Tężnie solankowe w Polsce. Gdzie można z nich korzystać?

Tężnie solankowe w Polsce. Gdzie można z nich korzystać?

Nie ma żadnej wątpliwości, że lubimy odwiedzać takie miejsca, w których pobyt korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Dlatego też, na swój urlop wybieramy miejsca z klimatem, czystym powietrzem i wypełnione przyrodą. Są i tacy turyści, którzy za wszelką cenę zamierzają poprawić stan swojego zdrowia. W takim przypadku, świetnie sprawdzi się wizyta w popularnych uzdrowiskach. Dobrą opcją będą te, które oferują tężnie solankowe w Polsce. Gdzie znajdują się tego typu zdrowotne atrakcje i dlaczego warto z nich korzystać?

Czego Polacy oczekują od swojego urlopu? Najczęściej jest to spokój, piękna pogoda, czyste powietrze i miło spędzony czas. Tak się składa, że większość z tych czynników udaje się spełnić, ale oczywiście nie zawsze ma się na to wpływ. Turyści, którzy wybrali domki nad morzem, niemal zawsze oczekują pięknej pogody i powietrza wypełnionego jodem. To drugie, jest obecne o każdej porze roku, a z pogodą, jak wiadomo, bywa różnie. W przypadku, gdy wybraliśmy pensjonaty w górach, pragniemy delektować się pięknymi widokami górskimi, obcować z piękną, górską przygodą i oddychać świeżym górskim powietrzem. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na wyjazd w góry, czy nad morze, a chcą poprawić stan swojego zdrowia i samopoczucia, powinni odwiedzić tężnie solankowe w Polsce. Warto podkreślić, że coraz więcej powstaje ich w popularnych polskich miastach. Ale w tym miejscu warto wymienić te najpopularniejsze tężnie solankowe w Polsce.


Zobacz również: Tężnia solankowa w parku Habsburgów. Już niedługo nowa atrakcja w Żywcu


Tężnia solankowa - co to takiego?


Zanim przystąpimy do zaprezentowania miejsc, w których można korzystać z tężni solankowych, warto zaczerpnąć najważniejszych informacji odnośnie tego, czym tak naprawdę jest tężnia solankowa. To nic innego, jak naturalne inhalatorium, które wykorzystuje się w celach leczniczych. Solankowe tężnie najczęściej można spotkać w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych, a coraz częściej również w popularnych polskich miastach. Najczęstsze miejsca występowania to np. parki miejskie, czy skwery.



fot. TePunkt / pixabay.com, CC0

A jak wygląda standardowa tężnia solankowa? Jest drewniana, wypełniona gałązkami modrzewiowymi lub sosnowymi, przez które przepływa solanka, czyli woda bogata w sól mineralną, którą pozyskuje się ze źródeł solankowych.


Przeczytaj: Światowy Dzień Zdrowia. Gdzie udać się w Polsce po zdrowie?


Spływanie wody solankowej po gałęziach powoduje, że ona paruje, uwalniając drobiny soli do powietrza. Przebywając w pobliżu tężni solankowych, można wdychać powietrze wypełnione mikroelementami, co korzystnie wpływa na zdrowie. Warto podkreślić, że inhalacja powietrzem bogatym w magnez, jod, czy wapń korzystnie wpływa na układ oddechowy, wzmacnia odporność i poprawia funkcjonowanie tarczycy.


Tężnie solankowe w Polsce są naprawdę popularne, o czym świadczy ich obecność w miejscowościach uzdrowiskowych. Bardzo często zalicza się je do kategorii popularne atrakcje turystyczne w Polsce.


Gdzie znajdują się tężnie solankowe w Polsce?


Niezależnie od tego, czy planujecie dłuższy urlop, czy chcecie poprawić stan swojego zdrowia przez zaledwie kilka dni, warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie znajdują się popularne tężnie solankowe w Polsce. Ich obecność ma nie tylko wpływ na zdrowie, ale też dodaje wyjątkowego uroku krajobrazowi miasta, czy miejscowości uzdrowiskowej.


Tężnie solankowe - gdzie się znajdują? Lista:


  • Ciechocinek


To bez wątpienia pierwsza miejscowość, która przychodzi do głowy, gdy weźmie się pod uwagę największe i najpopularniejsze tężnie solankowe w Polsce. Atrakcje turystyczne w Ciechocinku to przede wszystkim właśnie tego typu konstrukcje, przy których gromadzą się tłumy kuracjuszy. W Ciechocinku znajduje się największa i najbardziej znana tężnia solankowa w Polsce. Do jej budowy wykorzystano 7000 pali dębowych, jej długość wynosi 1741,5 metra, a wysokość to 16 metrów.


Tutaj znajdziesz noclegi w Ciechocinku:



Apartament na doby

Apartament na doby

Ciechocinek, ul. Ogrodowa

Apartamenty Ciechocinek 10
Willa Solan

Willa Solan

Ciechocinek, ul. Łąkowa

Hotele Ciechocinek 9.7
Pokoje Gościnne Edmar

Pokoje Gościnne Edmar

Ciechocinek, ul. Marii Konopnickiej

Kwatery i pokoje Ciechocinek 9.4




  • Tężnia solankowa Rabka-Zdrój


To wyjątkowa propozycja dla osób, które wybrały noclegi w górach. Tężnia w Rabce funkcjonuje od 2011 roku. Jej wysokość to 10 metrów, Tuż obok znajduje się pijalnia wód mineralnych.


  • Tężnia solankowa w Inowrocławiu


Znajdują się tu drugie, co do wielkości tężnie solankowe. Dwa wieloboki o wysokości 9 metrów, które zostały ze sobą połączone, zachwycają osoby, które wybrały noclegi w Inowrocławiu.


  • Grudziądz


W tej miejscowości na Kujawach znajduje się tężnia solankowa w kształcie piramidy. W budowli o wysokości 9 metrów, może jednocześnie przebywać 40 osób. Warto poznać również inne atrakcje turystyczne w Grudziądzu.


  • Tężnia solankowa Rymanów-Zdrój


Jest to stosunkowo nowe, bo otwarte w 2016 roku miejsce, które znajduje się w sąsiedztwie pijalni wód. Wokół tężni znajdują się ławki, na których można odpocząć i powdychać zdrowe powietrze.


Sprawdź noclegi w Rymanowie-Zdroju:






  • Wieliczka


Ta miejscowość w Małopolsce słynie z Kopalni Soli w Wieliczce. Warto jednak podkreślić, że  pobliżu tej atrakcji znajduje się także tężnia solankowa, którą otwarto w 2014 roku. Dysponuje wieżą widokową, tarasem, a jej wysokość to 22 metry. Do jej budowy wykorzystano drzewo modrzewiowe, które jest w stanie przetrwać nawet 500 lat.


  • Tężnia solankowa w Dębowcu


Na sam koniec, warto wspomnieć miejsce, w którym solanki wyróżniają się najwyższym stężeniem takich pierwiastków, jak brom, jod, selen, krzem i wapń. Jest to jednocześnie najwyższe stężenie w Europie.


Tutaj znajdziesz noclegi w Dębowcu:





Warto odkryć tężnie solankowe w Polsce nie tylko ze względów zdrowotnych. Wiele tych miejscowości to świetne kierunku na wyjazd o każdej porze roku. Zaplanuj swój urlop i ciesz się zdrowym powietrzem!



Zdjęcie główne: fot. senatorek / gettyimages.com, CC0

Następny artykuł Zimowa ekoturystyka. Gdzie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!