Tatry. Szlaki dla początkujących

Tatry. Szlaki dla początkujących

Zapierające dech w piersiach widoki, strome szczyty i malownicze doliny. I ten niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju klimat. To muszą być Tatry. Kuszą one każdego z nas. Każdy chce wspiąć się na szczyt i poczuć dreszczyk emocji. Gdzie kierować swoje pierwsze kroki? Jaki szlak wybrać na spacer z dziećmi? Podpowiadamy.

Tatry nieustająco kuszą różnorodnymi szlakami. A jest w czym wybierać. Jeśli jednak dopiero zaczynamy przygodę z górami, nie mamy zbyt dobrej kondycji czy też wybieramy się w góry z małymi dziećmi, pamiętajmy, żeby nie przesadzić. Zarówno z długością szlaku, jak i poziomem trudności. Pogoda w górach bywa zmienna a niektóre szlaki są na tyle długie, że potrzebujemy dobrych kilku godzin, by powrócić na dół.

Zacznijmy więc od tych nieco krótszych i łatwiejszych tras. Są równie zachwycające, jak te dłuższe i bardziej wymagające. A nie zniechęcą nas do górskich wypraw. Wprost przeciwnie, będziemy chcieli więcej!

Bez względu na to, jaką trasę wybierzemy, pamiętajmy by się odpowiednio do takiej wycieczki przygotować. Siebie i swoich bliskich. Dobre, wygodne buty, odzież sportowa i woda – te rzeczy zawsze powinniśmy mieć. Teraz wybierzmy szlak. Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji. Byc może z którejś z nich skorzystacie...?


1. Nosal


Nosal (1206 m) to szczyt reglowy w Tatrach Zachodnich nad Kuźnicami, między Doliną Bystrej a Doliną Olczyską. Jest to jeden z najbardziej popularnych szczytów wśród turystów i narciarzy. Z wierzchołka, mimo że niewysokiego, roztaczają się ciekawe widoki na Czerwone Wierchy, Giewont, rejon Doliny Bystrej oraz granitowe szczyty wznoszące się ponad Doliną Gąsienicową i doliną Pańszczycą.

Góra ma kilka atutów. Po pierwsze jest łatwo dostępna z samego Zakopanego. Po drugie, jest bardzo widokowa . Po trzecie - jest idealna na pół dniową wycieczkę – przejście całej grani Nosala zajmuje jedynie półtorej godziny.

Informacje praktyczne:
punkt wyjścia - Tama Pod Nosalem
przebieg trasy: Tama Pod Nosalem – Nosal – Kuźnice – Tama Pod Nosalem
długość trasy (pętla) - ok. 4,6 km
czas przejścia - ok. 1:45 h


2. Rusinowa Polana i Gęsia Szyja


Rusinowa Polana to polana reglowa w polskich Tatrach Wysokich. Znajduje się pomiędzy Gęsią Szyją (1489 m) a Gołym Wierchem (1205 m), na grzbiecie łączącym Tatry z Pogórzem Bukowińskim. Położona jest na wysokości około 1180-1300 m n.p.m.

Od początku ruchu turystycznego w Tatrach przez Rusinową Polanę przebiegały szlaki turystyczne. Walory widokowe tej polany są nadzwyczaj piękne. W bezpośredniej bliskości polany znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej na Wiktorówkach. W bacówce sprzedawane są w sezonie oscypki i inne wyroby z owczego mleka.

Spacer na Rusinową Polanę jest idealną propozycją na początek przygody z Tatrami. Tym bardziej, że z parkingu na Wierch Porońcu w zaledwie 1:15 h możemy dotrzeć w miejsce. Pamiętajmy jednak, że miejsce jest dość popularne więc latem panuje tam spory tłok.

Będąc na Rusinowej Polanie warto podejść także na Gęsią Szyję – trasa nie jest zbyt wymagająca, jednak na szczytowych Waksmundzkich Skałkach trzeba zachować ostrożność gdyż są trochę śliskie.

Informacje praktyczne:
punkt wyjścia: Wierch Poroniec
przebieg trasy: Wierch Poroniec – zejście do Zazadniej lub powrót tą sama drogą na Wierch Poroniec
długość trasy (na Gęsią Szyję – tam i z powrotem): ok. 9,5 km
czas przejścia (sam przemarsz na Gęsią Szyję tam i z powrotem): ok. 3:30 h


3. Dolina Małej Łąki


Dolina Małej Łąki to dolina walna w polskich Tatrach Zachodnich, położona pomiędzy Doliną Bystrej i Doliną Kościeliską. Jest zwiedzana i podziwiana przez wielu turystów od dawna. Prowadzą przez nią trzy szlaki turystyczne. Wielka, świetlista Wielka Polana, zamknięta od południa łańcuchem gór, z imponującym urwiskiem Wielkiej Turni, jest zwykle miejscem dłuższego postoju turystów.  Wszystko przez wspaniały widok, który zachwyca nawet stałych bywalców górskich szlaków.

