Tradycje świąteczno-noworoczne na Mazowszu. Co warto wiedzieć?
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas - tu radość, nadzieja i miłość rodzi się w każdym z nas. Nie da się ukryć, że są to święta najbardziej lubiane przez większość osób. Klimat, atmosfera rodzinnych spotkań, czy tradycje, do których większość osób przywiązuje dużą uwagę - tych Świąt po prostu nie da się nie lubić. A jeśli już mowa o tradycjach, to w poprzednich artykułach przedstawiliśmy obyczaje, które są obecne w poszczególnych regionach Polski. Tym razem, przyszła kolej na następny region. Jest nim Mazowsze - popularne miejsce wypoczynku, głównie podczas weekendowych. Czym różnią się w związku z tym obecne tu tradycje od tych, z którymi mamy do czynienia w pozostałych województwach Polski? Odpowiedź na to i inne pytania w poniższym artykule.
O Świętach Bożego Narodzenia można mówić naprawdę wiele. Przede wszystkim jest to wyjątkowy czas, który spędzamy w gronie rodziny i w przywiązaniu do tradycji, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. A jeśli już o nich mowa, to należy podkreślić, że są one różnorodne, może czasami dziwne, przez co każdy region w Polsce może pochwalić się czymś naprawdę wyjątkowym. Różnice można zaobserwować przede wszystkim w daniach wigilijnych, ale również w samym sposobie świętowania, przesądach, czy zwyczajach, które są obecne w każdej rodzinie.
Jeśli spędzacie Święta Bożego Narodzenia na Mazowszu, to musicie być świadomi tego, że w większości przypadków wyglądają one podobnie, jak w całej Polsce. Są jednak elementy i tradycje, które wyróżniają ten region. Mazowsze jest wyjąkowe z wielu powodów. Pełno tu zabytków, atrakcji przyrodniczych. Historia tego miejsca ma ścisły związek z najważniejszymi wydarzeniami z historii Polski. To region położony w środkowym biegu Wisły oraz dorzeczu jej dopływów w centralnej Polsce oraz połnocno-wschodniej Polsce. Stolicą regionu jest Warszawa. Znajdziemy tu wspaniałe pomniki historii, zamki książąt mazowieckich, pałace oraz kościoły. Region cieszy się nieustającą popularnością z wielu powodów. Każdy, kto tu przyjedzie, na pewno nie będzie żałował.
W tym regionie dzieje się dużo o każdej porze roku, to trzeba podkreślić. Każda atrakcja dostępna jest na wyciągnięcie ręki. Najwięcej dzieje się tu jednak w okresie letnim, ale nie oznacza to, że w pozostałych miesiącach wieje nudą. Pełno tu również atrakcji przyrodniczych – w najbliższych okolicach wypoczniemy nad wodą. Mamy również możliwość podziwiania niezwykłej przyrody, która to znajduje się w Biebrzańskim i Kampinoskim Parku Narodowym. Te miejsca są szczególnie popularne na weekend. Można się tu wybrać na rower lub na spacer w gronie najbliższej rodziny lub znajomych. To tylko cząstka tego, co kryje w sobie ten region. Warto przekonać się o tym osobiście i wybrać się o dowolnej porze roku. Jeśli chcemy uniknąć tłumów, to warto wziąć pod uwagę wczesną wiosnę lub późną jesień.
Jeśli wybieracie się na Mazowsze na Święta do swojej rodziny, która stąd pochodzi, to dobrze będzie, jeśli zapoznacie się z garstką ciekawostek, dotyczących świątecznych tradycji, które są obecne właśnie w tym regionie. Święta to cudowny czas i z pewnością wszyscy będziemy mieć możliwość, by spotkać się z najbliższymi nam osobami, jak nie w Wigilię, to w Boże Narodzenie lub też drugi dzień Świąt.
