TOP 10 atrakcji turystycznych w województwie dolnośląskim

TOP 10 atrakcji turystycznych w województwie dolnośląskim

Województwo dolnośląskie słynie z przepięknych zamków, tajemniczych sztolni oraz przyrodniczych atrakcji. Trudno więc wybrać najciekawsze miejsc, które powinny stanowić turystyczną wizytówkę regionu. Pokusiliśmy się jednak o przygotowanie naszego własnego subiektywnego zestawienia TOP 10 atrakcji turystycznych województwa dolnośląskiego.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku


Przysłowie „Nie wszystko złoto, co się świeci” w Złotym Stoku raczej nie ma zastosowania. Miasto już w średniowieczu zasłynęło bowiem z wydobycia tego cennego kruszcu, a obecnie świetnie wykorzystuje związany z tym potencjał. Główną atrakcją jest tu zwiedzanie dawnej kopalni złota – na turystów czeka podziemna trasa obejmująca Sztolnię Gertruda, Chodnik Śmierci, zamieszkiwany przez Gnoma oraz unikatowy podziemny wodospad. Kopalnia Złota w Złotym Stoku dała początek jedynemu w swoim rodzaju kompleksowi rozrywki. W jej sąsiedztwie wyrosła Średniowieczna Osada Górnicza, gdzie według nas również warto złożyć wizytę.

Szukasz noclegów w Złotym Stoku? Sprawdź więc ofertę, wejdź: Noclegi w Złotym Stoku

 

Zamek Książ w Wałbrzychu


Szukacie zamku jak z bajki? Przyjedźcie więc do Wałbrzycha, aby zobaczyć przepiękny Zamek Książ. Jego dzieje sięgają średniowiecza – wybudował go książę Bolko I dla ochrony szlaku handlowego, który biegł ze Śląska do Czech. Zamek często zmieniał właścicieli i był wielokrotnie przebudowywany, stąd ten miszmasz stylów architektonicznych. Wygląd tego wałbrzyskiego zabytku robi wrażenie na każdym turyście. Jak wiele obiektów o tak długiej historii, również Książ ma swoje tajemnice – można je zgłębiać podczas spacerów różnorodnymi trasami turystycznymi, odbywającymi się zarówno w dzień, jak i w nocy.

Wałbrzych to naprawdę ciekawe miasto. Przekonasz się o tym, jeśli spędzisz tam kilka dni. Wejdź więc i zobacz: Noclegi w Wałbrzychu

 

Świątynia Wang w Karpaczu


To miejsce w zupełności zasługuje na miejsce wśród największych atrakcji województwa dolnośląskiego. W końcu zanim dotarła do Karpacza, świątynia przebyła daleką drogę ze Skandynawii. Drewniany kościółek został wzniesiony w XIII wieku dla wiernych z norweskiej wioski Vang. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na oryginalne, świetnie zachowane detale, takie jak odrzwia, które pokryte są runami. Wyjątkowa architektura kościoła czyni go jednym z najpiękniejszych budynków w okolicy.

Karpacz jest jednym z najpopularniejszych górskich kurortów, a noclegi rozchodzą się tam jak świeże bułeczki. Jeśli planujesz urlop w tym mieście, już teraz zobacz: Noclegi w Karpaczu

 

Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju (Czermna)


W zagadkowy, nieco mroczny charakter zabytków Dolnego Śląska świetnie wpisuje się Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju. To jedyny w swoim rodzaju grobowiec ofiar wojen i zarazy, które w XVIII wieku dziesiątkowały miejscową ludność. Kaplica jest świadectwem kruchości życia, tutaj obok siebie leżą szczątki dawnych sąsiadów, przyjaciół i wrogów. Każdego roku o północy z 14 na 15 sierpnia odprawia się tu mszę św. w intencji osób, które tu spoczywają. Kaplicy Czaszek nie powinniśmy traktować tylko jako turystycznej atrakcji – to wielkie memento mori, o czym dogłębnie przypominają pokrywające ściany oraz sufit czaszki i ludzkie piszczele.

 

Już teraz sprawdź ofertę noclegową w mieście. Zobacz: Noclegi w Kudowie-Zdroju

 

Kościół Pokoju w Świdnicy


Świdnica to perła śląskiego baroku – właśnie ze względu na wspaniałe zabytki miasto warto uznać za jedną z atrakcji województwa. Zachwyty zaczynają się na rynku, gdzie warto zwrócić uwagę na elewacje kamienic Pod Złotą Koroną, Pod Złotym Chłopkiem czy Pod Głową św. Jana. Barokowe elementy widać również w miejskich fontannach i rzeźbach oraz wyjątkowym wnętrzu Kościoła Pokoju. Świątynia powstała po zawarciu pokoju westfalskiego, który kończył wojnę trzydziestoletnią – odebrała ona ewangelikom prawo do wyznawania wiary, które odzyskali po 1648 r. Katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg postawił jednak twarde warunki, bo ewangelickie kościoły nie mogły mieć wież, dzwonnicy a do budowy wolno było wykorzystywać wyłącznie nietrwałe materiały. Dlatego kościół w Świdnicy to jeden ze wspanialszych przykładów budowli szachulcowej. Jego bogate wnętrze nawet dzisiaj zapiera dech w piersiach. Nic też dziwnego, że Kościół Pokoju został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2001 r., jako niepowtarzalne świadectwo wiary, wspólnoty religijnej oraz rozwiązań architektonicznych.

