Tatrzański Park Narodowy - najchętniej odwiedzany park narodowy w Polsce
Podróżowanie po Polsce to bardzo często odkrywanie niezwykłych, tych mniej znanych, jak i najpopularniejszych miejsc. Do chętnie odwiedzanych miejsc, na pewno należy zaliczyć polskie parki narodowe. Jednym z najchętniej odwiedzanych tego typu miejsc jest z pewnością Tatrzański Park Narodowy. W czym tkwi jego wyjątkowość?
Na samym wstępie, warto podkreślić, że na obszarze Polski znajdują się aż 23 parki narodowe. Za ten najstarszy należy uznać Pieniński Park Narodowy, zaś najmłodszy to Park Narodowy "Ujście Warty", który utworzono w 2001 roku. Jeśli weźmiemy pod uwagę popularność polskich parków narodowych, to w ścisłej czołówce z pewnością znajdzie się Tatrzański Park Narodowy. Ten park narodowy to nie tylko piękna przyroda, ale również malownicze szlaki w Tatrach, najwyższe szczyty, w tym Rysy, liczne atrakcje przyrodnicze, piękne jeziora górskie i turyści, którzy przyjeżdżają tu o każdej porze roku. Piękno Tatrzańskiego Parku Narodowego, dobrze jest eksplorować o każdej porze roku. W opinii wielu turystów, najpiękniej wygląda w sezonie wiosenno-letnim, kiedy budząca się do życia przyroda wyróżnia się wspaniałymi kolorami, a szlaki są wypełnione turystami.
Poznaj: 7 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce
Tatrzański Park Narodowy - najważniejsze informacje
Jeśli planujesz urlop w górach i zdecydowałeś się na domki Tatry, to dobrze jest zasięgnąć najważniejszych informacji, związanych z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Bo to właśnie na jego obszarze, będziesz przebywać najczęściej.
fot. Nocowanie.pl
Tatrzański Park Narodowy to niezwykle atrakcyjny turystycznie obszar górski, obfitujący w przepiękne krajobrazowo szlaki piesze. Jego wyjątkowe walory przyrodnicze biorą się z występujących tu dużych różnic wzniesień i piętrowości klimatu, nadające tutejszym górom charakter wysokogórski. Powierzchnia Tatr wynosi ok. 785 km², z czego 175 km² przypada na Tatry Polskie, reszta to Tatry Słowackie.
Warto podkreślić, że Tatrzański Park Narodowy powstał w dniu 1 stycznia 1955, na podstawie decyzji, podjętej przez rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 października 1954 roku. Ten popularny park narodowy ma również swój odpowiednik po stronie słowackiej, a jest nim TANAP, który utworzono nieco wcześniej bo w 1949 roku.
Park zajmuje powierzchnię 21197 ha, przez co należy go zaliczyć do największych parków narodowych w Polsce. Został również uznany za światowy rezerwat biosfery. Zlokalizowany jest na południowych krańcach województwa małopolskiego. Granice Parku obejmują całe polskie Tatry i blisko 3 700 ha kompleksów leśnych, które przylegają do nich od północy. Od południa TPN sąsiaduje ze słowackim Tatrzańskim Parkiem Narodowym (TANAP-em), obejmującym Tatry Zachodnie, a od północy z miastem Zakopane oraz gminami Kościelisko, Poronin i Bukowina Tatrzańska.
fot. Nocowanie.pl
Gdy weźmiemy pod uwagę naturalne walory, występujące na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, to z pewnością są to liczne jeziora polodowcowe (nazywane stawami), znajdujące się na terenie parku i charakteryzujące się wyjątkową przezroczystością wody. Największe z nich to Morskie Oko (34,5 ha i 50,8 m głębokości) oraz Wielki Staw Polski. Są one bardzo istotnym walorem parku.
Jeśli zamierzasz odkryć najważniejsze informacje, związane z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, to dobrze jest odwiedzić Centrum Edukacji Przyrodniczej, które znajduje się przy ulicy Chałubińskiego 42a w Zakopanem.
