TOP 10 atrakcji w województwie podkarpackim
Przyszedł czas na nasze kolejne subiektywne zestawienie, w którym prezentujemy najciekawsze miejsca w Polsce. Dzisiaj TOP 10 atrakcji województwa podkarpackiego – w końcu Podkarpacie należy do najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych regionów naszego kraju!
Drewniane cerkwie
Zabytkowe drewniane cerkwie to ostatni przedstawiciele świata, który już przeminął. Przypominają nam o dawnych mieszkańcach regionu: Łemkach, Hucułach i Bojkach. Ale to nie sentyment świadczy o wartości podkarpackich cerkwi – ich znaczenie doceniło UNSECO, umieszczając kilka obiektów na swojej liście. Szczególnie cenne są te znajdujące się w Radrużu, Chotyńcu, Smolniku i Turzańsku. Wznoszono je od XVI do XIX wieku dla wiernych wyznania prawosławnego oraz greckokatolickiego. Ich architektura zawiera elementy charakterystyczne dla regionu, jak i tradycji Kościoła Wschodniego. Jednak tym, co absolutnie zachwyci każdego zwiedzającego jest przepięknie zdobione wnętrze. W podkarpackich cerkwiach zobaczycie ciekawe polichromie oraz oryginalne ikonostasy.
Pałac Potockich w Łańcucie
W tym miejscu zobaczysz, jak wyglądało życie arystokracji – rezydencja Potockich i Lubomirskich otwiera swoje podwoje. Pałac w Łańcucie zachwyca znakomicie odrestaurowanymi komnatami ozdobionymi pięknymi meblami i dziełami sztuki. Kolejnym wyjątkowym elementem, bez którego kompleks straciłby swój urok, jest oczywiście park pałacowy. Zarządcy pałacu starali się nadać mu wygląd z początku XX wieku. Ważnym miejscem jest zabytkowa oranżeria oraz storczykarnia. Właśnie ze względu na to bajkowe otoczenie najlepszą porą na zwiedzanie pałacu – według nas – jest wiosna, lato i wczesna jesień. Wtedy turyści mają szansę naprawdę zachwycić się przepięknym spektaklem łańcuckiej przyrody.
Szukasz ofert noclegowych w Łańcucie i jego okolicach? Sprawdź więc tamtejszą bazę, wejdź: Noclegi w Łańcucie
Zamek w Krasiczynie
Krasiczyn to kolejny obowiązkowy przystanek na szlaku atrakcji Podkarpacia. W miejscowości znajduje się jedna z najpiękniejszych renesansowych rezydencji. To zasługa Marcina Krasickiego, który surowy zamek obronny przekształcił w elegancką siedzibę godną swojego rodu. Efekty jego pracy możemy podziwiać nawet dzisiaj – uwagę zwracają kunsztowne attyki, bogato rzeźbione portale, wyjątkowe ścienne dekoracje, loggie i arkady. W jednej z zamkowych baszt mieści się kaplica, którą niektórzy porównują do Kaplicy Zygmuntowskiej.
Czy wiedziałeś, że zamek oferuje również noclegi w hotelowych pokojach? Jeśli zainteresowała cię taka możliwość, zobacz: Noclegi na Zamku w Krasiczynie
Ruiny klasztoru karmelitów w Zagórzu
Podkarpacie to miejsce, gdzie znajdziesz również romantyczne ruiny. Warty zobaczenia jest na pewno dawny klasztor w Zagórzu, miejscowości niedaleko Leska. Chociaż mieściła się tu siedziba mnichów, to jednak zadbano o to, by ją obwarować – klasztor pełnił bowiem funkcję twierdzy w łańcuchu chroniącym ziemię sanocką. Obecnie utrzymywany jest w stanie trwałej ruiny, z zabezpieczonymi murami dawnego kościoła. W Zagórzu podjęto jednak nową inwestycję – jest nią taras widokowy w południowo-wschodniej wieży. Na szczycie znajduje się luneta, dzięki której można podziwiać panoramę Gór Słonnych i zachodniej części Bieszczadów.
