Tokaj - węgierski region znany nie tylko z wina. Co warto tu zobaczyć?

Tokaj - węgierski region znany nie tylko z wina. Co warto tu zobaczyć?

Czym byłby wypoczynek na Węgrzech bez możliwości skosztowania tutejszego wina? Tego najlepszego można spróbować w miastach Eger i Tokaj. Dziś zapraszamy Was na wycieczkę do tej drugiej węgierskiej perełki. Pokażemy Wam, że region i miasto Tokaj to nie tylko wino, ale również wiele innych wyjątkowych możliwości.

Każdy, kto chce znaleźć noclegi na Węgrzech, najczęściej kieruje się popularnością atrakcji i miejscowości. W przypadku klimatycznych miast, miasteczek i regionów, dość często wybór pada na Tokaj. Pierwsze skojarzenie, związane z tym Tokajem, jakie przychodzi do głowy, to bez wątpienia białe wino. Ceni się je za smak i jest niezwykle popularne również w Polsce. Nie ulega żadnej wątpliwości, że najlepiej smakuje tu na miejscu, dlatego też tak dużo osób decyduje się zwiedzać Tokaj, który oferuje przepiękne winnice, a także rozmaite atrakcje turystyczne i miejsca, które cieszą się uznaniem turystów na całym świecie. W czym tkwi wyjątkowość tego miasta i regionu i dlaczego warto przyjechać tu w sezonie letnim?

 

Popularny region winiarski Tokaj - gdzie się znajduje?

 

Zanim przystąpimy do omawiania szczegółów, związanych z atrakcjami i samym winem Tokaj, dobrze jest poznać region, w którym produkuje się ten popularny na całym świecie trunek. Tokaj to region, który znajduje się w północno wschodnich Węgrzech. Rozciąga się pomiędzy dwoma większymi miastami w kraju, czyli Miszkolcem i Nyiregyhaza. Pewnego rodzaju symbolem regionu Tokaj jest góra o tej samej nazwie, której wysokość to 512 m n.p.m. Stanowi ona część Gór Tokajsko-Slańskich.

 

Jej geneza ma ścisły związek z wulkaniczną aktywnością, dlatego będąc w tym miejscu, można zauważyć na jej zboczach skaliste i lessowe gleby na podłożu wulkanicznym. Główne rzeki, jakie przepływają przez region Tokaj to Cisa i Bodrog, które w znacznym stopniu tworzą liczne rozlewiska i starorzecza w okolicy. Z wzgórz można podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy Wielkiej Niziny Węgierskiej, rozciągającej się wraz z niekończącymi się stepami.

 

 

fot. visithungary.com

 

Pod względem geograficznym, te elementy krajobrazu są bez wątpienia największymi atrakcjami regionu Tokaju. Góry i wzgórza, ozdobione charakterystycznymi szachownicami winnic oraz pięknymi budowlami, tworzą prawdziwie malowniczy pejzaż wiejski.

W mieście Tokaj żyje około 5000 mieszkańców. Miasto Tokaj jest jednocześnie stolicą tokajskiego regionu winiarskiego.

 

Co powiesz na wizytę w najpiękniejszym mieście na Węgrzech? Sprawdź: Eger - najpiękniejsze miasto na Węgrzech. Co warto tu zobaczyć?

 

Jak dojechać do Tokaj z Polski?

 

Aby dotrzeć do Tokaju z Polski, można skorzystać z kilku różnych środków transportu. Najprostszym sposobem jest podróż samochodem. Należy kierować się na południe przez granicę polsko-słowacką. Dojeżdżając do Węgier, miejcie świadomość, że trasa będzie prowadzić przez Budapeszt. Można wybrać autostradę M3, która łączy Budapeszt z miastem Miszkolc, a następnie kontynuować podróż drogą krajową 37 w kierunku Tokaju.

 

Istnieją również połączenia kolejowe z Polski do Budapesztu. Można skorzystać z pociągu EuroCity lub InterCity, które kursują na trasie Warszawa-Budapeszt. Po dotarciu do Budapesztu, można przesiąść się na pociąg krajowy lub skorzystać z autobusu, aby dotrzeć do Tokaju.

