TOP 5 legend o popularnych turystycznych miejscach w Polsce. Znasz je wszystkie?
Czy kiedykolwiek podczas wyjątkowej podróży po Polsce, zastanawiałeś się nad tym, jak to było kiedyś? Jakie były losy powstania danego miasta? Dlaczego ma właśnie taką, a nie inną nazwę? I w końcu też, dlaczego symbol danego miejsca jest taki, a nie inny? Odpowiedzi na tak postawione pytania możesz odnaleźć m.in. w legendach, które w większości przypadków są związane z popularnymi turystycznymi miejscami w Polsce.
Na samym wstępie, warto podkreślić, że legendy są z nami obecne niemal od zawsze. Bardzo często słyszymy je podczas wypoczynku w danej miejscowości w Polsce. Są swego rodzaju przewodnikami po miastach i zakamarkach, tłumaczą historię i pozwalają nieco lepiej przybliżyć minione czasy. Chyba nie ma takiego miejsca w Polsce, które nie miałoby swojej wyjątkowej legendy. Dziś zabieramy Was w podróż szlakiem legend, związanych z popularnymi miejscowościami wypoczynkowymi w Polsce. Czy znasz je wszystkie? Sprawdźmy!
Najpopularniejsze turystyczne legendy w polskich miejscowościach
Przygotowując treść tego artykułu, postanowiliśmy wybrać 5 najpopularniejszych legend, które mają bezpośredni związek z chętnie odwiedzanymi przez turystów miejscami w Polsce. Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że dane miejsce jest wyjątkowe nie tylko pod względem krajoznawczym, ale ma również ścisły związek z popularnymi polskimi legendami. Poznanie historii stanie się o wiele prostsze, jeśli dasz się zabrać w podróż pełną legend!
-
Legenda o śpiącym rycerzu
Rozpoczynamy od regionu i szczytu, który cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów, niezależnie od pory roku. Chyba nie ma takiej osoby, która przynajmniej raz w swoim życiu miała okazję być w Zakopanem. Bo to właśnie ze stolicą Podhala i regionem całych Tatr oraz Giewontem jest związana legenda o rycerzach spod Giewontu.
Przeczytaj również: Babia Góra vs. Giewont. Fakty i ciekawostki o popularnych szczytach w górach
Być może zastanawiałeś się nad tym, skąd w mieszkańcach tego regionu tyle miłości do naszego kraju i wszystkiego, co polskie. Każdy, kto zna legendę o rycerzach spod Giewontu, doskonale zdaje sobie sprawę, że to właśnie tu najmocniej bije serce naszego całego narodu.
Giewont to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach. Warto podkreślić, że swym kształtem przypomina sylwetkę śpiącego rycerza. Od dawna więc krążyła legenda o skarbie ukrytym w korytarzach tego górskiego masywu.
Kiedyś, dawno temu na polanach w okolicy Giewontu pasł swe owce młody juhas imieniem Kuba. On także słyszał od swego ojca opowieści o skarbie, który skrywa tajemniczo wyglądająca góra.
Kuba miał na polanie szałas, w którym spał, gdyż owce wypasa się codziennie przez całe lato.
Któregoś dnia jedna z owieczek Kuby zaginęła. Szukając jej doszedł do jednej z grot Giewontu. Podchodząc bliżej zauważył w grocie rycerza opartego o trzymany w dłoni miecz.
Rycerz spojrzał na niego.
- Czy już nadszedł nasz czas zapytał?
- Nie, jeszcze nie nadszedł, ja tylko szukam swojej owieczki, która się zgubiła - odpowiedział zmieszany chłopak.
- Spójrz - powiedział wtedy rycerz do chłopca pokazując mu śpiących towarzyszy- Tutaj śpi nasze wojsko. Jeśli nasz kraj znajdzie się w niebezpieczeństwie wojsko przebudzi się ze snu. A teraz chłopcze nie zakłócaj naszego spokoju. Twoja owieczka jest bezpieczna, znajdziesz ją przy wyjściu z jaskini.
Chłopiec opuścił grotę a przy wyjściu odnalazł zagubioną owieczkę, tak jak powiedział rycerz.
Po powrocie do domu chłopiec opowiedział o swej przygodzie ojcu.
