TOP 10 atrakcji turystycznych w województwie podlaskim
W województwie podlaskim spotykają się i mieszają ze sobą kultury różnych narodów. Dzięki temu region jest tak interesujący i obfitujący w atrakcje. Koniecznie zobaczcie nasze subiektywne TOP 10 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć na Podlasiu.
Białowieski Park Narodowy
Podlasie może pochwalić się wieloma atrakcyjnymi przyrodniczo zakątkami, jednak dla nas turystycznym hitem nadal pozostaje Białowieski Park Narodowy. To jedno z ostatnich miejsc w Polsce, które pokazuje, jak dawniej wyglądał nasz kraj, gdy większość jego obszaru zajmowały gęste lasy. Namiastkę tego mamy w dawnym Rezerwacie Ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego, znajdującym się na północ od Białowieży. Tutaj puszcza rządzi się swoimi prawami – nikt nie nasadza nowych drzew ani nie usuwa tych, które zostały powalone przez naturę. Dzięki temu mamy rzadką okazję podziwiać potężne, kilkusetletnie drzewostany. Tę część parku narodowego można zwiedzać tylko z licencjonowanym przewodnikiem. Warto znaleźć odpowiednią osobę, która opowie o tym miejscu – wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Szukasz noclegów w okolicy parku narodowego? Wejdź i zobacz: Noclegi w Białowieży
Pałac Branickich w Białymstoku
Zajrzyjmy na chwilę do stolicy województwa podlaskiego. Białystok jest wyjątkowym, pełnym życia miastem, które oczaruje każdego turystę wrażliwego na piękno zabytków. Jednym z miejsc zdecydowanie wartym odwiedzenia jest dawny Pałac Branickich, wspaniała barokowa magnacka rezydencja. Za czasów swej świetności pałac pełnił funkcję ważnego ośrodka kulturalnego, gdzie działał teatr oraz zespół baletowy. O tym, jakie miał znaczenie, świadczy fakt, iż często nazywany był Polskim Wersalem – i nie jest określenie bezpodstawne. Obecnie Pałac Branickich stanowi własność białostockiego Uniwersytetu Medycznego, a w jego wnętrzach mieści się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.
Kanał Augustowski
Wśród atrakcji województwa podlaskiego nie mogło zabraknąć zabytków techniki – a bez wątpienia najwspanialszym jest Kanał Augustowski. Wybudowano go w pierwszej połowie XIX wieku, jako drogę wodną, która miała połączyć Narew i Biebrzę z Niemnem. W ten sposób powstał skomplikowany system śluz, mających na celu wyrównanie różnic w poziomie wód. Każda z konstrukcji utrzymana była w barwach narodowych, umieszczano tam również tablicę z datą i nazwiskiem kierownika budowy – zachowały się do dzisiaj. Całkowita długość kanału wynosi około 103 kilometry, a na jego szlaku znajduje się dwanaście jezior. Obecnie Kanał Augustowski to jeden z najpopularniejszych w regonie szlaków kajakowych, ale można przepłynąć go również statkami żeglugi śródlądowej.
Klasztor w Wigrach
Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach to jedno z najpiękniejszych miejsc na Podlasiu. Tutaj można zwolnić i po prostu cieszyć się pięknem najbliższej okolicy, jest tu bowiem przepięknie. Klasztor został założony w XVII wieku na wyspie – ze stałym lądem łączyła go grobla. Wzniesiono tu między innymi kościół, wieżę zegarową, eremy, refektarz oraz kaplicę. Dzisiaj klasztor zachwyca dawnym blaskiem i co najważniejsze, jest otwarty dla zwiedzających. Polecamy szczególnie wspinaczkę na wieżę zegarową, skąd rozciąga się widok na jezioro Wigry i Wigierski Park Narodowy.
Święta Góra Grabarka
Województwo podlaskie to prawdziwy tygiel, w którym spotykają się różne kultury i religie. Góra Grabarka, znajdująca się niedaleko Siemiatycz, to jedno z ważniejszych miejsc kultu dla wyznawców prawosławia, którzy każdego roku pielgrzymują tu w święto Przemienienia Pańskiego. Pątnicy przynoszą ze sobą krzyże, zajmujące już sporą część wzniesienia i definiujące jego krajobraz. Święta Góra Grabarka zasłynęła podczas epidemii, która nękała te okolice na początku XVIII wieku. Dzięki modlitwom do ikony Spasa Izbawnika oraz obmywaniu się w źródełku, wiele osób ocalało z zarazy. Z czasem na Górze Grabarce wybudowano kapliczkę, a później cerkiew.