 

Park Narodowy Gór Stołowych


Gdzie na Dolnym Śląsku można cieszyć wyjątkowymi widokami? Polecamy przepiękne Góry Stołowe, położone na granicy z Czechami. Sama nazwa doskonale oddaje charakter tego miejsca, które wyróżnia się unikalną, nigdzie indziej nie spotykaną rzeźbą. Wzniesienia o płaskich szczytach oddzielone są od siebie głębokimi szczelinami, tworzącymi prawdziwe labirynty. Podczas wędrówki można się również natknąć na skały o ciekawych kształtach. W Górach Stołowych tworzą się prawdziwe skalne miasta, więc każda wizyta tutaj pozwala odkrywać nowe, jeszcze niezbadane zakątki.

 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie


Jaskinia Niedźwiedzia to jedna z najdłuższych i najgłębszych polskich jaskiń. Ma trzy poziomy, chociaż turystom udostępniono tylko środkowy, ale za to najciekawszy jej fragment. Można tu podziwiać malownicze stalaktyty i stalagmity, a także zobaczyć ślady prehistorycznych zwierząt, takich jak niedźwiedź czy lew jaskiniowy. Nierzadko na trasę turystyczną zawędrują mieszkające niżej nietoperze, ale zwierzęta zachowują się spokojnie, więc nie ma powodu, by bać się takiego spotkania. Jednym z ciekawszych momentów na trasie jest spektakl światła i dźwięku, który odbywa się w Sali Pałacowej jaskini.

 

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich


Poszukiwacze tajemnic powinni odwiedzić to dolnośląskie miasto. Ząbkowice zasłynęły bowiem własną krzywą wieżą – jej odchylenie od pionu nie jest tak duże jak w Pizie, ale i tak robi wrażenie. Dzisiaj nikt nie wie, w jakim celu ją zbudowano, według jednej z teorii jest pozostałością zamku, inna natomiast mówi, że to dawna brama miejska lub dzwonnica. Podobnie ma się sprawa z kwestią jej odchylenia. Wieża mogła się przekrzywić na skutek wstrząsów tektonicznych w 1590 r., ale bardzo prawdopodobna jest również teoria o tym, iż budowniczowie celowo nie zachowali pionu. Krzywa wieża udostępniona jest zwiedzającym, to także świetny punkt widokowy na miasto.

 

Kopalnia Uranu w Kowarach


Na Dolnym Śląsku wydobywa się również uran, o czym dociekliwi turyści przekonają się w Kopalni Podgórze w Kowarach. Udostępniona tu podziemna trasa turystyczna stanowi podróż przez dzieje górnictwa – od XII wieku zaczynając, na czasach PRL-u kończąc. W kopalni, a dokładnie w zalanym szybie, znajduje się też jedno z najgłębszych w Polsce nurkowisk. Jak jeszcze wykorzystywano kopalnię? Od 1974 do 1989 r. mieściło się tu Inhalatorium Radonowe, z którego korzystali kuracjusze z Cieplic.

 

Zamek Czocha w Suchej


Zamek Czocha to kolejna warta uwagi dolnośląska warownia. Twierdzę wzniesiono w XIII wieku z rozkazu króla Czech Wacława II, miała bronić granic państwa. Później zamek przebudowano, nadając surowym murom nieco renesansowej delikatności. Obecnie na zamku mieści się hotel, jednak turyści również są tu mile widziani. Zamek Czocha zarówno podczas spokojniejszych miesięcy, jak i wtedy, gdy organizowane są tu rycerskie turnieje i rekonstrukcje historyczne.


Źródło zdjęć:

fot. główne DariuszSankowski (Pixabay.com CC0); Wrocław
Złoty Stok – podziemny wodospad. fot. Ebs Els (Flickr.com CC BY-ND 2.0)
Złoty Stok – Sztolnia Gertruda. fot. Ebs Els (Flickr.com CC BY-ND 2.0)
Zamek Książ w Wałbrzychu. fot. Nocowanie.pl
Świątynia Wang w Karpaczu. fot. Nocowanie.pl
Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju. fot. PolandMFA / Mariusz Cieszewski (Flickr.com CC BY-ND 2.0)
Kościół Pokoju w Świdnicy. fot. PolandMFA / Mariusz Cieszewski (Flickr.com CC BY-ND 2.0)
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. fot. PolandMFA / Mariusz Cieszewski (Flickr.com CC BY-ND 2.0)
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich. fot. reporteer (Flickr.com CC BY-SA 2.0)
Zamek Czocha w Suchej. fot. Saga1974 (Pixabay.com CC0)

Następny artykuł Pogoda na czwarty tydzień...

Komentarze (3)

Aaa

Wspominając o zabytku wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO należałoby napisać również o drugim kościele Pokoju w Jaworze. Nietaktem jest pomijanie tego faktu. Wczytując się w historię kościoła Pokoju w Świdnicy nieodzownym elementem jest właśnie Jawor!

Tom

Szanowna Pani Autor, jakim trzeba być ignorantem, by mieć na Dolnym Śląsku 3 obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, a znać i wymienić tylko 1? Pani w ogóle wie, że kościoły Pokoju są RAZEM wpisane na takową listę i że na Dolnym Śląsku są 2, słownie dwa kościoły Pokoju?

Tob

Kopalnię w Kowarach można sobie odpuścić,lata temu było ciekawie a w tym roku to siara i totalna pomyłka tym bardziej za taką cenę!!!

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!