murzasichle-Ski.

A może nocleg w pobliżu stoków narciarskich w Tatrach? Tu na pewno znajdziesz coś dla siebie:

 

 

 

 

Najwyżej położona wieś w Polsce

 

Przy okazji noclegu w Tatrach, dobrze jest wybrać się do najwyżej położonej wsi w Polsce. Wyprawę w tym przypadku można śmiało połączyć z Gubałówką i wizytą na najwyżej położonej plaży w Polsce, która znajduje się właśnie u stóp tego szczytu.

 

Ząb to najwyżej położona wieś w Polsce. Zlokalizowana jest w malowniczej okolicy na wysokości 1013 m n.p.m. To jednocześnie rodzinna miejscowość naszego mistrza w skokach narciarskich - Kamila Stocha.

 

 

fot. simon / zdjecia.nocowanie.pl

 

Atutem w przypadku Zębu jest fakt, że roztacza się stąd piękny widok na Giewont i inne tatrzańskie szczyty, prawdopodobnie najpiękniejszy w całych Tatrach.

 

Malownicza okolica, dobra baza wypadowa na wycieczki po Tatrach, stoki narciarskie oraz bliskość dużego ośrodka turystycznego sprawiają, że Ząb jest idealnym miejscem na urlop w tym regionie.

 

Mile spędzony czas w tatrzańskich termach

 

Nie od dziś wiadomo, że region Tatr słynie z wielu wyjątkowych miejsc. Do takiej kategorii śmiało można zaliczyć również baseny termalne, zlokalizowane w wielu popularnych miejscowościach tego regionu. Te najbardziej znane znajdziemy w Szaflarach, Bukowinie i Białce Tatrzańskiej oraz w Chochołowie.


 

fot. Nocowanie.pl


Pobyt na basenach termalnych korzystnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Jest to doskonała forma rozrywki i gwarancja mile spędzonego czasu w gronie rodziny lub znajomych.

 

Wody termalne, które są stosowane do kąpieli, korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Przede wszystkim są bogate w minerały, które wydobywane z głębokich warstw ziemi przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia. Najwięcej jest wapnia, który działa rozluźniająco i w związku z tym jest zalecany dla osób, które skarżą się na częste skurcze mięśni.

 

Chochołów - żywy tatrzański skansen

 

Odnosząc się do tego, co koniecznie warto zobaczyć podczas urlopu w Tatrach, warto jest wybrać się do Chochołowa, który słynie nie tylko z basenów termalnych, ale również tradycyjnej, tatrzańskiej zabudowy.


 

fot. Nocowanie.pl


Przez większość osób, Chochołów jest określany mianem żywego, tatrzańskiego skansenu. Turyści podziwiają tu przede wszystkim charakterystyczną, tatrzańską zabudowę, w której dominują oryginalne góralskie chałupy. Pobyt w Chochołowie na pewno będzie wyjątkowym urozmaiceniem dla każdego turysty.

 

Już dziś zarezerwuj nocleg w kwaterach i pokojach w Chochołowie:

 

 

 

 

Najważniejsze atrakcje i muzea, które warto zobaczyć w Tatrach

 

Atrakcje Tatr można by wymieniać w nieskończoność. Oprócz wcześniej wspomnianych miejsc, jest również taka lista atrakcji i muzeów, które warto zobaczyć w wolnym czasie, o ile oczywiście go znajdziemy.

 

 

 

 

Obowiązkowe muzea i atrakcje w Tatrach to przede wszystkim:

 

Ruszamy w góry - najpopularniejsze szczyty i szlaki turystyczne w Tatrach!

 

Po co jeździmy w Tatry? Przede wszystkim, by pochodzić po malowniczych tatrzańskich szlakach i zdobyć te najpopularniejsze szczyty. Ich wysokość przekracza 1000 m n.p.m., a najwyższy szczyt w Tatrach to Rysy o wysokości 2499 m n.p.m.


Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Przeczytaj: Co zabrać ze sobą w góry latem? Lista niezbędnych rzeczy

 

Najpopularniejsze i najchętniej zdobywane szczyty w Tatrach

 

Zanim przystąpimy do omawiania poszczególnych tras, które zaprowadzą nas na tatrzańskie szczyty, warto poznać te góry, które są najchętniej zdobywane przez turystów.





