TOP 10 atrakcji w województwie kujawsko-pomorskim

TOP 10 atrakcji w województwie kujawsko-pomorskim

Województwo kujawsko-pomorskie zdecydowanie zbyt rzadko wybierane jest przez turystów na cel swoich wojaży. Warto to zmienić, gdyż ta część kraju jest niezwykle interesująca – znajdziecie tu zarówno bezcenne zabytki i piękne przyrodniczo zakątki, jak też parki rozrywki. Wybraliśmy dla was 10 największych – według nas – atrakcji tego województwa.

Osada w Biskupinie


Biskupin to miejsce-pomnik i jedna z największych atrakcji regionu. Odkryte w 1933 r. pozostałości osady kultury łużyckiej działają na turystów jak magnes – w końcu każdy ma żyłkę poszukiwacza, który chciałby zgłębić tajemnice sprzed tysięcy lat. Doświadczamy tego właśnie w Biskupinie. Dzięki pracy archeologów można zobaczyć, jak wyglądały domy i ulice, a przede wszystkim codzienne życie dawnych mieszkańców osady na jeziorze. Dodatkową atrakcję stanowią też cykliczne imprezy, takie jak Festyn Archeologiczny, dzięki któremu muzeum zamienia się w miejsce pełne życia.

 

Tężnie w Ciechocinku i Inowrocławiu


Województwo kujawsko-pomorskie to również najsłynniejsze polskie uzdrowiska – przede wszystkim Ciechocinek, a oprócz tego także Inowrocław. Co roku odwiedzają je tysiące kuracjuszy, którzy swoje kroki kierują głównie ku tężniom. Drewniane konstrukcje, zwiększając stężenie soli w solanc,e działają jak ogromne inhalatoria. Ciechocinek może pochwalić się najstarszymi tężniami w Polsce – dwie z nich powstały jeszcze w latach 20. XIX wieku. Z kolei inowrocławska tężnia wywiera duże wrażenie swoim wyglądem. Ma bowiem kształt połączonych ze sobą wieloboków o długości ponad trzystu dwudziestu metrów. Dzięki temu solankowy aerozol nie rozprasza się, a turyści i kuracjusze do woli mogą korzystać z jego dobroczynnego działania.

 

Stare Miasto w Toruniu


Pełne zabytków i klimatycznych uliczek Stare Miasto w Toruniu stanowi idealną scenerię spacerów. Podczas przechadzki zobaczycie tu cały przekrój stylów architektonicznych – od gotyku, przez renesans, manieryzm i barok, aż po secesję. To właśnie dlatego średniowieczny zespół miejski Torunia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Aby przekonać się o uroku tego miejsca, musicie na własne oczy zobaczyć bryły starych kościołów i majestatyczne kamienice mieszczańskie. Być może poczujecie zapach wspaniałych toruńskich pierników – bez zjedzenia choćby jednego, wizyta w tym mieście nie miałaby sensu.

 

Planujesz wyjazd do Torunia? Koniecznie sprawdź oferty noclegów w mieście, wejdź: Noclegi w Toruniu

 

Kolegiata w Kruszwicy


Kruszwica to małe miasteczko leżące nad jeziorem Gopło, które zajmuje ważne miejscem w polskiej historii. Już w IX wieku pełniło bowiem rolę głównego ośrodka Goplan, tu swoje życie stracił okrutny Popiel, czego pamiątką ma być Mysia Wieża i słynna legenda. Ale największym skarbem Kruszwicy jest przepiękna romańska kolegiata – w Polsce trudno znaleźć podobnie cenny zabytek. Wybudowano ją na przełomie XI i XII wieku jako katedrę, a po przeniesieniu biskupstwa do Włocławka pełniła funkcję kościoła kolegiackiego. Świątynia powstała z granitu i piaskowce na planie krzyża łacińskiego, natomiast charakterystyczne kaplice zostały dobudowane nieco później. Wewnątrz zobaczycie wiele cennych zabytków: romańską chrzcielnicę, późnogotyckie rzeźby przedstawiające ukrzyżowanie oraz elementy wyposażenia pochodzące z różnych epok.