 

Inną dość popularną opcją sa połączenia autobusowe z Polski do Budapesztu. Można znaleźć prywatne firmy przewozowe oferujące takie trasy. Po dotarciu do Budapesztu, można skorzystać z autobusu lub pociągu, aby dostać się do Tokaju. Istnieję też połączenia lotnicze do węgierskiej stolicy. Po wylądowaniu, można złapać środek transportu, który jedzie w kierunku Tokaj.

 

Podczas wyjazdu na Węgry, Twojej podróży może towarzyszyć duży ruch. Zobacz: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?

 

Historia regionu winiarskiego Tokaj

 

Będąc w regionie winiarskim Tokaj, chyba każdy kieruje się od razu do przepięknych winnic, które są pewnego rodzaju wyróżnikiem tej części Węgier. Tokajski Region Winiarski to jedno z najważniejszych obszarów produkcji wina na Węgrzech, znanego głównie ze słynnego wina Tokaj. Nie tylko obejmuje on tereny północno-wschodnich Węgier, ale także cztery miejscowości na Słowacji. Jego znaczenie zostało oficjalnie potwierdzone w 1737 roku, a w 2002 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na tej liście uwzględniono zarówno aspekty fizycznogeograficzne regionu, jak i jego długą tradycję winiarską. W skład regionu wchodzi 28 miejscowości, w tym główne miasto Tokaj, które zajmuje powierzchnię 11 149 ha. W tych miejscowościach można odwiedzić liczne winnice, winiarnie oraz słynne, głębokie piwnice, gdzie leżakuje się wino Tokaj - to ważne atrakcje Tokaju.

 

 

fot. visithungary.com

 

Historia regionu winiarskiego Tokaj sięga niemal tysiąca lat wstecz, a nawet niektórzy historycy sugerują, że uprawa winorośli mogła mieć miejsce tu już przed naszą erą. Słowianie dotarli na te tereny w V/VI wieku i według słowackich uczonych przynieśli ze sobą techniki uprawy winogron i produkcji wina. W IX wieku przybyli Węgrzy, którzy wnieśli własną tradycję winiarską. Wraz z rozwojem sztuki winiarskiej, wino Tokaj zyskiwało coraz większą renomę w Europie, stając się ekskluzywnym napojem na stołach władców, co podkreśla fakt, że w XVIII wieku było podawane na stołach wersalskiego dworu. Wino Tokaj podróżowało nie tylko na zachód, ale również do Polski i Rosji. Wino tokaj miało również istotny wpływ na historię Węgier, m.in. przyczyniając się finansowo do powstania antyhabsburskiego w XVII wieku. Region Tokaj spotkał się jednak z trzema kryzysami: rozbiory Polski, atak filoksery w 1885 roku oraz decyzję Traktatu w Trianon w 1920 roku, która znacznie ograniczyła terytorium Węgier i podzieliła region z dzisiejszą Słowacją.

 

Tutaj znajdziesz atrakcje w okolicy Tokaj

 

Wino Tokaj - popularny węgierski trunek

 

Warto w tym miejscu przytoczyć najważniejsze fakty, związane z winem Tokaj. Trzeba przyznać, że obecnie tokajskie wino przechodzi kolejną fazę renesansu. Duże wrażenie robi fakt, że w regionie winiarskim Tokaj funkcjonuje obecnie około 600 winiarni, z czego około 50 z nich zajmuje się produkcją lokalnych gatunków wina.

 

W regionie Tokaj, główne szczepy winogron, które są uprawiane to furmint, harslevelu oraz żółty muskat - sargamuskotaly i zeta. Ciekawostką jest, że w Tokajskim Regionie Winiarskim nie wolno sadzić winogron o innych kolorach, co zdarza się w przypadku nielicznych regionów winiarskich. Uprawie winogron towarzyszy mnóstwo pracy, dlatego później wina tokajskie są tak smaczne i cenione. Z owoców szczepu furmint przygotowuje się węgierskie płynne złoto.