Bez cienia wątpliwości, należy zaliczyć do nich:


  • Rysy - 2499 m n.p.m. - najwyższy szczyt w Tatrach, polecany dla zaawansowanych turystów;

  • Kasprowy Wierch - 1987 m n.p.m. - szczyt, na który wjedziemy kolejką górską PKL lub wejdziemy jednym z kilku dostępnych szlaków turystycznych;

  • Giewont - 1895 m n.p.m. - określany jako "śpiący rycerz"; jego charakterystycznym elementem jest metalowy krzyż, umieszczony na samym szczycie; dojdziemy na niego wybierając m.in. szlak przez Dolinę Strążyską;

  • Hawrań - 2152 m n.p.m. - najwyższy szczyt w Tatrach Bielskich;

  • Nosal - 1206 m n.p.m. - przyjemny i często wybierany szczyt, znajdujący się pomiędzy Doliną Bystrej, a Doliną Olczyską;

  • Świnica - 2301 m n.p.m. - zwornik w grani głównej Tatr;

  • Sarnia Skała - 1377 m n.p.m. - która wznosi się nad Doliną Strążyską i Doliną Białego;

  • Kościelec - 2155 m n.p.m. - szczyt określany mianem "polskiego Matterhornu";

  • Czerwone Wierchy - 2122 m n.p.m. - szlak na nie prowadzący, określany jest jako ten najprostszy w Tatrach;

  • Orla Perć - szlak o długości ponad 4,3 km, uznawany za najtrudniejszy w Tatrach, który przebiega przez Kozią Przełęcz, Kozi Wierch i dalej Granaty.

Najpiękniejsze szlaki w Tatrach

 

Skoro poznaliśmy szczyty, które warto zdobyć podczas urlopu w Tatrach, to czas najwyższy, żeby nieco lepiej przyjrzeć się szlakom, które zaprowadzą nas na samą górę. Jedne z nich są nieco bardziej wymagające, z innymi spokojnie poradzi sobie nawet małe dziecko. Są też łatwe szlaki w Tatrach, które z pozoru wydają się proste, a podczas wędrówki potrafią dać w kość, przede wszystkim przez dość duże przewyższenia. Warto w tym miejscu wspomnieć, że z pozoru prosta Gubałówka nie wydaje się być tak prostym szlakiem. Przekonał się o tym niejeden turysta, który ją zdobywał.

 

 

fot. DzidekLasek / pixabay.com, CC0

 

Do najpiękniejszych tatrzańskich szlaków, należy bez wątpienia zaliczyć:

  • Szlak turystyczny przez Czerwone Wierchy - jest to najprawdopodobniej jedna z najpiękniejszych tras w Tatrach, gwarantująca wspaniałe widoki; Na Czerwone Wierchy można dostać się od Doliny Małej Łąki, skąd trzeba kierować się na Przełęcz Kondracką i dalej na Kopę Kondracką, gdzie warto zatrzymać się na chwilę, bo to właśnie tu roztacza się wspaniała panorama Tatr – Zachodnich i Wysokich. Kolejny fragment ścieżki to szlak czerowny, którym dojdziemy na Małołączniak po kolejną porcję wspaniałych widoków, w tym również na majestatyczny Giewont.

    Przed szczytem znajduje się skrzyżowanie szlaków, na którym trzeba ponownie wyruszyć czerwonym szlakiem. Z Małączniaka trasa prowadzi na najwyższą górę Czerwonych Wierchów, Krzesanicę. Fragment ten uważany jest za nieco niebezpieczny, ponieważ w pobliżu szlaku znajdują się urwiska – lepiej więc nie schodzić z wytyczonej śnieżki.

    Ostatnim punktem na czerwonym szlaku jest Ciemniak. Ze szczytu prowadzą dwie drogi – jedna do Hali Ornak oraz kontynuacja czerwonego szlaku do Doliny Kościeliskiej i miejscowości Kiry.

  • Zielony szlak przez Dolinę Kościeliską do Schroniska Na Hali Ornak - zgodnie z tym, co zostało już wcześniej wspomniane, Dolina Kościeliska zalicza się do najpiękniejszych dolin górskich w Polsce; przejście nią jest możliwe zielonym szlakiem, który doprowadzi nas do Schroniska na Hali Ornak; po drodze warto odwiedzić Jaskinię Mroźną, jest też niebieski szlak do sielankowej Hali Stoły. Najciekawszym punktem jest bez wątpienia Wąwóz Kraków i spacer przez Smoczą Jamę.

  • Szlak zielony przez Dolinę Chochołowską - tę trasę na pewno dobrze znają miłośnicy krokusów; zielony szlak z Siwej Polany do Polany Chochołowskiej to przyjemna 2-godzinna wędrówka dla całej rodziny; po drodze zobaczymy m.in. Kominiarski Wierch, Wołowiec, słowackie Rohacze, czy Starorobociański Wierch.