Kruszyniany
Kruszyniany to wioska położna na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Warto uwzględnić ją w swoich planach podróżniczych, gdyż jest to miejsce mocno związane z polskimi Tatarami. Osiedlili się tam w XVII wieku po tym, gdy tutejsze ziemie zostały im nadane przez króla Jana III Sobieskiego. W Kruszynianach turyści mają okazję bliżej poznać tatarską kulturę, spróbować tradycyjnych potraw, w których specjalizują się tutejsze gospodarstwa agroturystyczne, oraz odwiedzić drewniany meczet.
Klasztor w Sejnach
Bryła dawnego klasztoru dominikanów dominuje w krajobrazie Sejn – to właśnie z tym zabytkiem kojarzone jest niewielkie miasteczko. Nie sposób przeoczyć tego budynku, gdyż swoim wyglądem nawiązuje do fortecy. Klasztor powstał na planie czworoboku, ma narożne wieże, co tworzy spory dziedziniec. Przez dłuższy czas rezydowali tu dominikanie, jednak podczas zaborów ich mienie zostało skonfiskowane – budynek klasztorny przeznaczono na szkoły. Obecnie klasztor otwarty jest dla zwiedzających, mieści się tam między innymi Muzeum Diecezjalne i Muzeum Etnograficzne z interesującymi ekspozycjami przybliżającymi turystom historię Sejn oraz regionu.
Sejny to wspaniałe miejsce na weekend! Jeśli szukasz noclegu w miasteczku i okolicach, wejdź i zobacz: Noclegi w Sejnach
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie
Proponujemy kolejną podróż w przeszłość – tym razem na malowniczą kurpiowską wieś. W nowogrodzkim skansenie można zobaczyć obiekty z terenu Puszczy Kurpiowskiej. Są to zarówno tak zwane kurne chaty, jak i obejścia zamożnych włościan oraz malownicze dworki. Wśród nich znalazło się też miejsce na młyny, karczmy i wiatraki, co pozwoliło uzyskać wrażenie przechadzki po dawnej wsi. Podczas zwiedzania niemal rozglądamy się za mieszkańcami uroczych chat – tym bardziej, że część można zobaczyć również od środka. Naprawdę warto skorzystać z tej możliwości.
Twierdza Osowiec
Wśród atrakcji województwa podlaskiego warto wyróżnić również Twierdzę Osowiec, leżącą na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, kilka kilometrów za miejscowością Mońki. Zbudowali ją Rosjanie w drugiej połowie XIX wieku, składała się z czterech fortów: Centralnego, Zarzecznego, Szwedzkiego i Nowego. O wyjątkowości Twierdzy Osowiec świadczy fakt, że nigdy nie została zdobyta. Obecnie twierdza udostępniona jest dla zwiedzających. Trzeba jednak skorzystać z usług przewodnika, ponieważ zabytek znajduje się na terenie jednostki wojskowej. Warto jednak zdecydować się na ten krok, gdyż daje możliwość zagłębienia się w długie korytarze fortecy i zejścia do jej podziemi. Tutaj łatwo wyobrazić sobie, co jak wyglądało żołnierskie życie podczas pierwszej wojny światowej…
Pałac Paca w Dowspudzie
Dowspudę warto odwiedzić z sentymentu – a także, by zobaczyć miejsce z przysłowia. „Wart Pac pałaca, a pałac Paca” odnosi się właśnie do dawnej rezydencji napoleońskiego generała Ludwika Paca. Wzbogacił się podczas wypraw z cesarzem, fundusze przeznaczył więc na budowę naprawdę luksusowej rezydencji. Według starych zapisków kryształowe lustra i marmurowe podłogi znalazły się nawet w stajni… Po powstaniu listopadowym dobra Paca zostały skonfiskowane, a pałac rozebrany – cegły wykorzystano podczas budowy koszar w Suwałkach. Obecnie turyści mogą zwiedzać odrestaurowany dawny park pałacowy, gdzie utworzono ścieżkę poznawczą przybliżającą historię tego miejsca.
Źródło zdjęć:
Białowieski Park Narodowy; fot. Frank Vassen (Flickr.com CC BY 2.0)
Pałac Branickich w Białymstoku; fot. Nocowanie.pl
Kanał Augustowski; fot. Alexxx Malev (Flickr.com CC BY-SA 2.0)
Klasztor w Wigrach; fot. Mariusz Cieszewski, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland (Flickr.com CC BY-ND 2.0)
Święta Góra Grabarka; fot. Robert_z_Ziemi (Pixabay.com CC0)
Kruszyniany; fot. luck23 (Pixabay.com CC0)
Klasztor w Sejnach; fot. MEDIA WNET (Flickr.com CC BY-SA 2.0)
Twierdza Osowiec; fot. DagMary (Pixabay.com CC0)
Komentarze