Tężnia solankowa w parku Habsburgów. Już niedługo nowa atrakcja w Żywcu

Tężnia solankowa w parku Habsburgów. Już niedługo nowa atrakcja w Żywcu

Podróżując po rozmaitych miejscach w Polsce, można korzystać z naprawdę wyjątkowych atrakcji. Jedne z nich są bardziej, a inne mniej popularne. W ostatnim czasie, coraz większą popularnością cieszą się tężnie solankowe. Jedna z nich, już całkiem niedługo powstanie w chętnie odwiedzanej miejscowości w Beskidach. Kiedy dokładnie będzie można korzystać z tężni solankowej w parku Habsburgów w Żywcu?

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi do głowy, gdy weźmie się pod uwagę tężnie solankowe w Polsce, to bez wątpienia noclegi w Ciechocinku. Tak się składa, że ta popularna miejscowość uzdrowiskowa oferuje tego typu możliwości dla kuracjuszy i turystów. Warto podkreślić, że mniejsze tężnie solankowe powstają coraz częściej również w popularnych miejscowościach w Polsce. Główne miejsca występowania to przede wszystkim parki miejskie, skwery, czy miejsca przeznaczone dla odpoczynku mieszkańców i turystów. Już niedługo, z podobnej możliwości będą mogli skorzystać turyści, którzy wybrali apartamenty w Żywcu.

Sprawdź: Żywiec na weekend - co warto zobaczyć?

Park Habsburgów w Żywcu - to tu powstanie nowa atrakcja turystyczna w Żywca


Zanim przystąpimy do prezentacji nowej atrakcji turystycznej w Żywcu, warto jest poświęcić kilka słów miejscu, w którym powstaną tężnie solankowe. Park Habsburgów, bo o nim mowa, to miejsce, które można śmiało zaliczyć do kategorii popularne atrakcje turystyczne w Żywcu. Znany również jako Park Zamkowy w Żywcu. Założony w XVIII wieku, charakteryzuje się przepięknymi, szerokimi alejkami i urokliwą roślinnością, a także licznymi interesującymi obiektami. Jest chętnie odwiedzany przez turystów, którzy eksplorują Beskid Żywiecki.


fot. Nocowanie.pl

Zobacz również: Klimatyczny urlop w Beskidzie Żywieckim. Zamieszkaj w wyjątkowej agroturystyce!

Chiński domek, umiejscowiony na malowniczej wysepce i obecnie pełniący funkcję kawiarni, najbardziej przyciąga uwagę turystów. W parku mieści się również mini zoo oraz Stajnia Miejska, a także kilka placów zabaw, co jest szczególnie atrakcyjne dla dzieci.

Wszystko wskazuje na to, że ten popularny park w Żywcu zyska również na znaczeniu, dzięki tężni solankowej, która już niedługo pojawi się w tym miejscu.

Tężnia solankowa w parku w Żywcu - kiedy powstanie?


Budowę tężni solankowej rozpoczęto w 2023 roku. Zakończenie budowy planowane jest na wiosnę 2024 roku. Tężnia solankowa Żywiec, będąca nową atrakcją w pobliżu ulubionego przez mieszkańców, zwłaszcza dzieci, mini zoo w parku, to konstrukcja z drewna i tarniny. Jej lecznicze właściwości wynikają z naturalnych wód mineralnych o wysokiej zawartości jonów sodowych, które, przepływając przez pionowe ścianki, tworzą aerozol bogaty w sole. Uważa się, że godzina spędzona w pobliżu tężni przynosi korzyści zdrowotne porównywalne z trzema dniami nad morzem.


fot. chrupka / gettyimages.com, CC0


Park Habsburgów w Żywcu, z najstarszymi częściami pochodzącymi z XVIII wieku i zajmujący 26 hektarów, jest jedną z głównych atrakcji miasta. Położony w centrum, niedaleko historycznego zamku i pałacu Habsburgów, park został zrewitalizowany na początku XXI wieku. Renowacja objęła aleje, mostki, fontannę i zabytkową altanę, znaną jako Domek Chiński. Dodano także stajnię miejską i mini zoo, częściowo finansowane z funduszy UE.

Żywiecka linia Habsburgów jest spokrewniona z dawną cesarską rodziną w Wiedniu, w tym z cesarzem Franciszkiem Józefem I, dzięki wspólnemu przodkowi – cesarzowi Leopoldowi II. Członkowie tej rodziny identyfikowali się z polskością. Arcyksiążę Karol Olbracht, ostatni z właścicieli dóbr żywieckich, służył w Wojsku Polskim. Podczas wojny odmówił podpisania volkslisty, co skutkowało jego uwięzieniem przez Niemców. Po wojnie, polskie obywatelstwo Habsburgów zostało im odebrane przez władze PRL, lecz przywrócono je w 1992 roku.





Wszystko wskazuje na to, że tężnia solankowa w Żywcu stanie się prawdziwym turystycznym hitem. Warto korzystać z walorów zdrowotnych tego miejsca, podobnie jak i całego Beskidu Żywieckiego, w którym można delektować się wspaniałym, górskim powietrzem.

Zdjęcie główne: fot. Nocowanie.pl

Następny artykuł Zamek Krzyżtopór - jedna z...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!