Zobacz również: 5 atrakcji przyrodniczych, które warto odwiedzić wiosną
Geneza powstania Tatrzańskiego Parku Narodowego
Dobrze jest w tym miejscu przybliżyć powody, dla których zdecydowano się utworzyć park narodowy. Oczywistą kwestią jest oczywiście ochrona przyrody, która od początku wkroczenia ludzi w Tatry, ulegała stopniowej degradacji. Ze szczególnymi zniszczeniami, mieliśmy do czynienia w XIX i XX wieku, kiedy w wyniku intensywnej eksploatacji, przyroda Tatr uległa znacznemu zniszczeniu, na skutek:
-
przemysł - dla jego potrzeb budowano drogi dojazdowe, przez co niemal całkowicie wycięto dolnoreglowe lasy bukowe;
-
rabunkowa gospodarka leśna - zmiana składu gatunkowego lasu i wprowadzenie gatunków obcych;
-
pasterstwo - które spowodowało zmiany w krajobrazie, a obecne polany reglowe powstały w miejsce wyciętych lasów, naturalne hale znacznie powiększono przez wyrąb kosodrzewiny;
-
gospodarka łowiecka i zarybianie - wystarczy wspomnieć, że kłusownicy wybijali kozice i świstaki, a zarybianie jezior pstrągiem źródlanym spowodowało wytępienie faunę skorupiaków planktonowych.
Tatry to jedyne w Polsce góry o charakterze alpejskim i miejsce występowania kozic i świstaków (świstak tatrzański). Żaden z polskich parków narodowych ani regionów geograficznych nie posiada też tak swoistej flory. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się ok. 200 gatunków roślin naczyniowych, dla których Tatry są jedynym miejscem występowania w Polsce. Konieczność ochrony tego unikatowego miejsca zaczęła dojrzewać już pod koniec XIX wieku. Jednak na utworzenie parku narodowego, trzeba tu było czekać aż do 1955 roku.
Planujesz rodzinny wyjazd w Tatry? Sprawdź domki w Poroninie:
Fauna i flora Tatrzańskiego Parku Narodowego
Skoro została już wspomniana roślinność, jak i zwierzęta zamieszkujące obszar tego parku, to dobrze jest przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej. Niemal 70 proc. powierzchni parku zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a pozostałe 30 proc. stanowią murawy wysokogórskie, skały i wody.
Ochroną ścisłą objęte jest prawie 11,5 tys. ha powierzchni, w tym całe piętro hal i turni, piętro kosodrzewiny oraz częściowo również lasy regla górnego i dolnego.
Dominującym typem ekosystemów są ekosystemy leśne (61%) i nieleśne (38%), pozostałe grunty (1%).
Jeśli weźmiemy pod uwagę obszar ochrony ścisłej, to należy zaznaczyć, że świat roślinny Tatr polskich obejmuje niemal 1000 gatunków roślin naczyniowych, co stanowi 43 proc. wszystkich gatunków oznaczonych w naszym kraju.
Flora Tatrzańskiego Parku Narodowego
Analizując roślinność, która występuje na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, trzeba podkreślić, że mamy do czynienia z piętrowym układem roślinności.
fot. Nocowanie.pl
Sprawdź również: Niezwykłe miejsca w Polsce, o których mogłeś nie słyszeć!
Podział roślin według piętrowego układu, przedstawia się następująco:
-
pogórze - do około 650 m n.p.m. - identyczne gatunki roślin, jak w przypadku niżu;
-
regiel dolny - do 1250 m n.p.m. - lasy jodłowo-bukowe i świerk pospolity;
-
regiel górny - do 1500 m n.p.m. - świerk pospolity, wierzba śląska, górska odmiana jarzębiny i sosna limba;
-
piętro kosodrzewiny - do 1800 m n.p.m. - kosodrzewina;
-
piętro halne - do 2300 m n.p.m. - niska, trawiasta roślinność;
-
piętro turniowe - powyżej 2300 m n.p.m. - 120 gatunków roślin naczyniowych.
Do ciekawych roślin w Tatrach, należy zaliczyć przede wszystkim: goździk lśniący, ostróżka tatrzańska, przymiotno węgierskie, pszonak Wahlenberga, skalnica tatrzańska, urdzik karpacki, warzucha tatrzańska, wiechlina tatrzańska, szarotka alpejska, lilia złotogłów, fiołek alpejski, dziewięćsił bezłodygowy, szafran spiski, kuklik górski, skalnica nakrapiana, goryczka kropkowana, goryczka trojeściowa, omieg kozłowiec, zimowit jesienny, czy mak alpejski.
Fauna na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego
Jakie jest pierwsze skojarzenie, gdy weźmie się pod uwagę zwierzęta, które występują w Tatrach. Z pewnością będzie to niedźwiedź brunatny, który często i dość niespodziewanie pojawia się w miejscach odwiedzanych przez turystów.
fot. thepoorphotographer / pixabay.com, CC0
Co zrobić, gdy spotkasz na szlaku niedźwiedzia? Więcej informacji znajdziesz tutaj: Wyjazd w góry. Co zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia na szlaku?