Tradycje świąteczne są przekazywane z pokolenia na pokolenia, przede wszystkim w tym celu, by podtrzymywać rodzinne więzi. Tradycje świąteczne regionu Mazowsze mają niezwykła i bogatą historię i to nie tylko w kwestii kulinarnej. Sporo mieszkańców Mazowsza przywiązuje niezwykłą wagę do zwyczajów bożonarodzeniowych, z którymi mieli do czynienia praktycznie od zawsze. To właśnie dzięki nim, okres świąt jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. O wyjątkowości i przywiązaniu do świątecznych tradycji możemy przekonać się przede wszystkim głównie wśród osób starszych. Wśród młodszych mieszkańców regionu te tradycje stopniowo zaczynają zanikać. Mimo wszystko wierzymy w to, że najbliższe święta na Mazowsze będą spędzane tak, jak mieszkańcy tego regionu lubią najbardziej.
Jeśli interesuje Cię to, jak mieszkańcy Kaszub, Śląska, Kujaw, Podlasia, Podkarpacia, czy Wielkopolski spędzają Święta Bożego Narodzenia, to koniecznie zapoznaj się z treścią poniższych artykułów:
Tradycje świąteczno-noworoczne na Kaszubach. Co warto wiedzieć?
Tradycje świąteczno-noworoczne na Śląsku. O czym warto wiedzieć?
Tradycje świąteczno-noworoczne na Kujawach. O czym warto wiedzieć?
Tradycje świąteczno-noworoczne na Podlasiu. Co warto wiedzieć?
Tradycje świąteczno-noworoczne na Podkarpaciu. O czym warto wiedzieć?
Tradycje świąteczno-noworoczne w Wielkopolsce. Najważniejsze informacje
Z jakimi tradycjami mamy do czynienia w przypadku Mazowsza?
Na Mazowszu przywiązuje się niezwykłą wagę do tradycji, związanych z przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia. W większości przypadków, zwyczaje wyglądają podobnie, jak w większości polskich domów. Warto podkreślić, że większość tych tradycji o charakterze ludowym przetrwała do dnia dzisiejszego.
Przede wszystkim domownicy przed rozpoczęciem kolacji wypatrują pierwszej gwiazdy. Wigilia postrzegana jest jako czas magiczny, dlatego tego dnia wszyscy wróżą z czego tylko się da: z chmur, siana, wizyty sąsiadów. Przed wieczerzą odczytywany jest fragmentu z Pisma Świętego domownicy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Na stole królują potrawy takie jak czerwony barszcz z uszkami, karp w śmietanie, smażone grzyby oraz postny bigos. Po kolacji rozpoczyna się wspólne kolędowanie, normą jest również wizyta kolędników w mieszkaniach i gospodarstwach. Resztki z kolacji zanoszone są zwierzętom. Wierzy się bowiem, że dzięki temu przemówią one ludzkim głosem. O północy wszyscy tradycyjnie udają się na pasterkę. Możemy tu zauważyć w związku z tym dużo podobieństw w kwestii tradycji, z którymi mamy do czynienia w pozostałych polskich regionach.
Do najpopularniejszych mazowieckich dań wigilijnych, które znajdziemy na stole, należą m.in.:
-
śledź w oleju
-
potrzos
-
żołnierzyki
-
kotlety grzybowe
-
pierogi z makiem
-
śledzie w cieście
-
pierogi z kapustą i grzybami
-
sernik wigilijny
-
karp wędzony z masłem czosnkowym
-
barszcz wigilijny z uszkami
Analizując mazowieckie potrawy wigilijne, możemy dojść do wniosku, że Mazowsze jest regionem, który w tej kwestii się naprawdę wyróżnia.
Lubisz podróże kulinarne? Sprawdź koniecznie: Wakacje kulinarne po Polsce
Jak to wyglądało kiedyś?
W tym miejscu warto wspomnieć o tym, jak kiedyś obchodzono Święta Bożego Narodzenia w tej części kraju. Nie da się ukryć, że to, co jest obecne podczas Wigilii i Świąt pochodzi właśnie z zamierzchłych czasów.