- Wiesz tato - powiedział - tam nie było żadnego skarbu, tylko ci rycerze...
- I to jest właśnie nasz skarb chłopcze! Ten skarb to wolność. To właśnie naszej wolności strzegą zaklęci w skałach rycerze, a wolność chłopcze to największy skarb! Pamiętaj o tym!
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Zakopanem
-
Legenda o Neptunie z Gdańska
Ze stolicy Tatr przenosimy się do Gdańska, z którym związana jest kolejna ciekawa legenda, którą warto przytoczyć w tym artykule.
Warto podkreślić, że swego rodzaju atrakcją, zabytkiem i symbolem miasta, który jest najchętniej odwiedzanym przez turystów jest fontanna Neptuna. Historia tego miejsca jest naprawdę długa i niezwykle ciekawa. Z zabytkiem, który powstał w 1633 roku związana jest bardzo interesująca legenda.
Zobacz: Zakochaj się w Gdańsku. Dlaczego warto odwiedzić stolicę Pomorza?
Tuż po uruchomieniu fontanny w Gdańsku, bogaci mieszczanie byli niezwykle zadowoleni z wyglądu fontanny, dlatego też postanowili wrzucać do niej złote monety. Niezadowolony z tego faktu Neptun postanowił uderzyć w pozostawiony kruszec trójzębem, rozbijając złoto w drobne płatki, a wodę zamienił w wódkę. W ten właśnie sposób powstała słynna nalewka Goldwasser z drobinami złota.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Gdańsku
-
Legenda o wrocławskich krasnalach
Każdy turysta, kto chociaż raz miał okazję przebywać w stolicy Dolnego Śląska, doskonale zdaje sobie sprawę, że to miasto niezwykłe, które wyróżnia się nie tylko wspaniałym klimatem i zabytkami, ale również krasnalami. W całym mieście jest ich ponad 350 - zachwycają nie tylko dzieci, ale również każdego, kto wypoczywa we Wrocławiu.
Sprawdź: Magiczne miasto w Polsce. Dlaczego warto odwiedzić Wrocław?
Znalezienie wszystkich nie jest wcale takie proste. Dodajmy, że czas spaceru szlakiem krasnali zajmuje około 2 godzin. Krasnale znajdują się w całym mieście, w jego najważniejszych punktach. Zawsze też można połączyć zwiedzanie miasta z poszukiwaniem krasnali. Często mijamy je, nie zastanawiając się nad ich życiorysem, a tych ukrytych, bądź zasłoniętych po prostu nie zauważamy. A warto zwrócić na nie uwagę, bo to właśnie z nimi związana jest kolejna legenda, którą warto w tym miejscu przybliżyć.
Zanim krasnale na stałe pojawiły się w mieście, to cały Wrocław miał dość Chochlika Odrzańskiego, który sprawiał mieszkańcom liczne psikusy - m.in. rozwiązywał sznurówki, czy wsypywał we wrocławskich restauracjach sól do cukierniczek. Nikt z mieszkańców nie potrafił go złapać. Na pomoc ruszyły więc Krasnale, które początkowo nie miały tu łatwego życia. Chochlik również im robił liczne psikusy - Pracza wrzucił do rzeki, a Więziennika zapuszkował w celi.
Ostatecznie Krasnale pod przywództwem Życzliwka przyskrzyniły Chochlika i wypędziły go z miasta. W nagrodę skrzaty otrzymały część Wrocławia nazywając ją Wielkim Podziemnym Światem Krasnali. Od tamtej pory strzegą wszystkich mieszkańców przed złośliwymi żartami Chochlika.
Tutaj znajdziesz najlepsze oferty noclegów we Wrocławiu
-
Legenda o Warsie i Sawie
Kolejna legenda powinna być wszystkim bardzo dobrze znana. Mieliśmy z nią styczność podczas nauki w szkole. To właśnie to opowiadanie jest ściśle związane z powstaniem obecnej stolicy Polski i chętnie odwiedzanego miasta w Polsce, czyli Warszawy.
Poznaj: Warszawa, jakiej nie znacie. Co robić i gdzie się wybrać?
Jest to bez wątpienia jedna z najstarszych i najpopularniejszych polskich legend. Warto zaznaczyć, że ma ona dwie wersje, ale każda z nich związana jest z dawnymi dziejami obecnej Warszawy.