Dzielnica uzdrowiskowa Iwonicza-Zdroju
Podkarpacie to również uzdrowiska takie Iwonicz-Zdrój. Podczas swoich wędrówek po regionie warto wziąć pod uwagę to miejsce – szczególnie dzielnicę uzdrowiskową. Na pewno przypadną ci do gustu zabytkowe wille i budynki sanatoriów utrzymane w stylu szwajcarskim. Atrakcję stanowią też pawilony źródeł oraz Pijalnia Wód oraz sielankowe otoczenie Placu Dietla. Iwonicz-Zdrój jest jednym z najstarszych polskich uzdrowisk. Kuracjusze przyjeżdżają tu już od czterystu trzydziestu lat, by korzystać z dobrodziejstw iwonickich wód. Uzdrowisko wykorzystuje ją do inhalacji, różnego rodzaju kuracji a także produkcji iwonickiej soli leczniczej i kosmetyków.
Połonina Wetlińska
Połonina Wetlińska na pewno należy do dziesięciu największych atrakcji województwa podkarpackiego. Podczas wędrówki turyści mogą cieszyć oczy dalekimi widokami i prawdziwym morzem traw. Kultowym miejscem położonym na wschodnim krańcu połoniny jest schronisko PTTK Chatka Puchatka. Warto zatrzymać się tu na chwilę, aby spojrzeć na Połoninę Caryńską. Warto pamiętać, że trasa jest bardzo popularna, więc latem bywa na niej tłoczno.
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka przyroda to jeden z największych walorów Podkarpacia, warto więc zobaczyć jego najcenniejsze elementy znajdujące się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Obejmują one połoniny, część pasma granicznego oraz doliny Sanu. Na terenie parku żyją rzadkie gatunki zwierząt, a do takich z pewnością należy ryś oraz żbik. Poza tym ważną częścią tego miejsca jest również Rezerwat Bisfery „Karpaty Wschodnie”, wpisany na listę UNESCO. Wiedziałeś, że takie unikaty znajdziesz właśnie na Podkarpaciu.
Zapora Solińska
Tama na Jeziorze Solińskim należy już do bieszczadzkich symboli. Betonowy kolos spiętrza wody akwenu, który zajął miejsce dawnej wsi Solina. Zapora jest jednym z najbardziej lubianych przez turystów miejsc – stanowi bowiem świetny punkt widokowy na całą okolicę. Dużą gratką jest też możliwość zwiedzania wnętrza zapory. Od maja do końca września każdy chętny ma szansę przejść się podziemnymi tunelami, zobaczyć halę produkcyjną a także maszyny oraz turbiny.
Szukasz ofert noclegowych nad Jeziorem Solińskim? Wejdź i zobacz:
Noclegi w Polańczyku
Zagroda Żubrów w Mucznem
Jeśli masz ochotę zobaczyć żubra, nie musisz jechać do Białowieży. Taką szansę daje ci też województwo podkarpackie. Musisz tylko odnaleźć leśnictwo Muczne (trasa Stuposiany – Tarnawa Niżna), gdzie powstała pokazowa zagroda tych majestatycznych zwierząt. Żubry żyją na terenie liczącym siedem hektarów, dzięki czemu mają warunki zbliżone do tych, jakie mogłyby mieć na wolności. Turyści mogą podglądać zachowania zwierząt z tarasów widokowych, które dostępne są niezależnie od pogody, a oprócz tego także zwiedzić zagrodę w towarzystwie leśniczego.
Karpacka Troja
A może trochę historii podanej w ciekawy i zabawny sposób? W tym celu polecamy wizytę w skansenie Karpacka Troja w Trzcinicy, miejscowości położonej tylko kilka kilometrów na zachód od Jasła. Obiekt powstał w miejscu, które należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce – odkryto tu mnóstwo cennych artefaktów, a także silnie ufortyfikowaną osadę sprzed czterech tysięcy lat. Turyści mogą zobaczyć rekonstrukcję tego miejsca, a także wioski z epoki brązu oraz słowiańskiego grodziska z wczesnego średniowiecza. W Karpackiej Troi zobaczysz i posmakujesz życia sprzed tysięcy lat.
Źródło zdjęć:
Pałac w Łańcucie / fot. mkaszowska (Pixabay.com CC0)
Zamek w Krasiczynie / fot. Jeroen Fossaert (Flickr.comm CC BY-SA 2.0)
Klasztor w Zagórzu / fot. Nocowanie.pl
Połonina Wetlińska / fot. Nocowanie.pl
Zapora w Solinie / fot. Nocowanie.pl
Zagroda Żubrów w Mucznem / fot. Krzysztof Belczyński (Flickr.com CC BY-SA 2.0)
Komentarze (1)