Jest kilka naprawdę wyjątkowych tradycji. Warto tu m.in. wspomnieć o tym, że:
-
drzewka choinkowe podwieszano pod sufitem, ze względu na oszczędność miejsca; wśród ozdób dominowały te ze słomy, pierniki, jabłka oraz orzechy;
-
dobrze w tym miejscu wspomnieć również o tym, że dawniej w kącie izby chłopskiej ustawiano snop zboża o dużych, pełnych kłosach;
-
typowymi mazowieckimi potrawami wigilijnymi były: kapusta z grochem, kluski z makiem, kapusta z grzybami, barszcz grzybowy, zupa z suszonych owoców, ziemniaki z wody, racuchy zwane słodziakami, ryby, pierogi z kapustą i grzybami, czy rwaki – ręcznie wyrabiane kluski;
-
inną ważną tradycją, która jest podobna do tych, które możemy znaleźć w innych regionach jest zwyczaj kruszenia opłatka i zanoszenia go razem z sianem zwierzętom domowym w gospodarstwie;
-
fragment opłatka lądował też w studni, gdyż zabieg ten zapewnić miał zdrową wodę;
-
niegdyś w gospodarstwach mazowieckich łuskano fasolę, obecne było również przędzenie na kołowrotku lub przygotowywanie pochodni do wyjścia na pasterkę;
-
niezwykłą tradycją obecną na Mazowszu była wizyta kolędników - warto tu wymienić: grupę z gwiazdą, chłopców z szopką, Trzech Króli oraz Herodów;
-
tradycyjnie, również i tu pozostawiono puste miejsce dla zbłąkanej duszyczki, nie domykano też drzwi gospodarstwa i nie siadano w “ścisku” przy stole;
-
po wigilijnej kolacji sprzątano dopiero w świąteczny poranek, a jedzenie pozostawiano na noc na stole dla bliskich z zaświatów.
Jakie tradycje sylwestrowo-noworoczne są obecne na Mazowszu?
Przystępując do analizy tradycji sylwestrowo-noworocznych na Mazowszu, należy podkreślić, że czas ten świętuje się podobnie, jak w pozostałej części kraju. Ma on też związek z dopiero co zakończonymi Świętami Bożego Narodzenia. Organizowane są bale sylwestrowe oraz różne imprezy i koncerty, by móc hucznie świętować nadejście Nowego Roku. Warszawa jest chętnie odwiedzanym miastem w niemal każdą noc sylwestrową, ze względu na organizowane tu imprezy.
To, z czym mieliśmy do czynienia kiedyś, zdecydowanie różniło się od tego, co mamy obecne teraz. Na Mazowszu w noc sylwestrową gospodarze robili sobie nawzajem dowcipy-zatykali kominy, wciągali wozy na dach stodoły, kradli furtki i bramy. Kradzieże były traktowane żartobliwie. W dzień Nowego Roku obserwowano również pogodę i niebo, wróżąc o pogodzie i urodzaju w nadchodzącym roku. W Sylwester i Nowy Rok w domach pojawiali się również kolędnicy - chodzili tak aż do Święta Trzech Króli.
Sprawdź również: Tradycje sylwestrowe i noworoczne w Polsce
Noclegi na Mazowszu
Najchętniej wybieranymi kategoriami noclegów na Mazowszu są kwatery i pokoje oraz apartamenty – najczęściej wybierane przez pary i rodziny z dziećmi. Turystów możemy się tu spodziewać praktycznie przez cały rok. Samo Mazowsze ma bogatą ofertę noclegów, dostępnych na każdą kieszeń. W przypadku poszukiwania wolnych miejsc na Mazowszu, liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy polecają lub nie dane miejsce.
Średnia cena za nocleg na Mazowszu wynosi 100 zł. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od standardu obiektu i jego lokalizacji – wiadomo, że im bliżej centrum, tym cena zdecydowanie wyższa. Największym zainteresowaniem cieszy się agroturystyka, w której koszt rozpoczyna się od 20 zł od osoby za dobę. W przypadku niektórych obiektów, może mieć zastosowanie tzw. cennik weekendowy. Według wyliczeń portalu Nocowanie.pl, ceny noclegów w weekend są droższe o 21% w stosunku do cen, obowiązujących w dni powszednie.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg na Mazowszu
Mamy nadzieję, że nadchodzące Święta Bożego Narodzenia odbędą się w przywiązaniu do tradycji i tak, jak najbardziej lubimy, niezależnie czy przebywacie na Mazowszu, czy w innej części kraju. Jeśli macie swoje regionalne zwyczaje i tradycje świąteczne, którymi chcielibyście się pochwalić, to koniecznie dajcie znać w komentarzu.
Komentarze (1)