TOP 5 miejsc w Polsce dla miłośników postindustrializmu

TOP 5 miejsc w Polsce dla miłośników postindustrializmu

Przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz, jesteśmy w stanie odkryć naprawdę wiele. Najczęściej odwiedzamy zabytki, korzystamy z atrakcji, czy spacerujemy po parkach miejskich. W wielu polskich miastach znajdziemy pewnego rodzaju wyróżnik, czyli takie budynki, które zyskały nowe życie. Gdzie w związku z tym warto się wybrać?

Zanim przystąpimy do prezentacji miejsc, które będą idealne dla miłośników postindustrializmu, to warto wyjaśnić czym tak naprawdę jest ten industrializm i postindustrializm. Na pewno może on kojarzyć się z przemysłem i zmianami w strukturze gospodarczej. Z turystycznego punktu widzenia, jest to zjawisko rewitalizacji budynków z poprzedniej epoki


Warto podkreślić, że architektura poprzemysłowa powoli zaczyna wracać do łask - w wielu polskich miastach, możemy zaobserwować liczne rewitalizacje budynków, w których już dawno przestało tętnić życie. Dzięki pracy i finansom, większość takich miejsc odzyskuje swój dawny blask. Budynki są przekształcane na muzea, sale koncertowe, hale produkcyjne, czy innego typu atrakcje, z których mogą korzystać goście podczas swojego wypoczynku. 


Gdzie podziwiać polski postindustrializm?


Zaprezentowane przez nas miejsca być może zna duża liczba osób. Przebywając w nich, najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaką rolę wcześniej pełnił dany budynek - liczy się przede wszystkim to, co tu i teraz. Postanowiliśmy zebrać wszystkie tego typu miejsca i zaprezentować Wam w ramach zestawienia 5 najlepszych miejsc dla miłośników postindustrializmu. Gdzie w związku z tym warto się wybrać?


  • Wrocław


Rozpoczynamy od miejsca, które zachwyca na każdym kroku. Stolica Dolnego Śląska, czyli Wrocław, to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się również teraz - jesienią, kiedy to city-break, obok gór, staje się popularną formą wypoczynku wśród polskich turystów.

 

 

fot. Karol Wiak


Gdzie we Wrocławiu znaleźć miejsca, które zachwycą miłośników postindustrializmu? Nie trzeba długo szukać - wystarczy, że wybierzemy się do jednej z najchętniej odwiedzanych atrakcji we Wrocławiu, czyli Hydropolis, które cieszy się szczególnym zainteresowaniem głównie wśród rodzin z dziećmi.


Z pewnością nie zdajesz sobie sprawy z faktu, że Hydropolis znajduje się w miejscu dziewiętnastowiecznego zbiornika wody czystej zlokalizowanego przy ul. Na Grobli. Wystawa podzielona jest na osiem stref tematycznych: głębiny, ocean życia, strefa relaksu, człowiek i woda, historia inżynierii wodnej, strefa wystaw czasowych, miasto i woda oraz stany wody.


Każda ze stref poświęcona jest innej kwestii związanej z gospodarką wodną. Ponadto na terenie wystawy umieszczony został zbiór artykułów popularnonaukowych – Hydropedia – który omawia i rozszerza tematy poruszane w poszczególnych strefach.

 

 

fot. Karol Wiak 


Kolejne z miejsc, które zachwyci każdego miłośnika postindustrializmu znajduje się w ścisłym centrum Wrocławia, w podwórku przy ulicy Ruskiej. Kolorowe neony to miejsce niezwykłe. Zobaczymy tu między innymi sentymentalne neony z dawnych kin Dworcowego, Ogniska i Warszawy, potężnych rozmiarów Elam z ul. Chorwackiej, Rumcajsa z ul. Powstańców Śląskich, Modę Polską, z Rynku, czy Grand Hotel z Piłsudskiego. Neony można podziwiać codziennie, o każdej porze. Wstęp jest wolny.


Przeczytaj koniecznie: Magiczne miasto w Polsce. Dlaczego warto odwiedzić Wrocław?


Nadal Ci mało? Wybierz się do Hali Targowej we Wrocławiu, czyli budynku z początków XX wieku, który został przekształcony na ogólnomiejski targ, w którym można zakupić owoce, warzywa i inne niezbędne artykuły.



Apartament Serce Miasta

Apartament Serce Miasta

Wrocław, ul. Piłsudskiego

Apartamenty Wrocław 10
Hostel Świdnicka 24

Hostel Świdnicka 24

Wrocław, ul. Świdnicka

Hostele Wrocław 8.8
Vanilla Hostel

Vanilla Hostel

Wrocław, ul. Generała Romualda Traugutta

Hostele Wrocław 9.2




Już dziś zarezerwuj swój nocleg we Wrocławiu


  • Świętochłowice


To oczywiste, że miejsc związanych z industrializacją, najlepiej jest szukać w regionie, gdzie przemysł w Polsce jest najlepiej rozwinięty. Dlatego też warto wybrać się na Śląsk, do Świętochłowic, w których znajdziemy wyjątkową atrakcję, która cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.

 

Mowa tu o wieżach Kopalni Węgla Kamiennego w Świętochłowicach, które powstały w latach 1884-1908 i przez wiele lat pełniły funkcje przemysłowe. Na pewno stanowią one swego rodzaju świadectwo rozwoju kopalnianych wież wyciągowych i postępu techniki wydobywczej w górnictwie.


