Teatr Syrena rozpoczą swoją działalność w Łodzi w 1945 roku z inicjatywy satyryka Jerzego Jurandota. W 1948 roku miało miejsce przeniesienie teatru do stolicy, gdzie jego siedzibą stał się lokal po przedwojennej ujeżdżalni przy ulicy Litewskiej 3. Placówka mieści się tu do dzisiaj.
Początkowo teatr funkcjonował jako Spółdzielnia Pracy Aktorów, następnie w 1952 roku dokonano jego upaństwowienia a od 1999 roku podlega samorządowi miasta stołecznego Warszawa. Pierwszy skład teatru tworzyli wybitni artyści kabaretów warszawskich tacy jak : Adolf Dymsza, Ludwik Sempoliński, Jadwiga Andrzejewska czy Mira Zimińska. Na deskach Teatru Syrena debiutowali Sławomir Mrożek, Stanisław Tym i wiele innych. Prowadzone tu były widowiska o charakterze kabaretu satyryczno-rewiowego jak i klasyczne i współczesne komedie muzyczne oraz farsy autorów polskich i obcych.
Pod dyrekcją Wojciecha Malajkata dokonano niewielkiej modyfikacji linii repertuarowej, jednak zachowano poziom wysokiej klasy aktorstwa. Rozwija się też scena recitalowa.
Z Teatrem Syrena w ciągu ponad sześćdziesięciu lat jego istnienia byli związani wybitni artyści: Irena Kwiatkowska, Alina Janowska, Hanka Bielicka, Zofia Czerwińska, Teresa Lipowska, Kazimierz Brusikiewicz, Edward Dziewoński, Roman Kłosowski, Bohdan Łazuka, Tadeusz Pluciński. Obecnie na scenie Teatru Syrena występują, m.in.: Anna Dereszowska, Hanna Śleszyńska, Krystyna Tkacz, Magdalena Wójcik, Danuta Stenka, Beata Ścibakówna, Justyna Steczkowska, Wojciech Malajkat, Piotr Polk, Piotr Szwedes, Tomasz Sapryk, Artur Andrus, Zbigniew Zamachowski.
Wnętrza teatru utrzymane są w stylu art déco. Widownia teatru może pomieścić 301 osób. Na scenie teatru odbywają się spektakle, koncerty i zamknięte imprezy (konferencje, gale, szkolenia, prezentacje).
Oprócz tego obiekt wyposażony jest w sale prób oraz przytulny pokój gościnny.
W dolnym foyer mieści się Bistro Goodie Foodie, które wieczorami zmienia się w przytulne miejsce przeznaczone dla widzów na przerwe w spektalu.