Świat fauny w Tatrach również jest urozmaicony. Warto jednak zaznaczyć, że zwierzęta, które występują tu do granicy lasów, przypominają pierwotną faunę niżu. W wyższych partiach, czyli tuż poza granicą lasów, znajdziemy takie zwierzęta, które nie występują nigdzie indziej poza Tatrami. Są to przede wszystkim: świstak tatrzański, kozica tatrzańska, śnieżnik europejski, nornik tatrzański, płochacz halny, siwerniak, pomurnik, czy orzechówka.
Zwierzęta, które występują w Tatrach, to:
-
zwierzyna płowa: sarna europejska, jeleń szlachetny;
-
drapieżniki: lis rudy, borsuk europejski, ryś euroazjatycki, żbik europejski, gronostaj europejski, niedźwiedź brunatny;
-
ptaki: puchacz zwyczajny, kruk zwyczajny, orzeł przedni, myszołów zwyczajny, jastrząb zwyczajny, sokół wędrowny, pustułka zwyczajna, dymówka, głuszec zwyczajny, cietrzew zwyczajny, krzyżówka, dzięcioł duży, kukułka zwyczajna, krzyżodziób świerkowy, drozd obrożny, płochacz halny, jarząbek zwyczajny, orlik krzykliwy, pluszcz zwyczajny, kania czarna, kania ruda, bocian biały, bocian czarny;
-
ryby: pstrąg potokowy;
-
inne zwierzęta: dziki, wilki, nietoperze, żmija zygzakowata, jaszczurka żyworodna, salamandra plamista, ropucha szara, żaba trawna, żaba wodna, wiewiórka pospolita, paź królowej, rusałka pawik, pasikonik, trzmiel, pająk krzyżak.
Logo Tatrzańskiego Parku Narodowego
Podobnie, jak każdy z polskich parków narodowych, również i Tatrzański Park Narodowy może pochwalić się swoim wyjątkowym logiem. Symbolem tego parku jest kozica górska, w kolorze szarym widziany z boku. Ma się wrażenie, że stoi ona na krawędzi skały. Rysunek wpisany jest w połowę koła w błękitnym kolorze, który ma imitować niebo. Kolor rozciąga się od rogów kozicy do jej zadniego kopyta.
Najważniejsze atrakcje Tatrzańskiego Parku Narodowego
Warto podkreślić, że na terenie TPN znajdziemy praktycznie wszystkie najważniejsze atrakcje, dla których decydujemy się przyjechać w góry i wybrać apartamenty Tatry. Są to jednocześnie szczyty górskie, atrakcje przyrodnicze, jak i niektóre budowle, które są chętnie odwiedzane przez turystów.
Sprawdź atrakcje turystyczne w Tatrach:
Atrakcje turystyczne Tatrzańskiego Parku Narodowego to przede wszystkim:
-
Kasprowy Wierch, na który kursuje kolej linowa;
-
śpiący rycerz, czyli Giewont;
-
Rysy - najwyższy szczyt w polskich Tatrach;
-
tatrzańskie doliny - Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska;
-
Morskie Oko - jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach
-
Wodogrzmoty Mickiewicza - charakterystyczny wodospad, znajdujący się na drodze do Morskiego Oka;
-
dużą atrakcją jest piękna przyroda, która jest obecna wszędzie.
Noclegi w okolicach Tatrzańskiego Parku Narodowego
Jeśli Zakopane i okoliczne miejscowości to jedne z najchętniej odwiedzanych miejsc, nie tylko w górach, ale i w całej Polsce, to trzeba podkreślić, że okolice Tatrzańskiego Parku Narodowego charakteryzują się naprawdę świetnie rozwiniętą bazą noclegową.
Turyści, którzy planują swój urlop w tym właśnie regionie, najczęściej decydują się na domki w Zakopanem lub kwatery i pokoje w Białym Dunajcu, czy innych okolicznych miejscowościach. Oferta noclegów jest dopasowana do potrzeb turystów, dzięki czemu mogą oni korzystać niemal ze wszystkich niezbędnych udogodnień.
Biorąc pod uwagę koszt pobytu, trzeba podkreślić, że cena noclegu jest uzależniona od sezonu, lokalizacji, jak i standardu wybranego obiektu. Najczęściej jednak, ceny noclegów rozpoczynają się od 70 zł od osoby za dobę.
Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Tatrach:
To kiedy widzimy się w Tatrzańskim Parku Narodowym? Wierzymy w to, że już całkiem niedługo!
Komentarze