W 2015 roku wieże zostały wyremontowane i oddane do użytku turystom. Można na nie wejść lub wjechać, by zobaczyć wspaniały widok na okoliczne miasta. Warto zaznaczyć, że pod wieżami poprowadzona została ścieżka dydaktyczna, prezentująca dawne kopalnie i inne obiekty przemysłowe na terenie miasta. Warto odwiedzić to miejsce!



Apartament Intermo

Apartament Intermo

Świętochłowice, ul. Łagiewnicka

Apartamenty Świętochłowice
Noclegi Pracownicze

Noclegi Pracownicze

Chorzów, ul. ul. Szabatowskiego

Noclegi pracownicze Chorzów 9.6




Oto najlepsze propozycje noclegów w Świętochłowicach


  • Łódź


Przed nami przykład miasta, który jest idealnym reprezentantem architektury poprzemysłowej. Łódź w tej roli odnajduje się naprawdę doskonale, a dawne, zabytkowe budynki, po dzień dzisiejszy pełnią niezwykle ważną rolę w turystyce. Dawne ściany fabryk i zakładów stanowią olbrzymi potencjał, by stworzyć coś niezwykłego.

 

 

fot. konrad83 (pixabay.com, CC0)


Przykłady? Na pewno będzie to budynek znany z teledysku Męskiego Grania. EC1 Łódź  - Miasto Kultury to instytucja, która działa w przestrzeniach zrewitalizowanego i rozbudowanego kompleksu pierwszej łódzkiej elektrowni. Znajdziemy tu Centrum Nauki i Techniki, Planetarium EC1, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Łódź Film Commission - jest więc z czego wybierać!


Sprawdź również: Nie tylko Męskie Granie! To tu powstały najlepsze polskie teledyski


Centrum EC1 to nie jedyny przykład postindustrializmu w Łodzi. Warto zwrócić uwagę na centrum handlowo-usługowe Manufaktura, które mieści się na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.






Tutaj znajdziesz najlepsze oferty noclegów w Łodzi


  • Muzeum Browaru Żywiec


Kolejna propozycja to idealna opcja na wycieczkę dla miłośników złotego trunku, produkowanego przez jeden z najpopularniejszych browarów w Polsce w Żywcu. Jak to ma się do postindustrializmu?

 

 

fot. Karol Wiak


Mianowicie, Muzeum Browaru Żywiec znajduje się w dawnych piwnicach leżakowych browaru. Muzeum  otwarto w 2006 roku z okazji 150-lecia browaru. Obecnie jest jedną z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce.


Muzeum Browaru Żywiec jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego wyróżnionym tytułem Gwiazdy Techniki. Od 2010 r. jest tzw. punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, co świadczy o jego ponadregionalnym znaczeniu dla przemysłowej historii Europy.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Co można zobaczyć w Żywcu? To miejsce Cię nie zawiedzie!


Goście, którzy przekroczą próg muzeum, wchodzą w świat naznaczony ponad 160-letnią historią browaru oraz produkowanego w nim piwa. Przechodząc przez sale ekspozycyjne aktywnie poznają kolejne okresy rozwoju browaru i marki Żywiec aż po współczesność, liczne ciekawostki i napawają się charakterystycznym dla tego miejsca klimatem.


Po zwiedzeniu pomieszczeń Muzeum, goście mają czas na konsumpcję piwa i zakup pamiątek.






Oto propozycje wyjątkowych noclegów w Żywcu


  • Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu


Rozpoczęliśmy od regionu Dolnego Śląska i na nim kończymy. Przed nami wyjątkowy przykład postindustrializmu, który powinien zachwycić każdego miłośnika tego typu zabytków. Kultura, nauka i sztuka w dawnej kopalni? Tak! To jest możliwe, o czym doskonale świadczy przykład Wałbrzycha.

 

 

fot. Nocowanie.pl


Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia to placówka muzealna, zlokalizowana na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Otwarta została 9 listopada 2014 roku, tuż po gruntownym rozbudowaniu Muzeum Przemysłu i Techniki, mieszczącego się w tym miejscu od 1999 roku. Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki została wpisana 2015 roku na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego – ERIH.


Zobacz również: Wałbrzych. Świetny pomysł na weekendowy wyjazd


Do dziś przetrwały murowane basztowe wieże wyciągowe szybów „Julius” (teraz „Julia”) i „Ida” („Sobótka”), swoim wyglądem nawiązujące do dawnych wież obronnych. Ich wystrój architektoniczny wykonano w stylu klasyczno-renesansowym. Możemy tu zaobserwować również inne elementy i budynki, nawiązujące do historii kopalni Julia.



B&D Apartament Chełmiec

B&D Apartament Chełmiec

Wałbrzych, ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Apartamenty Wałbrzych 10
Pensjonat Katarzyna

Pensjonat Katarzyna

Wałbrzych, ul. ul. Batorego

Kwatery i pokoje Wałbrzych 7.4




Sprawdź propozycje noclegów w Wałbrzychu


To tylko niektóre przykłady wyjątkowych zabytków postindustrialnych w Polsce. W naszym kraju jest ich o wiele więcej. Jeśli macie propozycje miejsc wartych uwagi, to koniecznie dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem.



Następny artykuł Nocowanie.pl pomaga...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!