Ten szlak to propozycja dla wczasowiczów chcących uciec od tłumów. Piękna, duża zielona dolina z efektowną panoramą na Giewont, Kopę Kondracką i Wielką Turnię to dobry cel na wycieczkę z dziećmi lub dłuższy górski spacer dla każdego.

Informacje praktyczne
punkt wyjścia: Zakopane, ul. Krzeptówki lub ul. Strążyska – wejście do Doliny Strążyskiej lub Kiry – wejście do Doliny Kościeliskiej
długość trasy: zarówno pętla do Doliny Strążyskiej, jak i do Doliny Kościeliskiej ok. 11 km
czas przejścia (sam przemarsz): pętla do Doliny Strążyskiej ok. 4:15 h, do Doliny Kościeliskiej ok. 3:20 h (sama Dolina Małej Łąki – ok. 2:15 h)


4. Wielki Kopieniec


Wielki Kopieniec (1328 m) to szczyt wznoszący się w reglowej partii Tatr Zachodnich, pomiędzy Doliną Olczyską a Dolinką Chłabowską. Od Królowego Grzbietu oddziela go Przysłop Olczyski (ok. 1250 m), od sąsiedniego Małego Kopieńca (1167 m) Przełęcz między Kopieńcami (1109 m). Ma dwa wierzchołki znajdujące się w odległości ok. 200 m od siebie (wyższy jest wschodni).

Szczyt jest niewielki, w porównaniu z otaczającymi go tatrzańskimi szczytami Tatr, ale zaskakuje wspaniałą panoramą. Kopieniec jest idealną propozycją na wycieczkę w góry dla każdego turysty, szczególnie polecamy rodzinom z dziećmi.

Informacje praktyczne
punkt wyjścia: Zakopane,Toporowa Cyrhla (możliwy dojazd busem)
długość trasy: na Kopieniec i powrót tą samą drogą – ok. 5 km
czas przejścia (sam przemarsz): na Kopieniec i powrót tą samą drogą – ok. 2:00 h


5. Sarnia Skała


Sarnia Skała (1377 m n.p.m.) jest szczytem w pasie reglowym Tatr Zachodnich, między Doliną Białego a Doliną Strążyską. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach i przyciąga turystów o każdej porze roku. Duża w tym zasługa widoku, gdyż rozciąga się stąd wspaniała panorama na Zakopane i Tatry Zachodnie. Doskonale widoczne są także północne ściany Giewontu.

Atrakcyjna jest także sama droga prowadząca na szczyt. By dotrzeć do Sarniej Skały przechodzimy przez najpiękniejsze tatrzańskie doliny: Dolinę Białego Potoku i Dolinę Strążyską z wodospadem Siklawica.

Informacje praktyczne:
punkt wyjścia (powrotu): Zakopane, ul. Strążyska – wejście do Doliny Strążyskiej
trasa: Dolina Strążyska (wejście) – Droga pod Reglami – Dolina Białego – Sarnia Skała – Polana Strążyska – Siklawica – Dolina Strążyska
długość trasy:  ok. 9 km
czas przejścia (sam przemarsz): ok. 3:40 h


6. Hala Gąsienicowa


Hala Gąsienicowa to północna część Doliny Gąsienicowej w Tatrach. Dojście z Kuźnic możliwe jest jednym z dwóch szlaków: przez Boczań i Skupniów Upłaz szlakiem niebieskim lub przez dolinę Jaworzynkę szlakiem żółtym. Szlaki te łączą się na Przełęczy między Kopami a ich przejście  zajmuje tyle samo czasu. Dalej przez Królową Rówień i Rówienki – razem nieco ponad dwie godziny.

Na Hali znajduje się duże i bardzo popularne schronisko PTTK „Murowaniec” oraz kilka innych budynków: szałasy, leśniczówka, strażniczówka TPN „Gawra”, Stacja Obserwacyjna Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN i baza taterników, tzw. „Betlejemka”.

Jest to też świetna baza wypadowa na Kościelec, Zawrat, Granaty, Świnicę, Kozi Wierch oraz Kasprowy Wierch.

Informacje praktyczne:
punkt wyjścia (powrotu): Kuźnice
trasa: szlak niebieski - z Kuźnic przez Boczań, szlak żółty - z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki, a następnie wchodzimy na szlak niebieski
czas przejścia (sam przemarsz): 2:10 h

Następny artykuł Najciekawsze muzea...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!