TOP 3 zabytkowe wiatraki w Polsce. Gdzie się wybrać?

TOP 3 zabytkowe wiatraki w Polsce. Gdzie się wybrać?

Są zabytkowe lub nowoczesne. Znajdziemy je przy drogach krajowych lub w spokojnych miejscach na wsi. Ich wysokość robi wrażenie na każdym. Najwięcej ich znajdziemy w Holandii, jednakże wiatraki są obecne również w naszym kraju. Poznajmy te najpopularniejsze i zabytkowe.

Podróżując po Polsce, z pewnością wielu z Was podziwia zabytki, wyjątkowe budowle lub takie elementy architektury, które przyciągają nasze spojrzenie. Do tej ostatniej kategorii z powodzeniem można zaliczyć wiatraki, które zlokalizowane są w rozmaitych miejscach w Polsce


Warto podkreślić, że obecnie najczęściej spotykanymi wiatrakami są te najnowocześniejsze, znajdujące się na farmach wiatrowych, głównie w północnej części Polski. Zachowały się jednak takie, które w naszym kraju znajdują się od wielu lat i z powodzeniem można określić je jako zabytki. Przykują naszą uwagę podczas spacerów po polskich skansenach, czy w innych nietypowych miejscach. To prawdziwe perełki architektury, najczęściej drewniane i znajdujące się na szlakach zabytków techniki. Niektóre wiatraki nadal są wykorzystywane. Oto najciekawsze tego typu obiekty w Polsce.


Sprawdź koniecznie: Wakacje dla miłośników historii - co zwiedzać?


Gdzie podziwiać zabytkowe wiatraki w Polsce?


Pomimo tego, że nie jesteśmy Holandią, to w naszym kraju znajdziemy naprawdę wiele wspaniałych wiatraków. Te zabytkowe budowle służyły niegdyś przede wszystkim do mielenia zboża i napędzania kół młyńskich. Obecne wykorzystywanie tych bardziej nowoczesnych wiatraków to przede wszystkim pozyskanie energii z siły wiatru.


Jeżeli w najbliższym czasie planujesz wyjątkową podróż po Polsce, to warto żebyś poznał 3 najpopularniejsze wiatraki w Polsce. Gdzie się znajdują? Sprawdźmy!


Interesuje Cię historia polskich wsi? Poznaj: 12 najciekawszych skansenów w Polsce


  • Najstarszy zachowany wiatrak w Polsce


Przegląd zabytkowych wiatraków w Polsce rozpoczniemy od najstarszego, który do tej pory cieszy odwiedzających go turystów.



fot. Radosław Maciejewski / AdobeStock, CC0

Najstarszy wiatrak w Polsce znajduje się w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, a jego historia sięga 1585 roku, co zostało potwierdzone badaniami dendrochronologicznymi. Jego wnętrze jest najstarszą częścią pracującą w Polsce. Na wiatraku znajduje się inskrypcja po łacinie, która oznacza w tłumaczeniu "Pan pomocnik mój i obrońca mój". Ta niezwykła budowla była wielokrotnie remontowana - tak, by jak najdłużej zachować swoją wspaniałość.

Jego stan należy określić, jako bardzo dobry. Warto podkreślić, że do muzeum w Dziekanowicach został przeniesiony z miejscowości Grażyna koło Kościana.


Sprawdź oferty noclegów w Dziekanowicach:





  • Popularne wiatraki na Kaszubach


Każdy, kto lubi wypoczywać nad polskim morzem, doskonale zdaje sobie sprawę, jak dużo możemy tu podziwiać wiatraków. Bez wątpienia, dwa najpopularniejsze znajdują się Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich, który jest jednocześnie najstarszym polskim skansenem, którego historia sięga 1906 roku.


Planując nocleg na Kaszubach, warto odwiedzić to miejsce, by móc podziwiać wyjątkową zabudowę kaszubską, w tym dwa drewniane wiatraki (wiatrak “Holender” z Brus oraz wiatrak “koźlak” z Jeżewnicy). 



fot. Nocowanie.pl

Ten pierwszy został zbudowany w 1876r., z elementów drewnianych dawnej dzwonnicy. Zmodernizowano go w 1914 roku, a użytkowano do 1947 r. Ma plan ośmiokąta, wnętrze trzypoziomowe, a ruchomy dach mieści koło paleczne osadzone na wale skrzydłowym.

 

W skład zespołu wchodzi również pomocnicza szopa młyńska - kopia szopy z Rolbika, konstrukcji szkieletowej. We wnętrzu tokarnia używana do renowacji metalowych walców z mlewnika zbiożowego oraz tradycyjna prasa do wyciskania oleju z prażonego siemienia lnianego.


Wiatrak “koźlak” również został zbudowany w 1876 roku. Posiada w wyposażeniu tradycyjne urządzenia przemiałowe oraz nowsze, wprowadzone w latach 20-tych XX w.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg we Wdzydzach Kiszewskich:





  • Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej


Na sam koniec postanowiliśmy zaprezentować miejsce wyjątkowe, znajdujące się w Wielkopolsce. W Osiecznej znajduje się Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa, będące kompleksem trzech oryginalnych zabytkowych wiatraków, pochodzących z XVIII wieku. 



fot. JAN / AdobeStock, CC0

Muzeum znajduje się w dwóch z trzech wiatraków, które to ocalały z grupy kilkunastu tego typu budowli, znajdujących się na wzgórzu Szubienica, przy drodze do Leszna. Ekspozycje znajdują się w wiatrakach "Franciszek" oraz "Józef-Adam" (natomiast trzeci wiatrak – "Leon" – stanowi własność prywatną i nie wchodzi w skład muzeum). Muzeum w tym miejscu funkcjonuje od 2012 roku.


W wiatraku "Franciszek" możemy podziwiać wystawę pamiątek historycznych i etnograficznych z terenu Wielkopolski, Dolnego Śląska oraz Ziemi Lubuskiej. Każdy zobaczy tu dawne narzędzia, przedmioty codziennego użytku, stroje ludowe oraz wyjątkową sztukę ludową. Natomiast w wiatraku "Józef-Adam" odtworzono zabytkowe wnętrze młyna, zachowując oryginalne urządzenia i sprzęty. To miejsce, które każdy powinien odwiedzić, jeśli zdecyduje się na nocleg w Wielkopolsce.


Oto popularne oferty noclegów w Osiecznej:





Podczas planowania swojego urlopu, warto odwiedzić wyjątkowe miejsca, które pozwolą nam powrócić do wyjątkowej historii, związanej z polską wsią. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i zaplanuj swój wolny czas już dziś!



Następny artykuł Morze czy jezioro? W tych...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!