  • Szlak na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję - wyprawa na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję to bez wątpienia obowiązkowy punkt dla każdego, kto wypoczywa w Tatrach; Rusinowa Polana to reglowa polana, zapewniające wspaniałe widoki na Tatry Wysokie i Tatry Bielskie - dojdziemy tu w przeciągu godziny od parkingu; z Rusinowej Polany, warto wyruszyć dalej na Gęsią Szyję, którą powinniśmy zdobyć po kolejnych 50 minutach wędrówki;

  • Dolina Strążyska i Giewont - nie mogło tu zabraknąć niezwykle popularnego szczytu, czyli Giewontu; najczęściej wybieraną trasą jest tu szlak przez Dolinę Strążyską, którym dojdziemy na Polanę Strążyską - można dalej ruszyć do uroczego wodospadu Siklawica, na Sarnią Skałę lub na Giewont; idziemy czerwonym szlakiem od Doliny Strążyskiej w kierunku Grzybowca; samo podejście jest dość wymagające - pojawiają się sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów; ze szczytu roztacza się piękna panorama na Zakopane i pobliskie szczyty;

  • Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy - nie mogło tu zabraknąć najprawdopodobniej najpiękniejszego miejsca w Tatrach; do Hali Gąsienicowej prowadzi niebieski szlak prowadzący z Kuźnic; można też dojść z Kuźnic szlakiem żółtym przez Dolinę Jaworzynki; konieczna tu będzie przerwa na szarlotkę w schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej; inna opcja to czarny szlak z Brzezin przez Psią Trawkę, czyli Doliną Suchej Wody Gąsienicowej; do Doliny Gąsienicowej warto wyruszyć na Murowaniec, Granaty, na Świnicę, Kościelec, czy na Zawrat i Orlą Perć, można też podejść nad Czarny Staw Gąsienicowy, nad którym jest pasjonująco pięknie;

  • Dolina Małej Łąki i Wielka Polana Małołącka - znajduje się pomiędzy Doliną Kościeliską a Doliną Bystrej; została ona w całości wyżłbiona w skałach osadowych; Doliną Małej Łąki dojdziemy do Wielkiej Polany Małołąckiej, która jest wyjątkowa i bogata w naprawdę przepiękne widoki górskie; w podziemiach Doliny Małej Łąki znajduje się najdłuższa i najgłębsza polska jaskinia: czyli Jaskinia Wielka Śnieżna; sama długość Doliny Małej Łąki to 5,4 km;

  • szlak na Rysy - na najwyższy szczyt w polskich Tatrach prowadzi szlak czerwony od Morskiego Oka - wschodnim lub zachodnim brzegiem Morskiego Oka na próg Czarnego Stawu i przez Bulę pod Rysami na wierzchołek Rysów; jest to opcja zaawansowana i przeznaczona dla zaawansowanych wędrowców po górach;

  • szlak z Kuźnic na Nosal - bardzo łatwy szlak, chętnie wybierany przez turystów, którzy wypoczywają w Tatrach - dojście powinno zająć 45 minut; ze szczytu można podziwiać piękne zachody słońca, a także Świnicę, Kasprowy Wierch, Czerwone Wierchy i Giewont;

  • Kasprowy Wierch - to popularny szczyt, na który możemy dostać się w dwojaki sposób - kolejką górską, która jest często wybierana przez turystów lub szlakami: zielony przez Myślenickie Turnie i Bystrą Polankę do Kuźnic (2:15 h, ↑ 3 h), żółty ze schroniska „Murowaniec” w Dolinie Gąsienicowej na Suchą Przełęcz (1:25 h, ↓ 1:05 h), żółty z Doliny Cichej Liptowskiej, przebiegającej po południowej, słowackiej stronie Tatr, na Suchą Przełęcz opodal wierzchołka Kasprowego Wierchu. Czas przejścia z Kasprowego Wierchu do czerwonego szlaku w Dolinie Cichej to 1:40 h, ↑ 2:20 h, czerwony z Doliny Kościeliskiej przez Czerwone Wierchy i dalej główną granią Tatr przez Kasprowy Wierch, Liliowe i Świnicką Przełęcz na szczyt Świnicy i dalej w kierunku Orlej Perci. Czas przejścia z Kopy Kondrackiej na Kasprowy Wierch: 1:55 h, z powrotem 1:40 h. Czas przejścia z Kasprowego Wierchu na Świnicę: 1:40 h, ↓ 1:20 h;

