Tour de Pologne 2021. Poznaj trasę wyścigu
Przed nami wielkie kolarskie wydarzenie. W dniach 9-15 sierpnia, już po raz 78., zostanie rozegrany Tour de Pologne! W tym roku trasa została nieco zmodyfikowana i wyścig zawita do województw, które przez kilka lat nie gościły najlepszych na świecie kolarzy.
Tour de Pologne będzie przebiegać m.in. przez Lubelszczyznę, Podkarpacie, Małopolskę i Śląsk. Nie da się ukryć, że są to regiony, cieszące się dużym zainteresowaniem turystów podczas wakacji. Na dodatek termin będzie typowo letni, dzięki czemu każdy będzie miał możliwość, by móc kibicować najlepszym kolarzom podczas swojego wakacyjnego wypoczynku.
Jeśli rower jest Twoją wielką pasją, to przeczytaj koniecznie: Pomysły na polskie wakacje. Rowerem
Oficjalna trasa 78. Tour de Pologne - którędy pojedzie wyścig?
Kolarskie zmagania rozpoczną się w dniu 9 sierpnia 2021 w Lublinie, a zakończą 6 dni później w Krakowie. Należy podkreślić, że zarówno Lublin, jak i Kraków, należą do czołówki najchętniej odwiedzanych polskich miast.
Trasa wyścigu Tour de Pologne przedstawia się następująco:
-
I etap - 216,4 km - Lublin - Batorz - Błażek - Antolin - Godziszów - Hosznia Abramowska - Krasnystaw - Chełm
-
II etap - 200,8 km - Zamość - Krasnobród - Wólka Husińska - Józefów - Kalwaria Pacławska - Gruszowa - Przemyśl
-
III etap - 226,4 km - Sanok - Zagórz - Lesko - Ustrzyki Dolne - Kalwaria Pacławska - Gruszowa - Kańczuga - Łańcut - Rzeszów
-
IV etap - 160,5 km - Tarnów - Lubinka - Zakliczyn - Chomranica - Łapszanka - Bukovina Resort
-
V etap - 172,9 km - Chochołów - Przełęcz Krowiarki - Kocierz - Gmina Andrychów - Przełęcz Przegibek - Bielsko-Biała
-
VI etap - 17,9 km - Katowice
Należy podkreślić, że każdy z etapów, będzie prowadził przez niezwykle malownicze tereny w Polsce. Jest tu przede wszystkim zachwycająca Lubelszczyzna i Roztocze, bogate w zabytki Przemyśl, Sanok, Lesko i Rzeszów i bieszczadzkie miejscowości. Wyścig zawita również pod Tatry, które są bez wątpienia najpopularniejszym regionem górskim na wakacyjny wypoczynek. Sam Śląsk i Małopolska, w której zakończy się wyścig, również obfituje we wszelkiego rodzaju atrakcje i niezwykłe miejsca. Każdy, kto będzie kibicował kolarzom, będzie miał możliwość poznania naprawdę niezwykłych miejsc. Gdzie się wybrać, by dopingować najlepszych na świecie kolarzy?
Zobacz również: Gdzie na rowery? 6 najlepszych szlaków rowerowych w Polsce
Poznaj miejsca, z których będziesz mógł kibicować najlepszym kolarzom
Nie da się ukryć, że podczas wizyty w miastach wyścigu najwięcej skorzystają turyści i kibice. Bo jak wiadomo, kolarze skupiają się na jak najszybszym pokonaniu trasy. Na podziwianie niezwykłych widoków również mogą nie mieć czasu. Poniżej przedstawione zostały miejsca, które z pewnością zachwycą każdego, kto wybierze się, by dopingować uczestników wyścigu.
-
Tour de Pologne w Lublinie
Skoro Tour de pologne rozpocznie się w Lublinie, to oczywiste, że warto w tym miejscu w kilku słowach przedstawić to niezwykłe miasto. To miasto z klimatem, który każdy poczuje, jeśli tylko zdecyduje się na podróż na Lubelszczyznę. Pełno tu niezwykłych atrakcji, zabytków, miejsc, w których możemy odpocząć.
