TOP 10 atrakcji turystycznych w województwie małopolskim
Każde województwo ma swoje atrakcje, będące jego turystyczną wizytówką. Dla małopolskiego na pewno jest to Kraków ze wspaniałym rynkiem i majestatycznym Wawelem oraz wesołe Zakopane. A co poza tym? Przedstawiamy dziesięć wyjątkowych miejsc w województwie małopolskim.
Zalipie – malowana wieś
Małopolska słynie z tradycji ludowych, dlatego jeśli interesujesz się folklorem, powinieneś odwiedzić Zalipie. Leżąca na Powiślu Dąbrowskim wioska zasłynęła wyjątkowymi, kunsztownie zdobionymi chatami, które własnoręcznie malują ich gospodynie. Dzięki talentowi zalipianek ściany obejść pokrywają przepiękne kwiatowe wzory i bukiety, sprawiając, że cała miejscowość przypomina dzieło sztuki ludowej. Tradycja malowania chat sięga XIX wieku, gdy zdobiono tylko ich wnętrza. Z biegiem czasu malunki przeniosły się na ściany zewnętrzne, płoty, studnie a nawet psie budy.
Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska to zaraz po Jasnej Górze najpopularniejszy cel pielgrzymek. Ale warto przyjechać tu również po to, aby po prostu nacieszyć oczy wyjątkowymi zabytkami, które tworzą prawdziwy cud manierystycznej architektury. Ufundowana w 1600 roku przez Mikołaja Zebrzydowskiego Kalwaria to zespół barokowych kościołów i kaplic – wybudowano je tak, by możliwie najwierniej odtworzyć topografię Jerozolimy z czasów Jezusa. Sanktuarium składa się z bazyliki Matki Bożej Anielskiej, klasztoru ojców bernardynów oraz kilkudziesięciu niewielkich kapliczek i kościołów rozlokowanych pomiędzy wzgórzami. W tym widoku naprawdę można się zakochać.
Dolina Prądnika
Dolina Prądnika to na pewno jeden z przyrodniczych cudów Małopolski. Ten fragment Ojcowskiego Parku Narodowego zachwyca przede wszystkim bajkowymi widokami. Uwagę zwracają tu przede wszystkim niezwykłe formy skalne oraz wyżłobione przez wodę głębokie wąwozy. Chociaż Dolina Prądnika zachwyca niezależnie od pory roku, to najpiękniej jest tu wczesną jesienią, gdy kolorowe liście drzew tworzą rudą mozaikę, dodatkowo podkreśloną złocistymi promieniami słońca. Podczas spaceru Doliną Prądnika koniecznie odwiedź tamtejsze zamki – w Ojcowie oraz Pieskowej Skale – zrób zdjęcie Maczudze Herkulesa i zajrzyj do Jaskini Łokietka.
Skamieniałe Miasto
Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto znajduje się na Pogórzu Karpackim niedaleko Ciężkowic. Zobaczysz tu ogromne piaskowce o fantazyjnych kształtach, które wraz z porastającą je roślinnością oraz otoczeniem tworzą niezwykłe formy. Najsłynniejsza to Czarownica, przypominająca swym wiedźmę, bohaterkę ludowych podań. Zobaczysz tu również Grunwald, okazałą skałę nazwano tak na pamiątkę 500. rocznicy wielkiej bitwy, a oprócz tego również Orzeł, Pianino, Borsuka, Piekiełko i inne. Czy wystarczy ci wyobraźni, aby rozpoznać je już na pierwszy rzut oka?
Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim
Szlak Architektury Drewnianej to jedna z ciekawszych turystycznych atrakcji Małopolski – obejmuje dwieście pięćdziesiąt budowli. Jedną z najpiękniejszych na szlaku jest świątynia poświęcona św. Michałowi Archaniołowi w niewielkim Dębnie Podhalańskim. Kościół wybudowano w XV wieku właściwie bez użycia gwoździ, ale nie to rozsławiło ten zabytek. W środku zobaczysz przepiękne polichromie, które pokrywają jego wnętrze. Ich kolorystka, bogactwo wzorów oraz różnorodnych motywów dosłownie zapiera dech. Kościółek od 2003 znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zabytkowe kopalnie soli w Bochni i Wieliczce
Oba te miejsca stanowią wyjątkową atrakcję dla turystów – w końcu jak często masz możliwość zobaczyć, jak wydobywa się sól? Poza tym zejście pod ziemię do kilkusetletniego górniczego wyrobiska to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Kopalnia Soli w Wieliczce to właściwie podziemne miasto, z czego zwiedzającym udostępniono tylko niewielki fragment. Zobaczysz tu między innymi solne kaplice, podziemne jeziora i oczywiście oryginalny sprzęt górniczy.