  • z Doliny Strążyskiej na Sarnią Skałę - od strony wcześniej wspomnianej już Doliny Strążyskiej, możemy zdobyć również inny wyjątkowy szczyt (Sarnia Skała), który znajduje się tuż przed Giewontem; warto podejść do Wodospadu Siklawica i następnie wyruszyć w kierunku Sarniej Skały - od Doliny Strążyskiej prowadzi czarny szlak, który po 50 minutach doprowadzi nas do celu;

  • Orla Perć - prawdopodobnie najtrudniejszy szlak w Tatrach - nie mogło tu również zabraknąć najtrudniejszego szlaku w Tatrach - jest to najdłuższa trasa graniowa w Tatrach Wysokich, rozciągająca się pomiędzy przełęczą Zawrat i Krzyżne; pokonanie trasy zajmuje nawet 7 godzin - po drodze należy się liczyć, że pojawią się ułatwienia w postaci łańcuchów, klamr;

  • czerwony szlak turystyczny na Świnicę - przed nami prawdziwa królowa Tatr Wysokich; czerwony szlak na Świnicę jest chętnie wybieraną trasą przez turystów; jest to wybitny punkt widokowy; dojście na nią nie jest wcale takie łatwe, ale naprawdę warto, bo Świnica góruje nad trzema dolinami: Doliną Gąsienicową z Halą Gąsienicową, Doliną Pięciu Stawów Polskich oraz Doliną Cichą, ulokowaną już na Słowacji;

  • Szpiglasowy Wierch i pętla przez Morskie Oko i Dolinę Pięciu Stawów - jest to prawdopodobnie najbardziej widokowa trasa w Tatrach; cała pętla zajmie nawet 10 godzin, jednak naprawdę warto; stojąc na szczycie Szpiglasowego Wierchu (2172 m n.p.m.) możemy zajrzeć w trzy przepiękne tatrzańskie doliny;

  • szlak czarny z przełęczy Karb na tatrzański Matterhorn - właśnie takim mianem określa się popularny tatrzański szczyt, czyli Kościelec, znajdujący się w Tatrach Wysokich; dojdziemy tu czarnym szlakiem z przełęczy Karb; trasa nie należy do najłatwiejszych, jednak najtrudniejsze podejście to praktycznie ostatnie metry, tuż przed samym szczytem.


Atrakcje przyrodnicze, które warto również odwiedzić będąc w Tatrach:

Co powiesz na nocleg z widokiem na szczyty w Tatrach? Oto nasze propozycje:

 

 

 

 

Noclegi w Tatrach

 

Jak na najpopularniejszy region górski w Polsce przystało, Tatry mogą pochwalić się naprawdę doskonale rozwiniętą bazą noclegową.


Turyści najczęściej decydują się na nocleg w Zakopanem. Jednakże pobliskie miejscowości, takie jak Ząb, Biały Dunajec, Poronin, Kościelisko, Witów, czy domki w Bukowinie Tatrzańskiej cieszą się naprawdę dużą popularnością wśród turystów.

 

Rodziny z dziećmi bardzo często wybierają domki oraz apartamenty w Tatrach. Pary i osoby starsze często decydują się zarezerwować kwatery i pokoje w Zakopanem lub w innej tatrzańskiej miejscowości.


Pomimo tego, że jest to najpopularniejszy region, można tu również znaleźć ciszy i spokoju - szczególnie, jeśli zdecydujemy się na nocleg w mniejszych, tatrzańskich miejscowościach.

Średnia cena noclegu w Tatrach to koszt około 202 zł, ale najkorzystniejszą opcją jest wybór oferty z kategorii kwatery i pokoje. Wtedy za nocleg można zapłacić nawet 50 zł.

 

Trzeba jednak pamiętać, że ceny są ustalane indywidualnie przez właściciela obiektu, zależą też od oferowanych udogodnień, standardu oraz lokalizacji. Do tego mogą obowiązywać ceny weekendowe.

W przypadku Tatr, obowiązuje również opłata klimatyczna w wysokości 2 zł od osoby za każdą dobę pobytu, która jest doliczana do kosztów noclegu.


Obiekty noclegowe w Tatrach posiadają wszelkie niezbędne udogodnienia. Pewne jest to, że każdy znajdzie tu dla siebie coś naprawdę wyjątkowego. Na wyposażeniu znajdują się zazwyczaj: bezpłatny parking, Wi-Fi, miejsce do grillowania, plac zabaw dla dzieci, w pełni wyposażona kuchnia. Jest też opcja wyżywienia. Obiekty z wyższych kategorii oferują również sale konferencyjne, strefę SPA, sauny i baseny.

 

 

Następny artykuł Zamieszkaj w Lawendowej...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!