Warto również podkreślić, że do Lublina z powodzeniem możemy się wybrać, zarówno na weekend, jak i na dłuższy urlop - wtedy sprawdzi się idealnie jako baza wypadowa do lepszego poznania całego regionu. Do najważniejszych zabytków, miejsc i atrakcji, które każdy powinien tu zobaczyć, należy zaliczyć: Stare Miasto, Bramę Krakowską, Ogród Saski, Ogród Botaniczny UMCS, Muzeum Narodowe na Zamku Lubelskim, Muzeum Wsi Lubelskiej, Plac Litewski, Państwowe Muzeum na Majdanku, czy Zalew Zemborzycki. Pewne jest to, że w Lublinie nikt nie powinien się nudzić.
Zobacz noclegi w Lublinie:
-
Tour de Pologne: Lubelszczyzna i Roztocze
Kolejne kilometry wyścigu, będą prowadzić przez niezwykłe zakątki Lubelszczyzny i Roztocza. Należy podkreślić, że te fragmenty trasy wyróżniają się niezwykłymi widokami i wspaniałą przyrodą. Wystarczy wspomnieć, że wyścig będzie przejeżdżał przez Roztocze, które cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, czy przez Zamość, w którym znajdują się wspaniałe kamieniczki, charakterystyczny ratusz, piękny rynek i inne zabytki.
Zobacz noclegi w regionie:
-
Tour de Pologne: Przemyśl, Rzeszów i Bieszczady
Z województwa lubelskiego słynny polski kolarski wyścig przeniesie się do województwa podkarpackiego. Tu każdy turysta będzie miał możliwość poznać zabytki i atrakcje dwóch największych miast tego województwa, czyli Przemyśla i Rzeszowa. Na uwagę zasługuje również fakt, że kolarze będą przejeżdżać przez dziewicze bieszczadzkie tereny uznawane za najpiękniejsze w Polsce - w myśl zasady “Rzuć wszystko, wsiądź na rower i wyrusz w Bieszczady”.
Warto jest nieco dłużej zatrzymać się w Sanoku, czy Lesku. W Sanoku znajdują się liczne zabytki, które warto zobaczyć zwiedzając miasto. Wśród nich jest Zamek Królewski z XVI wieku, Kościół i klasztor Franciszkanów, Ratusz, zabytkowe kamienice, Willa Zaleskich, Ramerówka, Sobór Świętej Trójcy, Cerkiew św. Dymitra czy Dom Harcerza. Lesko słynie z urozmaiconej oferty turystycznej. To prawdziwy raj dla miłośników pieszych wędrówek, jeździectwa, wędkarstwa, czy ekstremalnych przezyć. Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z 1480 roku, przez co należy do miast z gatunku historycznych. Znajdują się tu liczne zabytki, stanowiące atrakcję turystyczną.
Zobacz noclegi w Bieszczadach:
-
Tour de Pologne: Małopolska i Tatry
Gdy kolarze opuszczą niezwykle magiczne województwo podkarpackie, udadzą się w dalszą trasę, prowadzącą przez malownicze tereny Małopolski i następnie przez niezwykle urokliwe miejscowości w Tatrach. Jezioro Rożnowskie, Beskid Wyspowy i Sądecki, Pieniny, Gorce i w końcu Tatry. Wszystko to czeka na kibiców, którzy zdecydują się śledzić zmagania kolarskie podczas czwartego etapu wyścigu.
Końcowe kilometry będą prowadziły przez liczne pagórki. Najcięższa będzie końcówka, gdzie kolarzy czeka kilkukilometrowy podjazd pod Łapszankę, a także pod Bukovinę Resort. Tam ulokowana zostanie meta.
Zobacz noclegi w Tatrach:
Pokoje Gościnne Anna Wilczek
Bukowina Tatrzańska, ul. Wierch Kurucowy
Kwatery i pokoje Bukowina Tatrzańska 9.8-
Tour de Pologne - w kierunku Śląska
Warto podkreślić, że kolarze nie pożegnają się tak szybko z terenami górskimi. Kolejny etap będzie prowadził z Chochołowa, przez Czarny Dunajec, Podwilk, Zawoję, w kierunku Bielska-Białej. Stąd już przysłowiowy “rzut beretem do popularnych miejscowości w Beskidzie Śląskim. Warto jest nieco dłużej zatrzymać się w Bielsku-Białej.
