TOP 10 atrakcji turystycznych w województwie śląskim
Województwo śląskie chce kojarzyć się turystom z pozytywną energią – tym właśnie promuje się w Polsce. Osoby, które miały szansę odwiedzić tę część kraju wracają zachwycone. Bowiem Górny Śląsk to już nie tylko szyby kopalń, ale i mnóstwo atrakcji. Pokusiliśmy się o przygotowanie subiektywnego zestawienia, gdzie przedstawiamy dziesięć najciekawszych według nas miejsc.
Sanktuarium na Jasnej Górze
Jasnogórski klasztor jest jedną z największych atrakcji województwa śląskiego, którą każdego roku odwiedza kilka milionów turystów i pielgrzymów. Miejsce jest szczególnie ważne dla wiernych – w końcu to najsłynniejsze polskie sanktuarium maryjne. Przybywający tu pątnicy chcą pomodlić się przed cudownym wizerunkiem Czarnej Madonny z Dzieciątkiem. Legenda mówi, że autorem obrazu jest św. Łukasz, jednak prawdziwym miejsce jego pochodzenia to Bizancjum z pierwszego tysiąclecia. Klasztor ojców paulinów na Jasnej Górze odwiedzamy też, by nacieszyć oczy przepiękną barokową architekturą sakralną, chociaż odnajdziemy tu też ślady gotyku – są doskonale widoczne na przykład w prezbiterium bazyliki. Pamiętajmy też, że Jasna Góra swego czasu była nowoczesną fortecą, która obroniła się przed szwedzkim atakiem. Ślady heroicznej walki dostrzeże każdy bystry obserwator. Podczas zwiedzania Jasnej Góry warto obejrzeć między innymi cenne wota zgromadzone w skarbcu, odwiedzić Muzeum 600-lecia Jasnej Góry czy zbrojownię.
Szukasz ofert noclegowych w Częstochowie? Wejdź i zobacz: Noclegi w Częstochowie
Zamek Książąt Pszczyńskich w Pszczynie
Województwo śląskie to dobre miejsce także dla osób interesujących się architekturą. W Pszczynie znajduje się bowiem pałac, który przez wielu uważany jest za najpiękniejszy w Polsce. Nasze oczy cieszy przepiękna, pełna klasy arystokratyczna rezydencja, dawna siedziba książąt von Pless. Historia pałacu jest jednak o wiele dłuższa – w średniowieczu istniała tu czworoboczna gotycka warownia, otoczona wałem ziemnym i fosą. Później zagościł tu styl renesansowy i barokowy. Ostatni właściciele tchnęli w to miejsce ducha wielkiego świata. W drugiej połowie XIX wieku rezydencja została przebudowana na modłę francuską, a za jej wygląd odpowiadał Aleksander Destailleur. Warto wiedzieć, że pałac w Pszczynie nie został zniszczony podczas żadnej z wojen. Zachowało się dużo z jego oryginalnego wyposażenia i wystroju – mamy więc wrażenie, że podczas przechadzki pałacowymi korytarzami zabłądziliśmy do dawnej, pełnej blasku i blichtru dawnej epoki…
Gdzie warto zanocować podczas wycieczki do Pszczyny? Zobacz oferty noclegów, wejdź: Noclegi w Pszczynie
Zabytkowa zabudowa Bielska-Białej
W województwie śląskim znajdziemy też Mały Wiedeń. Właśnie tak określana jest Bielsko-Biała, miasto, w architekturze którego widać wiele wiedeńskich inspiracji. Podczas zaborów znalazło się w granicach Austro-Węgier, zatem wzorowanie powstających ówcześnie budynków na stołecznych było całkiem naturalne. Projektami zajmowali się wiedeńscy architekci, a ich dzieła to między innymi Teatr Polski, kościół św. Mikołaja, ratusz czy budynek dworca. Wiedeński sznyt mają również secesyjne kamienice usytuowane przy rynku. W Bielsku-Białej warto odwiedzić plac Chrobrego z przyciągającą wzrok fontanną i górującym nad nim zamkiem książąt Sułkowskich, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Historyczne.
Beskid Śląski
Czy województwo śląskie może zachwycać przyrodą? Wystarczy wybrać się w Beskid Śląski – ta część polskich gór to niezwykle interesujące pod względem turystycznym miejsce. Najważniejsze miejscowości turystyczne to Wisła, Szczyrk, Ustroń i Brenna. Są doskonale znane amatorom jazdy na nartach, ale nie tylko. W ich okolicach biegną przecież rozmaite szlaki turystyczne, zarówno piesze, jak też rowerowe. Tutaj turyści na pewno nie będą narzekać na brak atrakcji. Ale w Beskidzie Śląskim znajdziemy również nieco rzadziej uczęszczane miejsca. Jedną z naszych propozycji jest tzw. Beskidzka Trójwieś, czyli Istebna, Jaworzynka oraz Koniaków. Tutaj poznamy beskidzki folklor i kupimy słynne koniakowskie koronki.
Pustynia Błędowska
W okolicy Dąbrowy Górniczej znajduje się… polska pustynia. Pustynia Błędowska to pozostałość dużego piaszczystego obszaru istniejącego w tym miejscu w epoce lodowcowej. Po ociepleniu klimatu prehistoryczna pustynia zarosła lasem, jej ponowne pojawienie się nastąpiło w średniowieczu. To efekt działalności człowieka, czyli intensywnej wycinki drzew. W efekcie opadł poziom wód gruntowych, co uniemożliwiło roślinności odrastanie. Piasek mógł więc zagarniać coraz to większe tereny, co doprowadziło do powstania polskiej pustyni. Nie jest to wcale określenie na wyrost, bo chociaż na Pustyni Błędowskiej nie znajdziemy żadnej oazy, to bardzo prawdopodobne jest doświadczenie fatamorgany.
