TOP 10 atrakcji w województwie świętokrzyskim

TOP 10 atrakcji w województwie świętokrzyskim

Świętokrzyskie to jedna z najciekawszych części naszego kraju. Unikalna przyroda i zabytki czynią z regionu miejsce niezwykłe i tajemnicze… Wybraliśmy dziesięć atrakcji turystycznych, których, naszym zdaniem, nie można pominąć podczas zwiedzania województwa świętokrzyskiego. Zobaczcie nasz subiektywny przegląd.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe


Chcecie zobaczyć miejsce wyjątkowe i tajemnicze? Polecamy wycieczkę do Ujazdu, gdzie znajduje się Krzyżtopór – a właściwie już tylko ruiny zamku. Ale za czasów jej świetności nic nie mogło się równać z tą magnacką rezydencją. Pomysłodawcą i fundatorem był Krzysztof Ossoliński, a sama budowa trwała ponad dwadzieścia lat (od 1621 do 1644 roku). Efektem był wspaniały palazzo in fortezza, wygodna rezydencja spełniająca również funkcję obronną. Zamek był fizycznym odzwierciedleniem kalendarza: miał cztery wieże, symbolizujące kwartały, pokoi – tyle ile tygodni w roku, sal – tyle ile miesięcy, a okien – tyle ile dni. To nie jedyna ekstrawagancja, na jaką pozwolili sobie jego twórcy. Jak głoszą legendy, sala jadalna znajdująca się w wieży, miała szklany strop, przez który widać było akwarium pełne egzotycznych ryb.

Szukasz noclegów w miejscowości albo jej okolicach? Wejdź i zobacz: Noclegi w Ujeździe

 

Jaskinia Raj


Jaskinia Raj to jedna z najpiękniejszych polskich jaskiń – wszystko dzięki unikalnej szacie naciekowej. Stalaktyty i stalagmity tworzą wyjątkowy wystrój komnat, dzięki czemu na chwilę przenosimy się do bajkowej krainy. Turystom udostępniono sto pięćdziesiąt metrów korytarzy. Podczas spaceru zwiedzający mijają kolejno Komorę Wstępną, Komorę Złomisk, Salę Kolumnową, Salę Stalaktytową i Salę Wysoką. Podczas eksploracji Jaskini Raj naukowcy ustalili, iż zamieszkiwali ją neandertalczycy. Ich odkrycia prezentowane są w Pierwszym Centrum Neandertalczyka, gdzie można zobaczyć między innymi naturalnych rozmiarów replikę mamuta, repliki czaszek ludzi pierwotnych czy też inscenizację polowań i życia codziennego człowieka neandertalskiego. Aby zwiedzić Jaskinię Raj oraz centrum, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja – turyści indywidualni muszą dokonać jej przynajmniej cztery dni wcześniej.

 

Stare Miasto w Sandomierzu


W województwie świętokrzyskim nie brakuje uroczych miasteczek, ale obecnie hitem jest Sandomierz. Cała Polska zna go przecież z telewizyjnego serialu „Ojciec Mateusz”, a władze miasta umiejętnie korzystają z promocji, jaką zapewnia. Na turystów czeka tu między innymi specjalnie przygotowany filmowy szlak. Sandomierskie Stare Miasto, mimo że niewielkie, to pełne jest zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje Brama Opatowska, pełniąca też funkcję punktu widokowego, renesansowy ratusz, będący centralnym punktem otoczonego mieszczańskimi kamieniczkami rynku. Warto również poznać zabytki sakralne miasta – średniowieczną katedrę z przepięknymi freskami bizantyjsko-ruskimi, romańsko-gotycki kościół św. Jakuba oraz kościół św. Józefa, w którym zobaczycie sandomierską mumię. Poza tym nie zapomnijcie odwiedzić zamku króla Kazimierza Wielkiego i przejść podziemną trasą biegnącą pod płytą rynku.


Warto pojechać do Sandomierza, dlatego nie czekaj i już w tej chwili przejrzyj oferty noclegowe w mieście! Wejdź i zobacz: Noclegi w Sandomierzu

Bałtowski Park Jurajski


W niedużym Bałtowie znajduje się ogromny park rozrywki, w którym poznacie życie dawnych mieszkańców planety. Kompleks zamieszkują bowiem naturalnych rozmiarów dinozaury – ich modele zostały wykonane z ogromną dbałością o szczegóły. Dla turystów przygotowano jednak o wiele więcej atrakcji, takie jak Muzeum Jurajskie czy Prehistoryczne Oceanarium. Działa tu także Park Rozrywki oraz zwierzyniec, zamieszkiwany przez naprawdę egzotyczne okazy. Bałtów zaprasza przez cały rok – także zimą. Gdy tylko pogoda jest odpowiednia ruszają wyciągi Szwajcarii Bałtowskiej, a w okolicach Bożego Narodzenia zaludnia się Wioska Świętego Mikołaja.

 

Zobacz oferty noclegów w okolicy - warto spędzić tu więcej czasu niż tylko kilka godzin. Wejdź: Noclegi w Bałtowie

 

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku


Chcecie zobaczyć, jak wypoczywał nasz noblista? Zapraszamy do malowniczego Oblęgorka, w którym stoi Pałacyk Henryka Sienkiewicza. Była to letnia rezydencja pisarza, którą otrzymał od społeczeństwa z okazji 25-lecia pracy twórczej. Sienkiewicz oczarowany był miejscowością i chętnie ją odwiedzał. Obecnie mieści się tu poświęcone pisarzowi muzeum. Na parterze odtworzono jego mieszkanie, natomiast na piętrze znajduje się związane z nim pamiątki: kolekcja albumów i adresów jubileuszowych, oraz duża biblioteka, która liczy trzy i pół tysiąca woluminów. Pałacyk otoczony jest pięknym parkiem – w lecie można tam odnieść wrażenie, że na jednej z ławeczek siedzi Henryk Sienkiewicz i napawa się widokiem Oblęgorka.