Jeśli widziałeś Wieliczkę, nie oznacza to, że może pominąć Zabytkową Kopalnię Soli w Bochni, gdzie sól wydobywano już w 1248 roku. Dzisiaj turyści mogą oglądać przepiękne wyrobiska, surowe kaplice wykute w solnej skale oraz wyjątkowe rzeźby. Jedną z atrakcji bocheńskiej kopalni jest trasa turystyczna, którą pokonuje się łodziami!
Planujesz zwiedzanie Bochni? Poświęć na to chociaż dwa dni i weź pod uwagę nocleg w mieście. Oferty znajdziesz tutaj: Noclegi w Bochni
Dzielnica uzdrowiskowa Krynicy-Zdroju
Małopolska tu również uzdrowiska, a najpiękniejszym jest na pewno Krynica-Zdrój. Miasto otaczają lasy i góry Beskidu Sądeckiego, zachwyt turystów wzbudza też wyjątkowa architektura. Zabytkowe sanatoria, drewniane wille i stare parki tworzą klimat, dzięki któremu wypoczniesz i poczujesz się niesamowicie. Nie zapomnij też odwiedzić pijalni wód mineralnych – w końcu to w Krynicy płynie źródło zdrowia.
Krynica-Zdrój to świetne miejsce na weekend. Przekonaj się o tym! Zobacz noclegi w uzdrowisku, wejdź: Noclegi w Krynicy-Zdroju
Stare Miasto w Tarnowie
Szukasz oddechu? Przyjedź do Tarnowa. To nieduże małopolskie miasto wydaje się wymarzone na weekend. Nadal da się tu odczuć atmosferę Galicji, a spacer Starym Miastem to przyjemność, której nie będziesz mógł sobie odmówić. Uliczki zachowały średniowieczny układ, a wrażenia powrotu do przeszłości dopełniają skupione w obrębie starych murów gotyckie i renesansowe budowle. Tarnów to miasto wielu kultur, gdzie nadal żywa jest pamięć o żydowskich i cygańskich mieszkańcach, a podróż ich śladami to niezwykłe przeżycie. Warto pójść do którejś ze staromiejskich restauracji, gdzie można poczuć smak Tarnowa – a to za sprawą tutejszej tradycyjnej herbaty albo nalewki z tarniny, tarninówki.
Biecz
Kolejnym ciekawym miejscem na naszej liście atrakcji województwa małopolskiego jest Biecz. Miasteczko leży kilkanaście kilometrów od Gorlic, nad brzegiem rzeki Ropy. W Bieczu zachowały się fragmenty murów miejskich i średniowiecznej zabudowy, stąd określany bywa mianem „polskiego Carcassonne”. Warto zobaczyć tu przede wszystkim zabytkowy rynek z centralnym ratuszem, otoczonym przez dawne mieszczańskie kamieniczki, a także późnogotycki kościół Bożego Ciała. Polecamy też wizytę w Domu Barianów-Rokickich, który przylega do dobrze zachowanej baszty. Na parterze znajduje się zrekonstruowana sala aptekarska, a na piętrze eksponaty związane z dawnym życiem Biecza.
Spływ przełomem Dunajca
Spływ przełomem Dunajca to inny sposób, by cieszyć się pięknem małopolskiej przyrody. Wijąca się wśród wysokich skał rzeka dostarcza turystom niezapomnianych wrażeń. Szlak wodny liczy kilkanaście kilometrów i prowadzi przez najbardziej malownicze tereny Pienińskiego Parku Narodowego. Dodatkowego smaczku wycieczce dodają sterujący tratwami flisacy, którzy jak z rękawa sypią anegdotami i ciekawymi historiami.
Zdjęcie główne
fot. uroburos (Pixabay.com CC0)
Zdjęcia w galerii
Zalipie. fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, Mariusz Cieszewski (Flickr.com CC BY-ND 2.0)
Kalwaria Zebrzydowska – sanktuarium. fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, Mariusz Cieszewski (Flickr.com CC BY-ND 2.0)
Kalwaria Zebrzydowska – kościół. fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, Mariusz Cieszewski (Flickr.com CC BY-ND 2.0)
Dolina Prądnika. fot. Nocowanie.pl
Kościół św. Michała Archanioła. fot. Nocowanie.pl
Kopalnia Soli w Bochni. fot. summa (Pixabay.com CC0)
Kopalnia Soli w Wieliczce. fot. JacekAbramowicz (Pixabay.com CC0)
Krynica-Zdrój. fot. Nocowanie.pl
Rynek w Tarnowie. Fot. Nocowanie.pl
Biecz. fot. mik Krakow, P. Knaś (Flickr.com CC BY-SA 2.0)
Przełom Dunajca. fot. Nocowanie.pl
Komentarze (1)