Bielsko-Biała znajduje się na terenie wyżynnym i górskim. Najniżej położonym punktem są Stawy Komornickie (262 m n.p.n.), natomiast najwyższym szczyt Klimczoka (1117 m n.p.m.). W samym mieście zlokalizowanych jest aż 17 szczytów górskich. Przepływa przez to miasto również rzeka Biała, która niegdyś wyznaczała granicę między Polską a Czechami. Poznawanie tego wspaniałego i zabytkowego miasta warto jest rozpocząć od Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, którego siedziba znajduje się w Zamku książąt Sułkowskich. Centralnym punktem miasta jest rynek, którego nie sposób ominąć, jeśli już jesteśmy w Bielsku-Białej.
Bielsko-Biała to nie tylko zabytki, ale również wspaniałe atrakcje przyrodnicze. Wspomnieć tu należy, że w samym mieście jest 17 różnych szczytów, które z powodzeniem możemy zdobyć.
Zobacz noclegi w Bielsku-Białej:
Nad Wodospadem
Międzybrodzie Bialskie, ul. Medyków
Ośrodki Szkoleniowe i Wypoczynkowe Międzybrodzie Bialskie 9.7-
Tour de Pologne w Katowicach
To oczywiste, że skoro kolarze wjadą już do Śląska, to na mapie nie będzie mogło zabraknąć Katowic. W stolicy województwa odbędzie się indywidualna jazda na czas po ulicach Katowic. To właśnie ten etap najprawdopodobniej będzie kluczowy dla ostatecznego wyglądu klasyfikacji generalnej. Lekko pofałdowana trasa “czasówki” obfituje w zakręty i liczy niespełna 18 kilometrów.
fot. bryq / zdjecia.nocowanie.pl
Warto pamiętać jednak o tym, że Katowice, podobnie jaka Łódź i Gdynia, należą do grupy miast Polski, których centra nie wywodzą się ze średniowiecznego miasta lokacyjnego. Nie znajdziemy tu architektury gotyckiej, z okresu renesansu czy baroku. Układ urbanistyczny miasta powstał na skutek rozbudowy i połączenia poszczególnych wsi i osiedli robotniczych w czasie gwałtownego rozwoju w XIX i XX wieku.
Najchętniej odwiedzanymi przez turystów miejscami w Katowicach są: Nikiszowiec - dawne osiedle robotnicze wybudowane dla górników, Muzeum Śląskie i punkt widokowy, Muzeum Historii Katowic czy Dolina Trzech Stawów. Na terenie Katowic znajdują się m.in. dwa rezerwaty przyrody, zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Źródła Kłodnicy”, użytek ekologiczny „Płone Bagno”, „Stawy Na Tysiącleciu” oraz ponad dziesięć obszarów zielonych mających status parków, z których największym jest Katowicki Park Leśny. Na styku granic miast: Katowice, Chorzów i Siemianowice leży Park Śląski.
Zobacz noclegi w Katowicach:
-
Tour de Pologne w Krakowie
Skoro zostało zaprezentowane miasto, w którym rozpocznie się wyścig, to warto przedstawić również miasto, w którym Tour de Pologne się zakończy. Kraków to miasto niezwykłe z wielu powodów - to głównie z nim związana jest historia naszego państwa, to właśnie tu znajdziemy niezwykłe zabytki i to właśnie Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce.
Kraków łączy w sobie historię i nowoczesność, bo można znaleźć tu również wiele ciekawych budynków, wybudowanych na podstawie nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Do obowiązkowych punktów i zabytków, które każdy powinien zobaczyć w Krakowie, należy zaliczyć: Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki, Wawel, Kopiec Kościuszki, dzielnica żydowska - Kazimierz, Planty, Kolegiata św. Anny, Barbakan, czy Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków poleca się na każdą porę roku.
Zobacz noclegi w Krakowie:
Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja Tour de Pologne dostarczy wielu wspaniałych wrażeń, zarówno sportowych, jak i krajoznawczych. Jest to wyścig, który pokaże piękno sportowej rywalizacji i naszego kraju. Za wszystkich kolarzy, biorących udział, trzymamy kciuki.
Komentarze