Pierwsza z nich opowiada o Warsie, młodym rybaku, który mieszkał samotnie nad brzegiem Wisły. Był niezwykle pracowity, dlatego też jego codzienne połowy były niezwykle udane. Wieczorami, po zakończonych połowach, lubił on przesiadywać nad rzeką przy blasku księżyca i wsłuchiwać się w dźwięki przyrody. Pewnego razu, Wars usłyszał przepiękny śpiew dziewczyny. Była to Sawa. Wars postanowił wypłynąć łodzią w kierunku, z którego rozlegał się śpiew Sawy. Wtedy wody rzeki wzburzyły się, fale próbowały zatopić łódź, błyskawice roztrzaskać wiosła, a wiatr rozerwać sieci, ale Wars na to nie zważał. Na środku rzeki ujrzał syrenę. Wars wyciągnął do niej rękę, a syrenka zamieniła się w piękną kobietę. Oddała Warsowi tarczę i miecz, w ten sposób oddając mu pod opiekę siebie, rzekę i miasto.
Między innymi dla upamiętnienia tego momentu, nad Wisłą w Warszawie, znajduje się pomnik Syrenki.
Druga legenda o Warsie i Sawie mówi z kolei o tym, że byli oni małżeństwem, żyjącym nad brzegiem Wisły. Wars trudnił się rybołówstwem. Pewnego razu do ich chaty zawitał rządzący wówczas tymi ziemiami książę Siemomysł, który zabłądził w lesie podczas polowania.
Para nie wiedziała kim tak naprawdę jest, ale postanowili go ugościć możliwie jak najlepiej. Książę w podziękowaniu za okazaną życzliwość ofiarował im okoliczne tereny położone nad Wisłą. Z czasem z połączenia imion Warsa i Sawy powstała nazwa osady.
Apartament, pokoje gościnne Warszawa Stare Bielany
Warszawa, ul. Stanisława Przybyszewskiego
Kwatery i pokoje Warszawa 9.6Oto najlepsze propozycje noclegów w Warszawie
-
Legenda o Smoku Wawelskim
Nie mogło tu również zabraknąć jednej z najbardziej znanych legend, związanych z polskimi miastami. O popularności Krakowa, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Należy on do ścisłej czołówki najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Zauważalne jest to również podczas obecnie trwającego sezonu jesiennego, kiedy to Kraków jest w TOP 3 wybieranych miast na jesienny city break.
Przeczytaj: Weekend w Krakowie. Zobacz mniej znane krakowskie zabytki
Historia tego miasta i dawnej stolicy Polski jest ściśle związana z legendą o Smoku Wawelskim. Był to stwór, który przed wiekami terroryzował mieszkańców grodu Kraka. Zamieszkiwał on jamę pod wawelskim wzgórzem. Przerażeni mieszkańcy musieli dostarczać bestii ofiary z bydła, a według niektórych podań smok pożerał tylko dziewice.
Próbowano pokonać smoka na wszystkie możliwe sposoby. Nie udało się to jednak żadnemu z rycerzy. Dokonał dopiero tego szewc Skuba. Zrobił to w sposób bardzo podstępny - wypchał barana siarką i postawił przed smoczą jamą. Głodny potwór pożarł baranka i w ten sposób wpadł w zastawioną przez Skubę pułapkę. Siarka sprawiła bowiem, że poczuł wielki ból i palenie w gardle. Aby ugasić pragnienie, pił wiślaną wodę – tak długo, aż pękł. W grodzie zapanowała wielka radość, a bohaterski szewc został sowicie wynagrodzony. O pokonaniu smoka przypomina rzeźba stojąca nad rzeką u podnóża Wawelu, przy wejściu do Smoczej Jamy. Jest to miejsce odwiedzane przez każdego turystę podczas zwiedzania Wawelu.
Sprawdź oferty noclegów w Krakowie
Mamy nadzieję, że te pięć wspaniałych legend przybliżyło Wam nieco historię popularnych miejsc w Polsce. Jeśli macie propozycje legend, którymi Warto podzielić się z innymi turystami, to koniecznie dajcie znać w komentarzu.
Komentarze