Góra Zamkowa w Cieszynie
Turyści, którzy odwiedzają Cieszyn, zawsze kierują swe kroki ku Górze Zamkowej – i nie bez powodu. Wzgórze zasiedlone było jeszcze przed początkami państwowości, a pierwszy gród założono tu już w IX wieku. Później wybudowano tu gotycki zamek obronny, który otoczono murem z wieżą i basztami. W kolejnych stuleciach miejsce było zmieniane i przebudowywane. Ich wynikiem jest Pałacyk Myśliwski i park. Właśnie tam znajdują się najstarsze zabytki miasta: rotunda, gdzie mieści się kaplica zamkowa pod wezwaniem św. Mikołaja i św. Wacława, i Wieża Piastowska.
Zamki w Mirowie i Bobolicach
Województwo śląskie może pochwalić się zamkami, które przed wiekami broniły granic państwa Piastów. To słynne Orle Gniazda – wśród nich na uwagę zasługują zamki w Mirowie oraz w Bobolicach. Są oddalone od siebie tylko o półtora kilometra, dlatego warto odwiedzić oba te miejsca. Zamek w Bobolicach to kazimierzowska warownia usytuowana na skalistym wzgórzu, otoczona murami obronnymi. Dzisiaj przeżywa swój renesans, gdyż po długiej rekonstrukcji wrócił do stanu z czasów największej świetności. Obecnie na zamku znajduje się hotel i restauracja, ale osoby, które chciałyby zobaczyć zabytek także są w nim mile widziane. Kolejny zamek wybudowany przez króla Kazimierza znajduje się w Mirowie. Powstał w miejscu drewnianego grodu, ale największe zmiany nastąpiły, gdy majątek przeszedł na własność Myszkowskich. Nowi właściciele dobudowali dodatkowe kondygnacje oraz wieżę mieszkalną, przez co gmach zyskał bardziej strzelistą sylwetkę. Obecnie nie ma możliwości zwiedzania zamku w Mirowie – mimo to warto z bliska zobaczyć historyczne mury.
Nikiszowiec w Katowicach
Aby poznać charakter dawnego Górnego Śląska warto odwiedzić Katowice. W końcu miasto jest stolicą regionu i pierwszym skojarzeniem wielu turystów, gdy myślą o tej części kraju. Jedną z tutejszych atrakcji jest stara dzielnica, dawna kolonia robotnicza – Nikiszowiec (powstawała pomiędzy 1908 a 1919 rokiem). Autorami tej koncepcji mieszkalnej są Emil i Georg Zillmannowie. To dzięki nim możemy oglądać ceglane domy o czerwonych wykuszach okiennych oraz wyjątkowych detalach architektonicznych. Z czerwonej cegły wykonano tu nawet fragmenty ulic. Nikiszowiec stanowi inspirację dla artystów i reżyserów, stanowił scenerię filmów między innymi Kazimierza Kutza czy Jana Kidawy Błońskiego.
Skansen Górniczy „Królowa Luiza” w Zabrzu
Zwiedzając atrakcje województwa śląskiego nie można nie zejść pod ziemię… Proponujemy więc Zabrze, gdzie znajduje się dawna kopalnia Królowa Luiza. Turyści mogą zobaczyć, jak wyglądały sztolnie i praca górnika. Na udostępnionej trasie zobaczymy działające maszyny górnicze, szlak wzbogacają też multimedia. Tutaj dosłownie doświadczymy uczuć towarzyszących zjazdowi na szychtę – atrakcją jest między innymi przejażdżka kolejką górniczą karlik.
Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
Sztolnia Czarnego Pstrąga to kolejne ciekawe miejsce pod ziemią. Jest to fragment użytkowanej w XIX wieku sztolni Fryderyk, położonej w Parku Repeckiego. Znajduje się trzydzieści metrów pod ziemią, a zwiedzanie polega na przepłynięciu łodziami ponad półkilometrowego odcinka. Przeżycie jest niesamowite – drewniane łódki niemal przeciskają się wąskimi, ciosanymi korytarzami… W sztolni żyją też nietoperze, więc trzeba przygotować się na bliskie spotkanie z tym zwierzakiem. Ziejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Źródło zdjęć:
Zdjęcie główne; fot. konik78 (Pixabay.com CC0)
Jasna Góra; fot. Nocowanie.pl
Pałac w Pszczynie; fot. Alexander Baxevanis (Flickr.com CC BY 2.0); fot. Iwona_Olczyk (Pixabay.com CC0)
Bielsko-Biała; fot. Arcadiuš (Flickr.com CC BY 2.0)
Beskid Śląski; fot. lukaszdylka (Pixabay.com CC0)
Pustynia Błędowska; fot. etheriel (Pixabay.com CC0)
Wzgórze Zamkowe w Cieszynie; fot. Nocowanie.pl
Zamek w Bobolicach; fot. surfdeluxe (Pixabay.com CC0)
Zamek w Mirowie; fot. BasiaSoborak (Pixabay.com CC0)
Nikiszowiec; fot. Grzegorz (Flickr.com CC BY 2.0)
Skansen Górniczy „Królowa Luiza” w Zabrzu; fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland (Mariusz Cieszewski) (Flickr.com CC BY-ND 2.0)
Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach; fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland (Mariusz Cieszewski) (Flickr.com CC BY-ND 2.0)
Komentarze