The Bennie Maupin Quartet w Zakopanem
MIEJSKA GALERIA SZTUKI IM. WŁ. HR. ZAMOYSKIEGO i Klub Muzyczny 'a love supreme' zapraszają 15 września o godzinie 18.00 na koncert W STRONĘ TATR w wykonaniu The Bennie Maupin Quartet.
The Bennie Maupin Quartet:
Bennie Maupin - klarnet basowy, saksofony, flet i fortepian
Michał Tokaj - fortepian
Michał Barański - kontrabas
Łukasz Żyta - perkusja
gość specjalny - Hanka Chowaniec Rybka
w programie:
unikalne kompozycje zainspirowane muzyką Karola Szymanowskiego i folklorem Podhala.
Bennie Maupin legenda jazzu, uczeń Coltrane'a, współtwórca słynnych Bitches Brew, Jack Johnson i On the Corner Milesa Davisa. Członek legendarnych Headhunters (album Headhunters to jedyna platynowa płyta jazzowa) i zespołu Herbiego Hancocka - początek elektronicznej rewolucji w jazzie i nie tylko.
Po sukcesie Headhunters przechodzi do legendarnego Sextetu Hancocka, a w 1974 nagrywa swój pierwszy solowy projekt - The Jewel in the Lotus. Muzyk wszechstronny. Wstępuje również z wielkimi orkiestrami, na stadionach, gra kameralne recitale na Broadwayu.
W 2001 Chamber Music of America przyznała Maupinowi stypendium kompozytorskie, które zaowocowało serią unikalnych kompozycji określanych mianem 'chamber jazz' (jazz z pogranicza kameralnej muzyki klasycznej). Stały się one podstawowym repertuarem The Bennie Maupin Ensemble.
Pasjonuje go struktura dźwięku. Mówi: Lubię rzeczy, które umożliwiają ekspansję, zwłaszcza klarnet basowy, ponieważ nie jest jeszcze zbyt ograny... Lubię w muzyce przestrzeń, kolor i fakturę dźwięku.
Ostatnia płyta Maupina Penumbra to wyśmienity, choć nie poddający się kategoryzacji nostalgiczny koktail: ciemne dźwięki basowego klarnetu, błyskotliwy saksofon sopranowy, liryczny tenorowy flet i refleksyjny fortepian. Wszytko to zaprawione niezawodnym afrykańskim pulsem. Płyta przez krytykę określona została jako: Niezmiernie satysfakcjonująca… chwilami bliska muzyce klasycznej (New York Times), Świeża i organiczna. Cudowna muzyka nie z tej planety! (All About Jazz).
Bennie Maupin pierwszy raz zawitał do Polski w latach sześćdziesiątych z „Headhunters” na Jazz Jamboree i od tej pory jest stałym gościem. Z Jarosławem Śmietaną nagrał przebojową „The History of Polish Jazz”, a jego kompozycja Message to Prez znalazła się na ostatniej płycie Śmietany „The Autumn Suite”.
W marcu 2006 Bennie Maupin otworzył nowe miejsce na polskiej mapie muzycznej: Klub Jazzowy 'a love supreme' w Zakopanem, debiutując tym samym z polskimi muzykami w The Bennie Maupin Quartet. Nagrania z dwóch koncertów inaugurujących działalność Klubu ukażą się na najnowszej płycie Maupina Live at 'a love supreme’ wiosną 2008.
To właśnie w Zakopanem Maupin miał okazję poznać twórczość Karola Szymanowskiego i Tatrzańską Orkiestrę Klimatyczną oraz folklor góralski. Nawiązał współpracę z Janem Karpielem Bułecką i Hanią Chowaniec Rybką. Poświęcił też sporo czasu młodziutkiej zakopiańskiej pianistce Dagmarze Bujak, co zaowocowało koncertem muzyki klasycznej tego duetu w 'a love supreme'.
I tak narodziła się idea wariacji jazzowych zainspirowanych muzyką Szymanowskiego i Podhala. Kilka z nich znajdzie się na wspomnianej płycie dając początek Suicie Podhalańskiej, która oscyluje na pograniczu jazzu i muzyki klasycznej, a rozpisana jest na kwartet jazzowy, orkiestrę kameralną i dwa głosy.
MICHAŁ TOKAJ (fortepian) - zadebiutował na scenie jazzowej w 1993 roku w kwartecie Kazimierza Jonkisza. W 1995 wraz z zespołem „Joint Venture" zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu Wspou Jazz Juniors, a w 1996 tytuł najbardziej obiecującej młodej grupy na Europ Jazz Contest w Belgii. Z kwartetem Marcina Zupańskiego ponownie wygrali Jazz Juniors w 1997, a 1999 rok przyniósł Tokajowi zwycięstwo na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach.
Koncertował w USA, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Niemczech, Czechach, na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie i Litwie. Współpracował m.in. Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Ewą Bem, Agą Zaryan (Agnieszka Skrzypek), Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim, Eddie’m Hendersonem, Victorem Lewisem i Monty Watersem.
W 2002 roku otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, a płyta Agnieszki Skrzypek „My Lullaby”, której jest aranżerem i współproducentem, została nominowana w kategorii Jazzowa Płyta Roku. We wrześniu 2004 wydał autorską płytę „Bird Alone”, której przesłuchanie zainspirowało Benniego Maupina do zaproponowania Tokajowi współpracy.
MICHAŁ BARAŃSKI (kontrabas) to młody, ale niezwykle utalentowany muzyk, laureat wielu konkursów klasycznych i jazzowych. Z Triem Kaczmarczyk-Barański-Dobrowolski zdobył Grand Prix festiwalu Jazz nad Odrą. Odbył trzykrotne tourneé po USA grając w kwartecie Brada Terry'ego. Współpracuje z amerykańskimi i polskimi jazzmanami takimi jak: Roger Kellaway, William Galison, Joachim Mencel, Maciej Sikała, Ireneusz Głyk, Jose Torres, Mieczysław Szcześniak.
ŁUKASZ ŻYTA (perkusja) zadebiutował na jazzowej scenie w 1993 roku. Jest laureatem I Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Otrzymał również wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Współpracował z takimi muzykami jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Andrzej Cudzich, Jarosław Śmietana, Henryk Miśkiewicz, Grażyna Auguścik, Urszula Dudziak, Ewa Bem, Jaromir Honzak, Lee Konitz, Bennie Maupin, Dino Saluzzi, David Murray, David Friedman, Bobby Watson, Brad Terry.
Zródło: Zakopane.pl
Komentarze