 

W regionie Tokaju istnieje niezwykły fenomen suszenia winogron na krzewach aż do uzyskania konsystencji rodzynek. Ten proces nazywany jest "cibeba", a jego rezultatem może być wystąpienie grzyba Botrytis cinerea. Grzyb ten powoduje powstanie szlachetnej, szarej pleśni, która nadaje owocom specjalne właściwości, zawierając od 40 do 60% cukru. Owoce są zbierane późno, zazwyczaj od października, a czasem nawet w grudniu. Dzięki temu nietypowemu sposobowi uprawy powstają unikalne wina słodkie o nazwie "botrytis", które charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem. W ten oto sposób powstają naturalnie słodkie wina, przechowywane w piwnicach, w drewnianych beczkach.

 

W regionie Tokaju istnieje kilka rodzajów win. Obejmują one nie tylko słodkie i półsłodkie wina, ale także wytrawne wina. Najbardziej popularnym wytrawnym winem jest tokaji furmint dry - polecane dla tych osób, które lubią lżejszą odmianę wina. Natomiast z dojrzałych i spleśniałych owoców wytwarza się różne rodzaje win, takie jak szamorodni - pochodzące z winogron, które fermentowały na wozach podczas transportu do Polski. I wreszcie, najbardziej znanym winem w regionie i jednym z najbardziej trwałych win na świecie, są wina aszú.

 

Pozostałe szczepy produkowane u podnóży Gór Tokajskich to: hárslevelű (ok. 30%), sárgamuskotály (żółty muscat), zéta (dawniej oremus - krzyżówka szczepów furmint i bouvier), kövérszőlő oraz kabar (krzyżówka szczepów hárslevelű i bouvier).


Wino, jak i region Tokaj są równie popularne, jak słynne źródła termalne Hajduszoboszlo. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Hajduszoboszlo - atrakcje i ciekawe miejsca. Dlaczego warto je odwiedzić?

 

Gdzie na degustację wina Tokaj?

 

Jeśli zastanawiacie się nad tym, gdzie można spróbować tego wyjątkowego wina Tokaj, to istnieje kilka miejsc, w których wrażenia będą niepowtarzalne i wyjątkowe. Najlepiej jest odwiedzić lokalne winiarnie, słynące z produkcji węgierskiego złota. Wizyta w winiarni to nie tylko okazja do poznania historii, smaku i procesu uprawy miejscowych winogron, ale również możliwość zakupienia doskonałych win z własnej winnicy, którą także możecie odwiedzić. Wizyta w takich miejscach to kluczowe atrakcje Tokaju.

 

A gdzie kupić wino białe Tokaj? Można go dostać praktycznie wszędzie - zarówno w niemal każdym sklepiku spożywczym w mieście lub mniejszych miasteczkach regionu, a także w winiarniach, które możecie odwiedzić, decydując się na degustację. Punkty sprzedaży wina są w prawie każdym zakątku regionu Tokaj.

 

Jeśli jeszcze nie wiesz, do jakiego miasta na Węgrzech udasz się tego lata, skorzystajcie z naszej małej podpowiedzi:

 

Noclegi Debreczyn

Noclegi Hajdúszoboszló

Noclegi Eger

 

Atrakcje regionu Tokaj - co warto zobaczyć?

 

Po zwiedzaniu winnic i degustacji wina Tokaj, czas na kolejne i równie wyjątkowe atrakcje. Te najpopularniejsze i najciekawsze atrakcje turystyczne należy podzielić na te, które znajdują się w regionie winiarskim Tokaj i te, które znajdują się w mieście o tej samej nazwie.


 

fot. visithungary.com


Odkrywanie piękna regionu Tokaj, rozpoczniemy od poznania miejsc, które warto zobaczyć w okolicach miasta Tokaj. A należy tu zaliczyć przede wszystkim:

 

  • góra Tokaj - wspomniana wcześniej góra, na szczycie której znajduje się wieża telewizyjna; można na nią dojechać samochodem; widoki nie są może zbyt zachwycające, ale na pewno warto zobaczyć to miejsce;

  • Kaplica Świętej Teresy w okolicy wioski Tarcal - wyjątkowości dodaje jej fakt, że znajduje się pośród przepięknych winnic;

  • żydowskie synagogi i świątynie - m.in. w miejscowościach Mad i Tarcal;

  • XIII-wieczny zamek Boldogko;

  • Zamek Rakoczego w Sarospataku

  • piwnice winiarskie Hercegkut - atrakcja wpisana na listę UNESCO.

