Te miejsca musisz poznać!

Te miejsca musisz poznać!

Masz dosyć szablonowych kierunków, które wybiera większość turystów? Chcesz zejść z utartego szlaku, ale nie wiesz, co dalej? Te miejsca musisz poznać i uwzględnić je podczas swoich wypraw – nie tylko tych wakacyjnych.

Białobrzegi


Jeśli podczas urlopu chcesz mieć kontakt z naturą, wdychać czyste powietrze i cieszyć się zielenią lasów – Białobrzegi to miejsce dla ciebie. Miasto leży w południowej części województwa mazowieckiego, w strefie chronionego krajobrazu „Dolina Pilicy i Drzewiczki”. Daje to turystom dużo możliwości wypoczynku w przepięknych okolicznościach przyrody.

Same Białobrzegi są niedużym miasteczkiem, gdzie czas płynie powoli, a życie koncentruje się wokół rynku (Plac Zygmunta Starego). Aby coś zjeść, warto odwiedzić dawny „Bazar”, gdzie znajdują się dwie restauracje, a nieco dalej działa słynna lodziarnia, która działa nieprzerwanie od 1936 roku! Z pysznymi lodami w ręku idź na spacer – na pewno na swojej drodze znajdziesz miejsca po XVIII-wiecznym drewnianym kościele i dzwonnicy. Po wybudowaniu nowej świątyni, starą sprzedano do Bardzic, gdzie stoi do dzisiaj.

Największą atrakcją okolicy jest jednak Pilica. Rzeka przepływa przez miasteczko, które stało się punktem, skąd kajakarze wyruszają na spływ. W Białobrzegach i okolicach działa kilka firm specjalizujących w organizowaniu kajakowych wypraw. Szczególnie początkujący powinni skorzystać z pomocy ludzi znających warunki na rzece. Pilica tworzy bardzo malowniczy szlak, meandruje wśród lasów i łąk, a trasę dodatkowo urozmaicają wysepki i zakola. Z Białobrzegów można popłynąć na przykład do Warki (ok. 30 kilometrów) – trasa nie jest trudna, więc początkujący powinni dać radę.

 

Białobrzegi to naprawdę dobre miejsce na urlop. Sprawdź ofertę noclegową w mieście i okolicy, zobacz: Noclegi w Białobrzegach

 

Gostyń


Gostyń leży tylko 60 kilometrów od Poznania, jest więc dobrym miejscem dla osób, szukających oddechu i chcących na chwilę uciec z dużego miasta. Dlaczego warto przyjechać właśnie do Gostynia? Bo to naprawdę fascynujące miejsce! Jeśli masz w sobie żyłkę poszukiwacza, pobyt tu cię nie zawiedzie.

Miasteczko ma długą historię – lokował je w 1278 roku książę Przemysł II. Gostyń otaczały mury, a wjazd możliwy był przez dwie bramy. Dzięki położeniu na szlaku handlowym, gród mógł się rozwijać, a jego mieszkańcy bogacić. Dzisiaj po świetności miasta zostały już pojedyncze ślady – znajdziesz je na przykład na Górze Zamkowej, gdzie w średniowieczu stał gród, polecamy też zwiedzanie gotyckiego kościoła św. Małgorzaty oraz przepiękny barokowy kościół Filipinów ze słynącym cudami obrazem Matki Boskiej. Więcej informacji o historii miasta znajdziesz w gostyńskim muzeum, które zgromadziło między innymi eksponaty etnograficzne, jak i cenne dokumenty.

Okolica Gostynia jest bardzo malownicza. Miasto otaczają uprawne pola i lasy, a teren przecinają morenowe doliny, którymi płyną rzeki Kania i Obra. Warto więc przyjechać tu z rowerem, szczególnie że przybywa dobrze oznaczonych ścieżek rowerowych i wytyczonych szlaków. Można pokusić się o wycieczkę do rezerwatu przyrody Torfowisko Źródliskowe, znajdujące się w Starym Gostyniu – propozycja w sam raz dla wielbicieli przyrody.

 

Szukasz ofert noclegowych? Wejdź i zobacz: Noclegi w Gostyniu

 

Narol


Roztocze to przepiękny region gdzie nadal można znaleźć miejsca mało uczęszczane przez turystów. Proponujemy na przykład wypoczynek w Narolu – jest to siedziba gminy, przez którą przepływa Tanew, przecinana siecią szlaków turystycznych i rowerowych. To obietnica naprawdę udanego wypoczynku.

Narol leży we wschodniej części Roztocza, w obrębie Puszczy Solskiej i Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego. Dumą miasta są zabytki świadczące o jego różnorodności kulturowej – zobaczysz tu zarówno dobrze zachowane chaty i ziemiańskie dwory, jak i drewniane cerkwie oraz pamiątki po żydowskich mieszkańcach Roztocza. Najciekawszymi zabytkami Narola są XVIII-wieczny pałac, cerkiew z końca XIX wieku oraz kościół z 1790 roku. Latem miasto prezentuje również bogatą ofertę kulturalną – lipiec to czas Jarmarku Galicyjskiego, a na koniec wakacji przypada Festiwal NAROL.Arte i warsztaty artystyczne, na które przyjeżdżają polscy i zagraniczni twórcy.

Z Narola można wyprawiać się na bliższe i dalsze wycieczki. Szlaki poprowadzą cię na przykład do miejscowości Rebizanty, gdzie znajduje się rezerwat „Nad Tanwią” lub do uzdrowiska Horyniec-Zdrój – na tę drugą wyprawę warto wybrać się rowerem, bo trasa liczy prawie 50 kilometrów. W ogóle okolice Narola warto zwiedzić na dwóch kółkach, gdyż właśnie w ten sposób dotrzesz do najciekawszych miejsc, a pokonanie dystansu sprawi ci niezwykłą satysfakcję.

Jeżeli chcesz spędzić wakacje w tym miejscu, już teraz wejdź i zobacz: Noclegi w Narolu

 

Orawka


A może Podhale? Tam polecamy cichą Orawkę, w której znajdziesz naprawdę niezwykłe miejsca. Miejscowość leży na Szlaku Architektury Drewnianej, a jej największą atrakcję stanowi kościół Jana Chrzciciela. W oczy rzuca się charakterystyczna wieża oraz to, że z zewnątrz całe ściany pokryte są gontem. Natomiast wnętrze to prawdziwa bajka – zwiedzający zachwycają się przepięknymi polichromiami. Przedstawiają między innymi sceny z życia Jana Chrzciciela, postaci świętych, Dekalog i wyobrażenie nieba… Naprawdę warto przyjrzeć się im dokładnie.

Orawka będzie również dobrą bazą wypadową na wycieczki w góry. Przez miejscowość przebiega żółty szlak turystyczny, którym można wybrać się na krótką wycieczkę na Groń lub na Pająków Wierch, będący jednym z najwyższych szczytów Beskidu Orawsko-Podhalańskiego.

 

Nie trać czasu i już teraz zobacz: Noclegi w Orawce

 

fot. StockSnap (Pixabay.com CC0)

Następny artykuł Pogoda w górach w lipcu 2018

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!