 

Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego


Kujawsko-pomorskie to również atrakcje przyrodnicze – jednym z takich ciekawszych miejsc jest rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego znajdujący się w miejscowości Wierzchlas, na skraju Borów Tucholskich. Zobaczycie tu duże skupisko cisów, nadające temu zakątkowi tajemniczy i nieco dziki wygląd. Jeśli zachwycicie się rezerwatem, będziecie w doborowym towarzystwie. Jednym z jego wielbicieli był słynny malarz Leon Wyczółkowski, który namalował tu ponad sto swoich obrazów.

 

Bory Tucholskie to wspaniały zakątek województwa kujawsko-pomorskiego i świetne miejsce na spędzenie weekendu. Koniecznie sprawdź więc oferty noclegów, zobacz: Noclegi w Borach Tucholskich

 

Bydgoszcz


Bydgoszcz to kolejna turystyczna atrakcja Kujawsko-pomorskiego. Stolica województwa przyciąga przede wszystkim wyjątkową lokalizacją – położona jest nad Brdą, Wisłą oraz Kanałem Bydgoskim. W mieście warto wybrać się nad Brdę, gdzie królują spichlerze, których charakterystyczny kształt stał się miejskim logo, a także na Stare Miasto. Chociaż nie ma tu tylu zabytków co w Toruniu, to miejsce jest niezwykle klimatyczne, a dodatkowo pełne przepięknych parków i ogrodów.

 

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji


Atrakcja skrojona na miarę wszystkich wielbicieli techniki. Muzeum to jeden z największych w Europie skansenów, w którym prezentowane są zabytkowe kolejki wąskotorowe. W Wenecji niedaleko Żnina zgromadzono prezentowane są parowozy, różnego rodzaju wagony i drezyny. Nie mogło oczywiście zabraknąć całej kolejowej infrastruktury. Zobaczycie tu więc zabytkową poczekalnię a także torowiska wraz z rozjazdami.

 

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu


Gotycko-renesansowa rezydencja jest miejscem wartym odwiedzenia. Zamek powstał w XIV wieku jako krzyżacka twierdza, ale również siedziba braci zakonnych. Mieli oni do dyspozycji kaplicę, kapitularz, infirmerię oraz refektarz. Wspólna sypialnia – dormitorium – zajmowała północne skrzydło zamku, natomiast zachodnie przeznaczono na prywatne komnaty komtura. W kolejnych wiekach warownia znalazła się w rękach Polaków. Król Zygmunt III Waza ofiarował te ziemie swojej siostrze Annie Wazównie, które gotycką budowlę przekształciła w renesansową rezydencję godną królewny.

 

JuraPark w Solcu Kujawskim


Nie tylko zabytki i muzea stanowią o atrakcyjności województwa kujawsko-pomorskiego. Jednym z miejsc, które powinno odpowiadać większości turystów, jest JuraPark Solec, gdzie królują prehistoryczne gady. Zostały wykonane z niezwykłą starannością i dbałością o szczegóły, a zachowanie naturalnej wielkości modeli może wywołać okrzyk zdumienia. Spacer, podczas którego co chwilę będziecie napotykać dinozaury, będzie przypominać wędrówkę po zaginionym świecie.

 

Silverado City w Żninie


Jeśli będziecie chcieli sprawdzić, jak wyglądało życie pionierów w Stanach Zjednoczonych przyjedźcie do Żnina. Stworzono tu bowiem miasteczko westernowe, w którym przygotowano atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Mocnym punktem Silverado City jest program uatrakcyjniający pobyt – turyści mogą podejrzeć codzienne życie mieszkańców, zobaczyć pokaz rodeo i popisy kaskaderskie, a także zainscenizowany napad na bank. Miasteczko cały czas jest rozbudowywane, a program artystyczny zmieniany.

Źródło zdjęć:
Biskupin. fot. Tomcio77 (Flickr.com CC BY-SA 2.0)
Tężnie w Ciechocinku. fot. maxiiim (Pixabay.com CC0)
Tężnie w Inowrocławiu. fot. miroslaw14 (Pixabay.com CC0)
Stare Miasto w Toruniu. fot. Nocowanie.pl
Kolegiata w Kruszwicy. fot. Logofag (Flickr.com CC BY-SA 2.0)
Bydgoszcz. fot. WikimediaImages (Pixabay.com CC0)
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu. fot. Nocowanie.pl

Następny artykuł Nocowanie.pl - lider wśród...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!