A czy wiesz, że na Węgrzech możesz wędrować po górach? Sprawdź: Mátra - popularne pasmo górskie na Węgrzech

 

Atrakcje miasta Tokaj - obowiązkowe punkty wizyty

 

Podczas zwiedzania regionu winiarskiego, obowiązkowym punktem wizyty powinno być również samo miasto Tokaj. To największy ośrodek o bogatej historii. Pierwsze zapiski o tej osadzie, znanej dziś jako Tokaj, pochodzą z drugiej połowy XIV wieku, dokładnie z roku 1353. Jednak już wcześniej, w XI wieku, na tym samym miejscu znajdowała się warownia, która uległa zniszczeniu podczas inwazji mongolskich hord. W XIII wieku zaczęli tu osiedlać się włoscy winiarze, a w czasie rozkwitu miasta w XVII i XVIII wieku, greccy kupcy przybyli tu w poszukiwaniu schronienia przed tureckimi najeźdźcami, którzy nawiedzali Bałkany.

 

Sam Tokaj doświadczył zniszczeń w XVI wieku podczas najazdów tureckich, a okres świetności miasta i regionu powoli się skończył. Był to rezultat nie tylko zmian, które miały miejsce na Węgrzech, ataków szkodników na winnice, ale także rozbiorów Polski, które mocno wpłynęły na rynek eksportowy tokajskiego wina. W XX wieku miasto utraciło prawa miejskie, które zostały przywrócone dopiero w 1986 roku.

 

 

fot. visithungary.com

 

Atrakcje miasta Tokaj znajdują się głównie w jego centrum. Do tych obowiązkowych punktów należy zaliczyć przede wszystkim:

  • kościół katolicki Serca Jezusa - świątynia z początku XX wieku, znajdująca się przy Placu Kossutha, będącego głównym punktem miasta;

  • cerkiew prawosławna Świętego Mikołaja - pochodząca z 1750 roku;

  • cerkiew greckokatolicka z 1743 roku – najstarsza zachowana świątynia w Tokaju;

  • żydowski cmentarz oraz ruiny dawnej twierdzy - znajdują się widłach Bodrogu i Cisy;

  • piwnice Rakoczego - liczą sobie niemal 600 lat i znajdują się tuż obok kościoła Serca Jezusa;

  • Muzeum Tokajskie - przy ulicy Bethlen w dawnym domu handlarzy wina; można tu poznać całą historię miasta, regionu i produkcji wina;

  • barokowy zamek Rakoczego - 300-letnia twierdza;

  • kąpielisko Aquarius Nyíregyháza - miejsce dla tych, którzy lubią baseny i wypoczynek nad wodą.

Noclegi w regionie Tokaj

 

Jak przystało na Tokaj, który jest prawdziwą węgierskiego perełką, warto zaznaczyć, że posiada on naprawdę świetnie rozwiniętą bazę noclegową. W samym mieście Tokaj oraz w okolicznych miejscowościach dostępne są hotele, pensjonaty, apartamenty oraz agroturystyka. Można także skorzystać z oferty wynajmu prywatnych domków letniskowych lub pokoi gościnnych.

 

W niektórych winnicach istnieje również możliwość zakwaterowania w pięknych dworach lub rezydencjach, które oferują nie tylko nocleg, ale także możliwość degustacji lokalnych win. Bez względu na preferencje i budżet, w regionie Tokaj można znaleźć odpowiednią opcję noclegową, która pozwoli na komfortowy i przyjemny pobyt. Ceny pobytu są bardzo przystępne.

 

Tutaj znajdziesz noclegi w Tokaj i najbliższej okolicy:

 

Mercure Center Hotel & Spa Tokaj

Andrássy Kúria & Spa Tarcal

Hotel Bodrog Wellness & Elix Spa Sárospatak

 

Będąc na Węgrzech, warto odwiedzić ten region winiarski i to nie tylko ze względu na popularny trunek. Wrażenia z pobytu w tym miejscu na pewno będą niezwykłe.

 

Zdjęcie główne: fot. visithungary.com

Następny artykuł Cieńków w Wiśle. Jedno z...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!