 

Zauroczyła cię ta okolica? Zatrzymaj się tam na dłużej. Wejdź i zobacz: Noclegi w Oblęgorku

 

Święty Krzyż


Święty Krzyż to drugie pod względem wysokości wzniesienie w Górach Świętokrzyskich. Miejsce od dawna otoczone jest kultem. Już w czasach pogańskich Słowianie czcili tu swoich bogów Ładę, Boda i Lela – świadectwem tego są wały kultowe, które opasują wierzchołek. Później na Świętym Krzyżu pojawili się benedyktyni, którzy mieli tu swój klasztor i przechowywali relikwię Krzyża Świętego (obecnie klasztor zamieszkują ojcowie oblaci). Już od średniowiecza miejsce jest popularnym celem pielgrzymek wiernych. Turyści mogą również zwiedzać teren klasztoru – zajrzeć do furty, krużganków czy kościoła, w tym oczywiście do Kaplicy Relikwii Krzyża Świętego. Inna nazwa Świętego Krzyża to Łysa Góra, gdzie na sabat miały zbierać się czarownice.

 

Świętokrzyski Park Narodowy


Niezwykła przyroda województwa świętokrzyskiego zasługuje na to, by objąć ją szczególną ochroną. Stąd utworzenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego (1950 rok), który obejmuje Pasmo Łysogórskie, część Pasma Kolonowskiego i Pokrzywiańskiego oraz części dolin Wilkowskiej i Dębniańskiej. Te fragmenty Gór Świętokrzyskich są przeważnie porośnięte lasami zamieszkanymi przez liczne gatunki zwierząt. Będąc na Świętym Krzyżu warto odwiedzić należące do parku Muzeum Przyrodnicze, a podczas spaceru po ŚPN zachęcamy do przejścia Puszczą Jodłową oraz zobaczenia gołoborzy na Łysej Górze, gdzie znajduje się również punkt widokowy. Zwiedzanie parku ułatwiają tematyczne ścieżki edukacyjne.

 

Pacanów i Europejskie Centrum Bajki


Tę świętokrzyską miejscowość rozsławił twórca Koziołka Matołka Kornel Makuszyński. W końcu koziołek przeżył tyle przygód, by odnaleźć słynny Pacanów, w którym podkuwają kozy. Teraz miasteczko kojarzy się głównie z sympatyczną literacką postacią, która na dobre się w nim zadomowiła. Turyści znajdą Matołka w Centrum Bajki, gdzie chętnie opiekuje się zwiedzającymi. Dzięki niemu w Pacanowie powstała magiczna kraina, w której spełniają się dziecięce marzenia – także te sprzed lat, które wydają się dawno zapomniane.

 

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni


Sielankową stronę świętokrzyskiego zobaczycie w Tokarni, gdzie znajduje się skansen, w którym zgromadzono wiejskie zabytki architektury drewnianej. Poza dawnymi chatami w muzeum prezentowane są także zabudowania dworskie oraz małomiasteczkowe. Podczas spaceru poznacie wszystkie strony dawnego wiejskiego życia. Zobaczycie kurną chatę, zajrzycie do zamożnego obejścia, przedwojennej plebanii i uroczego dworku. Poznacie gabinet wiejskiego lekarza, gospodę oraz sklep.

 

Zamek Królewski w Chęcinach


Zamek powstał na przełomie XIII i XIV wieku i do dziś góruje nad okolicą. Stara warownia była niezwykle ważnym obiektem w ówczesnym państwie Piastów – odbywały się zjazdy możnowładców i rycerstwa, a przez pewien czas Łokietek przechowywał skarbiec koronny. Stąd też władca wyruszał na bitwę pod Płowcami. Kazimierz Wielki rozbudował zamek, który służył jeszcze jego następcom. Jagiełło więził tu swojego przyrodniego brata, Andrzeja Garbatego, a później też jeńców spod Grunwaldu. W Chęcinach rezydowały także królowe, w tym Elżbieta Łokietkówna i Bona. Podobno ta ostatnia nadal powraca do zamku, by szukać swojego ogromnego, pozostawionego w pośpiechu, skarbu…

Szukasz ofert nocgowych w Chęcinach? Wejdź i zobacz: Noclegi w Chęcinach


Zdjęcie główne; fot. Kamilfoto (Pixabay.com CC0)
Zamek Krzyżtopór; fot. VnGijl (Flickr.com CC BY 2.0)
Sandomierz; fot. Nocowanie.pl
Bałtowski Park Jurajski; fot. Demko (Pixabay.com CC0)
Święty Krzyz; fot. Krzysztof Belczyński (Flickr.com CC BY-SA 2.0)
Świętokrzyski Park Narodowy, gołoborze; fot. Mariusz Cieszewski, Poland MFA (Flickr.com CC BY-SA 2.0)
Zamek w Chęcinach; fot. Przemo1000 (Pixabay.com CC0)

Następny artykuł Pogoda na ferie 2018

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!